Přednosta

• Česko Station Agent (festivalový název) (více)

Povolání z titulu filmu odkazuje k ranému období americké železnice a kdysi patřilo přednostovi stanice a výpravčímu v jedné osobě, jenž zároveň provozoval v téže budově i obchod či holičství. Třicátník Fin McBride (Peter Dinklage) je samotář a nade vše miluje vlaky. Kdysi dávno se dobrovolně izoloval od okolí, které, zdá se, zajímá pouze jeho trpasličí vzrůst. Ovšem jen do okamžiku, kdy Finovi zcela změní život nečekané dědictví v podobě mechem obrostlé budovy léta nepoužívané železniční zastávky na newjerseyském venkově. Finův svět osamělých procházek a čekání na projíždějící vlaky, tak vzdálený povaze titulního zaměstnání, „naruší“ hned dva noví lidé, upovídaný majitel pojízdné kavárny Joe (Bobby Cannavale) a roztržitá malířka Olivie (Patricia Clarksonová). O tom, že „samota je snesitelnější, když jsou na ni tři“, vypráví se suchým humorem a neokázalou citlivostí jeden z divácky nejúspěšnějších nezávislých snímků roku 2003. (oficiální text distributora)

starbrejkr

Hledáte zfilmovanou pohodu? Pak určitě zkuste Přednostu...:-) Je to další z těch filmů, které vám zanechají po naběhnutí titulků příjemný úsměv na rtech, i když jste třeba zrovna neměli zrovna nejpříjemnější den....Trochu zvláštní vzhledem k tomu, že je zde ukázán tradiční stín lidské povahy co se k jakkoliv postiženým lidem týče....Těch pár dnů, které můžeme strávit s malým velkým mužem Finem je sice naplněno mnoha střetnutími s lidskou nechutností, ale především taky s opravdovým přátelstvím - a to je jedna z věcí, která zastíní většinu špatnýho a myslím, že obrovská část lidí v běžném světě by Finovi záviděla..... Proto je celkové vyznění snímku takové, jaké je....Navíc je poskládán tak trochu felliniovsky v malých epizodkách (i přes odlišnou lokaci tam něco z toho Amarcordu je), čemuž odpovídá i konec, jenž musí přesvědčit každého, kdo snad váhal, že tohle není dějový film ()

zuzinka2

Úžasná trojice trpaslíka, prodavače kávy a malířky v příjemném (tohle přídavné jméno se k tomuto filmu opravdu hodí ze všeho nejvíc) snímku, při kterém jsem seskoro celou dobu usmívala. Kromě hlavní trojice se sem tam objeví několik dalších zajímavých postaviček, které jenom podtrhují zvláštní atmosféru filmu. Plus několik skvělých scén (většinou spojených s vlaky - lovení vlaků....). Jenom víc takových snímků 85% ()

kusper

Kdyby měl Peter Dinklage alespon o 30 cm více bez pochyb by byl obrovská hvězda. Neskutečně charismatický herec. Obrovská škoda, že ze své podstaty pro něj neexistuje moc vážných rolí. Díky za tuto. ()

zette

Hezky film, byl by ale stejne tak dobry, kdyby hlavni postava nemela tak vyrazny handicap? Ja o tom celkem pochybuji... ()

Radiq

Říkal jsem si, ach jo, zase další nezávislej film (to mě napadlo při pohledu na hlavní roli). Ale koukal jsem, koukal... A kromě toho, že Fin byl úplně normální a v pohodě člověk (pravda, s úchylkou na vlaky), tak to byl příjemnej film. ()

eisha3

Na můj vkus až moc pohodové, milé, příjemné, nezávislé a kdoví co všechno. Spíš je to prostě jen úplně obyčejné. Za dva dny si nebudu pamatovat, o čem to bylo. ()

