Rodilý Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znají jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky jsou zpátečnický kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář Krása (Pavel Liška). Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit. Film vznikl podle stejnojmenné knihy Evžena Bočka. (Falcon)

KattieWench

Na knížku to nemá, ale jde o překvapivě solidní adaptaci. Yvona Stolařové role Marie sedí. Její rodiče jsem si podle knížky představovala sice úplně jinak, ale ve filmu nebyli špatní. Eliška Balzerová je naprosto úžasná paní Tichá a Martin Pechlát je velmi přesvědčivý kastelán Josef. Bohužel mi vůbec nesedne Pavel Liška v roli "pana Spocka" ani Vojtěch Kotek v roli rodinného právníka. Nejsou špatní herci, ale na tyhle role se prostě nehodí. Chyběla mi kočka Carevna, ale chápu, že práce s kočkou by asi hodně komplikovala natáčení. Stejný důvod předpokládám za výměnou loveckých psů za koně, i když tím film přišel o obrovskou spoustu potenciálně vtipných scén. Celkově film velmi pobavil. Jenom jsem zvědavá, jak si případné další díly poradí s Deniskou, protože rodinného právníka hodně omladili. ()

Levice05

Bohužel jsem četla knižní předlohu. Nebo spíš bohudík. Nepřišla jsem o humor a nadsázku, se kterou Marie III. z Kostky píše svůj deník. To se z filmového přepisu nějak vytratilo a fxy\ilm tvoří v podstatě jenom sled scének a dialogů, u kterých se předpokládá, že se diváci budou smát, a velkolepých záběrů krajiny a zámku, které jsou sice natočené zkušenou rukou kameramana Smutného, ale pro větší spád filmu by jich mohlo být méně. Jedním ze zklamání je zcela chybějící motiv častých nedorozuměních vyplývajících z jazykové bariéry, protože americká manželka Vivien mluví ve filmu plynně česky. Ale, na kastelána Martina Pechláta jsem se těšila a nezklamal, stejně tak jako paní Tichá v podání Elišky Balzerové. Překvapením je herecký výkon Yvony Stolařové. ()

anneendy44

Nebylo to zase tak špatné, ale jelikož jsem četla knižní předlohu, u které jsem se smála skoro každou chvíli, tak mě film bohužel tolik neokouzlil. Všechny vtipné scény byly víceméně v traileru, takže se na něj pokud možno nedívejte. Kino bylo skoro celé plné, ale nepřišlo mi, že bychom se všichni popadali za břicha. Doufala jsem, že to bude lepší, ale bohužel. Alespoň obsazení bylo ale dobré a k hercům se jejich role hodily. ()

dalia

Příjemná a pohodová komedie. Ve srovnání s knihami, které jsou spíše sérií vtípků a skečů jen volně spojených poměrně slabou dějovou linkou, film se soustředí spíše na příběh, což hodnotím pozitivně. Zatímco v knihách se, zvláště v dalších dílech, mnoho původně vtipných situací opakuje tolikrát, že už ztrácejí kouzlo, ve filmu, bezpochyby i kvůli omezenému rozsahu, tomu tak není. Sice v důsledku toho vypadlo i několik dobrých scén (v knize mne například pobavila hned v úvodu scéna s kocourem, která se do filmu nedostala), ale na druhou stranu právě to opakování považuji za největší slabost tohoto knižního cyklu. Ocenila jsem také vypuštění námětů "Helenka Vondráčková" a "kníže Schwarzenberg" (čtenáři knih pochopí), které už v knihách později opravdu nudily. Nejpovedenější byla ve filmu podle mne postava Vivien. Celkově jsem se dobře bavila a film se mi líbil více než knihy. ()

KiR0

S hodnocením tohoto filmu jsem raději počkal až na druhý den... V první chvíli jsem byl lehce naštván, že se film nedržel více knižní předlohy... Na začátku mi chyběla kočka Carevna, protože např. scéna, kdy se omámená Carevna vykadila v taxíku při cestě na letiště by mohla být nádherná, byl jsem zklamán, že dva nezkrotitelné psy nahradili bělouši a když jsem viděl V. Kotka v roli doktora Bendy, tak mi bylo jasné, že se nedočkám ani jeho dcery Denisy... Do rána jsem si vše nechal uležet v hlavě, tak jsem si uvědomil, že na to, aby byly splněny všechny mé výhrady, tak by musel být natočen seriál... Suma sumárum, když zvážím všechna pro a proti, tak pro mne je Poslední aristokratka lepším filmem než všechny Babovřesky i s Kameňáky dohromady.... ()

Dstar

Těžko hodnotit,když ani nevim,jestli je film pojat zcela vážně,či jen jako odlehčení od stresu.Ale odpad to nebyl to ne,ovšem oskarový snímek už vůbec.Za mě za tři. ()

