Ďáblovo oko

Diablovo oko

Devil's Eye, The

Komedie / Drama / Fantasy

Švédsko, 1960, 87 min

Kupodivu na to, jak jsem byl zklamán Bergmanovou "Sedmou pečetí", velmi mě nadchlo "Dáblovo oko". Dramaticko-komediální rozpoložení filmu dělá s divákem divy. Skvělí herci jsou pak třešničkou na dortu. Říká se, že kam nemůže čert, nastrčí ženskou, tento film vám však ukáže, co dělat s ženskou, která ještě čertu nepatří. A že se samotný satanáš musí sakra snažit, dokazuje fakt, že na zem posílá eso z rukávu - Dona Juana.(4.9.2013)

Fakt mě těší zjištění, že Bergman zvládá nejen existenciální syrová dramata o životě a smrti, ale i zvláštně a podivně bergmanovské komedie o prostém životě a jeho radostěch a strastech. Opravdu zvláštěn pojaté peklo a výborné ženské role (jak svým charakterem, tak hereckým ztvárněním). Ten stařecký démon mě strašně bavil.(26.6.2012)

Aj malé víťazstvo pekla je osudovejšie, ako veľký triumf neba. Tak s týmto výrokom z konca filmu sa nedá robiť nič iné len súhlasiť. Aj malé zlo dokáže otráviť a zatieniť veľké dobro. To je ako keď nakvapkáte do rybníka kvapku jedu - stačí tak málo a je po rybách. Síce mám I. Bergmana radšej v dramatickej póze, tak ani táto jeho komédia nebola najhoršia. Kvalít jeho najlepších komorných drám však nedosahuje ani zďaleka. Úvod mi moc nesadol, už som si myslel, že si celý snímok budem musieť odtrpieť - v podstate išlo len o akúsi málo zábavnú alegóriu pekla - s príchodom Dona Juana a jeho pomocníka na zem sa to našťastie už rozbehlo. A to by nebol Bergman, aby aj komediálne ladený príbeh neokorenil aspoň pár zaujímavými myšlienkami a výrokmi na zamyslenie. Lepší priemer. 65/100(16.11.2016)

„Co by bylo peklo bez manželství!“ To, že mě dokáže i pobavit, mi už Bergman předvedl v jiných filmech. Tady ovšem humorné situace či hlášky nepadaly tolik na úrodnou půdu (jak bych si sám přál a na začátku představený žánr požadoval). Pobavilo mě svádění obou žen, také postava dohlížejícího zrozence pekel, ale jinak jsem se spíš jen tak usmíval. A třeba taková charakteristika severské ženy zřejmě řekne více pouze tamnímu publiku (nicméně nevinnou dívku si představuju trochu jinak, rozhodně ne jako někoho, kdo se líbá s cizím chlapem na potkání). Zajímavý je pak film ještě svým průvodcem, který k nám před a po každém z dějství promlouvá (znovu mě však tento způsob komunikace míjel, u Bergmana si na to asi nikdy nezvyknu), a trochou toho vztahového a náboženského filosofování. Přesto, čekal jsem víc, celkově hodnotím pouze lepší průměrem. „Pro toho, kdo miluje, není žádný trest dost tvrdý.“(14.5.2014)

Ať již IB natočí jakýkoliv styl filmu, vždy je na co koukat a stejně tak je Ďáblovo oko pastvou pro oko divákovo... Tenhle film není nijak zvlášťe depresivní proti jeho jiným počinům, je takový celkem milý a při tom zas ohromemně inteligentní. "Dívčí cudnost je jako ječné zrno v oku ďáblovu" :)) Stačí pouze dodat, že ďábel v dnešním světě opravdu skóruje :)) 90%(29.6.2009)