Silný válečný příběh je připomínkou nedávné minulosti, války v Jugoslávii. Odehrává se v r. 1999, kdy se po bombardování Bělehradu NATO jugoslávská armáda stáhla z kosovské oblasti a zanechala tak srbské občany nechráněné před útoky, drancováním, znásilňováním a vražděním albánských banditů. Ruská speciální jednotka dostala příkaz převzít kontrolu nad kosovským letištěm Slatina a udržet ho, dokud nepřijdou posily. Vojáci si uvědomují, že musí využít veškeré své síly a odvahu. Není jisté, zda se dožijí dalšího rána. (TV JOJ)

Enšpígl

Ta politické aromá je tady docela silné a patos tady taky vegetí ve velkým stylu, ale tohle mě nevadí u amíků, tak to nebudu řešit ani u rusáků. Začátek mě přišel takovej scénaristickej matlafous a někateré americké akční prvky mě k rusům moc nejdou, ale uznávám že ten hlavní dortík, tedy závěrečná skoro hodinová řežba je fakt luxusní trošku to připomínalo Bayovu Bangazí. ()

EvilPhoEniX

Rusové natočili jeden z nejlepších filmů roku a přímý náběh na instantní kultovní válečnou klasiku. Ruské komando je vysláno bránit letiště v Kosovu před muslimskými bandity a je to Bálkánská ŘEŽ jak se patří! Povedl se cásting, kde každý z hlavních hrdinů je sympatický a všichni působí profesionálně ( žena-sniperka boží) a povedl se i záporák, který je správně nemilosrdný, skvěle zahraný, má dostatek prostoru a přejete mu smrt od chvíle, kdy je na scéně. Po technické stránce precizní a dost možná nejlépe vizuálně natočený film z Ruska, co jsem kdy zhlédl a největší chvála patří samotné akci, která představuje to nejlepší v žánru. ( Trochu mix Mela Gibsona a 13 hodin) Finále má téměř hodinu a jsou to nekompromisní jatka ( ustřelené ruce, nohy, kusy těl a dojde i na uřízlou hlavu) používají se sniperky, samopaly, těžké kulomety, minomety ( vše, na co si člověk jen vzpomene). Řval jsem jak na mistrovství světa v ledním hokeji, takže za mne velké nadšení i spokojení. Líbilo se mi i úvodní bombardování porodnice. Drsný, emocionální, nekompromisní a velkolepý válečný film, který by si nikdo neměl nechat ujít. 90% ()

verbal

K pochopení toho tolik „spravedlivého boje“ za osvobození Kosova snad i pro tu kohortu demagogicky vypláchlých zkurvených sluníčkářů se nabízí roztomilá fikční analogie. Představte si, že by se cigoši z Ústí, Litvínova a Mostu díky štědrým sociálním dávkám přemnožili do hrůzného počtu dvaceti procent ČR, a následně si parazitováním a kriminalitou načorovali tolik, že by si mohli dovolit nakoupit kvéry a raketky z Číny. Pak by prohlásili, že praotec Mižigar nesporně jako první dokočoval z Pandžábu na Ještěd se slovy “Výdim zemi zavšyvenou, pičomore, podporama, autoradyjama a barevnyma kovama oplívajícy …“, tím pádem jsou zákonitě jejich celé severní Čechy, ty by se měly ihned odtrhnout a získat samostatnost pod názvem Republika Romovo. Jejich největší a nejotrlejší krimoši by poté zformovali tak zvanou Romskou osvobozeneckou armádu (ROA), která by začala terorizovat původní obyvatelstvo a vraždit představitele dosud právoplatné výkonné státní moci, na což by tato samozřejmě zareagovala vysláním svých ozbrojených složek k zachování pořádku. Načež by došlo na obvyklé skučení do Kanady a Spojených sráčů, že „Gadža skurvene, porušovani lickich prav, pyčo, masakri cyvylistu a tak …“ podložené „skutečnou“ hrůznou historkou nálezu 40 těl uchlastavších se a na hepatitis a salmonelu pošlých vojáků ROA, navlečených do obleků od Armaniho s tím, že šlo o etnickou čistku a bezprecedentní biologický útok na ubohé romské civilní manažery z Čorstrýtu. A den nato by NATO „humanitárně“ vybombardovalo Prahu s odůvodněním, že bránila průjezdu konvojům s mědí, hliníkem a radiátory jakožto pomoci hladovějícímu a příšerným terorem strádajícímu obyvatelstvu Chánova. No a proti sdružení mocných světospásných zmrdů, hrající z dlouhé chvíle náhodným pícháním prstem do roztočeného globu geopolitickou hru „Člověče, tak komu bychom dneska zase humanitárně či demokraticky pomohli?!“, bychom mohli akorát tak držet piču a škemrat na hranicích u Mělníka o víza do Krkonoš, abychom je ještě viděli, než je to pracovité, ekonomicky zcela soběstačné a tolik progresivní etnikum za první dvě zimy kompletně ztopí. Pokud by ovšem bylo u koho škemrat, když všichni úředníci nové vzniklého perspektivního státu budou od počátku nepochybně na pracáku pobírat automaticky samoschválené šestimístné sociální dávky. Docela to nezní jako až takové sci-fi, co? Nehledě na to, že po Izraeli je na světě už druhý nebezpečný precedent, přispívající ke skvostnému soužití mezi národy. Neospraveditelně zaštiťovat zkurvené poturčence podporované Alkájdou, animální, islámem vypláchlá hovada bez jakékoliv úcty k životu či kultuře, na níž parazitují, národ, jehož Hrubý národní produkt je z dvaceti procent tvořen okopáváním brambor a ze sedmdesáti organizovaným zločinem, terorizujícím půlku Evropy, to byl od Mařenky Korbelové vskutku akt nejvyšší a nejcitlivější geopolitické prozíravosti a nesmírně uvědomělé židomarxistické zahraniční politiky cílené destabilizace a demonstrace nadřazenosti! Bravo! Bezprecedentní zločin, který by se dal v pohodě kategorizovat jako Washingtonská zrada a Srbské Sudety. Tedy, ač je Putinmultfilm v 80 procentech případů až komicky propagandistický, zde je plně na straně dobra a pravdolásky, Specnaz vybouchanci vzdorují skutečnému zlu a je škoda, že kluci neměli koule na to, ještě ve vykreslování vypatlaných zrůd z UCK, NATO a OSN impotentů pořádně přitvrdit. Ovšem i přes vlažnou vyhraněnost, nějaký ten patos a prkenného slizkého jelimana v hlavní roli správňáckého hrdinného politruka Ivana Obrnoviče Kožoksichtina, který se zoufale snažil parodovat Medvěda ze Seal Team Six, jde o velmi záživný, kulantně natočený, zábavný a solidně odsejpající válečný film, v pohodě dýchající na záda i takové 9. rotě. ()

