Její vášní se stala manipulace s lidmi... Studentka medicíny Dana (Ivana Chýlková) je navzdory svém hezkému zevnějšku zakomplexovanou staropanenskou stydlivkou. Když ji zavrhne zbožňovaný student ekonomie Marek (Miroslav Etzler), rozhodne se Dana dokázat mu, že o ni někdo stojí. Uprosí jeho spolužáka Milana (Karel Roden), aby si ji vzal za ženu. Tím muže přebere své nejlepší kamarádce Lence (Jitka Asterová). Po čase najde Dana v intrikách, pomluvách a manipulaci s lidmi zalíbení. Dokáže zneužít každou slabost a zbabělost, ale i obyčejnou lidskou slušnost. Stane se z ní noblesní domácí panička, která si zakládá na svém postavení a na manželově kariéře v podniku zahraničního obchodu. Neváhá kvůli tomu přemluvit Milana, aby v práci podrazil kolegu a nastoupil na jeho místo... Snímek Čas sluhů byl režijním debutem tehdy osmadvacetileté scenáristky a režisérky Ireny Pavláskové. (Česká televize)

krvavamera

Tři hvězdičky, ovšem s vědomím toho, že film jako celek se mi hrubě nelíbil - a to naprosto ze stejného důvodu, proč nemůžu vystát žádné české filmy. Ze způsobu, jakým jsou zobrazeny vztahy mezi hrdiny, mi běhá mráz po zádech. Copak ostatní diváci skutečně mají chuť dívat se na ty zlé, neustále hádající se a nešťastné lidi? ()

kujon

Zvláštní, hodně zvláštní. Ten film jede celou dobu na hraně psychického kolapsu, tu a tam si šmrncne něco málo obludnosti, zvláštnosti až obskurnosti, ale jinak je pořád na své hlavní story. Mrcha Chýlková, kterou tímto chválím za excelentní výkon, jde ke svému cíli přes mrtvoly - tak by se film dal v jedné věte kompletně shrnout. Za shlédnutí ale stojí určitě, nicméně více něz jednou určtitě ne. ()

waits

Manipulatorska mrcha Chylkova a postupne křivící se Roden, submisivni Holubova a Žídek, Etzler, celý film lovený,aniž to tuší...Pro me jeden z tehdejsich vrcholu konce 80.let, i s dobovymi politickymi špílci (pusobicimi pravda v tehle studii hráčky s lidskymi city trochu zvlastne) , tehdejsi atmosferou, cekajici na spolecenskou zmenu a napadnutou Chlumeckého hudbou.. ()

Vesecký

Psychologické drama z doby, kdy skomíral socialistický systém... Nevím nic o intrikách, které se děly v podnicích zahraničního obchodu, kde se uchytil Milan v podání Karla Rodena, Irena Pavlásková si vzala na sebe při své mladosti dost obtížný úkol a ne zcela ho zvládla. Nemyslím po stránce režijní, jistě jí k tomu pomohl dobrý výběr herců. Spíše po stránce reálií tehdejší doby. Jen se obávám, že takový pohled na naši minulost má naše současná liberalizovaná elita až dodneška. Skutečně máme fandit té nabubřelé hysterické fifleně, kterou sehrála Chýlková skvěle, ale přitom na sebe tímto filmem vytvořila obrázek, který ji zaškatulkoval do málo sympatických rolí i v budoucnu. Napadlo mě, jaké povolání měla tehdy v občanském průmyslu - žena v domácnosti? Velkopanská intrikánka, která od počátku ničí charakter svého muže, stále s něčím nespokojená a neukojená. Jenže mám pocit, že tímhle odmítavým postojem k životu, jaký Dana ve filmu vyjadřovala, měla být jakousi průkopnicí boje proti režimu. Snad bych i hvězdičku přidal, ale konec všechno smazal urážlivou karikaturou českých vesničanů. To byla čistá amatérština, rodinná sešlost, při níž jeden cvok se do Dany azmiloval, druhá tam tančí s vlající šálou... Nebyl to dobrý film. ()

KoleckoR

Musel jsem k tomu filmu dospět. Až druhé shlédnutí mě opravdu zaujalo. Chýlková je famózní, 100% výkon. Až by člověk věřil, že nehrála, že je to skutečnost. ()

HouseMK

Tři, tři, tři! Já chtěl dát hvězdičky jen tři! A pak si tak ležim v posteli a řikám si "Hergot, to je ale baba!" a zamrazí mě v zádech. Prostě ať Ivanu Chýlkovou mám nebo nemám rád, tenhle výkon byl skvělý a zaslouží víc než průměrné hodnocení. Přerod ze zoufalé citově labilní vysokoškolačky k dokonale chladné vypočítavé a intrikářské mrše je opravdu obdivuhodný. Zřejmě životní role. ()

Yarwen

...a jedna hvězda navíc za jednu z mých nejoblíbenějších, byť již dlouho neexistující skupinu ZOO, která k filmu nahrála hudbu. ()

agassi68

V čase natáčania to bol jeden z najlepších cs filmov. A kvalitu nestratil ani po dvadsiatich rokoch. Akurát sa zmenila móda :) Chýlková s Rodenom v životnej forme nás prevedú takmer všetkými neduhmi socialistickej spoločnosti. A povedzme si pravdu, sú ľudia teraz lepší? ()

helloween93

Ivana Chýlková v životní roli mrchy Dany, která manipuluje všemi lidmy kolem sebe. Dlouho mi tenhle snímek z 80.let unikal, ale jsem rád, že sem ho shlédnul, protože určitě patří mezi to nejlepší z české produkce osmdesátých let. Snímek je velmi skvěle obsazen a herecké výkony se mi opravdu líbily, hlavně Eva Holubová se role "puťky" opravdu hodila. 4* ()

anavi.92

Na tento film jsem se velice těšila a byla jsem hodně zvědavá, psychologické drama patří k mým nejoblíbenějším žánrům. Z tohohle jsem ale rozpolcená. Nepochybně skvělý herecký výkon Ivany Chýlkové, ale Karel Roden mi do role uťáplého ňoumy, co si nechá všechno líbit, nějak nesedl. Pořád jsem čekala, kdy se v něm něco zlomí a vyběhne s ní. Navíc mi celkově chyběla hlubší pointa a konec přišel nějak z ničeho nic. ()

Hapretor odpad!

Pro mě nekoukatelné. Postavy ve filmu jsou až za hranicí idiocie a děj je tak nudný, že nechápu, kdo to mohl vymyslet. Při obsazení Rodena a Chýlkové, což jsou jedni z našich nejschopnějších a nejkvalitnějších herců, jsem očekával nějaké úderné drama, ale oni tam pronášejí neskutečně debilní dialogy a zápletka mi nějak nedávala smysl. Chování postav ve filmu bylo naprosto otřesné. Na to se fakt nedalo koukat. Hold co po revoluci byl "boom", nyní je "out". A to absolutně. ()

GIK

Skvělé herecké výkony. Želbohu příběh naivní. Když to ale srovnám třeba s Rájem napohled, tak bych tomu nejrači vysolil pět hvězdiček, ale máme tu naštěstí i jiné tvůrce, než je paní Pavlásková. ()

kersten

Nenormálne dobrý film. Chýlkova s Rodenom....klobúk dole. Malo to všetko čo film má mať. Dráma spojená s humorom (hlavne na konci filmu, keď sa jej akože nastávajúca rodina nasačkuje do bytu... to ma naozaj z chuti rozosmialo). Škoda že Holubová nedostala väčší priestor. Inak film bez chýb. ()

tranquill

"Maminko, ten pán je taky kretén?" Ne, tohle komedie nebyla, a tato režie mne prostě neoslovila, spíše dusila. A... "kdo nedusí, bude dušen!" ()

Vladajsoucna

One woman show excelentní Chýlkové jakožto zakomplexované chudinky na základě pro ni příznivých okolností schopné se proměnit do bezskrupulózní mrchy, neméně dobré herectví Rodena jako jejího slabošského manžela, velmi jistá režijní ruka debutující režisérky, zajímavé obrazové postupy taktéž debutujícího kameramana, velice odvážná kritika společenských jevů 80. let, které však mají víceméně svou nadčasovou podobu (což se snažila režisérka zaznamenat v Čase dluhů, ale namísto ostré společensko-kritické sondy vyplodila jen komunální satiru). A v neposlední řadě i kontextu české kinematografie mimořádně bohatě rozvětvený postmoderní hudební doprovod dvojice Chlumecký-Veselý. To je Čas sluhů, jeden z nejlepších filmů posledního čtvrtstoletí. Žel jak to vypadá, Pavlásková zůstane patrně další z řady kdysi talentovaných režisérů, kteří se nikdy nedokázali svými pozdějšími filmy vyrovnat oceňovaným debutům, natožpak je převýšit. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů