Reklama

Reklama

Agatha Christie: Vraždy podle abecedy

(seriál)
  • Velká Británie The ABC Murders
Trailer

Epizody(3)

Obsahy(1)

Slavný detektiv Hercule Poirot musí přerušit poklidnou penzi, když začne dostávat anonymní dopisy, v kterých mu pisatel sděluje, že se stane vrahem bez tváře. Policie ale nebere Poirotova varování vážně a vysměje se mu. Záhy dojde ke třem vraždám s podobným scénářem, který sleduje první písmena abecedy... Píše se rok 1933 a v Londýně se v penzionu Rose Marburyové ubytuje Alexander Bonaparte Cust. Z balíčků, které mu došly, vybalí sady dámských punčoch, železničního průvodce a psací stroj. Marburyové řekne, že přijel podnikat. Bývalý slavný detektiv Hercule Poirot začne každý den dostávat anonymní dopisy. Neznámý mu píše, že se stane zrůdou, vrahem bez tváře. Poirot je na penzi a v Anglii žije již devatenáct let. Přesto je stále považován za cizince. Jeho známý ve Scotland Yardu, inspektor Japp, je také ve výslužbě a zemře. Poirotovi přijde dopis, v němž vrah píše, že je připraven, a zmíní město Andover. Poirot se vydá za Cromem a varuje ho. Crome ho nebere vážně a později ho dokonce obviní, že zatajil dopisy jako důležité důkazy. Policie z Andoveru žádnou vraždu nezaznamená. Ve výčtu událostí v Andoveru si Poirot všimne, že majitelka koloniálu Alice Asherová policii neotevřela. Poirot odjede do Andoveru, v koloniálu najde Asherovou mrtvou a vedle ní železničního průvodce otevřeného na stránce A. Policie si od Poirota nenechá poradit a zatkne jejího muže, notorického opilce. Zanedlouho je v městě Bexhill nalezena na pláži zavražděná servírka Betty Barnardová. Vedle ní leží železniční průvodce s písmenem B. Poirot je dopisem informován v den vraždy. Její sestra Megan řekne Poirotovi, že Betty ráda flirtovala. Na panství v Churstonu žije sir Carmichael Clarke s nemocnou lady Hermionou. Clarkemu nadbíhá jeho sekretářka Thora Greyová. Sir Clarke však svou ženu miluje, Thoru odmítne a dá jí výpověď. Když Poirot dostane dopis informující o Churstonu, volá Clarkemu, že mu hrozí nebezpečí. Je ale pozdě, sir Clarke je nalezen mrtvý na zahradě. Anglii zachvátí panika a tisk kritizuje Poirota. Franklin, bratr sira Carmichaela, si detektiva váží a chce, aby vraždu vyšetřil... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (34)

tron 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„Vraj nová, krutá doba. Aká hlúposť. Krutosť nie je nová.“ John Malkovich je ako starý, unavený, opustený a zabudnutý Poirot super. Som rád, že sa natáčajú nové poirotovky aj bez fenomenálneho Davida Sucheta. Kde by sme ako filmová spoločnosť skončili, ak by sme brali minulosť ako hotovú vec a nesnažili sa o nové príbehy, o nové prerozprávania, o experimenty? Na žiadnom peknom mieste, to mi verte. Čiže s týmto problém nemám. Ani s Rupertom Grintom, ktorý je ako inšpektor Crome svojím spôsobom veľmi zábavný a jeho spoločné scény s Poirotom ma bavili najviac z celej tejto trojdielnej série (ja som vždy vravel, že britskí bývalí detskí herci sú niekde úplne inde, ako americkí, česť výnimkám). Parádny je i retro vizuál, prekvapivý koniec a šokujúce pretvorenie Poirota ako postavy. A mínusy? Vlastne ich veľa nie je. Snáď len to, že to proste nie je príliš úderné, ani svižné, chýba tomu poriadny drajv (ale, ruku na srdce, očakávame zrovna TOTO od poirotoviek?) a občas (hlavne v prvej epizóde) je to značne monotónne (vražda, prestávka, vražda, prestávka). SPOILER Kde sa vzala Poirotova dedukcia? Ak bol v Belgicku policajt, dávalo to logiku. Ale toto?! SPOILER ()

Elyssea 

všechny recenze uživatele

Nová adaptace Poirota, kde adaptace je klíčové slovo. Tam, kde Branagh sází na divadelnost a spektákl, Phelps se nebojí být jiná. Jak ostatně dokázala už v Ordeal By Innocence. Poirot je tak značně oproštěn od své typické manýry (kterou tak dokonale ztvárňoval David Suchet) a dostáváme bezmála origin, který více zkoumá katolickou vinu a Poirotovu minulost. A nemůžu říct, že bych s tím měla výraznější problém, jakkoli se Phelps nedrží knižního kánonu. Dle mého názoru je každá adaptace odrazem doby, ve které vzniká. Vždyť i pozdější Poirotovky ITV nabraly značně temnější rysy, proč to tedy vyčítat těm od BBC? Vraždy podle abecedy nejsou učesanou procházkou po malebných anglických městečkách a panských sídlech a naplno se v nich projevují třicátá léta. Bude divákům vadit otevřená narážka na rasismus a xenofobii? Některým určitě. Ale jak sám Poirot říká, "Such vapid nostalgia for the gentle past. Cruelty is not new." Za mě velmi slušná podívaná se solidním obsazením. ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Není Poirot jako Poirot, protože tohle je Malkovich. K herci cítím despekt od té doby, co jsem ho viděla hrát naživo. Ten by mohl i v soutěži dubových prken vyhrát maximálně cenu útěchy. Což tímto filmem dokazuje, protože nezahraje víc, než smutné oči. Těží výhradně ze svého neobvyklého zjevu. ____ Ale odhlédnuto od Malkoviche a jeho uměleckých kvalit na úrovni prkenné podlahy. Je to jiné pojetí a Poirot je jiný, než jak ho známe. Ztratil roztomilé snobství a sebestřednost, získal náboženskou horlivost a překvapivé, podle mě však zbytečné, zatížení v minulosti. Série je evidentně natahovaná. Motiv úchylky na dívčí nohy se sice vine celým filmem, ale nemá žádnou pointu, a tudíž ani důvod. Hodně se cestuje vlakem. A hodně se pronášejí vybájené soudy o jiných lidech. Stručně: je to poněkud řídké a rozvleklé. SHRNUTÍ: Na dámské punčoše může být ledacos erotického, pokud se na ní nespustí oka. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Hercula Poirota mám moc ráda. Johna Malkoviche taky a vážím si ho. Je to Herec s velkým H. Ale do role slovutného detektiva se nehodil. Sice je to nový pohled na tuto slavnou postavu, ale já s tím mám problém. Určitě to byla taky pro Malkoviche pocta, zahrát si takovou postavu. Těžko se mi na něj zvykalo. Byl tak nějak umělohmotný, což je ve finále velká škoda. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv se jedná o nejslabší christieovskou adaptaci v podání Sarah Phelps, pořád je to lepší nadprůměr. V mém případě hraje velkou roli i fakt, že jsem nečetl knihu a Suchetův Poirot mi nikdy k srdci nepřirostl. Já jsem tak viděl solidní temnou kriminálku s vraždícím maniakem, slušnou dobovou atmosférou a výborným obsazením na čele s Malkovichem, jemuž zdatně sekundoval ten nejtalentovanější z potterovské partičky. Sice mi trochu vadilo vyústění, protože už mám plné kecky těch závěrečných obratů, která staví dosavadní děj na hlavu a také mi přišly trochu zbytečné výlety do Poirotovy minulosti, ale to se dalo překousnout. 70% ()

Galerie (64)

Reklama

Reklama