Její vášní se stala manipulace s lidmi... Studentka medicíny Dana (Ivana Chýlková) je navzdory svém hezkému zevnějšku zakomplexovanou staropanenskou stydlivkou. Když ji zavrhne zbožňovaný student ekonomie Marek (Miroslav Etzler), rozhodne se Dana dokázat mu, že o ni někdo stojí. Uprosí jeho spolužáka Milana (Karel Roden), aby si ji vzal za ženu. Tím muže přebere své nejlepší kamarádce Lence (Jitka Asterová). Po čase najde Dana v intrikách, pomluvách a manipulaci s lidmi zalíbení. Dokáže zneužít každou slabost a zbabělost, ale i obyčejnou lidskou slušnost. Stane se z ní noblesní domácí panička, která si zakládá na svém postavení a na manželově kariéře v podniku zahraničního obchodu. Neváhá kvůli tomu přemluvit Milana, aby v práci podrazil kolegu a nastoupil na jeho místo... Snímek Čas sluhů byl režijním debutem tehdy osmadvacetileté scenáristky a režisérky Ireny Pavláskové. (Česká televize)

Riker

Čas sluhů mi v průběhu sledování vrýval nepříjemnou atmosféru až pod nehty. Ivana Chýlková zde podává tak věrohodný výkon, že jsem měl pocit, že hraje sama sebe - opravdu smekám Ivano. Snad ve skutečnosti nebude taková zrůdná bestie. :-) Začátek je vyhnán skoro za hranici i filmové reality, to si myslím, že mohl scénárista napsat mnohem lépe. I přesto, že tyhle psychologický věci moc nemusím, se mi Čas sluhů hodně moc líbil a nedávám absolutorium právě jenom kvůli zpackanýmu začátku. Scéna jak se druží arabská delegace se svazačkami ze SSM byla výborná! :-) Jiný úhel pohledu na film nabídne nahlédnutí do tehdejšího předrevolučního období a výsledek toho, jak se čtyřicetiletá komoušská diktatura podepsala na společnosti. ()

Branicky

Některé dějové zvraty ve scénáři jsou dle mého názoru krkolomné a ne zcela pravděpodobné. Ale za výborný herecký výkon ústřední dvojice ****. Skvělý obraz fungování psychopatické mysli, mistrovství manipulace a v podání K. Rodena ukázka bojácné bezpáteřnosti. Místy až mrazivé.... ()

Callie

Nejlepší film Ireny Pavláskové. Viděla jsem to znovu nedávno a včera jsem si řekla, že jsi dám jen ten začátek a zase jsem to dala celé. Strašná slabost postavit se zlu, nechat sebou manipulovat, neodporovat agresi, slušný člověk prohrává proti drzé, vulgární agresi . Ze života . Nadčasové. 5* za to, že to můžu vidět stále dokola, ale doma na DVD to teda nemám, asi bych se jí bála :D ()

miza

Super film o lidských vztazích kde běhá až mráz po zádech.Skvělá I.Chýlková která zde vytvořila jednu ze svých nejlepších rolí.To lze i napsat o K.Rodenovi.Myslím si že zde se Karlovi plně otevřela jeho filmová cesta k rolím v nichž vyniká. Jsou to málo oblíbené role,ale v jeho podaní jsou super. ()

rigby

Na úroveň tehdejší ještě československé kinematografie je to velmi výjimečné dílo. A neztratilo ani po letech, i když některé věci je dnes těžší pochopit. Nicméně lidský portrét zůstává v každé době a v každém režimu stejný. ()

japekli

Kvůli tomuhle filmu mám zábrany obdivovat Chýlkovou, tolik se mi ta postava hnusila. V době zhlídnutí jsem, ještě opatřen velkou měrou naivity, ani v koutku duše netušil, čeho jsou blízký schopný se na sobě dopouštět a co se může vyklubat za hajzly z těch zamindrákovanejch. ()

pold

Nechytlo mne to, nedokázal jsem to dokoukat. Už jenom absurdita "vem si mně, je to jenom jako", je natolik debilní, aby to zabilo jakýkoli film. Kladně hodnotím jen titulní song. ()

