Bohužel mám srovnání s knihou, která svého času statečně chytala prach na mojí poličce a dokonce jsem i nějakou tu upomínku z knihovny platila (ano, i já). V knížce, která sice je pod rouškou historického romantického příběhu ta nejčervenější knihovna, cítíme v podstatě všechno. Odpustíme Ambře její lehkomyslnost, protože miluje Bruce. Zažijeme příšerně pověstnou morovou ránu a následně velký požár města nad Temží. A samozřejmě držíme pěsti té příšerné herečce s velkými ambicemi a životní láskou. Ve filmu, byť má na svou dobu bohatou stopáž, se zúročí sotva 40% a i když obvykle starším snímkům nadržuju, tak už jen se sentimentu k těm čtecím dobám dávám slabé 3*.(14.4.2015)

Působivá historická romance, jakýsi předchůdce Angeliky, která byla natočena až o 20 let později. Nikoliv originální příběh o tom, jak se prostá, ale krásná a ctižádostivá venkovská husička dostala až ke královskému dvoru i do královy ložnice, získala bohatého manžela, jeho majetek i titul, ale štěstí a lásku milovaného muže ji to nepřineslo. Pro mne méně známí, ale dobří herci, krásné kostýmy a skvělá dobová výprava. Hrdinčiny vzestupy a pády, morová epidemie, požár Londýna, honosné plesy, intriky a souboje – to vše přispělo k faktu, že jsem se v lesku královského dvora ani v prostředí chudinských doupat, nenudila. Jedinou vadou na kráse tohoto košatého příběhu je řada tmavých scén, spoře nasvícených pouze loučemi a svícemi v souladu s dobovou realitou, takže některé zajímavé pasáže zanikly ve tmě. Nesmím opomenout skutečnost, že film je tak starý jako já a myslím, že se bude líbit spíš ženám.(10.5.2014)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $16,000,000Tržby Celosvetovo $-(24.5.2009)

Oscar 1 nominace: Hudba(8.4.2004)

Stejnojmenný román, podle kterého byl film natočen, je patrně druhým nejslavnějším bestsellerem v daném brakovém žánru po knize Odváté větrem od M. Mitchellové. Obě díla mají mnoho společného, a to nejen téma jednostranné nenaplněné lásky, ale i pojetí hlavních postav - Ambry a Scarlett. Obě představují povrchní, sobecké, vulgární, (americky) pragmatické krásky, jež jdou za svým štěstím bez ohledu na morálku. V této souvislosti pokládám za mistrovský režijní tah (nepochybně vynucený společenským puritánstvím), že filmová kurtizána Ambra v celém snímku neukázala víc než obnažená ramena a paže, a to zásadně pouze v dekoltu róby. A počítala-li jsem dobře, kamera natočila snad jenom jednu cudnou líbací scénku. Film samozřejmě musel nechat stranou většinu bohatých románových zápletek a pominout řadu postav, avšak hlavní dějovou linii respektoval, včetně závěru bez happyendu. Linda Darnell v titulní roli je však skutečně úchvatně krásná. Dneska je tento asexuální, pečlivě vykastrovaný snímek vhodný na deštivý víkendový podvečer, přičemž koukat se mohou i děti školkou povinné.(23.5.2011)

• - Když se studio a producent Darryl F. Zanuck rozhodli natočit skandální román „Věčná Ambra“ mladé spisovatelky Kathleen Winsor, vyvolalo to v církevních a politických kruzích pohoršení. Od začátku výroby proto nad filmem bděla cenzurní komise, která navíc i po jeho natočení film zkoumala přibližně dva roky. Do kin se pak dostala silně sestříhaná a odskandalizovaná verze. (wosho)