Život Davida Galea

Život Davida Galea

• Kanada

Drama / Krimi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 130 min

Psychologicky věrohodná, "parkerovski" klasicky vytříbená studie události, která se za život stane osmi z deseti správně orientovaných učitelů. A navíc naprosto geniálně zahraná! Spacey opět válí a jediným pohledem skrze mříže přejede snaživé herectví Kate Winslet jako Titanic promrzlého plavce, avšak co zde předvádí poctivý dříč vedlejších rolí Laura Linney, to chvílemi opravdu bere dech. Složitost a lehká chaotičnost scénáře sice v některých pasážích narušuje tíživou a deprimující atmosféru, ale velmi silný, nečekaný závěr převáží plusové body zpět na stranu filmu. No a koneckonců řekněte - věčná studentka Rhona Mitra dráždivě špulící prdelku před umyvadlem - kdo by si sakra nedal říci i napodruhé? Jenom David Gale a idiot.. 80%(21.3.2014)

Parker opět nezklamal. Opět nabízí temnou atmosféru a hrdiny vzdorující něčemu, co se zdá být nad jejich síly. Zároveň vytváří mix mysteriózní detektivky, téměř až dramatu se sexuálním podtextem a morálního balancování. Docela by mě zajímalo, jak by si s Davidem Galeem poradil Denis Villeneuve. 8/10(27.8.2015)

Teorie fází umírání Kubler Rossové: zlost - popření - smlouvání - deprese - vyrovnání..... Tak jako fotbalový fanoušci mají své tvrdé jádro, také v organizaci odpůrců trestů smrti jsou lidé schopní udělat cokoliv. V životě Davida bylo mnoho dramatických zvratů a sledování proměny šťastného osudu v nešťastný není nic příjemného. Dramatických je i těch pár dní novinářky Bitsey. Ačkoliv bych to původně nečekal, závěrečných cca 15 minut bylo drama jako hrom. To vše před tím nebylo zbytečný, jen to nemělo tu pravou šťávu. A nezachrání to ani bezchybné herecké výkony. Víte že průměrná doba pobytu v cele před vykonáním trestu smrti je 9 let? A víte kolik stojí smrtící injekce?(23.6.2007)

Celý čas som bol na vážkach. Keby to nemalo takú výbornú atmosféru, tak dám o hviezdu menej. Našťastie Alan Parker to v tomto smere vie na jednotku, to mi dokázal už pri Angel Heart. Príbeh je pomerne pútavý, na druhú stranu sa mi však zdal málinko nereálny a nasilu trocha prekombinovaný s jasným cieľom ohromiť diváka svojou záverečnou pointou. No áno, také "naoko" príbehovo náročnejšie filmy si K. Spacey vyberá veľmi rád. Je ťažké hodnotiť, či sa to aj podarilo, čo sa týka mňa, tak snáď len tak na polovicu. 70/100(13.2.2016)

Silný film, který po shlédnutí zanechá spoustu myšlenek. Z filmařského hlediska mě Parker překvapil smyslem pro detail, všímá si snad každých jednotlivostí ale přitom vede film poměrné svižním tempem do zajímavého, avšak už trochu očekávaného finále. Spaceymu není moc co vytýkat, je to prostě Pan Herec, Winslet "jak-by-smet" - role reportérky Bitsey Bloom, ji je ušitá přimo na míru. Celkově jde o relativně jednoduchý film, který svým finálem dokáže otevřít pusu spoustě diváků a i po konci titulek vám, snad, bude běhat hlavou morální myšlenky jestli trest smrti ano či ne.(23.6.2008)

• - Pro roli Bitsey byla zvažována Nicole Kidman.Ta však roli odmítla. (becki_tu)

• - Scéna, kdy Kevin Spacey jde opilý po ulici a oslovuje kolemjdoucí, byla zčásti improvizace. Režisér později uvedl, že většina lidí kolem nepatřila ke komparsu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek byl natáčen v Texasu, USA. Například ve městě Huntsville, dále pak na půdě univerzity v texaském Houstonu a University of Texas v Austinu. Také se natáčelo v Metro Espresso Baru v Austinu, který se v současnosti jmenuje Kafe Medici. (Terva)