metfor

Na počátku bylo několik klíčových slov (cestování časem, pán prstenů, terminátor). Pak pan scénárista rychlostí blesku prolistoval nějaký populárně vědecký časopis typu ABC tak z poloviny minulého století a doplnil pár dalších odborných slov, jako třeba pozitron a fyzika. Pak se zamyslel, říkaje si: tak, a teď zplodím co největší cipovinu. Povedlo se. ()

Hirogen

Zpočátku poměrně zajímavá zápletka, která začínala gradovat. Ovšem pak se do toho tvůrci zamotali a nevěděli, co mají otočit a co ne. To, že plyne čas obráceně v invertované entropii, jasně. O tom přeci tento film je. Ale pokud je tam "všechno" obráceně, jak je možné, že na jedné straně umrznul v ohni, ale třeba chodit normálně mohl. Mluvím o gravitaci. Stejně tam jim předem vyhrožovali, ať se nepotkají s protějškem, že by mohli explodovat (hmota s antihmotou). Ne, vůbec nic se nestalo. Kdyby tam tyhle kraviny nedávali, mohlo to být lepší a logičtější. Jo - a někde je vidět, jak běhají pozpátku. Chůze pozpátku a chůze dopředu puštěná pozpátku vypadá úplně jinak. Škoda těhle detailů, mohlo to být lepší. Teda když nepočítám úplně nevýraznou roli Roberta Pattinsona. Chvilku jsem přemýšlel, jestli tam nebyl vlepen dodatěčně na tlačenku. ()

Milsa

Tak toto bola sila. Len občas vidím takýto film. Opäť po dlhej dobe film, ktorý treba vidieť znova, aby človek vôbec pochopil, čo pozeral. Určité súvislosti mi došli počas filmu. Ale to boli len detaily. Pár vecí mi nesedelo, ale to si najprv pýta vidieť znova a potom by sa dalo povedať, či to skutočne nesedí. Je zaujímavé ako človek myslí jedným smerom. Určité situácie mi jednoducho nešli pochopiť dostatočne rýchlo, keďže bolo treba myslieť spiatočne. Bola to divošina, ale jednoznačne sa človek pri tom nenudí. Dokonca aj film sa nezdá byť tak dlhý ako v skutočnosti je. Podobne som nevnímal dĺžku filmu pri filme Zdrojový kód. ()

Dalajlada

Napsal bych, že film má hlavu a patu, ale o filmu kde hlava je pata a pata je hlava, je to těžké. Složité to je i na pochopení. Finále trochu pomůže pochopit vše, ale pro spoustu diváků to bude jen zmatená podívaná na lidi chodící pozpátku, nové způsoby boje (opět pozpátku) a něco málo složité fyziky. Nudit se ale nebudete. ()

jethrotull odpad!

Zbytocne premrhanych 150 minut zivota pri tejto totalne priblblej sracke.Tupost o zamilovanom cernoskovi do vysokej bloncky a saskaren okolo toho. Uz po prvych minutach som nadobudol dojem ze to bude kravina,ked na Ukrajine je nazov opery najskor napisany anglicky a az potom rodnou recou. A ze AUDI jazdi na spiatocku 130/km za hodinu to ue je aka demencia. K zvysku sa skoda vyjadrovat,nezaujimava sracka a blbost. Pre mna odpad. ()

megacik

Presne proti môjmu gustu. Semi-akčná dráma, herci, ktorých nemám rád, zdĺhavé a zbytočné rozhovory, hlúpa sekundárna zápletka, kde o hlavu nižší černoch sa snaží z nejakého dôvodu zachrániť belošskú slobodnú primadonu s dieťaťom, asi aby ju neskôr oprcal, a to všetko s nádychom scifi, kde najviac scifi bolo to, ako pustili tie lacné zábery pospiatky, ako z nejakého béčka z bollywoodu....no fujtajbl takýto film. A najhoršie bolo to, že vzhľadom na koncepciu filmu, sa to nedá úplne pochopiť na prvé pozretie, ale musel by som si túto tortúru pustiť opäť, čo teda ani omylom. Radšej si pustím nudný a zbytočný Dunkirk, tam aspoň rýchlo zaspím. ()

Muffin

Co na to říci? Já všude četl, že to člověk musí vidět dvakrát. Jenže já se nechytil ani na třetí pokus. Není to špatný film a Nolanův fanoušek bude určitě spokojen. Dostal svou dávku překvapení a hrátek s časem. Jenže když jsem se při první projekci přistihl, že vlastně vůbec nic nechápu a že mám chuť se podívat, zda mi aspoň někdo nepíše sms, je něco špatně. Jasně, může to být ve mně. Nejsme nejbystřejší. Ale když nevíte, kdo a proč je hlavní hrdina a pak musíte celý příběh skládat pomocí rozborů na YouTube, vzpomenete si na Spielbergův recept na dobrý film: Příběh, příběh, příběh. Tenhle film vás příběhem za srdce nechytne. Za hlavu však dokonale. Takže tady můžu brblat jak chci a stejně si to zas pustím po čtvrté…Proč? Mám rád sci-fi a těch se točí opravdu málo. ()

J.Crusader

Zatím nejslabší Nolan. Tvrdím, že od Inception to s ním jde už jen pomalu dolů a zatím se zdá, že mám, bohužel, pravdu. Nejde o to, že překombinovaný děj NENÍ napínavý ani nijak extra překvapivý (kvůlu TOMUTO se prý četl scénář za zavřenými dveřmi? to jako fakt?), ale nulové emoce problém jsou. Žádná z postav mi jakkoliv nepřirostla k srdci, "záporák" mě taky nechával zcela chladným a to je prostě všechno špatně. U některých konroverznějších filmů si nechávám hodnocení až na druhou projekci ale tady mám obavy, že k ní ani vůbec nedojde. Hodně slabé tři... ()

Johny203

Po pravde som sa vôbec nestratil, alebo mi niečo ušlo a ja som sa stratil a myslím že nie. Každopádne mi to príde ako jeden z diváckejších Nolanových filmov. ()

mortimerm

Po zhliadnutí filmu neviete absolútne nič, iba ak cenu vstupenky do kina. Zápletka síce nie je zanedbaná, ale je zjavné, že najväčšiu prácu si Nolan dal s tým, aby aspoň on rozumel tomu, čo natočí. Prvú tretinu filmu sa človek pripravuje na to, že chce rozumieť všetkému, čo príde, potom už len zúfalo obdivuje všetky vizuálne kúsky v kombinácii s veľmi zaujímavou hudbou a hereckými výkonmi vysoko nad priemerom. Možno po dvoch-troch zhliadnutiach začnete tušiť, o čo sa tie postavy vlastne snažia, ale ide naozaj o akýsi vrchol Nolanovej tvorby a zostáva len otázka, kam to ešte chce pohnať najbližšie? Napriek tomu stojí za pozretie. Koho prvé neosloví, nemusí sa ďalej trápiť. Ale ak to človeka drapne, začne riešiť každý detail, čo mu aspoň skráti čas v karanténe. ()

drsny_hery

Časem posedlý Nolan je zpátky. Jak u něho bývá zvykem, film má od prvního do posledního záběru neskutečný spád. Akce střídá akci, z dialogu nesmíte přeslechnout ani jedinou větu, originální téma zapojí mozkové závity na plné obrátky. Už samotné lokace hrají. Také casting se povedl. Charismatický hrdina i padouch, neokoukaná Elisabeth. Dokonce i Pattinson už od Majáku dokazuje, že má na víc, než na romantické role. Film to není pro každého, začne dávat smysl až po druhém nebo třetím shlédnutí. Neposadil jsem se na zadek jako po Inception, i tak si zaslouží to nejlepší hodnocení. ()

