V prvním dílu se seznamují diváci se všemi obyvateli domu v Bagounově ulici. Soumarovu trafiku stěhují úřední orgány do hloubi ulice a v noci zas orgány zcela neúřední zpátky na roh. V rodině domácího Nerudného narůstá konflikt mezi otcem a syny, které pojmenoval podle hrdinů Iliady. Nezdárnému synu Patroklovi hrozí vydědění. Nejmladší Paris se zamiloval do trafikantské dcery Růženy a tatínek mu to zakazuje. Poznáváme rodinu domovnice Anděly Hrachové, v níž se tatínkové čas od času střídají – už jich bylo osm. Martin Hrach už tiše rezignoval. Seznamujeme se s hospodskou partou pivních politiků v místní hospodě. Představují se malíři Ehrlich se svými kýči a komunista Dlask s kubismem. Eduard Drvota sní své plány o velkém povoznictví a nevšímá si, že jeho dcera Majka tráví příliš mnoho času v promítací kabině kina Ilusion. Je rok 1936, stahují se politická mračna. (Česká televize)

Jan.S.Harold

„Já jsem bolšán, jenom když jsem střízlivej. Ale když mám v sobě takovejch deset piv, tak nade mnou vlaje černej prapor anarchie!“ :))) ()

waits

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Divák musí zalapat po dechu, jaká plejáda herců se mu představuje, takové obsazení se hned tak nevidí. První díl si pro sebe i při té ohromné konkurenci urve Miloš Nedbal, který svého radního Nerudného hraje jako z partesu. Výborný vstup do miniseriálu, jediné, co je trochu rušivé, je přílišná divadelnost pomalu deklamovaných dialogů a lehce knižní bonmoty, tak jak Patrokles Adamíra lidé opravdu nemluví (Ale přitom se na Adamíru krásně kouká). Ale to se dá u dvojice Otčenášek/Dudek očekávat a v době vzniku to nebylo neobvyklé. ()

jedna_vrana

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tím najlepších českých hercov, ktorí už väčšinou na nás pozerajú z hereckého neba, v čase keď som objavila tento český skvost. Približuje nám atmosféru v Prahe, v r. 1936. Zoznamujeme sa s postavami, svet drobných živnostníkov, ale aj rodinou maloburžoázie. Trochu politiky, trochu vzťahov medzi obyvateľmi činžovného domu na Bagounovej ulici. Zatiaľ ma najviac oslovil Jiří Adamíra, ale bola by škoda nevšímať si aj ostatných. ()

• Když strážník Ulč (Josef Větrovec) vybízí trafikanta Soumara (Josef Somr), aby opustil trafiku, je za nimi vidět obchod s hliníkovými prosklenými dveřmi. Ovšem v té době se takové nevyráběly. (M.B)
  • Když strážníci začínají stěhovat trafiku, tak je denní světlo, v dalším záběru je však venku tma. (M.B)