venison

"Tenet" rozhodně patří k snímkům, které si musíte pustit více než 1x, aby jste film dostatečně nevnímali. "Tenet" také rozhodně patří k filmům, které si opakovaně nepustím. Mám ráda relaxační bezduché akčárny, u kterých si běhěm sledování odpočinu. Mám ráda akčárny na efekt (no, není bezva ta scéna, kdy Bruce Willis vystupuje z rotujícího auta, které o chlup mine?).. Mám ráda i fakt napínavé thrillery, kdy třeba nejde o život, ale jsou tak skvěle natočeny, že vám adrenalin stříká ušima. Mám taky ráda ilmy, které mají filosofický přesah.. Bohužel "Tenet" nic z toho nemá.. I když vás nutí nad dějem nepřemýšlet, tak s nejde příběh bezduše užít a tělo vás pořád nutí k logickému pochopení. Napětí ve mne vyvolává zejména místy až nepříjemná hudba. Je sice hezké, že většina scén je natočena bez postprodukčních efektů, ale tyto scény nejsou tak akční a wow, jak je v dnešní době zvykem.. S žádnou z postav jsem jsem si ani za 150 minut nedokázala vbudovat bližší vztah.. Pochopeno asi na 20 % a procítěno asi a 10.. Asi nebudu cílovka, co si pouští film sále dokola a bádá nad tím, co tím chtěl autor vlastně říct.. ()

ywo666

Velmi cudny film. Extremne rychle tempo, skaces sa z jednej sceny do druhej, skor ako sa zorientujete. Treba sa sustredit kazdu sekudu inak sa stratite. Akurat je to potom celkom unavujuce. Ja som skoncil unaveny a trochu aj strateny. Obdivujem Nolana ako vie spravit skutocne kvalitnu filmarinu. Po technickej stranke je dokonale. Paradny vizual doplna kvalitna hudba. Len je to proste ako celkok prilis vela. Alebo prilis malo? Niekedy to vyzeralo, ako keby film vystrhali nejake sceny a divak si ich ma domysliet. 4* ()

tomxxx

Na mě to prostě nefungovalo. Obyčejný nudný příběh, který je nátahnutý časovými hrátkami tam a zpět, které jsou vleklé a otravné. ** jen za filmařské řemeslo, odvahu a výkon Pattinsona, jinak necítím potřebu vidět film kdykoliv znova. ()

Dreaker.24

Kdo si zahrává s časem ten se spálí, ale Nolanovi to na sebevědomí neubírá a moji pozornost k němu též ne. Už s tou složitostí zachází někdy opravdu daleko, u ostatních režisérů už bych to nejspíš nesnesl, ale ty Nolanovi filmy se v tomto ohledu od ostatních nějak odlišují, i když pár scénkám třeba nerozumíte, tak vás Nolan nechává unášet v takovém tom údivu z toho, co za mezidimenzionální a v normálním životě nepředstavitelnou věc zase vyškrábal v té své geniální palici. ()

fabecc1222

Tenet by klidně mohl být nejlepším thrillerem posledních deseti let, ALE! A to nebýt časové inverze, na které stojí základní námět celého filmu, a která podle mě mohla být uchopena o něco lépe a zajímavěji Každopádně po čistě filmařské stránce je Tenet naprosto fenomenální,ať už se jedná o technickou stránku, potažmo hudbu od Ludwiga "Zimmera" Goransson (v podstatě jeden motiv, který se nese celým filmem) po herecké výkony. Tenetu ale k dokonalosti chybí potopení do větší hloubky, jako jsme viděli třeba v Počátku, tady se jede od začátku do konce tak, že divák by se měl seznámit s okolními věcmi již před shlédnutím, protože tvůrci si příliš nelámali hlavu s tím, že by divákovi osvětlili celou situaci, na které je námět postaven. Zvraty tentokráte nejsou nijak šílené, a dají se postupně odhadnout už během sledování, ale celková gradace filmu je bezchybná, a postupem času tak jedna lepší scéna střídá druhou. Každopádně na závěr bych podotknul, že k tomu, aby byl Tenet hodnocen jako nejlepší film od Nolana by bylo třeba, aby z něj zmizela časová inverze, a stal se z něj čistokrevný thriller za záchranu světa. P.S. Co je to ten Tenet? ()

