První kráva

• USA First Cow (více)

Tichý a samotářský kuchař Cookie putuje se skupinou lovců kožešin americkým Oregonem. Spřátelí se s podnikavým Číňanem King-Luem a společně rozjedou nečekaně úspěšný byznys se smaženými koblížky. Důležitou ingredienci ovšem musí krást. Tajně za tmy chodí dojit první krávu, jedinou v širokém okolí, kterou do Oregonu přivezl bohatý Angličan. Americká nezávislá filmařka Kelly Reichardt ve svém křehkém antiwesternu o mužském přátelství vykresluje autentický portrét drsného života na počátku devatenáctého století na americkém severozápadě. Film se umístil na předních příčkách mnoha českých i zahraničních výročních žebříčků. (Aerofilms)

Rockerman

Děj filmu by se dal napsat možná do dvou vět, vleče se jak směna v práci a přesto tvrdím, že je krásný. Antiwestern o dvou snílcích, jejich pochybném podnikání a přátelství až za hrob. ()

siloalampa

Dlho som film odkladal a po 10. minútach som si myslel, že ide o omyl, ale pomalé artové tempo naberalo postupom času svoj význam. Môže byť atmosféra a napätie v tak minimalistickej zápletke hustejšie? Veľmi pekné a netuctové. Piata hviezda za posolstvo. ()

Tamten

Pomalé záběry, statická kamera, ze které postavy často odchází, aniž by je sledovala, nikam nespěchající tempo. To vše je OK a buduje to atmosféru filmu. Ale děje je tak žalostně málo, že i při pomalém tempu chybí. ()

Vanchovi odpad!

Zase raz som sa nechal obabrať zaujímavým obsahom a pustil som si debilinu bez deja. Takéto filmy by mali mať nejaké označenie "Art" alebo "Nuda" alebo niečo také, nech nimi ľudia nestrácajú čas. ()

SAINTS

First Cow,je zdanlivo jednoduchy pribeh mužskeho priatelstva ktory sa odohrava v Oregone v 19.storoči.Film sa začina v sučasnosti kde mlada žena so psom v lese objavi dve kostry.Pribeh sa potom vrati spät do Oregonu a sledujeme Otisa "Cookie",ktory zbiera huby a snaži sa upokojit nahnevanych hladnych lovcov.Cookie rešpektuje prirodu čo nema je rešpekt mužov.Jeden lovec mu hrozi bitim,ked muži dorazia do ciela.Cookie sa stretne s Cinanom Lu ktory sa ukryva v lese,je nahy a hladny a vysvetli,že sa ukriva pred rusmi po tom čo zabil človeka.Obaja muži sa stretnu neskor v meste.kde  bohaty vlastnik pôdy priviedol prvu kravu na uzemie.Ked Lu pozve Cookieho do svojho skromneho pribytku povie kamaratovi aby si sadol a on ide porubat drevo na ohen,Cookie nemože sediet a začne zamenat,je to užasny okamih,ktory ukazuje ako tito dvaja muži spolupracuju.Obaja muži začnu podnikat no na kolače ktore začnu piest potrebuju mlieko a tak začnu v noci dojit kravu,Lu dava na strome pozor a Cookie doji kravu.Film ponori divaka do tohto sveta,nalada filmu prevažuje nad dejom.Vysoko atmosfericky film s krasnou kamerou je natočeny v štvorcovom formate. ()

oasismanik

Film možno pre tých, ktorí z nejakého dôvodu čítali knihu, čo je ale veľmi nepravdepodobné. Inak si neviem predstaviť prečo by mal niekto niekedy v živote vidieť tento film. ()

RedEagleSK

Přiznávám že je mou chybou že jsem na film šel v domnění že se bude jednat o biografii o životě bývalé první dámy Dagmar Havlové. Kdyby mi někdo předtím řekl že tam bude hrát Toby jones a film se bude točit kolem ,,dojení,, myslel bych si že to bude gay porno,tudiž na film bych se asi také těšil ač nejsem teplej.. těžko říct..ale ono to celé je taková neslaná nemastná patetická kokotina, asi jako nedávný projev Daniela Landy v poslanecké sněmovně. A ano stejně jako poslanci při jeho projevu i já jsem při tomhle filmu podřimoval, drbal se na koulích, myslel na to jak mi to dámské spodní prádlo dobře sedí a díval se na hodinky. ()

nula87

První kráva je pro mě svým způsobem zjevení. Film pomalý, poetický, skvěle napsaný, zrežírovaný  i zahraný. 90% ()

solisoli

Melancholická monotónna dráma, príliš premrštená scénami, ktoré tomu veľa zaujímavého nepridali. Príbeh podľa knižnej predlohy v drsnej, ale neporušenej prírode, kde súdržnosť prejavuje svoje opodstatnenie. O tom je aj samotný dej s vhodnou výpravou, kde hlavným cieľom je snaha súčinne prežiť v nehostinných podmienkach, kde nakoniec aj tak víťazí akési zadosťučinenie. Celkove tomu chýbala hlbšia analýza postáv a udalostí, čo potvrdzuje nie práve najvydarenejší casting, scenár a dramaturgia. ()

fafejt001

Hoooodně pomalý děj filmu . O přátelství dvou cizích lidí a sušenkách nebo koblížkách co pekli , ovšem z kradeného mléka jediné krávy , široko daleko . Pokud vám tenhle film " nesedne " během prvních 15ti minut , tak potom ho asi nedodíváte do konce . Ten je , jak si při útěku z osady lehnou na chvilku , aby spočli a konec . Já čekal něco jiného . Opravdu rozvláčný a zdlouhavý film . Asi jen málokoho osloví . Mne tak na 50% . Tak * * a půl . ()

Buywhat

Z tohto filmu som doslova nadšený. Už dlho som nevidel tak príjemnú, melancholickú a pútavú snímku. Jednotlivá estetika a kompozícia záberov, silné dialógy a skvelo napísané postavy. To všetko Prvá krava ponúka. Je nutné podotknúť, že tento film nie je pre každého. Pre diváka, ktorý je zvyknutý na priamočiaru zábavu a výbuchy táto snímka zrejme nebude. Avšak, ak si chcete užiť úžasne vybudovanú a chladnú atmosféru, Prvá krava it is! Spoločnosť A24 má skutočne nos na poctivo natočené počiny. Škoda, že takéto filmy nedostávajú viac pozornosti, ale možno to je aj dobré. Budem sa opakovať, ale som naozaj nadšený! ()

Dejvuvprofil

Film o přírodě, o přátelství, o těžkém životě v primitivních podmínkách, o sušenkách, o krávě. Jedná se o moje první seznámení s Kelly Reichardt a rozhodně nejsem zklamán. Pomalý, uhrančivý, přírodní film o osudech prvních osadníků a průzkumníků divokého západu. Kuchař Cookie se svým komplicem zde rozjíždějí svoji komorní verzi amerického snu a narážejí na kouzlo a komplikace kapitalismu smrsknutého do jedné osady kdesi u řeky v Oregonu. Samotná dějová zápletka mi přijde poněkud banální a nepříliš zajímavá. Daleko více ke mně mluví atmosféra, kterou se celý film snaží divákovi předat. Atmosféra divoké, netknuté přírody, mladé země, která ještě nemá ustálenou společenskou strukturu a kde jsou "neomezené možnosti". John Magaro do hlavní role nesmělého, citlivého a ohleduplného kuchaře Cookieho sedl perfektně. Ostatní postavy však neměly příliš čím zaujmout. již první záběr dlouze a pomalu přijíždějící lodi dává najevo, že se film nesnaží divákovi podbízet. Dějovost a svižnost vyprávění zde ustupuje vykreslování atmosféry doby. Za mě zajímavý, artový, oddychový počin, ale film mě nevybízí k tomu o něm moc přemýšlet nebo se k němu vracet. ()