Scalex

Do kina jsem šel předem orosen po přečtení recenze Františka Fuky, který dal filmu 20 % a ve své recenzi pečlivě vypsal řadu chyb a nelogičností. Z kina jsem odcházel spokojený, filmu dávám 60 % a musím bohužel konstatovat, že Franta snad sledoval úplně jiný film, nebo se prostě nevěnoval filmu na plný úvazek, protože prakticky všechny jeho výtky lze rozcupovat na fidloprčičky. Souhlasím snad jen s tím, že Vivien měla mluvit anglicky, stejně jako v knize. Ale ve zbytku se František mýlí jak snad ještě nikdy. Film roku to fakt není, dal jsem mu 60 % a myslím, že tvůrci řadu věcí zbytečně odflákli, ale 20 %? WTF? ()

sorbon1

Poslední aristokratka je vcelku příjemná zimní komedie. Děj pozvolna plyne, příběh je jasně dopředu čitelný, žádné překvapení se nekoná. Snaha diváka rozesmát a pokusy o hlášky jsou mnohdy tak nějak toporné. Pobavil Piškula na koni jak z Popelky, hotový Trávníček. Známí a zkušení herci odehráli vcelku kvalitně, nejlíp asi Eliška Balzerová. Překvapením byla pidirole Anny Polívkové. Film ani neurazil, ani nenadchl, ale pobavil. ()

Redyx1

Tak přejdu Ty komentáře kdy tento film odsuzují lidé,kteří ho ani třeba neviděli a jen chtějí snížit ratio úspěšnosti.Výborná pohodová komedie,kde nejsou fakt zbytečná hluchá místa.Výborný výkon herců,Hynek Čermák dokázal,že umí hrát i něco jiného než záporné role a Eliška Balzerová byla naprosto super.Celkový dojem podtrhuje i výběr zámku a dobrý scénář.Za mě v klidu 4 **** ()

prskvik

Prostě Vejdělek. Pár dobrých hlášek ale ani náhodou nenadchne. Dobré obsazení mnohé zachrání. Já, velký fanda CZ filmů začínám pomalu ztrácet dech. Jednou stačilo a to je vše. Jdu přemýšlet o posledním českém filmu, který byl hodně super.. ()

Marrakech86

Film příjemně překvapil, začátek byl trošičku pomalejší, ale pak se z toho stal pěkný příběh s humornými scénkami. Smálo se celé kino, doufám, že natočí i druhý díl ()

olanus

Taková lehčí komedie opět skvělá role H.Čermáka ,T.Dyková a E.Balzerová a P.Liška ,kino bylo plné ,Kdo si chce odpočinout a lehce odpočinout doporučuji . ()

Petaska1

Bohužel mě filmy podle knižních předloh zklamou často, ale to co dokázal vytvořit pan Vejdělek je až k neuvěření. Knížka, u které jsem se smála skoro na každé straně je filmovou slátatninou, kde se možná dvakrát pousmějete, aby se neřeklo. Sled rádoby vtipných scén, které na sebe v podstatě nenavazují, postavy, které se chovají nelogicky, oproti knižní předloze chybející postavy Denisky a Milady, které by dle mého děj vylepšily, narozdíl od naopak přidané Jess (naprosto zbytečná dějová linka) a celkově bohužel příšené herecké výkony - Stolařová prakticky nezměnila výraz a Dyková vypadala jak na absolventském představení. Bohužel to splnilo moje nejčernejší obavy, které mě po shlédnutí traileru napadaly. ()

Zuzina

Pohodový film, u kterého nemusíte přemýšlet. Komedie s dobrým obsazením, která neurazí ani nenadchne, ale pobavíte se. Dobré herecké obsazení, vtipné hlášky, vynikající kamera. ()

kritička

První díl knížky byl vtipnější než celý film inspirovaný knihou - ne podle knihy. Tam z knihy byla sotva pětina toho, co bylo reálně třeba... Odcházela jsem značně zklamaná - nechápu, jak to můžou brát za jeden z největších trháků letošního podzimu. Na ten to opravdu nemělo. ()

Dodge-I

JJ ořechovka je skvělá věc - to potvrzuji stejně jako Eliška - ovšem u tohoto filmu ji měli fasovat i diváci! No a ta druhá hvězda je za Lišku... a to je asi tak všechno. Copak se musí takhle hloupě tlačit na pilu? ()

Filooos

Po mnohých negativních reakcích jsem šel do kina s jistou skepsí. A ejhle....já se fakt pobavil. Ani tolik kritizována Vilhelmová nebyla tak špatná. Polívkové udělili naštěstí jen 10ti sekundovou roli z milosti, tak to nestihla celé pokazit. Těším se na chvíle pro čtení knihy. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu