Život Davida Galea

Život Davida Galea

• Kanada

Drama / Krimi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 130 min

Život Davida Galea je dost solidně natočený krimi-thriller, který v průběhu celého příběhu silně graduje k překvapujícímu rozuzlení, které si bezpochyby zaslouží poklonu. Tu si ale také především zaslouží perfektní a bezchybně hrající ústřední trio Spacey, Winslet a Linney, protože tohle byl prostě herecký koncert hvězd. Zkrátka upřímný film, kde je největším poutačem aktérské obsazení a chytlavý námět.(21.8.2011)

Celé dvě hodiny tento film ve mně evokoval dokonalý thriller Sedm. Především díky atmosféře a prostředí, ve kterém prakticky skoro pořád prší. Může za to ale i příběh, který rozhodně patří do série těch zajímavých amerických thrillerů, které šokují průběhem a především diváka odstřelí závěrem. Takových filmů popravdě příliš není a i proto si tak tohoto filmu velice vážím. K tomu Kevin Spacey byl výborný a Kate Winslet mu parádně sekundovala. No a 35 posledních minut k tomu všemu byly napnuté jak špagát držící vypuštěného draka uprostřed rozfoukané louky. Nebýt toho, že v první polovině film chvílemi nudil, šel bych k pěti hvězdám. Zároveň si myslím, že milovníci filmu Sedm by tenhle kousek neměli vynechat. Minimálně se mu atmosférou hodně přiblížil a já přitom o něm do nedávna ani nevěděl.(11.4.2016)

Parkerova režie mi seděla a Spacey s Winslet ... jako vždy :) . Nebýt na můj vkus trošku nevyrovnaného scénáře, pak by to bylo ještě lepší hodnocení. Ovšem vynikající byla hlavně Laura Linney. Ač jsem k ní byl v jejích prvních filmech dost skeptický, tak teď se mi zdá jako jedna z nejvýraznějších hereček Hollywoodu.(12.2.2004)

Herecké galapředstavení trojice Spacey-Winslet-Linney a k tomu příběh se silným poselstvím. Od absolutního hodnocení ho však odtahuje místy zmatečná režie a tempo vyprávění, kdy zvraty chvílemi přicházejí jeden za druhým a jindy se celé drama jen líně válí na místě. Nevadí to, ale z dojmu ucelenosti mě to zbytečně vytrhává.(4.2.2006)

Zajímavý příspěvek do diskuze o trestu smrti. Opírá se o ústřední hereckou dvojici Spacey - Winslet, která oprávněně patří k současné herecké špičce USA, a pokud snímek funguje a sbírá body, pak především díky nim. Scénář trošku skřípe, některé detaily jsou nedomyšlené, viz klíč od želízek oběti nebo fakt, že peníze získané od vydavatelství doručuje pozůstalým ten, na kterého je v ten samý moment pořádaná štvanice a je v jeho bytostném zájmu co nejdřív zmizet. Kufřík mohl bez problémů doručit advokát nebo někdo jím pověřený. Pokud ale člověk pomíjí tyto momenty a soustředí se na atmosféru a chemii mezi ústředními hrdiny, ke spokojenosti a čtyřem hvězdičkám to stačí. Suma sumárum, slušné psychologické drama týkající se ožehavého problému. Mimochodem, v současnosti se provádí testy DNA vztahující se ke starším kriminálním případům, které skončily popravou, a bylo zjištěno, že 5 % popravených svůj čin nespáchalo. To je nepříjemně vysoké číslo... Celkový dojem: 75 %.(29.6.2009)

• - Scéna, kdy Kevin Spacey jde opilý po ulici a oslovuje kolemjdoucí, byla zčásti improvizace. Režisér později uvedl, že většina lidí kolem nepatřila ke komparsu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Oba synové režiséra Alana Parkera, Alexander a Jake, složili vedlejší hudbu k filmu. Jeho mladší syn Alex složil a nahrál skladbu k závěrečným titulkům. (becki_tu)

• - Pro roli Bitsey byla zvažována Nicole Kidman.Ta však roli odmítla. (becki_tu)