RavenSpector

Nerozumím těm kilometrovým komentářům tady. O Tenetu stačí vědět jen jedno. Inception byl jen trénink na pořádnou jízdu. Víc o snímku vědět nechtějte a mazejte do kina. Cokoliv se dočtete bližšího vám zmrší zážitek. Mimochodem, ten tlustoprd Fila se nebojí vykvákat premisu filmu a ještě strašit překombinovaností děje a nepochopitelností pro nás, obyčejné blbečky. Špekove ego holt zřejmě nemá hranic ()

Mrsina

Tak nový Nolanův snímek spatřil světlo světa a já jakožto jeho správný fanda jsem se znova těšil jako malé děcko. Slyšel jsem, že film má být přelomový, že nic podobného jsme ještě nikdy neviděli a určí na dlouho dobu dopředu, jak by se měly filmy natáčet, ale je to skutečně tak? Herecké obsazení bylo velice solidní, Pattinson ukázal, že umí i hrát, jejich pohyby a grimasy mě utvrdili v tom, že s výběrem herců jsem spokojen. Hudba, i přes smírnou absenci Zimmera, byla luxusní, ale co film jako takový? Na jednu stranu jej opět považuji za geniální a nadlidsky promyšlený, ale zároveň mám z něj takové divné pocity. Bylo to opravdu zapotřebí? Neurval si Nolan až velké sousto? Film se dle mého názoru snaží být přelomový až moc. Cítím se nesvůj až přímo nervózní, jak nedokážu pořádně ze sebe vypravit, jak se cítím, jak na mě film zapůsobil, jaké z něj mám pocity. Začátek filmu považuji za trochu nezdařený s tím, kolik se tam toho děje a jak moc tam jsou přeskoky mezi různými dějí a postavami, příliš chaotické. Předpokládal jsem, že jej na poprvé vůbec nepochopím, ale nakonec se v tomhle ohledu cítím docela obstojně, myslím si, že jsem pochopil víc, než 3/4, navíc dost věcí bylo předpověditelných. Abych řekl pravdu, tak jsem čekal o trochu víc, a po prvním shlédnutí jsem uvažoval jen o čtyřech hvězdách (což se mi u Nolana stalo poprvé), ale nakonec dávám celých pět a to z několika důvodů; kvůli samotnému Nolanovi, protože jej uctívám a je prostě řemeslně úplně jinde než ostatní; kvůli tomu, co film samotný má představovat a taky kvůli tomu, že je to taková předtucha do budoucna, protože už mnohokrát se mi stalo, že Nolanův film se mi nejvíc líbil třeba až na této projekci a myslím, že to tady bude podobné; čím víckrát jen uvidím, tím ho víc ocením. ()

