Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (TV seriál)

The ABC Murders

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2018, 2 h 57 min (Minutáž: 59 min)

Nová adaptace Poirota, kde adaptace je klíčové slovo. Tam, kde Branagh sází na divadelnost a spektákl, Phelps se nebojí být jiná. Jak ostatně dokázala už v Ordeal By Innocence. Poirot je tak značně oproštěn od své typické manýry (kterou tak dokonale ztvárňoval David Suchet) a dostáváme bezmála origin, který více zkoumá katolickou vinu a Poirotovu minulost. A nemůžu říct, že bych s tím měla výraznější problém, jakkoli se Phelps nedrží knižního kánonu. Dle mého názoru je každá adaptace odrazem doby, ve které vzniká. Vždyť i pozdější Poirotovky ITV nabraly značně temnější rysy, proč to tedy vyčítat těm od BBC? Vraždy podle abecedy nejsou učesanou procházkou po malebných anglických městečkách a panských sídlech a naplno se v nich projevují třicátá léta. Bude divákům vadit otevřená narážka na rasismus a xenofobii? Některým určitě. Ale jak sám Poirot říká, "Such vapid nostalgia for the gentle past. Cruelty is not new." Za mě velmi slušná podívaná se solidním obsazením.(29.12.2018)

• xaver

Jako milovník Hercule Poirota musím tento snímek tvrdě zkritizovat, áno i odsoudit. Když se na obrazovce objevil Poirot z bradkou, tak jsem spozorněl, když se potkal s vrchním inspektorem Jappem v důchodu přemýšlel jsem o co jde. Když Japp dostal infarkt, nechtěl jsem věřit a když potom jeho nástupce obvinil Poirota, že zavinil smrt Jappa, protože ho podvedl a nalhal mu, že byl v minulosti policajtem v Belgii, nevěřil jsem, že někdo mohl takhle zprznit klasickou detektivku a slavného detektiva. Nic proti samotnému filmu, byl natočen zajímavě, ale proč si scénaristka "vzala do huby" slavného detektiva Aghaty Christie a takhle ho zprznila. Vrcholem pak byla reminiscence v závěru filmu, podle které Hercule Poirot nebyl bývalý policejní důstojník v Belgii, nýbrž kněz. Proboha proč ???!!! Z tohoto důvodu jsem nucen snímek odsoudit. Nepřísluší mu přívlastek ani Vražda podle abecedy, ani jméno spisovatelky Aghata Christie, ani postava detektiva Hercule Poirota. Nehodnotím proto snímek z pohledu zpracování jako takového(herci, režie, kamera, zvuk a pod.) nýbrž z pohledu zneužití knižní předlohy, která byla zcela nesmyslně "přeťápnuta". Jednu * dávám z milosti.(23.7.2019)

No, nakonec docela dobré. Obával jsem se, že tento temný Poirot, bude temný tak, až to bude průser a že ten náhled do jeho minulosti to taky pohřbí, ale nakonec to tak hrozné nebylo. Chápu, že ta ženská Sarah Phelps to potřebuje nějak ozvláštnit, ale tenhle Poirotův origin byl možná až příliš. Atmosféra je tak temná, jako málokde, protiuprchlická agitka tu má silné zastoupení a z veselých příběhů Agathy Christie je něco úplně jiného. Ale jinak, jinak je to i poměrně věrné zpracování jednoho z nejlepších Poirotových případů i knih Agathy Christie. John Malkovich s pěstěnou bradkou je výborný Poirot a zase úplně jiný, než ti předchozí, s tímhle nemám absolutně žádný problém. Rupert Grint opět dokazuje, že je z bradavické trojice pravděpodobně ten nejtalentovanější a i ostatní herecké výkony stojí samozřejmě za to. Jen mně trošku mrzelo, že zabili Jappa. A té nenávisti proti cizím rasám tam taky bylo až zbytečně moc. Ve výsledku dobrý, ale i přesto se z mé strany dostavilo mírné zklamání, které se ale při tom všem dalo vlastně očekávat. 70%.(21.3.2019)

Tohle se BBC moc nepovedlo. Po perfektních And Then There Were None a Ordeal by Innocence jsem čekal další pecku, navíc se zajímavým obsazením a ono nakonec ne. Malkovich mi jako Poirot moc nesedl, Grint mi tady taky nijak extra nesedl, tomu jdou spíš ty komedie. Příběh známý, takže prakticky žádné překvapení. Jsem zklamán, čekal jsem o dost víc. 60%(5.5.2019)

Zapomeňte na Poirota tak jak ho znáte, John Malkovich vytvořil zcela novou figuru, která s literární postavou Agathy Christie nemá nic společného (snad jen tu marnivost s barvením vousů). Jenže to přece vůbec nevadí, protože vše funguje tak jak má. Logika celého příběhu i vrahovy pohnutky zůstaly nezměněny.(28.7.2019)