vesper001

Drobný příběh o obyčejných lidech a o tom, že přátele si ne vždycky volíme z vlastní vůle. Lilipután Fin je zádumčivý: opravuje vláčky v opravně vláčků a miluje vláčky i vlaky. / Je zádumčivý: zdědil železniční stanici, osamělou, jako on sám. / Je zádumčivý: potká se s Olivií, malířkou a nejhorší řidičkou na světě, a s Joem, vysmátým majitelem pojízdného fastfoodu. / Je zádumčivý: Olivia i Joe se s ním mermomocí chtějí sblížit. Fin nechce. / Je zádumčivý: chodí po kolejích nebo v parku sleduje, jestli vlaky jezdí podle jízdního řádu… Fin je uzavřený, odtažitý a strohý jak pistolník z kovbojky. Těžko říct, jestli vinou svého handicapu, omezení, posměšků nebo zděšení, které tato tělesná vada vyvolává, nebo je v tom ještě něco jiného. Jak se ale ukáže, každý má svoje trable a trápení, které mu občas přerůstají přes hlavu. Finovi se jeho noví přátelé doslova vnutí do života, ale že o ně stojí, si uvědomí, až když o ně (málem) přijde. Přednosta je vyprávěný citlivě, ale bez sentimentu a je to moc milý film. (více zde) ()

Lamprea

Klasická Americká nezávislárna, řekl bych. V tom nejlepším slova smyslu, samozřejmě, a přesně tak jak to mám rád. Ze začátku to na mě sice působilo lehce vykonstruovaně, ale po chvilce se vše vrátilo do správných kolejí. Příjemný film na který se krásně kouká :) ___________________ Po druhém shlédnutí dávám 5!! ()

JimmyII

Krásný, veselý, dojemný, smutný film ze života, který nepotřebuje žádné berličky v podobě přehnaných gagů a vtipů, citově přepjatých scén ani patetických proslovů. Stačí citlivá režie, solidní scénář a sympatičtí herci. Jen víc takovýchto příjemných a "obyčejných" snímků, prosím! ()

Cushing

Tady se, jak to vypadá, oceňují hlavně pohodové a antidepresivní kvality tohoto filmu. Je příjemný, proč by ne, ale mám s ním problém podobný jako sněkterými dalšími americkými nezávisláky -- strašně rychle je zapomenu. V případě Přednosty mi vadí matný a chudý scénář, potácení se odnikud nikam. Asi to má mít mimetický účinek, jako že takhle to opravdu v životě chodí. Autoři však zapomínají, že jejich prvořadým úkolem není snaha ukazovat realitu, ale povinnost vyprávět příběh. Tady ten příběh poněkud schází, celé je to jako pilotní díl k nějakému těžce pohodovému, ke všem friendly seriálu. ()

GrooveJump

Že mám oblibu v kvalitních "nízkorozpočťácích" už možná někdo tuší, ale že to bude z ranku "americké - nezávislé" tvorby, až taková trefa do černýho, to jsem upřímně nečekal. Tento příběh "normálně" fyzicky a psychicky "nenarušených" lidí si budete pamatovat dlouho, to vím na beton. A navíc filmy, kde přátelství dává na frak lásce, se mi poslední doubu vrývají pod kůži a cením si jich, kór když k nim hraje skvělá hudba a odehrávají se na venkově, kde i přes některé občasné "buranské" výlevy neztrácím iluze o tom, že život má zelenou, ať Vás potká cokoliv. Jasná pětihvězdičková letní záležitost... ()

Master19

Úžasný film! Jak skvěle vygradované drama způsobené jen tím, že se jedna postava s druhou nechce bavit. Jak výborně vystihnutá nálada klidu a pohody při procházkách po trati. Jak geniálně vypointováno - ani dobrý, ani špatný konec. Prostě konec. Filmu. Jsem za něj rád (za film, za konec ne...). I za tu myšlenku, že ačkoliv je někdo sebenudnější a sebezamračenější, tak pokud je něčím zajímavý a jde nějakou cestou, přátele si dozajista najde... ()

dANo

Nestáva sa často, že nezávislý film chytí diváka takým spôsobom, ako tento krásny film o budovaní priateľstva medzi troma ľuďmi, ktorí sú tak trochu na okraji spoločnosti. Fin je samotársky trpaslík so záľubou vo vlakoch, Cleo je naivný a hlavne nadmieru ukecaný kubánsky emigrant a Olivia je opustená žena v domácnosti, ktorej po smrti syna ostalo len maľovanie a roztržitosť. Všetci traja sa postupne zbližujú a nachádzajú to, čo každému z nich tak trochu chýbalo, ale veľmi to nechceli... Herecký výkon Petra Dinklagea je ďalším skvostom tohto filmu. ()