Ačkoli zpráv o blížícím se konci války rychle přibývá, v táboře mobilní polní nemocnice 4077 má personál plné ruce práce. S uprchlíky, válečnými zajatci a raněnými vojáky, kterých je velké množství, jak se obě strany snaží před uzavřením příměří nabýt co největší převahy. Hawkeye se po smrti svého přítele nervově zhroutil a byl poslán na psychiatrii, kde se mu snaží pomoci dr. Sidney Freedman. Také ostatní mají v posledních dnech války plno starostí. B.J. je odhodlán vrátit se zpět tak, aby stihl narozeniny své dcery, Klinger si dělá starosti se Soon-Lee, která se pokouší najít své rodiče. Život tábora navíc naruší tank, který vrazí do tábora a zničí napůl postavenou latrínu. Proto si musí jít Charles ulevit do lesa a díky tomu narazí na skupinu čínských hudebníků, které zavede do tábora. Vzápětí je nemocnice kvůli tanku ostřelována nepřátelským dělostřelectvem. Otec Mulcahy je při obětavém zákroku otřesen blízkým výbuchem a ohluchne. Zatímco Charles seznamuje čínské hudebníky s Mozartem, vrací se k jednotce Hawkeye a Klinger požádá o ruku Soon-Lee, která jeho nabídku ráda přijme. A pak to přijde. Válka končí. V táboře se oslavuje a všichni mluví o tom co budou dělat až se vrátí domů. Plukovník Potter těší, že se po odchodu do výslužby stane venkovským doktorem, Charles se chystá nastoupit do nemocnice v Bostonu, Klinger chce zůstat v Koreji, ale Hawkeye uvažuje o tom, že nastoupit na chirurgii ve velké nemocnici, po čemž vždy toužil, možná nebude tím pravým. (oficiální text distributora)

Dinsberg

Loučení s životní epochou postav i jejích představitelů. Že je to uslazené a dojímavé. Mělo by být. Filmové postavy spolu strávili tři strastiplné válečné roky, jejich představitelé pak 11 sezón, během kterých se jim osudy řádně provázaly. Zvlášť chytrý scenáristický tah vidím rozjezd derniéry Hawkeyeho za dveřmi blázince. I největší optimista a cynik byl válkou nakonec těžce poznamenán. Taková životní etapa skupiny lidí, kteří ač k sobě přiděleni, si na sebe nejen zvykli, ale velmi se respektovali. O to dojemnější bylo jejich vzájemné rozloučení. ()

Gummma

Úžasné rozloučení s postavami, které jsem si zamiloval. Celý serial i tento film je skvěle napsaný, zahraný i natočený. Vtipné momenty střídají ty, při kterých mám slzy na krajíčku, ale můžu to vidět kdykoli a pořád mě to neskutečně baví. Konec hlášeni! ()

Barghest

Seriál M*A*S*H mám moc ráda, takže jsem tušila, že filmové rozloučení nebude lehké. A taky nebylo. Ze začátku má trochu nevyrovnané tempo, ale jak děj nabírá na obrátkách a atmosféra houstne, člověk se snadno nechá polapit do pasti, která se kolem něj jedenáct sezón stahovala. Já jsem půlku filmu brečela jak malá a tu druhou jsem se smála. Alan Alda odvedl vážně skvělou práci. M*A*S*H je totiž jeden z nejsilnějších (proti)válečných filmů, které jsem (dosud) viděla. Teď tu emoční nálož půjdu rozchodit, tak moc mě to dostalo. P.S.: Kuře v autobuse? Vůbec se nedivím, že si pak Hawkeye musel odpočinout. Taky bych musela. ()

subic

Je znát, že herci za 13 let hodně zestárli, i když z původních to byl jen Capt. Pierce, Maj. Houlihanová, Klinger a otec Malcahy. Ale víš o co jde, ten konec je tak vypiplaný do detailu, že koukáš na seriál, až si myslíš, že jsi jeho součástí a pak najednou se všichni rozloučí a rozprchnou. Ale co dál? To je jako když studuješ, bydlíš na koleji, jsi 5 let v nějaké tlupě, uděláš státnice a sbohem, už se třeba nikdy neuvidíte. ()

Bratr

slabší závěr vynikajícího seriálu. Ale pořád si drží svůj standart. V závěru jsem téměř plakal. ()

MASH_4077

Geniální, nesnášim, když nevím, jestli seriál bude čí nebude pokračovat. Tady to máte jasně napsány. Jsem tvrdej kedlub, ale tady jsem byl na měkko. To precizní jednotlivé rozloučení s každou postavou.......co je víc než geniální?? Je to jako s první láskou, žádná další nebude tak upřímná a hluboká. ()

Slam7

Kdo mi ukáže dojemnější ukončení jedný dlouhý a kultovní éry, ten si zaslouží uznání. Já myslim, že to nikdo nedokáže! Když bourali stany a B.J. s Hawkeym zasalutujou plukovníku Potterovi...no já byl tak na měkko!!!! Nejlepší seriál, o životě a o všem co obnáší, co kdy existoval!!! ()

Cverna

Už jen scéna z operačního sálu, při které táborový rozhlas předčítá závěrečný účet celé té "policejní akce" si zaslouží šest hvězdiček... ()

Scorpionka

Kdo stejně jako já miluje M*A*S*H, toho tenhle film nenechá chladným. Je tam úplně všechno, co by tam být mělo. A přestože klasických 25 minut narostlo ve 120, připadalo mi to i tak hrozně málo. ()

Stanmi

Válka v Koreji se pomalu blíží ke svému konci, ale personál MASH 4077 ještě zažije několik perných chvílí... Seriál MASH patří mezi mé nejoblíbenější seriály a všechny díly už jsem viděl mnohokrát (takže některé znám prakticky zpaměti), proto je zajímavé, že záverečný film Nashledanou, sbohem a amen jsem viděl poprvé teprve nedávno (asi jsem se svými oblíbenými hrdiny prostě nechtěl rozloučit). Samotný seriál sice byl především komediální záležitostí, ale (především v pozdějších seriích) zároveň se zde vždy našel prostor i na nějaké to vážnější téma. A na vážnější notu se naladilo i všech osm scénáristů tohoto záveřečného dílu, protože každá z ústředních postav si zde prožije nějakou tu menší či větší krizi a na humor tak není moc prostoru (ale sem tam se nějaká odlehčenější chvilka najde). Pro mne osobně je to mírné zklámaní, protože na seriálu jsem si velmi cenil oné rovnováhy mezi humorem a válečnými útrapami, ale zde tomu tak bohužel není (a místy je to opravdu solidní depka, byť kvalitně napsaná a natočená). Naštěstí závěrečné rozloučení se už nese v příjemnějším duchu, takže pozitivní dojmy z tohoto snímku přece jenom převládnou. Svůj díl na tom mají pochopitelně všichni zůčastnění herci a herečky od Alana Aldy až po Lorettu Swit, kteří se za ty roky perfektně sžili se svými postavami, takže jejich rozloučení je opravdu dojemné. Nashledanou, sbohem a amen je tak důstojným zakončením jednoho z nejlepších seriálů všech dob, ale pokud se budu chtít zasmát, tak si raději pustím některou ze seriálových epizod. ()