Šmírák

• Česko Peeping Tom (festivalový název) (více)

Zaměstnanec filmového studia a příležitostný pornograf Mark Lewis je osamělý voyeur, posedlý touhou zabíjet a zachytit okamžik smrti na filmový pás. Tento šokující snímek zničil po zdrcujících kritikách kariéru režiséra Michaela Powella. Dnes je považován za mistrovské dílo. (oficiální text distributora)

djbarrel

Poměrně zajímavý psychothriller o nesmělém zabijákovi a jeho touze pozorovat. Vše se mu trošku zvrtlo když potkal dívku do které se zamiloval. Na to, jak je snímek starý působí velmi zdařile a atmosféricky. Na zabijákovi je sympatické i to, že vše co dělá, dělá bez ohledu na následky. Jediný větší mínus je stopáž, která se mi zdála zbytečně přepálená a film místy ztrácel tempo. 65 % ()

spotczek

Velmi zajímavý způsob zpracování. Na svou dobu neotřelý a dodnes moderní. Na začátku vše vidíme z pozice vraha (kamera nahrazuje jeho oči; jen obraz je rozdělen do čtyř oken), takže nevíme, o koho se vlastně jedná, přestože jsme přímými svědky jeho zločinu. Jako bychom ho vlastně páchali my sami. Hlavního hrdinu proto nejprve nemusíme vůbec podezírat. Až ve scéně málem muzikálové, zde "jen" taneční (obvykle po jakési rozvolňující složce nečekáme zásadní a děsivý zvrat), se náš hrdina vybarví a za jazzových tónů v rozhovoru se svou rozpustilou obětí vytáhne zbraň - kameru a nůž uvnitř jedné z nožiček stativu. Od této chvíle se bojíme o život mladé sousedky našeho zabijáka, který díky rozhovoru s její slepou matkou a dalším scénám nevypadá tak přímočaře zkaženě, nebezpečně a záporně. Po celou dobu film pracuje s naším očekáváním a našemi reakcemi na tato zklamaná či potvrzovaná očekávání. Jak to, že můžeme soucítit s vrahem, či se ho snažit chápat? Jak může být objektiv zbraní? Proč by chtěl někdo kvůli obrazu vraždit? Atd. Nedivím se, že v době svého vzniku byl snímek považován za kontroverzní. Stále nabízí mnoho diskutabilních otázek, které díky svým odpovědím pořád nejsou "pohodlné". ()

nArchy

Bohužel ne vlastní vinou, ale přesto už od dětstvé směřoval k tomu, být ujetým podivínem, zvráceným samotářem vzrušujícím se okamžikem nejnepředstavitelnější hrůzy zrcadlící se v lidských očích.. ..zvlášť jedna scéna mi zůstala v paměti. - Ta se zjizvenou modelkou... Vždyť kdo by stál o klasické krásky?:-))) ()

Maiken Algren

Keď sa na to človek pozrie spätne, veľmi dobrý scenár. So zaujímavou myšlienkou aká sa len tak nevidí. Ale veľmi nešikovne natočený. Ono celkove je ťažké budovať atmosféru strachu iba tým že celú dobu ukazujete vystrašených ľudí. A tiež: vývoj deja ťažkopádny, postavy slabo vykreslené. Zmiešané pocity, čo iné k tomu. ()

sibskyn

Tohle dokázalo někoho pobouřit? Ale to snad ne, není tam nic co by mělo někoho šokovat či urážet, ani v době svého vzniku. Možná to vzbuzovalo negativní reakce, díky tomu, že je to nesnesitelná nuda. Při první scéně jsem si říkal " to bude určitě úžasná, jestli to takhle bude pokračovat dále", no a ono to tak nepokračuje. ()

Adigiotto

Otrasný distribučný názov. Aj rakúska televízia vysielala film pod originálnym titulom Peeping Tom. A to bolo správne. ()

sin34

Hodne zajimavy film a na dobu, ve ktere vznikl, i dosti odvazny az sokujici. Velmi uznavany reziser Michael Powell, byl za toto dilo v podstate zavrzen a uz nenavazal na sva uspesna dila predchozi. Co neocenili ve Velke Britanii tehdy, ja dnes docela ocenuji... 21/25 ()

gizi

Dobře odvedený film, kterému ale pořád něco schází. Na jedno shlédnutí stojí za to. Dobrá hudba sladěná s dějem. 65%, 27.9.2015. ()

90125

Alfred Hitchcock sa musel skodoradostne smiat, ak tento film videl. Alebo musel plakat, ze sa jeho byvaly asistent toho od neho moc nenaucil. Peeping Tom totiz nema ani naznak napatia, ktore by chcel mat. Vsetko je jasne a predvidatelne. Herci su dreveni a celu zapletku nemozno nazvat inak ako nudnou. Chvilami mi to prislo skor ako parodia (hlavne ono policajne "vysetrovanie"). Taktiez klavirny soundtrack tazko mozno nazvat funkcnym. Jedine co sa mi vo filme pacilo, bol maly kotucovy magnetacik, ktory mala jedna z obeti onoho hrozyplneho psychopata. Inak, velke sklamanie. Niet divu, ze to bol onehdy prepadak a ze film viacmenej ukoncil slavnu karieru rezisera Powella. Toto je velmi nekvalitne ukradnuty Hitchcock. 40 % ()

RoGo01

Ne vysloveně horror, ne vysloveně detektivka, ne vysloveně drama. Taková anglická gentlemanská směs. Karlheinz Böhm ve své druhé nejslavnější roli je lákavě psychotický a ukazuje, kam až může vést snaha zdokonalit se ve svém koníčku. Jinak další zářez do pažby nejspíš nejúspěšnějšího československého kameramana. ()

Breeg

Za začátku jsem si říkal, že to nějak neodsejpá. Ale postupem, jak jsem se dostal do děje, to bylo o něčem jiném. Film byl na svou dobu opravdovým průkopníkem. Nenudil jsem se, právě naopak. Powell přinesl do filmu to, co mám na filmech slasher rád do dnešních dnů. Když si vezmu určité scény v mém oblíbeném Vřískotu, tak Peeping Tom, jako jeden z prvních slashrů nebyl vůbec špatný a předlohově pro současné filmy velmi důležitý. Nechápu nechvalné kritiky, ale je pravda, že v té době se od filmu čekalo asi něco jiného. Aneb z Vřískotu: "Tragédie jedné generace, je té druhé k smíchu.". To platí i o Peeping Tom. Pro jednu generaci jasný propadák. Pro druhou nedoceněný film, který se velkým dílem zasadil o dříve velmi oblíbené slashery. Díky Peeping Tom. ()

opatstviolov

Šmírak je moc zajímavý film, který připomína Hitchcockovy filmy. Hlavní antihrdina je zahrán skvěle. Některé scény byli velice napínavé. Je to velice solidní thriller, spíše než horor. Jestli se vám líbí například Okno do dvora, tak tohle se vám s největší pravděpodobností bude líbit taky. Stojí to za to. 9/10 ()

StaryMech

Spíš druhořadý krimithriller hitchcockovské ražby, původně zatracovaný, po letech kanonizovaný - pod zorným úhlem postmoderního náhledu na šmíráctví jakožto kratochvíli nejen uznaných deviantů, nýbrž i filmových režisérů a diváků a vůbec nás všech. Věřím, že velký Alfred by se vyhnul přemrštěnému patosu některých scén a dialogů; na druhou stranu by si určitě tolik nevyhrál s barvičkami. Jistý kritik právem ukazuje směrem k Argentovi. Režisér si příhodně zahrál tatínka, bez něhož by film nebyl, čím je. ()