Kontryhelka

Pěkný film. Vypočítavá mrcha Chýlková to zahrála opravdu pěkně. Hra kočky s myší. Dost intrikovala a využívala lidi. Obratná manipulátorka. Jak se z ušlápnutý chudinky stane kráva první velikosti,která postrádá veškerou slušnost a morálku. A nic jí není cizí. ()

Salvator

Příběh o proměně nesebevědomé puťky v bezcitnou mrchu je výborným morálním popisem doby konce osmdesátých let. ()

PTuranyi

Výborná dráma so skvelou Ivanou Chýlkovovou a Karlom Rodenom v hlavných úlohách. Príbeh zakríknutej Dany, s ktorej sa po sklamaní stáva manipulatívna mrcha má kvalitnú produkciu ale stále na ňom vidieť pečať československej filmovej školy s jej nedostatkami. Herci však držia atmosféru na vysokej úrovni. ()

cocaine

Pravda je, že jsem se rozhodoval mezi přidáním páte hvězdičky, ale nechám jen čtyři a uvidím, jestli budu mít chuť se na tenhle film někdy podívat znova, protože ve mě nechal tolik zvláštních emocí, že asi nebudu mít chuť ho znovu dlouho vidět. Ale moc lepších českých filmů jsem neviděl...zasloužené 4*. A herecké výkony 100%...nedá se ani věřit, že by Ivana Chýlková mohla být ve skutečnosti hodná.:-D ()

Loudislav

I když mam rád filmy, kde se pořádně nic neděje a pointu abys pohledal, u tohohle jsem se královsky nudil. I přes dobré výkony herců jsem se málem unudil k smrti, ale třeba do toho jednou dorostu... ()

chlievik

Toto je film, ktorý vo mne zanechal rozporuplné pocity, takže ho môžem hodnotiť ako výnimočný, ale nie zas ako film sympatický. Vec je v tom, že kedysi ma zaujal viacej, lebo som bol mladý, a zaujímali ma ťažké vzťahy lásky, plus film ma prekvapil svojou "surovosťou", tak možno aj kvôli tomu, že ma šokoval... (hoci sa povaha hlavnej protagonistky vo mne nijak nekopíruje, ani jej nevzdorujem, lebo ju súcitne chápem). Film je surovým, až hnusným stvárnením toho, ako sa môžu vyvíjať vzťahy lásky a priateľstva medzi ľuďmi, o čom je sebectvo ľudí v krajných situáciách, ako sa z malej nevinnej chuderky stane nechutná drzá a cynická chudera, ktorá sa v zákryte svojich hier na silnú vlastne trápi kvôli láske, ktorú niekedy stratila v ponižujúcej životnej situácii. Citovo menej zrelých pseudo-romantikov má za sprostých idiotov, ktorým vedome ubližuje, finančne zabezpečených si robí manželmi, ktorých uráža a využíva zároveň, provokuje ľudí, ktorí su slabší (vzdychy v byte starej pani domácej), cynicky sa tvári na priateľstvo voči žene, ktorej prebrala partnera, a nakoniec aj tak skončí v nevernej náruči toho, ktorý ju opustil, ale už ako silnejšia žena, túžiaca po kompenzácii svojej nešťastnej lásky v podobe prípravy pomsty, ale túžiaca bezmocne aj po vrelom naplnení toho doposiaľ nenaplneného. Dnes už tieto filmy nemusím, ale kedysi som si myslel, že to bol dobrý film. Vidieť inak, že režisérkou je žena. Asi aj autobiografická snímka, predpokladám, ženy nezvyknú v láske vedieť niečo vymyslieť, ony píšu o tom, o čom sú ony, navyše keď je to debut. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů