Ambra je krásná dívka, jejiž rodiče ji odložili s velkou částkou peněz na výchovu na prahu vesnické usedlosti. Domnívá se, že má na víc, než se usadit na venkově a vdát se. Setkáním se šlechticem Brucem jí dodá odvahy a odjíždí s ním do Londýna. Bruce však musí do Ameriky, a Ambru zanechává v Londýně. Ambře jsou odcizeny všechny peníze, které ji zanechal, a najednou se ocitá v Newgatte – vězení pro dlužníky. Podaří se jí uprchnout a dostane se do londýnského divadla, kde záhy díky své kráse září v hlavních rolích a získává si četné milence. Vdá se za bohatého obchodníka a po jeho smrti je žádoucí vdovou... (marťan)

VenDulin85

Bohužel mám srovnání s knihou, která svého času statečně chytala prach na mojí poličce a dokonce jsem i nějakou tu upomínku z knihovny platila (ano, i já). V knížce, která sice je pod rouškou historického romantického příběhu ta nejčervenější knihovna, cítíme v podstatě všechno. Odpustíme Ambře její lehkomyslnost, protože miluje Bruce. Zažijeme příšerně pověstnou morovou ránu a následně velký požár města nad Temží. A samozřejmě držíme pěsti té příšerné herečce s velkými ambicemi a životní láskou. Ve filmu, byť má na svou dobu bohatou stopáž, se zúročí sotva 40% a i když obvykle starším snímkům nadržuju, tak už jen se sentimentu k těm čtecím dobám dávám slabé 3*. ()

ilclassico

Příběh štětk*... ne, pardon. Příběh zlatokopky... taky ne. Příběh ušlechtilé ženy, která pro lásku k jednomu muži neváhá poznat spoustu ložnic jiných mužů... Podobnost s příběhem Angeliky je až neskutečně zarážející. V porovnání s ní je ale film dost těžkopádný a ani herecké obsazení tomu nepomáhá. V rámci žánru za 2,5. ()

Skuby47

Působivá historická romance, jakýsi předchůdce Angeliky, která byla natočena až o 20 let později. Nikoliv originální příběh o tom, jak se prostá, ale krásná a ctižádostivá venkovská husička dostala až ke královskému dvoru i do královy ložnice, získala bohatého manžela, jeho majetek i titul, ale štěstí a lásku milovaného muže ji to nepřineslo. Pro mne méně známí, ale dobří herci, krásné kostýmy a skvělá dobová výprava. Hrdinčiny vzestupy a pády, morová epidemie, požár Londýna, honosné plesy, intriky a souboje – to vše přispělo k faktu, že jsem se v lesku královského dvora ani v prostředí chudinských doupat, nenudila. Jedinou vadou na kráse tohoto košatého příběhu je řada tmavých scén, spoře nasvícených pouze loučemi a svícemi v souladu s dobovou realitou, takže některé zajímavé pasáže zanikly ve tmě. Nesmím opomenout skutečnost, že film je tak starý jako já a myslím, že se bude líbit spíš ženám. ()

IdaHutt

Stejnojmenný román, podle kterého byl film natočen, je patrně druhým nejslavnějším bestsellerem v daném brakovém žánru po knize Odváté větrem od M. Mitchellové. Obě díla mají mnoho společného, a to nejen téma jednostranné nenaplněné lásky, ale i pojetí hlavních postav - Ambry a Scarlett. Obě představují povrchní, sobecké, vulgární, (americky) pragmatické krásky, jež jdou za svým štěstím bez ohledu na morálku. V této souvislosti pokládám za mistrovský režijní tah (nepochybně vynucený společenským puritánstvím), že filmová kurtizána Ambra v celém snímku neukázala víc než obnažená ramena a paže, a to zásadně pouze v dekoltu róby. A počítala-li jsem dobře, kamera natočila snad jenom jednu cudnou líbací scénku. Film samozřejmě musel nechat stranou většinu bohatých románových zápletek a pominout řadu postav, avšak hlavní dějovou linii respektoval, včetně závěru bez happyendu. Linda Darnell v titulní roli je však skutečně úchvatně krásná. Dneska je tento asexuální, pečlivě vykastrovaný snímek vhodný na deštivý víkendový podvečer, přičemž koukat se mohou i děti školkou povinné. ()

• Když se studio a producent Darryl F. Zanuck rozhodli natočit skandální román „Věčná Ambra“ mladé spisovatelky Kathleen Winsor, vyvolalo to v církevních a politických kruzích pohoršení. Od začátku výroby proto nad filmem bděla cenzurní komise, která navíc i po jeho natočení film zkoumala přibližně dva roky. Do kin se pak dostala silně sestříhaná a odskandalizovaná verze. (wosho)
  • Film sa takpovediac "nechcene" stal najdrahším filmom na svete. Jeho pôvodný rozpočet bol 4.5 milióna am. dolárov, ale po 39 dňoch natáčania bolo všetko stopnuté na popud Národnou légiou slušnosti a ich následným protestom bol vymenený režisér, viac ako polovica hercov a herečiek vrátane hlavných úloh a film začala natáčať iná spoločnosť, ktorá musela vytvoriť nové zmluvy a dohody. Rozpočet filmu sa nakoniec zastavil na sume 6,4 milióna am. dolárov, čo najbližšie tri roky žiaden film neprekonal. Filmári sa obávali, že film bude obrovským ekonomickým fiaskom a po dlhej dobe kinematografie zdvihli vstupné na film z jedného dolára na 1,20, čím vlastne išlo o prvý film v histórii, kde vstupné prekročilo sumu 1 dolár. Film si nakoniec zarobil v USA 8 miliónov dolárov a ďalších 8 v ostatnom svete. (Raccoon.city)