Ďáblovo oko

Diablovo oko

Devil's Eye, The

Komedie / Drama / Fantasy

Švédsko, 1960, 87 min

Kupodivu na to, jak jsem byl zklamán Bergmanovou "Sedmou pečetí", velmi mě nadchlo "Dáblovo oko". Dramaticko-komediální rozpoložení filmu dělá s divákem divy. Skvělí herci jsou pak třešničkou na dortu. Říká se, že kam nemůže čert, nastrčí ženskou, tento film vám však ukáže, co dělat s ženskou, která ještě čertu nepatří. A že se samotný satanáš musí sakra snažit, dokazuje fakt, že na zem posílá eso z rukávu - Dona Juana.(4.9.2013)

Aj malé víťazstvo pekla je osudovejšie, ako veľký triumf neba. Tak s týmto výrokom z konca filmu sa nedá robiť nič iné len súhlasiť. Aj malé zlo dokáže otráviť a zatieniť veľké dobro. To je ako keď nakvapkáte do rybníka kvapku jedu - stačí tak málo a je po rybách. Síce mám I. Bergmana radšej v dramatickej póze, tak ani táto jeho komédia nebola najhoršia. Kvalít jeho najlepších komorných drám však nedosahuje ani zďaleka. Úvod mi moc nesadol, už som si myslel, že si celý snímok budem musieť odtrpieť - v podstate išlo len o akúsi málo zábavnú alegóriu pekla - s príchodom Dona Juana a jeho pomocníka na zem sa to našťastie už rozbehlo. A to by nebol Bergman, aby aj komediálne ladený príbeh neokorenil aspoň pár zaujímavými myšlienkami a výrokmi na zamyslenie. Lepší priemer. 65/100(16.11.2016)

Fakt mě těší zjištění, že Bergman zvládá nejen existenciální syrová dramata o životě a smrti, ale i zvláštně a podivně bergmanovské komedie o prostém životě a jeho radostěch a strastech. Opravdu zvláštěn pojaté peklo a výborné ženské role (jak svým charakterem, tak hereckým ztvárněním). Ten stařecký démon mě strašně bavil.(26.6.2012)

Nejde o žádnou zásadní myšlenkami obtěžkanou bergmanovinu, o nic prudce originálního, co by se nutně muselo vidět, ale přesto dost potěšilo – má to šmrnc, je to sice hodně divadelní, ale s krásně černobíle portrétující kamerou. Ne vysloveně komedie, spíš na Bergmanovy poměry nebývale odlehčené, inteligentně hravé zamyšlení nad sílou naivní víry, láskou a erotikou, přezíravostí moci a skrytým vzdorem zdánlivě bezmocných, no a tak podobně. Tak na hraně tří (solidní jednohubka) a čtyř (zapamatováníhodný kousek), ale vzhledem k předvčerejším třem hvězdičkám pro přece jen křečovitější A co všechny ty ženy musím dát tentokrát ****.(10.1.2011)

Ať již IB natočí jakýkoliv styl filmu, vždy je na co koukat a stejně tak je Ďáblovo oko pastvou pro oko divákovo... Tenhle film není nijak zvlášťe depresivní proti jeho jiným počinům, je takový celkem milý a při tom zas ohromemně inteligentní. "Dívčí cudnost je jako ječné zrno v oku ďáblovu" :)) Stačí pouze dodat, že ďábel v dnešním světě opravdu skóruje :)) 90%(29.6.2009)