Fr

,,ROZHODNUTÍ POMOCT BRATRŮM V PRIŠTINE, BYLO SCHVÁLENÉ. VÁŠ ÚKOL JE OBSADIT LETIŠTĚ PŘED SPOJENCI A NEDOPUSTIT ÚNIK INFORMACÍ DO NATO.…“ /// Rusáci jsou svou propagandistickou filmografií proslulý. Ale co, když se člověk nad nějaký ty věci povznese…Tady máme pohled na tzv. Prištinský incident. Není těžký bejt na straně těch „správnejch“, když ti druzí dělají takový zvěrstva. Prostě na výkřiky „Ve jménu Velké Albánie“ se tady moc radostně neodpovídá. Jinak se zde politika nějak extra nerozebírá, spíš jde o takovou misi ve stylu „Postradatelných“. Včetně akce. Má to přes dvě hoďky, takže nechybí takový ty kecy před bitvou… o bratrství.. no a tak podobně. Ovšem mezi Srby a Rusy to bratrství celkem funguje. Film pro ty, co píšou kosovo s malým „K“ a nebojej se Sputniku. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Sloužil jsem v SFOR. 2.) Chcu poznat týpky, co dohráli hru „Vyděržaj pioněr“ až do konce. 3.) Thx za titule ,,wauhells“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Malarkey

Myslel jsem si, že tenhle akčňák bude pecka. Všechno k tomu nasvědčovalo, včetně doporučení od manžela kolegyně z práce. Jenže hned po prvních deseti minutách mi bylo jasný, že to prostě nebude ono. Vizuálně je tenhle film pecka, ale až do toho momentu, kdy Vám dojde, že to je všechno šíleně umělý. V tu ránu se v té nekonečné řeži ztrácí nejen příběh, který postrádá smyslu, ale i jakékoliv napětí. Rusové tu opět předvedli svůj velikášský rozsah a tento film pojali jako absolutní řezničinu se vším všudy. Chyběl mi ale cit pro emoce nebo alespoň nějaký náznak dobře se rozvíjejícího příběhu. Válečňák z Balkánu se skvělým vizuálem, ale bez duše. ()

• Gojko Mitič se odmítl nechat zaskakovat kaskadérem a i v 77 letech vše odehrál sám, jak byl zvyklý už od 60. let. (chamonix)
  • Útok na letiště začíná přes den, ale v dalších záběrech je už noc. (Duoscop)
  • Písnička, která hraje ve 45. minutě, je „Coco Jambo“ od Mr. President. V 73. minutě hraje „Further We Will Operate“ od Kino and Viktor Coy. (Duoscop)