Život Davida Galea

Život Davida Galea

• Kanada

Drama / Krimi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 130 min

Cosi shnilého jest ve státě Texaském. I když, možná že nakonec ne tak docela... Alan Parker si vybral velmi zajímavý námět i excelentní herce. Rozhodně z toho vznikl nadprůměrný snímek, u kterého vysoká politická angažovanost nijak nevadí. To co Parkerovi trochu sráží nohy je přílišná čitelnost scénáře. Když vám tvůrci již před půlkou filmu (ne)chtěně odkryjí všechny karty, tak pak nemá valný smysl stavět na tomto odhalování závěrečnou půlhodinu. Není to nijak zásadní výtka, ale bohužel se díky tomu nemůže dostavit úplné splynutí s postavami a tím pádem ani emocionální prožitek. Ovšem i tak jde o nadprůměrnou záležitost, kterou nelze ani v nejmenším považovat za ztrátu času. Spíše naopak...(27.8.2007)

Scénář: Charles Randolph .. Opravdu výborný a zajímavý film! Alan Parker režíruje skutečně přesně a sedělo mi to stoprocentně. Žánrové přechody od dramatu ke kriminálce, zabalené do politického hávu kolem trestu smrti mi nikterak nevadily. Kevin Spacey je výborný jako vždy, taktéž Kate Winslet svoji menší roli přesvědčuje o tom že umí. Zato Laura Linney je doslova výtečná. Radost sledovat. Vše a všechny. Od poutavého začátku do překvapivého konce.. 85%.(13.3.2006)

4,5*/5...Takmer perfektný film, v ktorom zdanlivá (!) agitácia pre/proti trestu smrti hrá len druhé husle...Vynikajúco rozpracovaná psychológia postáv (so všetkými drobnými detailami), motivácia a konanie ktorých môže vyvolávať nechápavé reakcie alebo obdiv... Filozofia, myšlienky, mystériózne a napínavé- všetko akurát poprepletané. Alan Parker opäť nepodáva veci "na tácke" ale pohráva sa s divákovou imagináciou, sugesciou, núti premýšlať, pýtať sa a robí to takmer dokonale. Mimochodom- Kevin Spacey sa definitívne zaradil do mojej top hereckej top 3!(10.3.2008)

Parkerova režie mi seděla a Spacey s Winslet ... jako vždy :) . Nebýt na můj vkus trošku nevyrovnaného scénáře, pak by to bylo ještě lepší hodnocení. Ovšem vynikající byla hlavně Laura Linney. Ač jsem k ní byl v jejích prvních filmech dost skeptický, tak teď se mi zdá jako jedna z nejvýraznějších hereček Hollywoodu.(12.2.2004)

Během 20. století bylo v USA popraveno 23 lidí, jejichž nevina byla prokazatelně dokázána po jejich smrti. Za posledních třicet let bylo ve stejné zemi odsouzeno k nejvyššímu trestu přibližně 110 lidí, kteří byli před jeho vykonáním propuštěni na svobodu z důvodu mylného obvinění. To znamená, že přibližně 4,5% lidí odsouzených ve Spojených státech ke smrti, je vlastně nevinných. Přitom vykonání veškeré procedury před smrtí vyjde stát na dvojnásobek, než kdyby si zločinec odseděl doživotí, a průzkumy nikde na světě nikdy neprokázaly snížení kriminality na základě jeho uplatňování (respektive: kdo zabít chce, zabije a nehledí přitom na následky). Když si dám tohle všechno dohromady... No, nepřipadá vám trest smrti lehce nelogický a nemorální? Asi ne. Jak tu tak totiž procházím komentáře ve stylu "nudný trapně emoční paskvyl", získávám pocit, že mám asi naprosto odlišné vnímání světa než řada lidí kolem. Pro mě je Život Davida Galea totiž hlavně až do poslední minuty strhujícím dramatem, které vás emočně dostane podobně jako Americká krása; pravda je tu méně scén, nad kterými budete zažívat vizuální orgasmus, ale to snad nevadí. Jen ta závěrečná část mě naštvala. Proč se v poslední době každý snaží narvat do filmu ještě před titulky nějaké děsivé odhalení, které naprosto zvrátí váš dosavadní pohled na věc? Dodatek 23. února 2009 Po více jak roce od prvního shlédnutí přihazuji pátou hvězdičku. Život Davida Galea je přesně ten typ filmu, který vám utkví v hlavě a na který si vzpomenete vždy, když někdo zmíní trest smrti. A už jen kvůli tomuto snímku pro mě asi navždy bude Kevin Spacey jeden z nejlepších herců své generace.(5.2.2008)

• - Oba synové režiséra Alana Parkera, Alexander a Jake, složili vedlejší hudbu k filmu. Jeho mladší syn Alex složil a nahrál skladbu k závěrečným titulkům. (becki_tu)

• - Scéna, kdy Kevin Spacey jde opilý po ulici a oslovuje kolemjdoucí, byla zčásti improvizace. Režisér později uvedl, že většina lidí kolem nepatřila ke komparsu. (Hejtmy)

• - V roce 2003 byl snímek nominován na Zlatého medvěda v Berlíně, avšak ocenění nezískal. (Terva)