Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (TV seriál)

The ABC Murders

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2018, 2 h 57 min (Minutáž: 59 min)

John Malkovich vůbec, ale vůbec nedosahuje kvalit Davida Sucheta. Což mu nezazlívám, snažil se, ale prostě na to nemá postavu a obličej. Pokud se ale odprostíme od Poirota, tak jako detektivka to funguje velmi skvěle. Je to nápadivé, místy hororové, zajímavé a má to drive. Musím také pochválit Ruperta Grinta, zahrál to bravůrně a konečně se mu daří vymanit se ze stínu Rona z Harryho Pottera. Pokud příběh neznáte, bude vás to bavit.(28.7.2019)

Nová adaptace Poirota, kde adaptace je klíčové slovo. Tam, kde Branagh sází na divadelnost a spektákl, Phelps se nebojí být jiná. Jak ostatně dokázala už v Ordeal By Innocence. Poirot je tak značně oproštěn od své typické manýry (kterou tak dokonale ztvárňoval David Suchet) a dostáváme bezmála origin, který více zkoumá katolickou vinu a Poirotovu minulost. A nemůžu říct, že bych s tím měla výraznější problém, jakkoli se Phelps nedrží knižního kánonu. Dle mého názoru je každá adaptace odrazem doby, ve které vzniká. Vždyť i pozdější Poirotovky ITV nabraly značně temnější rysy, proč to tedy vyčítat těm od BBC? Vraždy podle abecedy nejsou učesanou procházkou po malebných anglických městečkách a panských sídlech a naplno se v nich projevují třicátá léta. Bude divákům vadit otevřená narážka na rasismus a xenofobii? Některým určitě. Ale jak sám Poirot říká, "Such vapid nostalgia for the gentle past. Cruelty is not new." Za mě velmi slušná podívaná se solidním obsazením.(29.12.2018)

Tohle se BBC moc nepovedlo. Po perfektních And Then There Were None a Ordeal by Innocence jsem čekal další pecku, navíc se zajímavým obsazením a ono nakonec ne. Malkovich mi jako Poirot moc nesedl, Grint mi tady taky nijak extra nesedl, tomu jdou spíš ty komedie. Příběh známý, takže prakticky žádné překvapení. Jsem zklamán, čekal jsem o dost víc. 60%(5.5.2019)

Hercula Poirota mám moc ráda. Johna Malkoviche taky a vážím si ho. Je to Herec s velkým H. Ale do role slovutného detektiva se nehodil. Sice je to nový pohled na tuto slavnou postavu, ale já s tím mám problém. Určitě to byla taky pro Malkoviche pocta, zahrát si takovou postavu. Těžko se mi na něj zvykalo. Byl tak nějak umělohmotný, což je ve finále velká škoda.(30.7.2019)

Ačkoliv se jedná o nejslabší christieovskou adaptaci v podání Sarah Phelps, pořád je to lepší nadprůměr. V mém případě hraje velkou roli i fakt, že jsem nečetl knihu a Suchetův Poirot mi nikdy k srdci nepřirostl. Já jsem tak viděl solidní temnou kriminálku s vraždícím maniakem, slušnou dobovou atmosférou a výborným obsazením na čele s Malkovichem, jemuž zdatně sekundoval ten nejtalentovanější z potterovské partičky. Sice mi trochu vadilo vyústění, protože už mám plné kecky těch závěrečných obratů, která staví dosavadní děj na hlavu a také mi přišly trochu zbytečné výlety do Poirotovy minulosti, ale to se dalo překousnout. 70%(5.1.2019)