Ďáblovo oko

Scénografie:

P.A. Lundgren

Kostýmy:

Mago

Kupodivu na to, jak jsem byl zklamán Bergmanovou "Sedmou pečetí", velmi mě nadchlo "Dáblovo oko". Dramaticko-komediální rozpoložení filmu dělá s divákem divy. Skvělí herci jsou pak třešničkou na dortu. Říká se, že kam nemůže čert, nastrčí ženskou, tento film vám však ukáže, co dělat s ženskou, která ještě čertu nepatří. A že se samotný satanáš musí sakra snažit, dokazuje fakt, že na zem posílá eso z rukávu - Dona Juana.(4.9.2013)

„Pro toho, kdo miluje, není žádný trest dost tvrdý.“_______ Snad jen Bergman dokáže dát dohromady náboženská témata nebe, peklo, hřích a pokušení a spojit je tak přímým a zároveň nenásilným způsobem s životem v naší societě. Bergmanův způsob vyprávění nabízí divákovi všeobecně přijímaný a žádaný nadhled. Křesťanské symboly dobra a zla přemosťuje vypravěč až k pozemskému ráji oduševnělých dialogů se zaměřením na psychiku a citové pohnutky postav. Tyto jsou zároveň originálně podpořeny biblickým bojem Boha a Satana. Vše je zastřešeno mírně satirickou humornou nadsázkou, která dává tušit hloupost a nesmyslnou malichernost tohoto boje, jehož obětí je člověk, zdánlivě jediná rozumná bytost. ________ „Nevinnost mladé ženy je ječným zrnem v ďáblově oku.“ Snad nic víc nevystihuje malichernost Pekla ve svém boji, než závěrečné zaradování se nad malou lží dívky. Peklu stačí skutečně málo a vždy nás bude znovu pokoušet. 81%(25.9.2011)

Opět inteligentní komedie se skvělým dialogem. A všichni dojdou vítězství. Nebe, protože dívka Britt-Marie (Bibi Andersson) odolá Donu Juanovi (opět skvělý Jari Kulle), i když nakonec jen jemu. Sama dívka, protože vstoupila do manželství neposkvrněna. Don Juan, který se do dívky zamiloval (jeho první láska) a před nikým se nehrbí. Jeho sluha Pablo (Sture Lagerwall), který si po 300 letech znovu užije, Dívčin otec - farář (Nils Poppe), který si ve skříni zamkne vlastního ďábla. Farářova žena (Gertrud Fridh), která poznala nepoznanou rozkoš. I sám ďábel (Stig Jarrel), kterému nakonec jeho ječné zrno zmizí, protože mladá dívka stejně nedokáže odolat touze, i když s někým jiným než s Donem Juanem. Trochu bláznivá, ale velmi vtipná komedie.(28.5.2009)

„Co by bylo peklo bez manželství!“ To, že mě dokáže i pobavit, mi už Bergman předvedl v jiných filmech. Tady ovšem humorné situace či hlášky nepadaly tolik na úrodnou půdu (jak bych si sám přál a na začátku představený žánr požadoval). Pobavilo mě svádění obou žen, také postava dohlížejícího zrozence pekel, ale jinak jsem se spíš jen tak usmíval. A třeba taková charakteristika severské ženy zřejmě řekne více pouze tamnímu publiku (nicméně nevinnou dívku si představuju trochu jinak, rozhodně ne jako někoho, kdo se líbá s cizím chlapem na potkání). Zajímavý je pak film ještě svým průvodcem, který k nám před a po každém z dějství promlouvá (znovu mě však tento způsob komunikace míjel, u Bergmana si na to asi nikdy nezvyknu), a trochou toho vztahového a náboženského filosofování. Přesto, čekal jsem víc, celkově hodnotím pouze lepší průměrem. „Pro toho, kdo miluje, není žádný trest dost tvrdý.“(14.5.2014)

Nejde o žádnou zásadní myšlenkami obtěžkanou bergmanovinu, o nic prudce originálního, co by se nutně muselo vidět, ale přesto dost potěšilo – má to šmrnc, je to sice hodně divadelní, ale s krásně černobíle portrétující kamerou. Ne vysloveně komedie, spíš na Bergmanovy poměry nebývale odlehčené, inteligentně hravé zamyšlení nad sílou naivní víry, láskou a erotikou, přezíravostí moci a skrytým vzdorem zdánlivě bezmocných, no a tak podobně. Tak na hraně tří (solidní jednohubka) a čtyř (zapamatováníhodný kousek), ale vzhledem k předvčerejším třem hvězdičkám pro přece jen křečovitější A co všechny ty ženy musím dát tentokrát ****.(10.1.2011)