poster

Skřivánci na niti

 • anglický

  Larks on a String

Komedie / Podobenství

Československo, 1969, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hejtmy
  *

  "Poetika" tvůrčího dua Jiří Menzel a Bohumil Hrabal jde naprosto mimo mě, takže jako obvykle jsem si jejich film nevychutnal. Naopak mi Skřivánci na niti přišli jako extrémně nudná formální variace na moderní soudobou kinematografii. Neocením ani spoustu skvělých herců v hlavních i vedlejších rolích, protože když není co hrát, ani známé tváře nepomůžou. 30 %(13.10.2015)

 • Adam Bernau
  *****

  Viděno poprvé po nějakých dvaceti letech. Tehdy mě tento film samozřejmě dostával. Teď už mě, jako Menzelovy filmy vůbec, nedostává, teď už jen konstatuji, že se mi líbil. Pět hvězdiček jo (ale slabších), protože je to určitě jeden z nejhezčích Menzelových filmů, možná úplně nejhezčí. Řekl bych, že uzavírá jeho nejlepší (první) tvůrčí období. Přes řadu pozdějších kvalitních komedií se Menzel podobné síle vyjádření přiblížil pak už jen v Slavnostech sněženek. Skřivánci na niti se Hrabalovou poetikou nekochají, nýbrž ji používají jako mikroskop a jako zbraň (ale viz Šandíkovo srovnání s předlohou, které prozrazuje právě opačný postup; já jsem Inzerát naštěstí četl už příliš dávno). Škoda, že je tehdy nikdo neviděl. Pro diváka roku 1969 tato tématika sice už (a ještě) nebyla tabu, přesto myslím, že už samotný nástup filmu, pouhý pohled na průmyslový komplex ("továrna": po celou dobu socialismu posvátný obrázek, vzpomínám si, jak jsme to malovali už ve školce) proložený prostými frázemi o vítězství dělnické třídy, by s ním musel pěkně zamávat (právě tím, že se zde nic nehodnotí, nekonstatuje). Ze závěrečného sjezdu do hlubin mrazí ještě teď (dokonale vystižená ambivalentnost pojmu "hlubina"). Co se odehrává mezi tím, to je prostě mazec. Obrazově na mě Skřivánci v každém detailu i v celku působí jako krásná hutná ilustrace, stejně jako Rozmarné léto (byť ne s dojmem soupodstatnosti s předlohou jako tam). Dík za neuvěřitelného Suchařípu a za Zelenohorskou, kterou miluji už od Zločinu v šantánu. Samozřejmě Brodský a další. Užitečné komentáře (z přečtených): Šandík, raroh, Marigold.(18.5.2012)

 • sud
  *****

  Nehostinné šrotiště Kladenských oceláren 50. let by se mohlo zdát poněkud nešťastně vybranou kulisou pro lásku a úsměvné momenty. Ovšem všude se najdou svérázní lidé, kteří dokáží brát svůj úděl s nadhledem sobě vlastním, tací lidé, které Bohumil Hrabal tolik miloval. A v tu ránu mezi haldami železa začíná vznikat nejjemnější lidský cit a lidské šarvátky získávají nečekané obrátky. Avšak nakonec zmizí vše co bylo alespoň trochu fajn. Světýlko v tunelu (popřípadě v šachtě), které se nenávratnou rychlostí vzdaluje. Vzdaluje se nejen našim hrdinům, ale na mnohem delší dobu se vzdaluje i ve skutečnosti. Hluboký, tísnivý a přesto poetický a něžný film – to jsou Skřivánci na niti. 100%.(5.1.2007)

 • Marek1991
  ****

  Diktatúra je hrozný systém, o tom nechcem nejak špekulovať, ideálneho diktátora s ideálnym prístupom asi nenájdete a ak diktuje politická strana a viac ľudí, ktorí sa predbiehajú v takých veciach, tak je to podobné, no a to tu kedysi vládlo a tak ako je to vo filme si to museli vytrpieť mnohí. Akurát film je pre mňa len opisom toho a snahou hľadať kúsok krásy a šťastia, no po príbehovej stránke, ale aj po stránke tých podobenstiev si ma zas až tak nezískal. Záver je výstižný, no kvôli odvahe, kvôli duchu doby to zas nebudem prehodnocovať, myslím, že to malo na viac ako len striedanie dňa a noci a striedanie práce a škaredých príbytkov.(6.3.2014)

 • ivishka
  **

  Hrabalova tvorba je mi velice cizí a nemám ji ráda. Vše co napsal obsahuje velkou spoustu extremismu, nechutné erotiky a exhibicionismu. Dialogy plné naprosto nepochopitelných komentářů, které mají zprostředkovat divákovi tehdejší dobu mě nechávaly chladnou. Tušila jsem o co tam jde, ale rozčilovala jsem se na formu toho filmu a na spisovatele samotného. Napadlo mě: co tím chtěl "básník" říci. No tedy spojení "mistra" Hrabala spolu s Menzelem a Brodským.... Nic pro mě. Třeba mě všichni označí za nechápavou slepičku. Ale mě je to fuk.(28.10.2013)

 • - Původní scénář měl název Skřivánci na nitích. (raininface)

 • - Film byl natočen ve spolupráci s mnichovskou společností Betafilm, jejíž koprodukční vklad spočíval především v dodání barevné filmové suroviny Eastmancolor, na jejíž nákup disponoval Barrandov pouze velmi omezenými devizovými prostředky. (raininface)

 • - Snímek byl natočen podle méně známé knihy Bohumila Hrabala „Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet“ (1965). (Olík)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace