Život Davida Galea

Život Davida Galea

• Kanada

Drama / Krimi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 130 min

O tom že mi Kevin a Kate předvedou hereckou symfonii jsem nepochybovala, ale že by mi příběh týkající se trestu smrti tak vzal, tomu už říkám umění. Ani sama nevím, jestli jsem zastánce nebo odpůrce trestu smrti. Melou se ve mně dvě přesvědčení a to „Oko za oka, zub za zub.“ vs. „Každý má právo na život.“ a opravdu nevím, které vyhraje. I když tento film mi dost pomáhá rozhodnout se. Život Davida Galea je netradiční drama, které Vás určitě pohltí, překvapí, dojme i pobaví. A přestože moje detektivní schopnosti z části odhalily oč tam běží, stejně mi to na zážitku neubralo a tak se Život Davida Galea stal součástí mého života :o)(24.8.2010)

Film u kterého jsem se nemohla dočkat konce, ale zároveň jsem nechtěla, aby skončil. Od začátku jsem s napětím očekávala každou další scénu, lepila k sobě každý další střípek, který mi Parker nenuceně předhodil. Spacey podává jeden ze svých geniálních minimalistických výkonů, Kate Winslet a Laura Linney mě neuvěřitelně překvapily a nadchly! Tematika kolem morálnosti trestu smrti je navíc stále aktuální a přitažlivá a Parker si s ní pohrává v dost naturalistickém stylu, jehož krutou atmosféru podtrhuje vynikající hudba a zvuk celkově. Pro mě prostě a jednoduše vynikající.(2.8.2009)

Film o trestu smrti? To musím vidět, řekl jsem si před necelými sedmy lety, v roce 2003, a zamířil jsem na film do kina. Nebyla to zvučná herecké jména, která mě do kina přilákala, tehdy, ve svých 16 letech jsem opravdu herecké obsazení neřešil. Do kina mě přilákalo téma filmu, jelikož jsem odpůrce trestu smrti, a tento film mě v tomto mém názoru jen utvrdil. A nyní, po těch necelých sedmi letech, jsem se na tento film podíval znovu. Nikdy jsem na něj nezapomněl, za celou tu dobu jsem si na něj občas vzpomněl a věděl jsem, že ho chci znovu vidět. Co mě na tomto filmu tak zaujalo? Tak bezesporu, jak už jsem zmínil, to bylo velmi zajímavé a atraktivní téma. Trest smrti vždycky bude velice diskutabilním trestem a tento film je jakýmsi příspěvkem do letitého sporu mezi odpůrci a zastánci tohoto trestu. Opravdu atraktivní téma zde vyniká i díky tomu, že film není jen o trestu smrti, ale celkově máme možnost sledovat příběh jednoho zajímavého muže od začátku až do hořkého a dá se říci i neočekávaného a překvapivého konce. Avšak film může mít sebelepší námět, ale bez dobrých a kvalitních herců nikdy nebude žádný film kvalitní. Kevin Spacey mě zde velmi zaujal, byl to totiž první film, ve kterém jsem ho viděl, mé první setkání s tímto kvalitním hercem a rozhodně ne poslední )nedlouho poté jsem pak viděl film Pošli to dál). A Kate Winslet mi opět dokázala, jak kvalitní a zajímavou herečkou umí být. Tímto svým výkonem se dostala mezi mé oblíbené herečky a po filmu Věčný svit neposkvrněné mysli, který následoval hned po tomto filmu, se definitivně stala mou nejoblíbenější herečkou. Takže dvě herecké hvězdy podávající velmi kvalitní výkony, k tomu zajímavý příběh napínavý od začátku až do konce, to prostě nemohlo dopadnouit jinak. Stejně jako po prvním zhlédnutí uděluji pět hvězd, protože tenhle film je prostě dokonalý.(31.3.2010)

Nezíral jsem na film s otevřenou pusou. Po konci snímku jsem neměl nějaké rozdýchávácí období a ani nemám potřebu Davida Galea vynášet do nebes. Přesto se jedná o špičkový film. Silné téma, zajímavý příběh. Velmi chytlavé a koukatelné. Příjemně natočené. Nechci se patlat v logických chybách. Určitě by se našly, ale nemám to zapotřebí. Ano, ten konec je snadno odhadnutelný, ale to přeci není mínus. Spaceyho typická role a opět dokonale zahrána. Kdybych měl přeci jen odstranit pihy na kráse, tak je to Winsletové prožívání u videa a výpadek automobilu. To se dá přirovnat s tím, když máte naprosto výborné kafe, hrozně vám chutná a pak se trošku opaříte. Dojem to neporuší. Natočeno moc pěkně. Líbilo. Super.(3.2.2010)

Duchaplný snímek, který odtáhne divákovu pozornost do míst oběti, ukazuje jí tam chronologicky zpětně přehrávané divadélko pravdy, aby na konci udělal velké voila a smetl jakoukoliv rádoby investigativní žurnalistiku se stolu. Spacey opět ukazuje, co umí zahrát. Je na co koukat. Film má dobrý scénář, má to šmrnc.(6.4.2017)

• - Kevin Spacey byl v pořadí až třetí volbou pro roli Davida Galea. Před ním byli osloveni George Clooney a Nicolas Cage. Oba ale odmítli. (becki_tu)

• - V roce 2003 byl snímek nominován na Zlatého medvěda v Berlíně, avšak ocenění nezískal. (Terva)

• - Natáčení scény protestu proti trestu smrti v Texas State Capitol bylo krátce přerušeno příjezdem skupiny skutečných protestujících. (becki_tu)