Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Spike Lee natočil příběh čtyř černošských amerických veteránů, kteří se vrací do Vietnamu najít tělesné pozůstatky velitele své čety a snad i zakopaný poklad. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (109)

Slasher 

všechny recenze uživatele

Jak mi nesedl KkKlansman, tak tady všechna čest, doslova jsem se neodpoutal do půl třetí v noci. Je to vizuálně impozantní, na cool odkazy, překvápka a perný scénky nabušená, nekompromisní a velmi osobitá black experience pocta obětem války ve Vietnamu. V podstatě podobná terapie a účtování jako před pár lety Burnsova dokumentární série (x). BLM agitka, tak jistě, ale perfekt provedená. Kdo má kontext, nadhled, nějak nadíváno a není zabedněný hovado, ten to "afro-američanství" ustojí a Da 5 Bloods náležitě ocení. Jinak herecky slušná Delroy Lindo show. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Človek sa nutne musí zamyslieť, či si Spike chcel natočiť žánrovku o hľadaní pokladu s prekvapujúco hojnými a krvavými akčnými scénami a osoliť ju trochou angažovanosti, alebo naopak výpoveď o afroamerickej účasti vo vietnamskej vojne, ale aby sa na to niekto díval, pridal tam to dobrodružstvo a prestrelky. V každom prípade, výsledkom je dosť nekonzistentná zlátanina, v ktorej je množstvo silných a aj zábavných scén, ale aj hromada otrasne doslovnej, do tváre strkanej agitácie (fakt sú potrebné tie úryvky z prejavov M.L.K. a neprirodzené lekcie z černošskej histórie v dialógoch?) a takisto výjavov, ktoré akoby mali ospravedlniť tie mozgy a črevá a pripomenúť, že ide o umelecký film (napríklad jedna postava si začne v poslednej tretine vylievať dušu do kamery, hoci to predtým nerobila a nie je dôvod, aby tam čosi také bolo). O béčkových náhodách, ktorými sa posúva dej a sú jednoznačne dielom "lenivého scenára", ani nehovoriac. Záverečný dojem nie je zlý, divák má napokon pocit, že tú 2,5-hodinovú výpravu do džungle absolvoval tiež, ale Spike by potreboval producenta, ktorý mu na rovinu povie, ako udržať jednotnú formu a že je decentný náznak vlastne silnejší než kričanie do megafónu. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Kdyby se námětu chopil nějaký klasičtější, ale zároveň kvalitní režisér Hollywoodu současnosti, tak by to dopadlo líp...ale zároveň by to bylo daleko méně o černošské kultuře. A o té je to hodně...vlastně je o tom celý film. Spike Lee to ostatně jinak ani neumí. Navíc ale přidává kopu politických názorů, chvílemi z toho dělá dokudrama a navíc místy dost nudí, než baví. Pořád tu jsou ale některé scény natolik dobré, že jsem se chvílemi ztrácel v atmosféře vietnamského lesa. Bavilo mě pozorovat toho dědka s tím detektorem kovů. V jednom momentu z toho ale scénárista udělal zbytečný thriller. Myslím si, že to všechno mohlo být klidně o dost obyčejnější a vůbec by mi to nevadilo. Nicméně IIsiah Whitlock s jeho "shiiiiit" hláškou mě baví i ve snech. Film plný bodů pro i proti, proč jej vidět, popřípadě nevidět. V celkovém zhodnocení jsem ale rád, že jsem ho viděl. Jedná se určitě o zajímavý kousek, jen je poplatný režisérovi a tak se s tím musí počítat. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Příliš uvolněný mix přehršle opakujících se politických názorů, dobrodružné poetiky a Blanchardovy výpravné hudby, která hraje nesmyslně i ve scénách, ve kterých má být ticho. Asi aby okořenila zdlouhavost a dramaturgickou chabost dějové kostry. U několika scén především v první polovině je strašně cítit, že jsou dvakrát delší než bylo potřeba. Nejvýraznější postava Delroye Linda je nesympatická a v close-up monologech až otravná. Filmu ale nelze upřít příjemný feel-good charakter. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Spike Lee. Čím víc toho od něj znáte, tim spíš vezmete momenty, které byste od jiného považovali za lapsus, za poctivou značku. Jako jeden z mála režisérů má moji důvěru, že mu o něco jde, a proto jsem na jeho filmy vždycky za prvé zvědavá a za druhé ho nesoudím. On netočí nestydatě protežujíc barvu, naopak si zaryje i do vlastních řad. Miluju jeho Jednej správně a tady jsme hooodně daleko, jenže právě ta jeho tendence kašlat na popkorn pro znuděné stádo a naopak snaha nakopávat k zamyšlení se musí ocenit. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (6)

  • Snímek nesl původně název „The Last Tour“ a napsali ho Danny Bilson a Paul DeMeo. V první myšlence pojednával o čtyřech stárnoucích bílých veteránech, kteří se vraceli do Vietnamu. Oliver Stone v této době projevil zájem o režii, avšak producent Lloyd Levin zahlédl v jednom z rozhovorů se Spikem Lee jeho vyprávění o oblíbeném filmu Poklad na Sierra Madre (1948) a domníval se, že podobné prvky ocení i u tohoto snímku. Leeovi se ta premisa líbila a ve spolupráci s jeho spoluscenáristou, Kevinem Willmottem, přepsal scénář, aby příběh byl o vojácích černé pleti. (Kuzmik)
  • Natáčelo se v Chiang Mai v Thajsku a v Ho Chi Minh City ve Vietnamu. (SONY_)
  • Desroche (Jean Reno) na svoju obranu používa Parabellum Luger P08, osobnú zbraň vyšších nacistických dôstojníkov počas WW2. (Johnny.ARN)

Související novinky

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

29.08.2020

Hvězda Black Panthera herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let. Talentovaný herec prohrál svůj čtyřletý boj s rakovinou tlustého střeva. Boseman hrál kromě krále ve filmech od Marvelu také ve…

Reklama

Reklama