LEGACY

Po historické jízdě v Dunkerku, která člověka pohltila a posunula laťku o stupínek výše jsem rád, že se Nolan vrátil k tomu, co mu jde nejlíp. Zpátky jsou jeho taškařice s časem, velkolepé scénky, ohlušující hudba, děj tak sofistikovaně propletený, že nevěřím, že z kina odchází člověk, který by si nekladl alespoň jednu otázku a žánr akční, který už byl léta jen taková malta kolem dokola nabil rázem do plachet vítr a Nolan nás všechny utvrdil v tom, že se dá vymýšlet novátorsky, bořit zažité stereotypy a nemyslet ploše v jedné lince. Musí být neskutečně kreativní a sečtělý, to je jedna věc, každopádně zhmotnit svoje myšlenky, vytvořit tým a udělat si film na míru a ještě ho trochu okrájet, aby z něj něco měli i obyčejní lidi, to je kunšt. Jeho filmy už mají jakousi vizitku, která je zárukou, že nás čeká nevídaný filmařský zážitek, něco naprosto odlišného od masy, kterou tvoří zbytek a byť se filmem Tenet moc netrefil do mé noty, tak já mám jasno v tom, že ohledně režisérů v mé době nekraluje Tarantino, Spielberg ani Cameron, ale Nolan. Odcházíme z letňáku a debatujeme, ale spíše hádáme, další zhlédnutí je asi samozřejmostí. ()

ZeroCZ1233

Tak, filmová událost tohoto léta je tady, všichni na to čekali, ještě před měsícem nebylo jasné, že se toho toto léto vůbec dočkáme a přece, nový snímek renomovaného mistra Nolana je tady a jak to celé dopadlo? Právě že ne tak dobře, jak režisérovo jméno může prozrazovat. Nolana mám celkem rád, jeho filmografie je velmi pestrá a jako jeden z mála blockbusterových tvůrců se snaží dostávat do kin snímky, jež přesahují obyčejnost popcornové zábavy a rozpočet uvrhá správnými sméry, jimiž zachycuje neotřelé myšlenky než co největší počet výbuchů během četných akčních sekvencí. Jeho poslední dekáda byla na autorské tituly bohatá, Inception jako počátek desetiletky byl výborným úvodem, třetí Batman to bohužel trošku pošramotil, pak ale docválal Interstellar, jenž mě rozložil na prvočinitele a naprosto odrovnal a po třech letech následující Dunkerk mě zase postavil pevně na nohy. Nu, uběhly další tři roky, je apokalyptický rok 2020, kdy se sere co může a Nolan v nezáviděníhodných podmínkách razí do kin se svým nejnovějším počinem. TENET (psáno pozpátku) je obrovský drahý film, což je na něm vidět. Nolan opět ukazuje, jak schopný řemeslník je, tudíž ta hromada peněz dostála správnému účelu a po technické stránce je to prostě dokonalé. Ať mluvím o dravosti akčních sekvencí, vytříbenosti velkoplošných záběrů, schválně špatně uchopitelném střihu, vypiplaném diegetickém zvuku i rytmice hudebního doprovodu (Ludwig Göransson je výbornou volbou), všechno drží tu nejvyšší možnou kvalitu. Pak je tu ten kámen úrazu... scénář. Nolan umí vymýšlet skvělé nápady, jenže tentokrát to znělo na papíře asi lépe než později v praxi. Chris tentokrát nedokázal tak dobře vystavět svůj fikční svět a hlavně efektivně představit jeho pravidla, což je chyba ať jsou sebelepší (platící pro tento případ), nebo nejsou. Jeden z problémů je tempo narace a její dávkování informací, divák v jednu chvíli dostane určitou informaci, již má vstřebat a dále s ní pracovat, ale než tak učiní, tak dostává další a další a pak se tyto informace projevují v poli a divák zjišťuje, že je buď špatně pochopil, nebo se plete sám Nolan, což vytváří dojem, že sám moc nevěděl, co dělá a doplácí na to právě divák, jenž se chce dozvědět víc a snaží se to pochopit, protože to divácky atraktivní a zajímavé prostě je. Stejný problém doléhá i na postavy, herecky jsou zahrané špičkově (jen záporák občas trošku přehrával), ale není čas ani prostor na to si k nim vytvořit vztah nebo aspoň pochopit jejich motivace, jež buď nejsou, a když ano, tak drhnou v až moc plytkých neoriginálních vodách. Na druhou stranu je zase nutno uznat, že snímek opravdu šlape jak mašina v divokém tempu a pocit nudy se nedostaví, což je u filmu se 150 minutovou stopáží úchvatný prvek. Co jsem tak pozoroval, tak většina má k TENETu velmi ambivalentní postoj a já se připojuji k nim. Tohle prostě není na jedno zhlédnutí, ale na pečlivou analýzu, takže mé doporučení je toto: jděte do kina, Nolan je pověstný tím, že jeho snímky nejlépe vyznívají na velkém plátně a TENET není výjimkou, užijte si našlapanou akci a kvalitní herecké výkony (Washingon mě po BlacKkKlansmanovi opět přesvědčuje o svých kvalitách a Pattinson je skvělý jako vždy) a až to bude dostupné doma, tak dejte rewatch a můžete odhalovat to, co na první zhlédnutí nebylo patrné. Za mě je to na silnou 8/10, ale je možné, že se po druhém zhlédnutí toto stanovisko změní. () (méně) (více)