vampvegetar

prvé shlédnutí 3,5* ( a mírně sklámán prohnaností Einsteinizmu s nečistou krvou a stavom, jako kvalifikace a skupiny mistrovství ), po druhom opakování už až 4* síce ne emotivně ale explozivně ( zapla se nám hodně vyřaďovačka a skládačka, už natriezvo ) a ešte môžem opraviť implozivně názor po dalším shlédnutí. Jistě ne pro kohokoliv, takové nežné pohlaví s nižším stupněm úrovně iq fyziky čekající na finální přípitek flaše na lodi v exotickém výhledu, ekonomicky laděné na květinovou stylizaci kuchyně, přesné párkování v garáži a steroidové sprinty chrtích fenek za masem si přijdou na své jen u 1-2* hodnocení ( když jim imponuje hlavní hrdina nebělošsky, ale s těžkýma očima s bondovským stylem šatníku anebo vlasatej hlavou škubající stylista R.P z teenage vampirovlkolakových šer ). Mně kombinace bondo-Matrixu-MI a trochu těch sekvenčních humorno-výsekových dávek dialogu na akceleraci děje ( a také deceleraci, no také kvalitou urýchlenou ) zvyšuje význam snímku s každým shlédnutím a určitě to bude trvat ještě pár repeatov. Postavy sice přímo Hitchhockovsky vsazené do šíleného děje, jenž přijmou cobydub a chybí lepší interpretace a propojení fikce s realitou ( vedlejší stráty, nadnárodní význam je na bedrách pár osob ), záporák je až moc "chorobný" jak ze starých času Bondu a rovnako jeho žena ( její spusob agresivno-nihilistického vyjadřování a suché face-antisympatie přimo koliduje s její postavou ), no je to tak technicky a režisérsky narvané, že i když jsem si užíval druhou jízdu, tak jsem při 3/4 filmu už strácel synchronizaci s dějem a přesto mi to nevadí a stále to má skryté asociace na vyhlédaní správních, či jen osobně interpretovaných synapsí. Lepší než Počátek ( i Leo je tam výkonem pro nežné nudné "Titanikové" pohlaví a ne herní top akční hi-tech performance, jedině Revenant a odfláklým humorem Vtedy v Hollywoode mu toleruji ) a omnoho lepší než pokračování Matrixu, ne tak nápadmi a pohnutky, ty jsou podobné, ale zručností a akcí s neustálou nutností nasávat a vnímat dávkovanou technicko-fyzikální hříčku na báze top akce vycházející s pár dialógových vpichu "novinek" hlavnímu hrdinovi a kde emoce s hudbou vytvořené téměř falešné a trochu briskně neefektivní romantiky u Počátku jsou nahrazené kaskádovým a hierarchickým impresionismem formou "stratíš se na chvilku, tahej novou snímku a od začátku, nebo to už dojdeš s prázdnyma momentkama bez úplného vyskládání". Nedostatky okrem uvedených formalít sú ešte ( okrem zatiaľ už pochopenej väčšej časti :--= ≡ ) prehnane divoká záverečná prestrelka bez účelu s krycím účelom ( stačilo komando expertov SWAT a nie rovno "vylodenie v púštnej Normandii" skoro bez kvapky krvi ), neujasněný konflikt možnosti paradoxu výskytu sa jednej osoby dva razy súčasne a málo dôrazu / záujmu o vrcholne dôležitú osobu sveta ( človeka schopného ho celý zničiť či reštartovať do nového usporiadania ), ten mal byť v spojení so záverečnou akciou ako finálny cieľ deja, nuž len konštatujem kompozične. Ale i keď ako celok to nebude nikdy za čistých 5 ani po ďalších mnohých resledovaniach ( možné pokračovanie ako Batman ? ), ako modernistický metasci-fi thriller dáva inertnú a trvalú dávku scén, view lokalít - more s ventilátorskými turbínami a pod., akcie, sekvenčného humoru a hlavolamov a i keď viac-menej len dotvára a narába s väčšinou novátorských diel za cca 30-40 počnúc Terminátorom, stále to núti vidieť opakovane len pre zvedavosť a lepšiu, kvalitnejšiu či "inak nepochopenú" štrukturálnu predstavivosť. Naj chaos aký som akčne dokázal prežuť ( aj filmovo prežiť ) a chváliť s novým videním ( u väčšiny filmov to skôr sa stráca ako núti vidieť nanovo, napr. Memento mi až tak nešlo ). P.S. Po ďalšom pozretí upravím. P.S. () (méně) (více)

pethan

Když se filmový pás pustí pozpátku, tak vznikne efektní podívaná; čím kvalitnější obraz, tím budou jednotlivé záběry efektnější. Tak proč toho nevyužít? Vymyslet k tomu nějakou zápletku, která ve své složitosti bude vypadat natolik důležitě, že zanikne fakt, že se jedná o blbost, která by se dala obtížně logicky vysvětlit – splněno. Sehnat dost peněz, aby si štáb užil natáčení v reálu po celém světě – splněno. Mít k dispozici drahou kvalitní techniku a zvučná jména filmového byznysu – splněno. Sehnat dost diváků, kteří vyrůstají na komiksových explozích při permanentním zachraňování světa (světů) asi taky není problém – takže Tenet je dohotoven. Když pan Nolan točil Dunkirk, tak to byl pravdivý příběh, natočený reálnými prostředky, příběh, který měl co vyprávět. Proč nyní plýtvá svůj nepochybný řemeslný kumšt na něco, co místo příběhu předvádí jen složitou fantasmagorii, nechápu. ()

