Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V prvním dílu se seznamují diváci se všemi obyvateli domu v Bagounově ulici. Soumarovu trafiku stěhují úřední orgány do hloubi ulice a v noci zas orgány zcela neúřední zpátky na roh. V rodině domácího Nerudného narůstá konflikt mezi otcem a syny, které pojmenoval podle hrdinů Iliady. Nezdárnému synu Patroklovi hrozí vydědění. Nejmladší Paris se zamiloval do trafikantské dcery Růženy a tatínek mu to zakazuje. Poznáváme rodinu domovnice Anděly Hrachové, v níž se tatínkové čas od času střídají – už jich bylo osm. Martin Hrach už tiše rezignoval. Seznamujeme se s hospodskou partou pivních politiků v místní hospodě. Představují se malíři Ehrlich se svými kýči a komunista Dlask s kubismem. Eduard Drvota sní své plány o velkém povoznictví a nevšímá si, že jeho dcera Majka tráví příliš mnoho času v promítací kabině kina Ilusion. Je rok 1936, stahují se politická mračna. (Česká televize)

(více)

Recenze (10)

sator 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pojmenování trafika pochází z italského traffica což znamená obchod.  Trafiky byly rozhodnutím císaře Josef II. přednostně přidělovaly válečným invalidům či vysloužilcům za prokázané služby v boji. Slovo se dostalo časem i do politiky kde má pejorativní význam a je projevem klientelismu a nepotismusmu, tedy zvýhodňování přátel a rodinných příslušníků tím, že jim jsou poskytovány místa nebo zásluhy na které nemají nárok. ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tím najlepších českých hercov, ktorí už väčšinou na nás pozerajú z hereckého neba, v čase keď som objavila tento český skvost. Približuje nám atmosféru v Prahe, v r. 1936. Zoznamujeme sa s postavami, svet drobných živnostníkov, ale aj rodinou maloburžoázie. Trochu politiky, trochu vzťahov medzi obyvateľmi činžovného domu na Bagounovej ulici. Zatiaľ ma najviac oslovil Jiří Adamíra, ale bola by škoda nevšímať si aj ostatných. ()

Reklama

topi80 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jak se seznámit s veškerým rozsáhlým osazenstvem celého pavlačáku. Tady nám k tomu pomůže jeden spor o umístění trafiky. A i když je to vlastně jediná dějová linka doplněná několika dalšími epizodami, tak vše je zpracováno tak dokonale, že už se nemůžete dočkat, co bude dál. Závěr si pak pro sebe ukradne Miloš Nedba v roli nerudného (jak jinak) pana domácího Nerudného a Josef Bláha jako generátor prázdných frází. Zaujme velmi nesmělá role Josefa Abrháma. A ony vlastně zaujmou úplně všechny role. ()

waits 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Divák musí zalapat po dechu, jaká plejáda herců se mu představuje, takové obsazení se hned tak nevidí. První díl si pro sebe i při té ohromné konkurenci urve Miloš Nedbal, který svého radního Nerudného hraje jako z partesu. Výborný vstup do miniseriálu, jediné, co je trochu rušivé, je přílišná divadelnost pomalu deklamovaných dialogů a lehce knižní bonmoty, tak jak Patrokles Adamíra lidé opravdu nemluví (Ale přitom se na Adamíru krásně kouká). Ale to se dá u dvojice Otčenášek/Dudek očekávat a v době vzniku to nebylo neobvyklé. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (7)

  • Když strážník Ulč (Josef Větrovec) vybízí trafikanta Soumara (Josef Somr), aby opustil trafiku, je za nimi vidět obchod s hliníkovými prosklenými dveřmi. Ovšem v té době se takové nevyráběly. (M.B)
  • Pojmenování „trafika“ pochází z italského „traffica“, což znamená obchod. Trafiky byly rozhodnutím císaře Josefa II. přednostně přidělovány válečným invalidům či vysloužilcům za prokázané služby v boji. Slovo se dostalo časem i do politiky, kde má pejorativní význam a je projevem klientelismu a nepotismusu, tedy zvýhodňování přátel a rodinných příslušníků tím, že jim jsou poskytovány místa nebo zásluhy, na které nemají nárok. (sator)
  • Omladina kouří cigarety značka „Zora“, kterým se říkalo zorky. Jednalo se o to nejlevnější a nejhorší kuřivo. Vyrábět se začaly už za první republiky. Po obsazení Německem na nich přibyl nápis: „Tabáková režie: Protektorát Čechy a Morava.“ V 80. letech 20. století se na trhu objevila stejná značka, ale už s přepracovaným obalem. (sator)

Reklama

Reklama