"Tento způsob léta se mi zdá poněkud nešťastným." Málokdy se dávám do paktu s většinou, ale zde nelze jinak. Přiznám se, že do dnešního dne mi pověst okolo této věty zůstala neznámá. A přesto při dnešním shlédnutí tohoto filmu zapůsobila tak kouzelně. Myslím, že je tak skvělá, že se dá v různých parafrázích použít na cokoliv (viz Lima, abychom nechodili daleko). Ovšem také si myslím, že bych měl spíše okomentovat film. Nuže, v prvních minutách mě zaujala nejprve pohodová letní atmosféra a poté skvělý Rudolf Hrušínský. I když jsou ostatní postavy, které ztvárnili například pan Brodský či obojživelník Jiří Menzel, dobré, přesto nezabrání tomu, abych jako symbol filmu označil právě pana Hrušínského. Celkem mě chytl za pačes i humor, ovšem i přes všechna pozitiva jsem zase našel něco, kvůli čemu nemohu dát pět hvězdiček. Štve mě, že kromě působivého léta a jemného humoru s ním spojený je ve filmu i výskyt klišovitosti. Mám na mysli část dějové linie. Nevěra a řešení situace - moc otřepané. Celkem škoda, protože tento způsob děje se mi vážně zdá poněkud nešťastným pro uspokojení mě jakožto diváka. Ale jak tak nad tím dumám, film a jeho poetika jsou opravdu tak příjemné, že ty čtyři hvězdičky jsou těmi lepšími.(26.3.2009)

Jiří Menzel, režisér, jemuž se dokonale podařilo zachytit atmosféru knihy Vladislava Vančury. Jiří Menzel, herec, jemuž se úchvatně podařilo ztvárnit postavu kouzelníka Arnoštka, řekl bych až svým typickým allenovským projevem. Největší předností je však dozajista trio Hrušínský-Brodský-Řehák, které jakoby vypadlo z knihy. "Hezkých holek je málo..avšak jsou." :)(7.5.2007)

• O´Neill

InJo shrnul to nejdůležitější, takže si dovolím jej citovat: "Děj v podstatě žádný, herci pouze pronášejí mě osobně nic neříkající fráze, atmosféra žádná, gradace taktéž." S tímto se naprosto ztotožňuji...Film jsem přežil asi jen díky docelá dobré hudbě a výbornému Hrušinskému, jinak neskutečná nuda od začátku až do konce.(9.10.2012)

60 léta, zlatá éra českého filmu, doba ve které během deseti let vznikly všechny nejlepší české filmy a která se vepsala do dějin nejen české, ale i světové kinematografie. Rozmarné léto je jedním z mezníků té doby. Vančura by nešel natočit lépe. Mnezel jeho příběh opatřil jakousi aurou magického realismu a sám si zde zahrál nezapomenutelným způsobem podivína Arnoštka.(25.8.2008)

Prostě nezapomenutelný film...skvělá adaptace knihy Vladislava Vančury. Někdo tomuto filmu vytýká ten až přespisovný jazyk s archaismy, ale to prostě k tomuto filmu patří. Bez něj by to nebyla ta pravá adaptace, byl by to film o ničem... Rudolf Hrušínský st. je prostě naprosto skvělý herec a všechny filmy, ve kterých hrál jsou jednoduše jedny z těch nejlepších českých filmů natočených za socialismu, i když s tímto režimem neměly co do činění samozřejmě. Jednoduše řečeno...ale tento citát už se zde objevil mnohokrát, tak ho nebudu opakovat, ale je to zkrátka to nejlepší ukončení...takže stejně : "Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným."(2.4.2010)