Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

Kmotr.r

Naprosto dokonaly Kavin Spacey! Je to jeden z mych nejoblibenejsich filmu a to pravem. Pet hvezdicek davam za vizualni stranku, hudbu a hlavne za herecke vykony. Kevin Spacey alias Lester Burnham je nezapomenutelny filmovy zazitek. ()

ElFifo

Skutečně neskutečně krásná je ta Americká krása. Film, kterému nemám co vytknout. Film, který obnažuje skutečné jádro člověka zpod skořápky předsudků, přetvářky a zhnusení ze sebe sama v našich heterogenních a často nedobrovolných životních rolích. Film, který je prostě tak krásný, že by si zasloužil místo v mé TOP10, ale jelikož nevím který film nahradit, tak volím krásné 1.místo v druhé desítce. ()

Nefe

Poznáte ten pocit, keď vám rupnú nervy a máte všetkého vyše hlavy? Keď chcete zmenu, ale nečakali ste až takúto radikálnosť? Vtedy je asi správna doba na film od Sama Mendesa v hlavnej úlohe s Kevinom Spaceym ála muža v strednom veku s osobnostnou krízou a podvádzajúcou ženou či dokonca smrťou na krku. Je to totiž tá chvíľa na pozorovanie lietajúceho igelitového sáčku v elektrinou nabitom ovzduší. Je čas na Americkú krásu. ()

em.redrum

Vidím to jako dnes - moje první rande a v kině náhodou dávali tenhle film:))..Americká variace na Lolitu je zde evidentní. Vizuální orgie, podmanivá hudba a v neposlední řadě herecké výkony Kevina a Annette z tohoto snímku dělají nezapomenutelný zážitek..Souhlasím s tím, že po několikanásobném shlédnutí již film nebaví tolik jako poprvé..podruhé..Líbil se mi skvělý nápad s létajícím pytlíkem:))..S Lesterem jsem soucítil a fandil mu na 100%. Vždyť kdo z nás ví, jak s náma druhá míze zamává:)) A mít doma hysterku Carolyn, neváhal bych ani minutu. Zkrátka pohodová americká podívaná:)). ()

mamatyna

Opravdu velmi dobrý film,jeden z těch,co se po určité době dá vidět znovu.Kevin Spacey jako tatík v letech,kterému se zapalují lýtka byl výtečný!Jeho hysterická žena se taky povedla.Celkově film vyzněl reálně i když některé scény během filmu jsou lehce přehnané.Ale to je u amerických filmů celkem normální.Zato finále moc americké není,jeden by čekal happy end a ono ne. ()

StrixCZ

Jeden z filmů, které mě opravdu dostaly. Výborná satira, sbírka důverně známých pocitů a spousta důvodů k zamyšlení... Dnes je první den zbytku vašeho života. ()

nostromos

Muj oblibeny, rad se na nej divam znovu a znovu, podivame se pod poklicku bezne americke rodiny, pod poklickou nalezneme ze je vse mnohem komplikovanejsi, cesta ke stesti neni v tom ze je rodina materialne zabezpecena... ()

Zeddi

Perfektní prolínání satiry s reálným dramatem. Perfektní výkon Kevina Spacey v roli muže, který se potýká s čítankovou krizí středního věku a za patami mu sekunduje Mena Suvari v roli pubertálního spratka, která se naopak snaží dělat dospělou. Ve filmu bylo vidět snad na tucet úchylek, dogmat a daších věcí se kterými se každý z nás již někdy potkal nebo dokonce ji prožívá a tak si každý najde tu svou část z tohoto koláče s názvem Americká krása. ()

alica009

Po tých rokoch si z tohto filmu síce pamätám iba tri silné momenty: nadšenie z toho, že bežný Američan stredného veku začne huliť a oni to normálne ukážu vo filme :) , poletujúci sáčok, pôsobivý koniec. Ale svojho času to bol svojim spôsobom kult, ktorý mal silnú atmosféru. Takže si predsa len zaslúži štyri hviezdy. Nie je to nadčasový film, ale dá sa pozrieť. ()

Alfonso198

zamiloval sem se do tohodle filmu... vůbec netušim, proč sem ho odkládal tak dlouho. mimochodem sex madam Bening s panem Gallagherem už asi z hlavy nedostanu :-D ()

Calwen77

Je spousta filmů, u kterých se docela slušně bavíte, ale zpackaný konec "zadupe" vaše celkové mínění "do země". U tohoto filmu byl konec jakýmsi emocionálním vyvrcholením - i fandové happyendů uznají...:-) Viděla jsem jednou a už před mnoha lety, ale mám stále živě v paměti....scéna s poletujícím pytlíkem je nezapomenutelná... ()

Simir79

Člověk by snad ani neuvěřil té proměně..... ikdyž v podáni Kevina Spaceyho určitě ano. Nahlížení do soukromí ostatních je dnes velmi vyhledávaný "sport". Přičtěme k tomu výborný scénář, kameru, režii a v neposlední řadě herecké výkony a vyjde nám film na 5 hvězdiček. Patří do mých Top 10. ()

jjjerry

Skvělý herecký výkon Kevina Spacey. Mě zaujala teda i scéna s "Heather z Prciček" (Mena Suvari) ;-) Skvělé téma filmu, a super kamera při představách hlavního hrdiny, hudba vždy dokreslila atmosféru. Kevina Spacey jsem si oblíbil po filmu K-pax (vřele doporučuju), a až poté jsem viděl Americkou krásu. A celý film jsem se nemohl zbavit analogie s K-paxem. Ať už jde o perfektně propracovanou psychologii postav, nebo tu hudbu která mi přišla vemi podobná. Ta změna pohledu na život hlavního hrdiny "krize středního věku". Mně to přišlo jako projev „Prota“ z planety K-pax. Možná je v každém průměrném Američanovi kousek "Prota":) ()

EnneX

Právem film roku, který vám svojí hloubku nemusí odkrýt hned na poprvé stejně jako se stalo u mě. Na podruhé jsem viděl a chápal to co jsem poprvé tiše přehlídnul. Jednoznačně skvost, který si zaslouží pozornost a právem je mezi top filmy i zde. Kevin Spacey ve své nejlepší roli ( druhá nejlepší je jednoznačně L. A. - Přísně tajné ). ()

Ellush

Kevin Spacey procházející krizí středního věku... odolávající pokušení... To musí být dobré. A skutečně je, jeden by nevěřil, kolik se toho může udát za zdmi domů několika navenek dokonale působících rodin. Možná jsem si o všech postavách myslela, že jsou to šílenci - ale všichni sme šílenci. Tak se nad tim aspoň můžeme zamyslet nad velmi podařeným filmem s krásným soundtrackem Thomase Newmana. ()

brasek

Pre mňa osobne dosť nuda... ale film je určite viac ako bezmyšlienkovitá pakáreň s chudobným scenárom, takže 2 *. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)