FLYMANN

A proto se i přes svou nepřístupnost a některé své chyby a nedostatky určitě hodí zkouknout. Zjevnou originalitu a genialitu tomuto filmu ovšem upřít nemůžu. A filmu by jedině prospělo. Hlubší vysvětlení vztahů mezi lidmi, kdo je vlastně kdo, pomalejší tempo (obzvláště na začátku), nebo důkladnější vysvětlení fungování všech zákonitostí by nebylo na škodu. Je ovšem velká škoda, že už tak složitá látka je zpracována ještě více komplikovaněji a nepřístupněji. Film nabízí neuvěřitelně lákavý a zároveň i složitý koncept. Napotřetí už jsem si mohl plně vychutnat časové zapeklitosti. Až napodruhé mi vše zapadlo dohromady. To ani náhodou. No nebudu předstírat, že jsem hned napoprvé vše pochopil. No nebudu předstírat, že jsem hned napoprvé vše pochopil. To ani náhodou. Až napodruhé mi vše zapadlo dohromady. Napotřetí už jsem si mohl plně vychutnat časové zapeklitosti. Film nabízí neuvěřitelně lákavý a zároveň i složitý koncept. Je ovšem velká škoda, že už tak složitá látka je zpracována ještě více komplikovaněji a nepřístupněji. Hlubší vysvětlení vztahů mezi lidmi, kdo je vlastně kdo, pomalejší tempo (obzvláště na začátku), nebo důkladnější vysvětlení fungování všech zákonitostí by nebylo na škodu. A filmu by jedině prospělo. Zjevnou originalitu a genialitu tomuto filmu ovšem upřít nemůžu. A proto se i přes svou nepřístupnost a některé své chyby a nedostatky určitě hodí zkouknout. ()

simsalabim55

Nolanova onanie na N-tou. Ne že bych jeho filmy kdovíjak obdivoval, ale jako hezky udělaná oddechová zábava některé poslouží. Tenet je sice také hezky udělán, ale jinak je to naprostý mišmaš, který zjevně existuje jenom proto, aby si režisér mohl dokázat kolik paradoxů a časových vývrtek dokáže dát do jednoho filmu. Jeho styl začíná požírat sám sebe. ()

adelkaaaa86

A to jsem si myslela že Inception má složitou zápletku.... Nevím jestli to je příliš komplikovaným dějem nebo tím že mi hlavní hrdina nebyl moc sympatický, ale byla jsem docela zklamaná. Ke konci mi bylo už docela jedno jak to dopadne hlavně ať už to skončí. Možná až se odhodlám podívat se na něj znovu, budu mít z toho lepší pocit, stejně jako u Počátku.... Každopádně ale vizuální stránka super... Ale k pozitivnímu zážitku mi to nestačí. ()

eMovieMan

No tvl. Předně jsme nečekal, že to bude překombinovaný James Bond, moje chyba mám koukat na trailery. Druhak i James Bond nejdřív zachraňoval svět a teprve pak nějakou babu, a rozhodně do toho nemotali nějaké dítě. Ne tak v téhle slátanině. A na závěr James Bond tu ošklivou bombu nebo jinou smrtonosnou zbraň vždycky zneškodní, Tady si ji 3 kámošové odmontují z klikové hřídele a odnesou domu jako suvenýr. Nolanovi přeju, aby mu tenhle výblitek napadal zpátky do hlavy. ()

norbik

meh.. zelezna vrata ti obrati dychani a vylucovani, cim dele jsi v minulosti, tim stejnou dobu v budoucnosti.. jako cool no, jestli chtel natocit neco, co nasere lidi, co sleduji popularni vedu (fyziku), tak mel remasterovat Velkehy Smrsk z RD. Tam totiz i Rimmer za neco stal.. Jen u par filmu mi bylo absolutne u zadele, jestli nekdo z hlavnich nebo vedlejsich postav zemre a tady jsem se nemohl ani tesit, protoze uz to bylo predem dane. Ale treba to bude jako kdyz se jako malej napijes piva, tehdy jsem si taky nedovedl predstavit, ze budu kupovat basu co tyden. ()

zvejkal42

Wow. Neviem presne co to bolo. Jedni tam, druhi naspat. Komplikovane. Dobre. Asi aj na druhe pozretie. Aby clovek pochopil. Premyslene. Hudba. Obraz. Strih. Moze byt. 8 z 10. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana