Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (TV seriál)

The ABC Murders

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2018, 2 h 57 min (Minutáž: 59 min)

Hercula Poirota mám moc ráda. Johna Malkoviche taky a vážím si ho. Je to Herec s velkým H. Ale do role slovutného detektiva se nehodil. Sice je to nový pohled na tuto slavnou postavu, ale já s tím mám problém. Určitě to byla taky pro Malkoviche pocta, zahrát si takovou postavu. Těžko se mi na něj zvykalo. Byl tak nějak umělohmotný, což je ve finále velká škoda.(30.7.2019)

John Malkovich vůbec, ale vůbec nedosahuje kvalit Davida Sucheta. Což mu nezazlívám, snažil se, ale prostě na to nemá postavu a obličej. Pokud se ale odprostíme od Poirota, tak jako detektivka to funguje velmi skvěle. Je to nápadivé, místy hororové, zajímavé a má to drive. Musím také pochválit Ruperta Grinta, zahrál to bravůrně a konečně se mu daří vymanit se ze stínu Rona z Harryho Pottera. Pokud příběh neznáte, bude vás to bavit.(28.7.2019)

John Malkovich v roli ikonického detektiva , tentokrát na temný způsob.Žoviální, bonvivánský a lehce pošetilý človíček, jak jej známe v podání Davida Sucheta se v této minisérii nekoná.Stárnoucí a opuštěný Poirot je zde vykreslen jako člověk který má své vnitřní démony ze starých časů kterým teď musí čelit v novém případu, navíc za situace kdy jeho věrný přítel inspektor Japp umírá, a kapitán Hastings se na scéně vůbec neobjeví.Policejni sbor Scotland Yardu má nové vedení které na Hercula pohlíží nevraživě, poté kdy se ukazuje, že Poirot po svém příchodu do Anglie během 1. světové války neříkal úplně pravdu , když se v Belgii vydával za policistu...Toto je vcelku neotřelé pojetí .Kriminální zápletka už tak inovativní bohužel není,sériový vrah který své oběti likviduje podle abecedy a zanechává indicie , kdy si chce s vyšetřovateli hrát , jsme už viděli i jinde a možná v lepším provedení.Dalším falešným tonem v celém příběhu, je až geniální znalost pachatele Poirotiovy minulosti, snaha o mystery až okultní rovinu je zjevná , ovšem v dalším ději nevysvětlená. Rovněž lze mít pochybnost o tom, že v roce 1933, když bydlí v Londýně, nemá respektovaný detektiv ve svém bytě telefon. Práce na vytvoření atmosféry není kdovíjak propracovaná a plenéry mohly být na vyšší úrovni..Celkový dojem je tedy pouze lehce nadprůměrný a to především díky představiteli hlavní role.Minisérie zřejmě žádnou velkou díru do světa neudělá ale své diváky si patrně najde.(19.1.2019)

• xaver

Jako milovník Hercule Poirota musím tento snímek tvrdě zkritizovat, áno i odsoudit. Když se na obrazovce objevil Poirot z bradkou, tak jsem spozorněl, když se potkal s vrchním inspektorem Jappem v důchodu přemýšlel jsem o co jde. Když Japp dostal infarkt, nechtěl jsem věřit a když potom jeho nástupce obvinil Poirota, že zavinil smrt Jappa, protože ho podvedl a nalhal mu, že byl v minulosti policajtem v Belgii, nevěřil jsem, že někdo mohl takhle zprznit klasickou detektivku a slavného detektiva. Nic proti samotnému filmu, byl natočen zajímavě, ale proč si scénaristka "vzala do huby" slavného detektiva Aghaty Christie a takhle ho zprznila. Vrcholem pak byla reminiscence v závěru filmu, podle které Hercule Poirot nebyl bývalý policejní důstojník v Belgii, nýbrž kněz. Proboha proč ???!!! Z tohoto důvodu jsem nucen snímek odsoudit. Nepřísluší mu přívlastek ani Vražda podle abecedy, ani jméno spisovatelky Aghata Christie, ani postava detektiva Hercule Poirota. Nehodnotím proto snímek z pohledu zpracování jako takového(herci, režie, kamera, zvuk a pod.) nýbrž z pohledu zneužití knižní předlohy, která byla zcela nesmyslně "přeťápnuta". Jednu * dávám z milosti.(23.7.2019)

Ačkoliv se jedná o nejslabší christieovskou adaptaci v podání Sarah Phelps, pořád je to lepší nadprůměr. V mém případě hraje velkou roli i fakt, že jsem nečetl knihu a Suchetův Poirot mi nikdy k srdci nepřirostl. Já jsem tak viděl solidní temnou kriminálku s vraždícím maniakem, slušnou dobovou atmosférou a výborným obsazením na čele s Malkovichem, jemuž zdatně sekundoval ten nejtalentovanější z potterovské partičky. Sice mi trochu vadilo vyústění, protože už mám plné kecky těch závěrečných obratů, která staví dosavadní děj na hlavu a také mi přišly trochu zbytečné výlety do Poirotovy minulosti, ale to se dalo překousnout. 70%(5.1.2019)