Brain-D

Excelentní ! Viděno 2x během 3 dnů a musím uznat, že vše krom pár detailů jsem pochopil. Nolan nejen přepisuje dějiny filmů, ale přepisuje sám sebe. TENET je jakoby MEMENTO mělo poměr z POČÁTKEM a měli spolu dítě. Nevěděl jsem jak to přiblížit více, ale myslím, že tohle srovnání to vyjadřuje nejvíce. Pořád je to originální snímek a sám o sobě se nedá srovnat. Ovšem žánrově je to krimi s dávkou sci-fi. Absence Hanze Zimmera vůbec nevadila. Jeho zástupce a po skončení filmů si dovolím říct i budoucí nástupce odvedl skvělou práci. Doporučuji všem před zhlédnutím snímku shlédnout ostatní snímky od režiséra, aby jste se dostali do formy a té pravé soustředěnosti. Pomůže vám to pak lépe procítit a ideálně pochopit, co se ve snímku děje. Už chápu vizi Nolana, aby snímek lidé viděli i kdyby se měli nakazit Coronavirem. Tohle musíte vidět, i kdyby to bylo to poslední... ()

bizz_mjc

Uf, tohle je minimálně na dvě zhlédnutí. Některé scény jsou tak složité, že člověk při jejich sofistikované výstavbě občas nechápe souvislosti, nestíhá celé dění usledovat a film dobíhá, ačkoli dej - no děj, ten je vlastně velmi prostý - ubíhá. Jediná výtka snad jen k hlavnímu hrdinovi. Proč zachraňuje svět, jen tak? Týpek bez rodiny, minulosti.. nikdo. Jinak ale super a opět si říkám, a poprvé to bylo po Inception, že po Tenetu už bude každý film tak trochu nuzák. ()

yeniczek

Kupodivu snadno pochopitelný, příběhově přímočarý (i když se to zprvu nemusí zdát) a zatraceně vizuálně a zvukově opulentní film. Rozhodně se nezařadí mezi špičky v Nolanově tvorbě, ale člověka se myšlenka a způsob natočení filmu drží i dny po zhlédnutí. A to se u mě podařilo naposled opět jen u Nolana. Jen je tu potíž stím, že Nolan jako scénárista nemyslí víc na postavy, které jsou pouze figurkami, které splní účel jeho zájmu. Ostrý, čistý a neskutečně studený vizuál společně s jistou suchopárností (a jak člověk pookřeje, když Protagonista nebo Pattinson hodí nějaký úsměv nebo vtípek) postav drží diváka neustále jen v té sedačce kina. Tam se sice člověk baví a to velmi, ale pořád je jen napnutý nezainvestovaný divák. Nolan potřebuje bráchu nebo někoho jiného, který by mu s tím pomohl. Interstellar byl na hraně (ale jednu citovou bombu měl), ale Dunkirk už byl přesně takový a bojím se, že se to Nolan už nikdy nepokusí vrátit zpět k živelnosti Dokonalého triku. 8,5/10 ()

