Ďáblovo oko

Gunnar Fischer

Erik Nordgren

Kostýmy:

Mago

Opět inteligentní komedie se skvělým dialogem. A všichni dojdou vítězství. Nebe, protože dívka Britt-Marie (Bibi Andersson) odolá Donu Juanovi (opět skvělý Jari Kulle), i když nakonec jen jemu. Sama dívka, protože vstoupila do manželství neposkvrněna. Don Juan, který se do dívky zamiloval (jeho první láska) a před nikým se nehrbí. Jeho sluha Pablo (Sture Lagerwall), který si po 300 letech znovu užije, Dívčin otec - farář (Nils Poppe), který si ve skříni zamkne vlastního ďábla. Farářova žena (Gertrud Fridh), která poznala nepoznanou rozkoš. I sám ďábel (Stig Jarrel), kterému nakonec jeho ječné zrno zmizí, protože mladá dívka stejně nedokáže odolat touze, i když s někým jiným než s Donem Juanem. Trochu bláznivá, ale velmi vtipná komedie.(28.5.2009)

Po Úsměvech letní noci další Bergmanova studie vztahů muž × žena. Nutno říct, že neznám režiséra, kterému by se danou tematiku povedlo zpracovat tak bravurně a ještě si ušetřit prostor pro komediální nadhled. Jak to ten chlap dělá, že jeho filmy jsou naprosto dokonalou a neskutečně pravdivou reflexí mezilidských vztahů? To, co bylo zachyceno před padesáti lety, platí pořád - jen toho gentlemanství bohužel ubylo. (653., 4. VII. 2011)(5.7.2011)

Nejde o žádnou zásadní myšlenkami obtěžkanou bergmanovinu, o nic prudce originálního, co by se nutně muselo vidět, ale přesto dost potěšilo – má to šmrnc, je to sice hodně divadelní, ale s krásně černobíle portrétující kamerou. Ne vysloveně komedie, spíš na Bergmanovy poměry nebývale odlehčené, inteligentně hravé zamyšlení nad sílou naivní víry, láskou a erotikou, přezíravostí moci a skrytým vzdorem zdánlivě bezmocných, no a tak podobně. Tak na hraně tří (solidní jednohubka) a čtyř (zapamatováníhodný kousek), ale vzhledem k předvčerejším třem hvězdičkám pro přece jen křečovitější A co všechny ty ženy musím dát tentokrát ****.(10.1.2011)

Fakt mě těší zjištění, že Bergman zvládá nejen existenciální syrová dramata o životě a smrti, ale i zvláštně a podivně bergmanovské komedie o prostém životě a jeho radostěch a strastech. Opravdu zvláštěn pojaté peklo a výborné ženské role (jak svým charakterem, tak hereckým ztvárněním). Ten stařecký démon mě strašně bavil.(26.6.2012)

Aj malé víťazstvo pekla je osudovejšie, ako veľký triumf neba. Tak s týmto výrokom z konca filmu sa nedá robiť nič iné len súhlasiť. Aj malé zlo dokáže otráviť a zatieniť veľké dobro. To je ako keď nakvapkáte do rybníka kvapku jedu - stačí tak málo a je po rybách. Síce mám I. Bergmana radšej v dramatickej póze, tak ani táto jeho komédia nebola najhoršia. Kvalít jeho najlepších komorných drám však nedosahuje ani zďaleka. Úvod mi moc nesadol, už som si myslel, že si celý snímok budem musieť odtrpieť - v podstate išlo len o akúsi málo zábavnú alegóriu pekla - s príchodom Dona Juana a jeho pomocníka na zem sa to našťastie už rozbehlo. A to by nebol Bergman, aby aj komediálne ladený príbeh neokorenil aspoň pár zaujímavými myšlienkami a výrokmi na zamyslenie. Lepší priemer. 65/100(16.11.2016)