Takoví jsme byli

• Austrálie

• Kanada

Drama / Romantický

USA, 1973, 118 min

Tentokrát mě Sydney Pollack svým vztahově-politickým dramatem příliš neoslovil. Problém určitě není v hercích - jak Redford tak Streisandová (skutečnost, že mi postava, kterou ztvárňovala, lezla někdy dost na nervy, nemá s kvalitou jejího výkonu nic společného) hrají skvěle. Analýza politického ovzduší, které obklopuje jejich románek, byla ale pro našince ne tolik znalého mccarthyovských reálií trochu nepřehledná a v mém případě ubíjela emoce, které byly v příběhu ukryté. Některé slovní přestřelky ústřední dvojice pro mě ztrácely srozumitelnost a zážitek z filmu to brzdilo. Pro Američany musí mít ovšem tahle konfrontační romance mnohem větší výpovědní i citovou hodnotu. 70%(26.12.2011)

Výborně natočený snímek zobrazující vztahy, ideály a představy o životě lidí jakéhokoliv věku jakékoliv doby. Do jaké míry můžeme bojovat za své ideály? Kdy je to boj za 'dobro', za změnu a kdy jenom otravování lidí? Dokážeme naslouchat ostatním? A stejně tak vztahy, vidíme, jak uboze a trapně působí snaha být s někým, kdo si s námi hraje. A naopak, jakou hloupost děláme, když zůstáváme s někým jenom proto, že nás má rád. Takových myšlenek a témat, která nás v normálním životě provázejí neustále, najdeme ve filmu spousty, Sydney Pollack je navíc podává takovým způsobem, že nás film baví a nesnaží se nám vnutit nějaké životní 'pravdy'. Jen nás povzbuzuje k přemýšlení, k prožívání příběhu spolu s postavami. A jak to všechno končí? Asi tak, jako na začátku... Vlastně, jako v běžném životě..(12.10.2010)

Neakční a rozňahňané. Dobově ale hezky zvládnuté, B. Streisand je nejen výborná zpěvačka, ale i jako herečka je nepřehlednutelná. Líbil se mi její individualismus, zásadovost a neústupnost. Milovala víc než bylo zdrávo. Připadalo mi, že Redforda doslova citově ždíme, ale pokud šlo o politické smýšlení, neznala bratra. Film jako celek obstojný.(14.10.2010)

Barbra Streisand a Robert Redford sice hrají výborně, ovšem příběh mne neoslovil a postava Katie mi nebyla ani trochu sympatická (ne kvůli jejímu politickému přesvědčení, ale díky její absenci smyslu pro humor a nadhled). Film to není úplně špatný, ale za sebe jej mohu doporučit pouze kvůli ústřední herecké dvojici. 50%.(1.10.2011)

Motivacím i vzájemnému jiskření mezi hlavními postavami dobře rozumím. Lidé se mění a zároveň zůstávají stejní. A některé propasti nezcelí ani láska [obzvláště připlete-li se do cesty "hon na čarodějnice" (aneb padesátá léta na americký způsob též nebyla žádný med), nenaplněné ambice a filmová páska...]. Tenhle film je možná plytký a místy nudný, ale přes veškerý hvězdný třpyt a tvůrčí postupy nadmíru přátelské k divákovi si uchovává jasnou výpovědní hodnotu. Ano, párkrát se útrpně pousmějete (nebo taky ne), nicméně výsledný dojem je překvapivě pozitivní.(13.10.2010)

• - Marvin Hamlish, Alan Bergman a Marilyn Bergman získali Zlatý glóbus za nejlepší píseň k filmu. Skladba, která jim ocenění zajistila, nesla název „The Way We Were“. (Terva)

• - Barbara Streisand získala cenu David di Donatello v kategorii nejlepší zahraniční herečka. (Terva)

• - Univerzita, která se ve filmu objeví, je Union College v Schenectady v New Yorku. (Pavlínka9)