hroubek

Viděno dvakrát v kině a už teď vím, že to budu chtít vidět ještě párkrát. Tenet je přesně ten typ filmu, u kterého si říkáte, že posouvá řemeslo kinematografie dál. A on to taky dělá. Tenet není tak vděčný film, jako filmy s předchozí Nolanovy tvorby. A sám režisér si tohoto paradoxu je moc dobře sám vědom. Nevadí mu to. Tenetu by se dalo vyčítat spoustu věcí od chladnosti, nefunkčních emocí, zbytečné překombinovanosti, rychlých a místy nesrozumitelných dialogů po nepřehlednost. Jenže tohle je cena za tvůrčí vizi a originalitu. Není to jednoduchá podívaná. Samotný Nolan to moc dobře ví a neusnadňuje nám to. Jak několikrát ve filmu zazní: Nesnaž se to pochopit, musíš to cítit. A tímto způsobem i Nolan pracuje s příběhem a s postavy. Mohl by jít do detailů, být přehlednější a srozumitelnější, ale on to dělat nechce a hlavně nemusí. Nolan mi zde ukazuje, že je geniální režisér, výborný originální scénárista, ale neumí/nechce napsat normální postavy, kterým by divák od začátku do konce fandil nebo se s nimi dokázal ztotožnit. Tento přístup někomu sedne, ale bude více těch co jim to nesedne a bude jim to kazit zážitek. Po technické stránce je Tenet dokonalý. Od hudby, zvuku, střihu, práci s detaily, vypravěčskými postupy či rámování záběrů. To je pastva pro oči a uši. Ve filmu jsou i výborní herci. John David Washington si svoje s přehledem odehraje a je uvěřitelný ve všech momentech. Robert Pattinson si ukradne celý film pro sebe a jeho výkon je skvělý. Elizabeth Debicki svou postavu zvládla a její výkon mě bavil. Kenneth Branagh krásně vystihl svého "bondovského" záporáka a je správně slizký. Aaron Taylor-Johnson má méně prostoru, přesto je parádní. I přes všechny výhrady co mám, tak je ve tolik momentů, které naprosto strhnou a získají si vaši pozornost. Ať už jde o úvod, loupež, dálnici a nebo konec. Tenet není dokonalý film, má dost chyb, ale je to film, který posouvá samotnou kinematografii dál a ukazuje genialitu Nolanovi režie. ()

Eleanor05

Zatímco u Inception jsem často otevírala pusu obdivem, u Teneta jsem taky často otevírala pusu - kvůli zívání. Kdykoli se postava začala vyptávat na fungování inverze, druhá ji přerušila s tím, že není nutné, aby o ní cokoli věděla. = Diváku, ty seď a mlč, neklaď si žádné otázky, sleduj, jak se věci před sklem dějí lineárně a za sklem obráceně a obdivuj to. Obdivuj jalové herectví Johna Davida Washingtona, Roberta Pattinsona a Elizabeth Debicki, obdivuj podivné dialogy, techno soundtrack a taky naši "neotřelou" zápletku o ruském mafiánovi a zničení lidstva... Ano, spoustu věcí jsem na tom nepochopila, primárně proto, že Tenet nechce být napoprvé pochopen, větší problém ale je, že mě to od poloviny stopáže prostě jenom nudilo. Od Nolana jsem čekala víc. Vybroušenější, divácky atraktivnější, velkolepější, víc strhující a alespoň trochu emocionální zážitek, jenomže toho se mi nedostalo. Nakonec nejlepší na filmu plném inverzí, automobilových honiček, střílení a výbuchů byl Kenneth Branagh, který jediný tam skutečně hrál a na rozdíl od všeho ostatního, nepůsobil samoúčelně a na efekt. 2*. ()

