Její vášní se stala manipulace s lidmi... Studentka medicíny Dana (Ivana Chýlková) je navzdory svém hezkému zevnějšku zakomplexovanou staropanenskou stydlivkou. Když ji zavrhne zbožňovaný student ekonomie Marek (Miroslav Etzler), rozhodne se Dana dokázat mu, že o ni někdo stojí. Uprosí jeho spolužáka Milana (Karel Roden), aby si ji vzal za ženu. Tím muže přebere své nejlepší kamarádce Lence (Jitka Asterová). Po čase najde Dana v intrikách, pomluvách a manipulaci s lidmi zalíbení. Dokáže zneužít každou slabost a zbabělost, ale i obyčejnou lidskou slušnost. Stane se z ní noblesní domácí panička, která si zakládá na svém postavení a na manželově kariéře v podniku zahraničního obchodu. Neváhá kvůli tomu přemluvit Milana, aby v práci podrazil kolegu a nastoupil na jeho místo... Snímek Čas sluhů byl režijním debutem tehdy osmadvacetileté scenáristky a režisérky Ireny Pavláskové. (Česká televize)

Martin79

Je to sice v podstatě kultovní film a pro mně osobně velká srdcová záležitost, ale na více jak 4 hvězdičky to podle mého na zdejší databázi bohužel nemá. V každém případě určitě jedna z nejlepších rolí Ivanky Chýlkové, která zde hraje opravdovou mrchu prostě fantasticky. Dále asi nejlepší režírovaný film Ireny Pavláskové. Karel Roden super. Jitka Asterová také výborná. Co dodat ? Ach ta 80-tá léta. ()

Black-star

Vynikající Ivana Chýlková jako největší mrcha, která umí udělat vše pro to aby dostala to co chce a nebojí se pro to udělat cokoliv. Osobně bych ji asi dávno poslala někam, ale vzhledem k tomu jak to té mrše všechno vycházelo... no co dodat. Nezbývá než doufat že na každou svini se vaří voda a na každého jednou dojde. ()

josieaddms odpad!

Odpad za Pavláskovou, odpad za Brabce, odpad za Rodena, odpad za Chýlkovou, odpad za Etzlera, odpad za Cibulkovou, Odpad za údajnou mrchu, odpad za scénář, odpad za dialogy, a odpad za všechny herecké výkony. Nastal rok 1989 a blbé filmy se jen hrnuly! ()

BDMarty007

Je zajímavé to vidět s odstupem doby. Ač dobové kulisy a okolnosti, dnes po 25 letech kapitalismu je mi jasné, že s režimem to nemá vůbec co dělat, neboť by se to zrovna tak mohlo odehrávat dnes. Je to o manipulaci a o neomylném instinktu těchto lidí najít si ten typ člověka, s nímž to půjde, a málokdo je vůči tomu zcela imunní, možná se to liší tím, jak moc si nechá kdo ublížit, jak daleko to nechá zajít. Viděl jsem to asi dvakrát v době vzniku. Tehdy to byl v době pokročilé perestrojsky a počátku definitivního rozkladu socialistického režimu tak trochu protirežimní film... Nicméně už tehdy mě zaujala především ta partnerská manipulace. Od té doby jsem viděl párkrát z blízka, jak tento typ člověka dokáže s partnerem manipulovat, často s někým, kdo jinak vypadá velmi schopně, pevně a mocně. Nedávno jsme nakonec podobný případ viděli i v nejvyšších patrech naší politiky. ()

Tiiso

Svým hodnocením spíše ukazuji, že tento styl filmů moc nemusím a proto dějově pro mě za tři hvězdy. Pokud budu objektivní tak se zde československým tvůrcům podařil hezký filmový kus, který pěkně rozkresluje charaktery dotčených lidí. Režisérka pomocí hereckých výkonů dokázala příběh vygradovat do absurdna a já jen doufám, že mě v životě snad nic podobného nepotká. ()

Tomket

Nálepka tohoto filmu "postnormalizační". Husákův stín "umění" je citít v každém filmovém střihu a to nemluvim o tom, že se to odehrává v prostředí vrcholných špiček komunistických předáků. (postnormalizační kostými, brýle, make-upy, uchýlný postnormalizační hudební doprovod, postnormalizační rodinná vycházka okolo chemičky:)). Role zakomplexované, bez ambicí, kruté, zákeřné a vypočítavé či přímo ubohé povahy manželky (krasovice Chýlkové) s rolí mladým, studovaným, nepříliš průbojným, posléze též konajícím zlo, Rodenem, se dají označit za výkony chvalitebné ba výborné. Forma psychologického dramatu je jen pro ty, co po půl hodině nepochopili, že by každý mužský s takovou mrchou zatočil a to doslova. Vyvrcholení a rozuzlení filmu mi tedy přišlo velmi úsměvné až komické. Faktem je, že mě příběh filmu "vyvedl" z míry, nicméně ** sluší víc než je zdrávo. ()

e(l)a

"Tenkrát mě viděl na kolenou, teď za to musí pykat...", "Všichni potřebují lásku, nejen ti, kteří o ni škemrají..." Fakt dobrý film:-) I když jsou to necelé 4, ale pořád o něm musím přemýšlet, to je velké plus:-) A mně osobně se moc líbila kamera. Herecké výkony snad ani nemusím zmiňovat - Chýlková je výborná a Roden taktéž!!! No, je to síla, jak si lidi někdy ubližují... A zbytečně... ... "A Břéťa mi úplně klidně zničehonic řek, jestli bych nebyla tak hodná a nevodstěhovala si vod něho všechny svoje věci včetně sebe." ()

Astrebleue

Ta ženská to věděla. Že, když se chce, všechno jde. Bohužel jen ten způsob jakým to prováděla je horrorový. Chýlková si tu roli asi musela užít, člověka tak skrz na skrz prohnilýho herec nehraje každý den. Jasně, některý věci jsou tam navíc, proto ta hvězda dolů, zvlášť třeba postava Evy Holubové a pak to stranické prostředí, který by mohlo tvořit zas jiný film. ()

smajly

I když se tento film námětem zrovna netrefil do mého vkusu, musím vyzdvihnout herecký výkon Chýlkové a Rodena, jak už bylo psáno níže, u Chýlkové je to dost možná role životní. Zajímavá mi přišla kontrastní přeměna z naivní husičky ve vypočítavou mrchu, konkrétně zamyšlení nad tím, zda silný impuls (zde ve filmu to je psychické zhroucení z nevydařeného vztahu) může myšlení člověka sám o sobě změnit o 180 stupňů nebo zda se pak člověk začne chovat vědomě opačným způsobem, buď z důvodu, že chce předejít podobným událostem v budoucnu nebo kvůli chuti se mstít a oplácet stejnou mincí. V této úvaze je pro mě největší plus celého snímku. Poté, co se hlavní hrdinka stane onou mrchou, se nějak vytrácí šťáva a film spěje poměrně dlouho do rozostřeného konce. ()

Petus

Takovou mrchu na plátně aby člověk pohledal. A takového připosránka aby člověk pohledal. Osudová role Ivany Chýlkové, kterou mám každou vteřinu filmu chuť kopnout do jiného místa. ()

TommyDiamond

Přeceňovaný film. Pro mě je to takový lepší průměr. U mě vítězí Česká klasika (komedie). Je zde ale možné vidět tehdejší mladou generaci herců(Chýlková, Roden, Asterová atd.), kteří si počínají jako staří mazáci. Emoce, pocity i třeba myšlenky herců byli vyjádřeny s určitým hereckým umem. To upřít nelze. Ovšem to jak se z Ivany Chýlkové stala drsná dračice bylo podle mě bez většího důvodu a příčiny. Kvůli jedné zhrzené mladé lásce? To asi těžko! Nebo nenáviděla společnost a systém? Spíš ji nevyhovoval systém ve kterém se peníze vydělávají prací. A nebo byla psychicky nemocná? Asi trochu.... Nad filmem se dá hodně přemýšlet. Na těchto filmech se mi navíc líbí pozorovat, jak lidé před pětadvaceti lety žili. Je to vlastně generace před námi a mě to vždycky přijde, jak hodně vzdálená historie..... ()

1mArc0

Začiatky porevolučných rokoch sú trochu cítiť vo filme. Výborne zahraný hlavnou herečkou, manipulácia s ľuďmi je naozaj odporná vec! F. A. Brabec je kameraman, ktorý si zaslúži rešpekt. Vo všeobecnosti je známe, záleží od spoločnosti, ako príjme ženu- tvorivého jedinca, alebo ako režisérku. Žena, alebo muž skôr záleží od talentu osoby. Na prvý pohľad sa to môže zdať, ako prvoplánový, druhotriedny námet, lenže pri tomto sa treba pozastaviť, kde sa film zaoberá do veľmi vážnej témy. Hudba k filmu, mi pripomína zlaté časy tvorby (do prvej polovice 90. rokoch to doznievalo) v bývalej spoločnej republike. Na druhej strane debut je veľmi dobrý. Tvrdiť, že je to jeden z naj, prehnaný pojem. Filmy v tomto žánri (Drama / Psychologický) napríklad Elle, bolo by naozaj nespravodlivé dať tomuto filmu, viac ako 3 hviezdy./55 %/ ()

epoh

Vynikající psychologické drama, dokonalá studie toho, jak socialismus polykal lidské duše a kazil charaktery, skvělé herecké výkony a bezchybná režie Ireny Pavláskové. Když uvážím, že šlo navíc ještě o debut, klidně se nebojím mluvit o "mendesovských" kvalitách ()

Marat

Skvělý psychologický film s absolutním hereckým výkonem krásné Ivany Chýlkové. Myslel jsem prvně, že je film o něčem jiném, ale k milému překvapení jsem si to s něčím jiným spletl:-) Nezklamal ani Karel Roden. Film je místy až sám jemně psychadelický, dopomáhá tomu skvělá klasická hudba. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů