Život Davida Galea

Život Davida Galea

• Kanada

Drama / Krimi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 130 min

CITÁT - Tři rozhovory, na víc není čas v pátek ho popravěj.......... David Gale nechce odejít z tohoto světa aniž by po sobě zanechal tento příběh. Příběh drsný a složitý. CITÁT - Tak kde začneme ?.......... Okolo 32 minuty padla jedna zásadní poznámka, která mě osobně dala určitý směr vývoje. CITUJI - Potřebujeme jednoho neprávem odsouzeného pachatele, který dostal trest smrti.......... David je totiž obviněn ze znásilnění, žena se chce rozvést, přijde tím i o syna a stal se alkoholikem - to je současný život Davida Galea. A když už si myslíte, že všechno víte a začínáte chápat, je vám záhy zděleno, že vše je trochu složitější. Ta 32 minuta je opravdu důležitá a těžko říci, zda to tak tvůrci chtěli, ale asi jo. To co se stalo na konci filmu není důležité, to je prostě život. Celý film je o životě a smrti a střípky pravdy jsou nám dávány po velice malých dávkách. To je, si myslím, klad tohoto snímku. Celý film byl povedený a konec byl prostě úžasný. CITÁT - Je mrtvá ?........... Scénář - Charles Randolph. Produkce - Nicolas Cage. Kamera - Michael Seresin. Kevin Spacey si jednou zase zahrál Pozemšťana, co žije věčně. Hudba - Alan a Jake Parker. Ve filmu několikrát zazní King Orba a také Einstürzende Neubauten se songem Sand. http://www.youtube.com/watch?v=4BiODjvVEOw(14.1.2012)

Většinou jsem na hádání point / konce filmů tupej. Nebo si tím nechci kazit zážitek z filmu. U Života Davida Galea jsem měl asi okamžik osvícení, neb mi byla pointa poměrně záhy jasná a lhal bych, kdybych tvrdil, že mi zážitek z filmu nezkazila. A (ne)příjemná porce nihilismu na závěr... Spacey tradičně senzační... 70%(5.9.2017)

Cosi shnilého jest ve státě Texaském. I když, možná že nakonec ne tak docela... Alan Parker si vybral velmi zajímavý námět i excelentní herce. Rozhodně z toho vznikl nadprůměrný snímek, u kterého vysoká politická angažovanost nijak nevadí. To co Parkerovi trochu sráží nohy je přílišná čitelnost scénáře. Když vám tvůrci již před půlkou filmu (ne)chtěně odkryjí všechny karty, tak pak nemá valný smysl stavět na tomto odhalování závěrečnou půlhodinu. Není to nijak zásadní výtka, ale bohužel se díky tomu nemůže dostavit úplné splynutí s postavami a tím pádem ani emocionální prožitek. Ovšem i tak jde o nadprůměrnou záležitost, kterou nelze ani v nejmenším považovat za ztrátu času. Spíše naopak...(27.8.2007)

Velmi dobrý film, u něhož si asi nejvíc cením jeho umělecké výpovědi, abychom nepodléhali rychlým soudům a nedali se strhnout davem a mediálním lynčem, který má o vině předem jasno (na mysl se kupříkladu dere z nedávné doby hojně medializovaný případ zdravotní sestry z Rumburku, u níž média bezprecedentním způsobem porušila pravidlo presumpce neviny). Přijde mi to jako velmi závažné a výsostně aktuální téma (u filmu, který jinak za těch 15 let neobyčejně zastaral), obzvláště je-li zde vztaženo k problematice trestu smrti, který by mnozí i dnes u nás rádi znovu zavedli. Film myslím přesvědčivě ukazuje, proč by se měl všude zrušit - vysoké riziko justičního omylu a popravení nevinného je příliš vysoká cena za potrestání skutečných pachatelů, kteří by si trest nejvyšší očima lidového mínění zasloužili. Bohužel mi však přišlo, že toto sdělení je zde podáno nepříliš zajímavým filmařským způsobem - film má naprosto fádní zpracování, kamera ani herecké výkony nijak nenadchnou, tempo vyprávění je minimálně první hodinu velmi utahané a dlouho trvá, než se tam konečně začne dít něco zajímavého - a samotné závěrečné rozuzlení, jakkoli jsem ho nečekal, pro mě přesto vlastně nijak překvapivé nebylo, protože to prostě do sebe všechno zacvaklo a dávalo to tak smysl, ale dovedu si představit, že pro spoustu lidí mohl ten závěr mít hodně wow efekt. Každopádně za sebe jsem rád, že jsem na tento film narazil, a považuji ho za obohacující.(3.11.2018)

Parkerova režie mi seděla a Spacey s Winslet ... jako vždy :) . Nebýt na můj vkus trošku nevyrovnaného scénáře, pak by to bylo ještě lepší hodnocení. Ovšem vynikající byla hlavně Laura Linney. Ač jsem k ní byl v jejích prvních filmech dost skeptický, tak teď se mi zdá jako jedna z nejvýraznějších hereček Hollywoodu.(12.2.2004)

• - V roce 2003 byl snímek nominován na Zlatého medvěda v Berlíně, avšak ocenění nezískal. (Terva)

• - Natáčení scény protestu proti trestu smrti v Texas State Capitol bylo krátce přerušeno příjezdem skupiny skutečných protestujících. (becki_tu)

• - Snímek byl natáčen v Texasu, USA. Například ve městě Huntsville, dále pak na půdě univerzity v texaském Houstonu a University of Texas v Austinu. Také se natáčelo v Metro Espresso Baru v Austinu, který se v současnosti jmenuje Kafe Medici. (Terva)