VanTom

Snad až "za každou cenu" originální premisa s inverzní časovou entropií možná v principu není zas tak komplikovaná (možná!), nicméně zápletka s teroristickým útokem z budoucí minulosti na ni navlečená už diváka neustálým vysvětlováním a plánováním pod tlakem přehltí (navíc ryze abstraktní hrozbu zničení světa zosobňuje pouze roztomile superpadoušský překupník zbraní Kenneth Brannagh s ruským přízvukem), což v rozmáchlé, samozřejmě precizně, velkolepě a draze natočené "skorobondovce" vede k totálnímu chladu a pomalu k rezignaci. Naštěstí se dojem otáčí, jak do sebe předchozí i pozdější události začínají zapadat, přestože o nějakém racionálním bezezbytkovém pochopení u mě nemůže být řeč. ()

Sany33

Príbeh: Vedenie osudu v minulosti aby sa naplnila budúcnosť. herecké obsadenie: Tak ako som Patizóna v minulosti neznášal, tak v tomto filme to celé ťahal on a jeho postava. Washington bol po celú stopáž dosť nevýrazný hlavný hrdina a dosť ťažko som mu veril jeho invergenciu. Prevedenie: Nolan je majster v tom čo robí. Bohužiaľ jeho majstrovstvo si vychutnáte iba v ten daný moment kedy ho máte pred sebou. Akonáhle opustíte kinosálu a necháte odležať film v hlave nijakú dobu, ak sa vás niekto po týždni spýta o čom to bolo tak tápete v pamäti ale neviete nájsť slová. Podobne som to mal s "Počiatkom" a iné to nie je ani teraz. Hry z časom sú jednoducho zabudnuteľné. Pocity: Bavil som sa. Po celú dĺžku prepálenej stopáže som sa bavil a to zhľadávam ako najdôležitejšie kritérium a preto som sa tento raz vyhol priemernému hodnoteniu. Pridaná hodnota: Christopher Nolan tak ako ho poznáme so všetkým čo k nemu patrí. Akurát nabudúce lepšie trafiť hlavného hrdinu. 73% ()

zigíš

Snad je to mou současnou oblibou starých bondovek nebo faktu, že nejsem zapálený Nolanovic obdivovatel, co sedí u každého jeho opusu s tužkou, dělá si poznámky a pak s kamarády u piva do rána diskutuje o sebemenším detailu -takže očekávání nebyla velká- ale já si tady ty áčkový hi-tech variace na Goldfingera užil. A vlastně docela dost. Včetně té přepálené stopáže, se zábavně přehrávajícím Branaghem (co má strašně zlý master plan a zlověstný ruský přízvuk) a bratry zpátečníky, nebo agenty, co jsou možná někdo jiný, kdo ví ?! Schémy jsem si nedělal, pouze se dobře bavil (což je po posledních pěti Chrisových filmech vlastně obrovská výhra). ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s číslom 6.666 nemohlo dopadnút lepšie. Po 184 dňoch sme zavítali konečne s veľkým fanúšikom do kinosály. Už ale so značným rozdielom zakryté ústa nás neodradili a my sme si aj napriek tomu vychutnali premiéru veľkého filmu tenet, klobúk dole pred jedným návštevníkom čo vydržal 150 minút v rúšku a s odstupom asi 5m úplne na kraji. Ale tak pandemia je pandemia a určite ešte neskončila, jednoznačne ale najlepšia voľba ísť teraz na tenet, čo sa týka programu kín, nebude patriť k topke ale k dobrým filmom patrí, proste Nolan zase ukázal že vie a riskol to aj v roku 2020 kde veľkofilmov veľa nebude, teraz ale k samotnému filmu. Hudobne to bolo vynikajúce aj dosť akčných pasáži, postavy tiež dobré hlavne záporak ktorého hra Kenneth Branagh. Ale celé to je dosť natiahnuté a keď by sa to skrátilo hlavne o ten záver na ktorí sme skonštatovali že mohol byť spracovaný o niečo lepšie, ale to je už len detail a bodkou za dobrým filmom ktorý sa oplatí vidieť na veľkom plátne. Ale k dokonalosti má ďaleko. 4* ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana