VOD (1)

Spike Lee natočil příběh čtyř černošských amerických veteránů, kteří se vrací do Vietnamu najít tělesné pozůstatky velitele své čety a snad i zakopaný poklad. (Netflix)

Trailer

Davies182

Vlastně nechápu, jak jsem to mohl dokoukat. Má to pár dobrejch scén, sem tam i výpravnou atmošku a solidní zvraty a příběh. Jenže to nesmyslný boření čtvrtý stěny tam absolutně nefunguje, stejně jako režisérovo tlačení na pilu v otázce mnoha a mnoha rasovejch agitek, no a finále s několikanásobným sledem kýčovitejch momentů to už zabilo dokonale, v tu chvíli sem se konečně nasral na dvě hvězdy. [Netflix] ()

Slartibarkfast

Parta černých kluků za války ve Vietnamu najde bednu zlata a rozhodne se ji po skončení konfliktu vyzvednout. Když se sem vrátí jako artritidou prolezlí dědci a doufají, že to bude snadná záležitost, netuší, jak moc se pletou. Celkem bídná a nekonečně dlouhá ukolébavka od Spike Leeho, kterou jsem musel koukat na třikrát, než se mi to povedlo zvládnout. Nekonečné plácání v rádoby hlubokých dialozích, nekonečné návraty v retrospektivně, kam ani nedokázali obsadit svá mladší alter ega, neb rozpočet byl zřejmě proti a výsledek byl dost příšerný, nekonečné návraty k rasismu a problémům s ním spojených. V mnoha situacích mi to přišlo jako hloupý vtip a laciná agitka. Připomíná mi to plejádu českých filmů o tom, jak nám ubližovali ti fuj fuj komunisté. Nezměnila to ani dost ubohá akční zápletka. Zkrátka a jednoduše, film míří povětšinou na černé publikum, které u toho bude zřejmě uchcávat blahem, a ostatní diváci se budou rozpačitě ošívat. Zhruba jako při sledování islámského videa, když by na ně křičel nějaký imám, jaké jsou bezvěrci zrůdy, jak je bůh veliký a spravedlivý a jak si zaslouží své právoplatné místo ve společnosti a na jejím vrcholu. Zkrátka a jednoduše, Spike nám tu názorně ukazuje, jak je JůEsEj postaveno na hřbetech nebohých černých a díky jejich vykořisťování se má bílý muž tak dobře, zatímco ti černí hrdinové se budou navždy válet v bahně. O správnosti napsaného se můžeme handrkovat donekonečna, takže na to nejspíš přijdeme těsně po skončení filmu, ale takovým způsobem sypat sůl do starých ran mi přijde jako zcestné. Nemám rád, když je film takhle cítit a musím přiznat, že se na to nedalo koukat i z důvodu velmi nízké kvality. Pokud jste fandové sebemrskačství, politických agitek a céčkových filmů, vzhůru do toho. Ostatním nedoporučuji. Ztráta dvou a půl hodiny života po shlédnutí vám přijde dost markantní! 30% ()

Cervenak

Človek sa nutne musí zamyslieť, či si Spike chcel natočiť žánrovku o hľadaní pokladu s prekvapujúco hojnými a krvavými akčnými scénami a osoliť ju trochou angažovanosti, alebo naopak výpoveď o afroamerickej účasti vo vietnamskej vojne, ale aby sa na to niekto díval, pridal tam to dobrodružstvo a prestrelky. V každom prípade, výsledkom je dosť nekonzistentná zlátanina, v ktorej je množstvo silných a aj zábavných scén, ale aj hromada otrasne doslovnej, do tváre strkanej agitácie (fakt sú potrebné tie úryvky z prejavov M.L.K. a neprirodzené lekcie z černošskej histórie v dialógoch?) a takisto výjavov, ktoré akoby mali ospravedlniť tie mozgy a črevá a pripomenúť, že ide o umelecký film (napríklad jedna postava si začne v poslednej tretine vylievať dušu do kamery, hoci to predtým nerobila a nie je dôvod, aby tam čosi také bolo). O béčkových náhodách, ktorými sa posúva dej a sú jednoznačne dielom "lenivého scenára", ani nehovoriac. Záverečný dojem nie je zlý, divák má napokon pocit, že tú 2,5-hodinovú výpravu do džungle absolvoval tiež, ale Spike by potreboval producenta, ktorý mu na rovinu povie, ako udržať jednotnú formu a že je decentný náznak vlastne silnejší než kričanie do megafónu. ()

kleopatra

Spike Lee. Čím víc toho od něj znáte, tim spíš vezmete momenty, které byste od jiného považovali za lapsus, za poctivou značku. Jako jeden z mála režisérů má moji důvěru, že mu o něco jde, a proto jsem na jeho filmy vždycky za prvé zvědavá a za druhé ho nesoudím. On netočí nestydatě protežujíc barvu, naopak si zaryje i do vlastních řad. Miluju jeho Jednej správně a tady jsme hooodně daleko, jenže právě ta jeho tendence kašlat na popkorn pro znuděné stádo a naopak snaha nakopávat k zamyšlení se musí ocenit. ()

UhLee

(7/10). Spike Lee mě tentokrát mile překvapil, kdy bezesporu přepálil stopáž.. Mohlo to být o půl hodiny kratší.. Pomalé tempo mi však nějakým záhadným způsobem nevadilo a celé pojetí filmu mě hodně bavilo.. Hlavně byla hořká radost vidět Chadwicka v jeho poslední roli 💔. Líbilo se mi, že to nebyl úplně happyend.. Bylo tam dost solidně natočených filmů, kde se Spike očividně vyřádil.. Nechybělo herecké obsazení, které je typické pro jeho filmy.. Za mě dost velká spokojenost. ()

• Snímek nesl původně název „The Last Tour“ a napsali ho Danny Bilson a Paul DeMeo. V první myšlence pojednával o čtyřech stárnoucích bílých veteránech, kteří se vraceli do Vietnamu. Oliver Stone v této době projevil zájem o režii, avšak producent Lloyd Levin zahlédl v jednom z rozhovorů se Spikem Lee jeho vyprávění o oblíbeném filmu Poklad na Sierra Madre (1948) a domníval se, že podobné prvky ocení i u tohoto snímku. Leeovi se ta premisa líbila a ve spolupráci s jeho spoluscenáristou, Kevinem Willmottem, přepsal scénář, aby příběh byl o vojácích černé pleti. (Kuzmik)
  • Natáčelo se v Chiang Mai v Thajsku a v Ho Chi Minh City ve Vietnamu. (SONY_)
  • Desroche (Jean Reno) na svoju obranu používa Parabellum Luger P08, osobnú zbraň vyšších nacistických dôstojníkov počas WW2. (Johnny.ARN)

Související novinky

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

29.08.2020

Hvězda Black Panthera herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let. Talentovaný herec prohrál svůj čtyřletý boj s rakovinou tlustého střeva. Boseman hrál kromě krále ve filmech od Marvelu také ve… (více)