Godik

Not this time, Christopher! Po predošlých spektákloch som dopredu vedel na čo si pri novom Nolanovi dať pozor a veru, opäť trpí rovnakým symptómom hochštaplerskej scenáristiky. Účelnosť nemusí byť vždy na škodu, tu však doslova páchne z každého riadku. Vajce prechádza sliepku, maliar maluje svoj obrázok prv než by vôbec vedel čo kreslí, alebo ako bude vyzerať, rovnako ako inverzné techtle-mechtle v hlave pána režiséra predchádzajú tmel, ktorý by to mal držať pohromade. Slovníkom iného Nolanovho filmu, dostalo sa nám prestíže, ale prísľub aj otočka chýbajú a bez nich máte z filmu pocit, akoby ste prišli na poslednú časť, odhalenie kúzelníckeho triku. Skôr než objavovať posolstvo filmu sa máme zameriavať na klúčové udalosti v dvoch rôznych smeroch z dvoch rôznych perspektív, pričom všetko okolo nich je predvídatelnejšie než v ktorejkoľvek inej dosavadnej nolanovke. Explanačná sila scén, kde by divák mal pochopiť "fyziku" hybných princípov je tradične nulová (úplne rovnako ako mechanizmus nabúravania do snov pomocou záhadných kufríkov a káblov v Inceptione), respektíve sa vyčerpá v zhruba šiestich sekundách briefingu protagonistovi, ktorý sa radšej rozhodli vedátorkou podať rýchlejšie než by ho šlo poňať, končiacim sa veľavravnou radou "Do not try to understand it." A teraz, všetko vyšsie zmienené platí aj pre Inception a pri značke Nolan by pozerať sa na to stále mohlo byť zážitkom - nie tak úplne. Akcia je neprehľadná na úkor originálnych, inverzných elementov v prestrelkách/bitkách/naháňačkách (a o nič iné vo filme nešlo), o postavách viem toľko čo po zhliadnutí traileru, obvyklé eye candy sa vytratilo, zostal len mačovský nádych z guletrhajúceho ozvučenia každého úderu, pri ktorom sa budete cítiť previnilejšie než na trancovej párty počas korony. Bude sa tu opäť oslavovať genialita tvorcu badateľná v polovici filmu, kedy sa (takpovediac či doslova?) zmení smer jazdy, cieľová destinácia je však aj tak dopredu očakávaná a všetko čo je vidieť z okna je len na dobrom slove šoféra. Zvláštne postavenie hlavnej postavy predurčujúce ho k tomu aby bol skôr pešiakom než figúrou, okolo ktorej sa točí dej, a s ktorou hlavný záporák vedie action-movie dialógy, je vysvetlené v závere a teda jedna výtka odpadá, výhrad by však bolo podstatne viac (rozuzlenie takého Mementa som si aj tak užil nekonečnekrát viac). Skalný fanúšik Nolana by si vedel obhájiť každú ale to len pretože sme na jeho ihrisku kde sa hrá podľa jeho vymyslených pravidiel. ()

Ufololog

Nolan si asi vzal papír dopředu, k tomu i joint ze strany a pustil si červenýho trpaslíka dozadu… Jen tak zlehka Nolanova křížovka, nebo jinotaj chcete li,který křičel až moc nahlas "vylušti mě!", takže ; Tenet - film. Opera - místo úvodní scény. Strašlivý záporňák Rus, který chce zničit svět i s lidma,protože ho lidi znečistili (?!), hraje si na Boha, jmenuje se Sator. Dále malíř o kterém se tam pouze mluví, manželky zaporňáka milenec jménem Arepo. Záporňákova firma obchodující s budoucími zákazníky - Rotas. Rotas - obráceně Sator. A teď zpátky do minulosti ; v Pompejích byla nalezena hliněná tabulka s nápisem, všechna slova pod sebou, doporučuji napsat si je na papír pod sebe v tomto pořadí : SATOR AREPO TENET OPERA ROTAS Přečtěte si to z jak chcete, zprava, zleva zdola, nahor zprava zdola, ve sloupcích shora dolů, zdola nahoru, vždy totéž a středový kříž tvoří slovo TENET. V překladu to znamená : Stvořitel (Sator) drží (arepo) v klidu (tenet) dílo (opera) rotací (rotas). To je taky největší myšlenka, kterou z filmu dostanete a nad kterou se dá meditovat (přemýšlet) v klidu (TENET) hodně dlouho. Vzhledem k tomu, že v jiných prastarých spisech se Bůh popisuje jako "Duch Boží vznášející (= pohybující) se nad vodami", pak tzn., že, hliněná tabulka popisuje jiného Boha než Stvořitele, protože Stvořitel v klidu není, když tvoří (vznáší se nad vodami). Pak musí popisovat Stvořitele po dokonání stvoření, tedy sedmého, kdy odpočine - bude v klidu. Kdyby tabulka popisovala Stvořitele v klidu před stvořením, nemohlo by být použito pojmu "Stvořitel", protože Bůh se dá nazvat Stvořitelem až po počátku stvoření, až potom, co začne tvořit,nikoli před tím. Před tím, před stvořením se používá pojem Bůh - ten, "kterého nikdy nikdo neviděl"… (Mudlové mohou být tenet - v klidu, tohle je Nolanova tajenka ve filmu Tenet.) Ale ještě k filmu a zároveň recenzi, kdo na to chce jít drama,ať dál nečte, kdo se chce pobavit, může pokračovat ; Hlavní černý aktér na objednávku politické korektnosti, BLM, LGBT, LOGI-TEK, atd., má charizma zábradlí, občas i čerstvě svařeného. Patizón z twajlajtu povýšil na kedlubizón sekundující blmzábradlí. Žádný cesty časem, tady se hmota tzv. invertuje, čímž se stane reverzní - česky, jde proti času a aby se rozpohybovala proti času, protože sama od sebe se k tomu nějak nemá, musí ji blmzábradlí pomoci svou vůlí, musí jako děsně chtít a přitom se tváří jako při reverzním kadění (!).Po první půli působící dojmem, jako by se v ordinaci v růžový zahradě ztratila a hledala plutoniová rubikova kostka to nabere obrátky různými směry, protože Patizón i kedlubizón se zábradlím se nechaj invertovat - prošli kulatýma kovovýma dveřma do globusu, nebo do carefouru a když vylezli, tak všechno kolem nich šlo a jelo pozpátku, i Patizóni se zábradlímmlb, který před tím šli dopředu. Říkám si, tož jářku, konečně nějaká taškařice, tak snad už neusnu. Jak říká doktorka reverzní entropie ze začátku "vůbec nad tím nepřemýšlej, jen to vnímej", což prostě nešlo,(protože jinak bych usnul) a tím se s intelechtuálního dramatickýho srajlleru stala komedie, myslím, že zatím nejlepší od Nolana…Doplnění recenze, pozor, může vyzradit či objasnit děj ; Hyperpadouch ruský Sator, obchodující s těmi z budoucnosti,(která ještě není, takže oni v přítomnosti /filmu/ taky nejsou), tak o těch Pattyzón prohlásil, že čas chtěj vrátit proto, aby se vše vrátilo k Počátku, kde zničí samotného Stvořitele, což je celkem úsměvně romantická iluzorní představa všech vyznavačů temnůtky a peklíčka. To by totiž musely být pravdivé akademicko vědecké teorie o čase, ze kterých Nolan vycházel a které se snažil zfilmovat. A proto ty teorie zfilmované vypadají tak triviálně srandovně a nesmyslně, protože nesmyslné jsou. Nolan se tam prostřednictvím herců vysmívá i divákům, že jsou obětí iluze vnímání lineárního (jednosměrného) času. Přitom hlavní obětí této iluze je Nolan a jeho teoretici, protože své iluze o čase naroubovali do své lineární iluze času, tak, že čas pro všechny jdoucí dopředu pro sebe lokálně zastaví nebo obrátí a pak se hystericky chtěj vrátit do události, která se už stala, je minulostí, která už není. Ale to teoretikům nevadí, protože oni rozsekaj minulost na libovolné úseky a každý z těch úseků uzavřou do tautologického kruhu nekonečného opakování, do kterého mohou kdykoli libovolně vstupovat a něco tam měnit, dokud to nebude dle jejich představ. (Díky Bohu, že realita není podle jejich představ, protože kdyby byla, tak by nemohla existovat, proto se ji snaží deformovat a činit nepoznatelnou aspoň v představách lidí…) Nolan a jeho teoretici vzdorují iluzi jednosměrného času tak, že se do ní snaží vkládat vlastní vzdoriluze vzdorující svou protisměrností, čímž se chtějí prodrat k Počátku a zabít Stvořitele (asi svou představu dědečka na obláčku) a před zabitím mu říct, že "oni" to stvoří líp a "odteď" budou pro stvořené Bohem "oni". Ve filmu je pěkně ukázáná moderní mudlovská schizofrenie, kdy je jakýkoliv Stvořitel freneticky nenáviděn, jeho existence hystericky popírána, ale zároveň je film fakticky v klidu ("tenet") věnován padouchu Satorovi (Sator-Stvořitel), který se snaží s pomocí těch co ještě nejsou dostat ke Stvořiteli a zničit ho a zaujmout jeho místo… Teoretikům nedochází základní fakta ; že čas ve světě relativních projevů se projevuje jako čas minulý - už není. A čas budoucí - ještě není. Jediný čas, který je, je ten přítomný, jako předěl mezi minulostí a budoucností. Přítomnost, která od sebe odděluje dvě iluze času, z nichž ani jedna ještě, nebo už není. Iluzorní čas minulý i budoucí se tak jeví dokonce jako dvousměrný, kdy se oba střetávají v přítomnosti a nikoli někde v nekonečně vzdálené budoucnosti či minulosti. Přítomnost se tak ukazuje, jako okamžik Věčnosti, brána do Věčnosti. Tou ovšem může projít pouze vědomí, které se v tomto "věčném okamžiku přítomnosti" probudí, tím teprve může projít do Věčnosti, protože jeho mikrokosmické individuální vědomí dosáhne na své úrovni téže kvality jako Vědomí makrokosmické Věčnosti, (pro které zde už můžeme použít pracovní název ; Bůh). Pokud se takové mikrokosmické individuální vědomí probudí a synchronuzuje s makrokosmickým, tak ho sotva budou napadat takový hovadiny, jako zničit Věčnost, Boha, atp., jakoby kapka chtěla zabít oceán. Bude li mít taková individualizovaná "kapka" potřebu být Stvořitelem, tak se tvorbě musí nejdřív vyučit, čemuž se naučí nejlépe v již stvořeném - než se z dítěte stane hospodář, musí si na hospodáře nejdřív hrát - "Škola hrou!"... () (méně) (více)

Annie81214

Miestami mi tento film pripomínal Deja vu, ktorý sa stretne s Predestination.. výsledok je však lepší, umeleckejší.. avšak stále to niekde zaostáva za Inception alebo Interstellarom.. ()

Robynson

Po prvním shlédnutí jsem si přešel pečlivě kritiky které na film vyšly. Často se říká, že nejde o film pro všechny, což lze však říci o každém filmu. Tenet je film vlastní kategorie, kde nejde primárně (v mém případě) o příběh a nějaké emoce, jde tam o uvědomování si perspektiv a obecně o orientaci v naši realitě. Kdosi na Redditu řekl, že to je jak algebra. Tak jak si vybavuji zpětně obrazy a sekvence z filmu, rozšiřuje se nějaký stupeň schopnosti si něco uvědomit. Ve chvíli uvědomění si té situace, je to odměněno dopaminem, protože byl učiněn myšlenkový krok někam, kam měl být učiněn. Podobným způsobem jako v Příchozích, kde byla nelineralita času pouze zmíněna, zde je možno do ní nahlédnout, jako když koukáme na 3D obraz, který se naší pozorností teprve zhmnotňuje, ačkoliv tam celou dobu je. Jsme v mezičasí jako pozorovatel, s možností vidět čas tak jak jej vidět za normálních okolností nemůžeme. Je to cesta dál do další dimenze představivosti a je úžasné, že se to podařilo uskutečnit. Daní za to bude odmítání filmu těmi, kteří v tom onu skrytou dimenzi perspektivy času neuvidí. Mnoho kritiků filmů, to znamená těch, kteří filmy neustále navštěvují, si v nich hledá svou vlastní šablonu, která je-li naplněna novými atributy, bývá z jejich strany ohodnocena jako dobrý výrobek. Nemohou v nich najít to co v tom hledají individuální hledači nových perspektiv, pohledů a souvislostí. Ti, co je hledají totiž často bývají unaveni stále se opakujícími stereotypy příběhů ve stejné řadě archetypů, jež se neustále obměňují. Stačí je vidět několikrát, abychom dorazili na konec jejich světa. Odtud dál cesta už nevede a vše ostatní je jen variace poznaného. Nolan je v tomto odlišný. Počátek stejně jako Intellstelar nebo Tenet otevírají nové perspektivy, které jsou jako průchody na místech, kde ostatní vidí jen konečnou zeď. Je to cesta touto zdí do nového světa, který je zjevně viditelný, ale naše omezené vidění jej dosud neobsáhlo. O filmařském perfekcionismu se nemá cenu zmiňovat, profesionalitu očekáváme, to co je tu navíc, je právě ono otevření zdánlivě uzavřeného prostoru, který nám umožňuje vypustit svou představivost do nové dimenze. ()

mahatma

Přesně na těchto filmech je skvělé hlavně to, že si uděláte obrázek nejen o chabém IQ prvních top 20 hodnotících uživatelů na čsfd. Prakticky film nikdo nepochopil a tím se řadí mezi 97% ostatních retail konzumentů, kteří neuvidí Nolanovský rozměr ani napodruhé. Dal jsem si tu práci a přečetl všechny komenty v top 20 a rozhodl se, že nepřečtu nikdy více jejich jediný další. Je to urážka nejen Nolana, ale hlavně to brutálně snižuje rate celé čsfd a její politiky prvních dvaceti, kteří jsou fakticky nekvalifikované autority v pozici kritiků. Je to banda nedoceněných fetišistů. A to je přesně dopad demokratického systému. ()

ollie24

Tenet se dá hodnotit z několika úhlů pohledu: Takřka životní roli, profilující ho ven ze zajetých kolejí, si ve filmu střihl Robert Pattinson - určitě zdařelý a šťastný casting na velmi sympatickou roli, kterou by si každý herec jistě přál získat. Pattinson exceluje každou vteřinu co ho na plátně vidíme; vyzrál jako víno. Řemeslně je film skutečně jedinečný - je důležité si uvědomit jak neskutečně náročné je takový scénář realizovat a jak moc je to ještě náročnější, když se Cristopher Nolan zařekne, že v celém filmu nepoužije ani jeden green screen. Ve filmu, kde si hrajeme s plynutím času je to těžko představitelné. Když máte ale k dispozici 200 milionů USD, tak se to samozřejmě dělá trochu snadněji - holt vemete skutečné letadlo a do toho baráku ho skutečně narvete. Bez Nolana samotného by to ale nikdy nešlo, je to skutečně nebývalý filmový talent - o tom žádná. Tenet má ale problém jinde: Zatímco je hlavní koncept filmu dobře představený a indicie do sebe zapadají poměrně hladce, tempo příběhu je natolik přehnané, že se sotva dokážete zorientovat v tom co naši hlavní hrdinové vůbec hledají a co že to vlastně potřebují dokázat. On ten přiběh je ale naprosto vedlejší a není nutné ho detailně chápat - jde tu o něco jiného, o něco co pouze pochopíte zážitkem při koukání na Teneta. S tím příběhem se zkrátka blbě drží krok; koncept Teneta je ale právě v rozporu se všemi zažitými zákony linearity a tudíž není zcela možné narační kvality hodnotit.... možná právě tam zakopané jádro pudla. ()

HBJ

Není to špatný, na to, že podle mě jsou nejlepší filmy od studeného Nolana Batmani..Ty ostatní, až na Memento a Insomnii, mě fakt moc neberou.. Není to ani tak složitý, jak tu zas všichni ti pozérští rádoby intelektuální mudroprdové bědují..Je to efektní a líbilo se mi to, což mě samotnýho překvapilo.. Určitě na tom ale nemá zásluhu celkem slabej synek slavnýho otce v hlavní roli, ani květák Patyzon v té vedlejší, ale spíš vynikající padouch Kenneth B.. ()

bigmatko

pol roka abstinencie od čohokoľvek si vyžaduje disciplínu aby človek po prvom dúšku neupadol hneď do eufórie. rovnako tomu je aj s Tenetom. prvý seriózny film po pol roku. Dej výrazne odzrkadľuje chaos tejto podivnej doby avšak nie obsahom ale samotnou úrovňou podivuhodností. Nolan nesklamal pokiaľ ide o akciu a napätie. Dejové línie sa mi však už viac menej plietli. a zrejme viac ako menej. Doslova som sa v tom stratil a potreboval by som manuál vypracovaný mat-fyz fakultou aby som pochopil všetky algoritmy časových paradoxov, zákonitosti duálnej existencie v časovej inverzii, kauzality a väzby hlavných postáv v toku času minulom, prítomnom a budúcom, zákony fyziky v reálnom čase, v inverznom čase a prepojenie inverzných vecí a ľudí s reálnym časom, priestorom a využívanie vecí v reálnom čase. No proste ak nie ste hodinár alebo študovaný fyzik tak TENET zostane jednoducho výnimočným vizuálnym divadlom s úžasnými efektami, akciou a napätím avšak neradno sa príliš zaoberať detailami deja lebo z toho sa len tak niekto sám nevymotá. Každopádne po pol roku aspoň kvalitný filmový zážitok. ()

Spolecenstvi

95% Tento film je vhodný pro lidi, co rádi analyzují děj ve filmu. Je geniální a celý pospátku, kdy divák vše zjistí od poloviny až ke konci. Pěkná jízda. -5%(Nedostatečné vysvětlení hrozby) ()

Slepejsek

1) z Nolana rozhodně nestříkám 2) 60% filmu jsem netušil, která bije (vzhledem k tomu, že v tom podle ohlasů rozhodně nejsem sám, to svědčí o tom, že chyba nebude v přijímači) 3) opakovaně se mi vracela myšlenka "je to jenom taková varianta Bonda" - jedno vycucané klišé za druhým (jenže Bond je aspoň elegantní, tohle je taková hodně ušmudlaná varianta) 4) v závěru už jednoznačně převažoval pocit, že jde o parodii 5) akce nejsou nijak objevné (možná bych řekl, že místy až nudné (jako vykrádání transportu) či úsměvné (jako závěrečná bitva) 6) možná bych přiznal, že jsou tu tři nebo čtyři nápady, které ale režisér nedokázal propojit ve smysluplný celek (trochu to připomíná jiné režisérské "eso" - Q.T. - kde forma čím dál tím víc přebíjí obsah) ()

vladi3

Takze po druhom zhliadnuti v IMAX.... SPOILERY!!!!!! Velmi mi pomohlo sledovat cervenu snurku :) Osobne sa stotoznujem s tezou, ze Neil a maly Max su ta ista osoba (nie je to z mojej hlavy samozrejme, na to by som sama v zivote neprisla). Neil tam ma sice menej priestoru, ale za to je vsade, kde sa deje a vysvetluje nieco dolezite... Obsadenie bolo skvele a hudba vynikajuca.. Je az zarazajuce aku dokonalu nahradu Nolan nasiel za Zimmera. Vidiet to v IMAXE je absolutny must. Bol to superobrovsky rozdiel vidiet to v "obycajnom" kine a v IMAXE.... Ked clovek vie, na co sa ma zamerat nestraca sa v deji, takze mne druhe pozretie absolutne pomohlo... Nolan opat nesklamal a ma riadne gule, ze pustil film do kin v tomto pohnutom obdobi.... ()

BruceTichac

Pro mě bohužel velké zklamání. Nevím, z jakého důvodu byl do hlavní role vybrán zrovna J. D. Washington?? Nemyslím si, že by film něčím obohatil. A za druhé, filmem se stále prolína děj v současné rovině s dějem v budoucí rovině, takže se po chvíli člověk v ději absolutně nevyzná. ()

Martin.O

Nolan je prostě PÁN ! Jak sakra dokázal něco takového vymyslet ? Tenet rozhodně není pro každého. Připadal vám Počátek nebo třeba Memento zamotaný ? tak si to ještě 10x znásobte a máte z toho Tenet. Je to film u kterého musíte hodně přemýšlet a vnímat co se vlastně děje,bude se vám z toho vařit mozek a i tak si myslím že za jedno shlédnutí se to nedá všechno pobrat. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana