Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

epoh

Dokonalý. Každá scéna promyšlená od scénáře až po realizaci. Jak relativní může být vidění pravdy. Skvost. Nejlepší film letošního roku! ()

Picoun7

Tak nám senilní dědeček Ridley, naservíroval pravděpodobně nejlepší film roku. Do filmového díla, jsem již přicházel s velkým očekáváním, jež se pro jednou i naplnilo. Krásně sfilmované prostředí středověké Francie s brilantní ustřední trojicí herců, které zdatně sekunduje "blonďatý Batman". Zajímavý vhled do psychologických rysů člověka, kdy lidské vlastnosti typu: hrdost, ješitnost, zaslepenost nebo pokrytectví, dokážou jeden příběh vyprávět třeba i třemi způsoby. Mimochodem z toho člověka dokáže až zamrazit po zádech... Dále trochu k mému překvapení snímek pohořel po marketingové stránce, kdo by totiž řekl, že téma ponižované a znásilněné ženy bez větších šancích na spravedlnost, nebude v dnešní "skvělé době" důl na zlato? No, nebudeme se v tom dále pitvat.. 6/5*, buráci! ()

Murphy123

Nemůžu si pomoct ale slabé. Výprava super, herci fajn, ale dívat se 3x za sebou na stejné události s drobnými rozdíly to mi obsahově na velkofilm takového formátu prostě nestačí. Dějově na hodinový film ? to je tak max. Takže 2,5 hodinové čekání na poslední souboj, který byl sice super ale také mohl být delší... bylo to rychlé a pak konec tečka. ()

Mr.Roman

Záverečný záber vystihuje celý film. Klobúk dole pred Ridleym a Jodie Comer a jej ľavou vs. pravou strane tváre, tak ako tomu bolo po celý film a ona bola tam niekde v strede.. ()

Mateyf.Iks

Miluju, kdyz z filmu jdou cejtit prachy. A ten ani tam ten green screen nehledas. Jasne, ze tam byl, ale tak nejak te to ani nenapadne. A skvely, ze te jeste filmy (kord stredoveky) dokazou prekvapit. Podani nekolika z vice pohledu bylo tak super nenasilny a skoro stejny, ze me to fakt nadchlo. Miluju, kdyz ti to film uplne necpe a da ti moznost mit radost, ze sis toho vsiml. Ne jako ostatni, kterou jsou vysrany z toho, aby to pochopil kazdej. Well done Ridley! ()

ACDCKL

Pro mě film tohoto roku. Bál jsem se, že nám trailery před premiérou vyzradili většinu zápletky, ale nakonec ne. Jsem velmi překvapen pojetím filmu, kdy je vyprávěn ze tří stran a pak se to následně spojí do jedné. Určitě je toto velký plus a následně celkově bojové sekvence ve filmu jsou velmi zdařilé, troufnu si říci až mistrovské, co se týče úrovně. Též i herecké výkony hereckých hvězd jsou velmi povedené a velmi se mi ve filmu líbil Ben Affleck, kdy jeho postava šlechtice je velmi nechutná. Za mě tedy jasných 5*. ()

mac000

Ridleyho vývoj ve spirále. Před čtyřiačtyřiceti lety natočil jako režijní celovečerní debut „The Duellists“ s Harvey Keitelem a Keith Carradinem. A nyní se ke stejnému žánru i tematickému zasazení vrací, obohacen více desetiletími režijních zkušeností a přehršlí filmů, z nichž ani jeden nebyl podprůměrným. Kdo umí, umí. V Posledním souboji diváka uchopí v zápletce, která se vyvíjí a nedá ani na konci jednoznačnou odpověď kdo z protagonistů je klaďas a kdo záporák. Ale asi to ani v té době v životě šlechty a rytířů nemohlo být. A tím právě je pro mě film tak realistický, že přiblíží život v éře konce čtrnáctého století, postavení mužů a žen, dobový pohled na otázku „cti“. Problém, který se v „zápletce“ filmu řeší, se nezdá nijak složitý, na to, aby vystačil na dvěapůl hodiny. Ale právě různý zorný úhel pohledu na něj očima dvou bývalých přátel, nyní rivalů, a manželky jednoho z nich, ukáže, že vše je mnohem složitější a dramatičtější. A závěrečný duel se tak stává skutečným vyvrcholením. ()

johnsnow

Parádny film kde sledujeme jednu a tú istú udalosť len vždy z pohľadu inej postavy. A síce to na prvý pohľad nedáva zmysel ale ono je to práve o detailoch a mimike. Stačí, že v tej verzii sa povie "Mám plán" a v tamtej "Máme plán" a hneď to vyznie inak. Herecky perfektne až na Afflecka, ktorý je herecky tiež fajn ale vzhľadovo my prišiel jak nejaký švihlý týpeček z diskošky. Navyše Ridley perfektne pretavil udalosti zo súčasnosti do minulosti. A záverečný súboj je fakt odmena že človek vydržal tento dialógový počin. Avšak kebyže Affleck vyzerá normálne, v každej verzii pravdy sa vystrihne cca 5-10 minút a záverečný súboj je dlhší, tak rúbem 5* ()

Cermicek

Atmoška filmu dokonale středověká (tohle Ridley zkrátka umí!). Stejně jako herecký obsazení. Mno a závěrečnej fight je lahůdka dost podobná bratříčkovi Gladiátorovi.. Ten prostředek se fakt ale táááááááhne...Jj, já vim, chce to vyprávět ze tří pohledů (což jako nápad neni vůbec špatný, ale taky ne úplně průkopnický), ale podle mě je stopáž to hlavní, co bijáku ubližuje. Takovýto "jasný, chápu vo co ti jde - teď budeš ten stejnej příbě vyprávět ještě dvakrát, ale kua nemůžeme rovnou přeskočit k tomu závěru..."? Páč i těm jednodušším dívákům snad musí dojít, že každá ze tří hlavních postav bude kopat za svojí pravdu, což vám v konečným důsledku může bejt úplně ukradený, páč vás stejně nejvíc zajímá, jak to dopadne...🤷‍♂️ ()

AgnesDee

Nádherně vypadající a vcelku chytře napsaný středověký pohled na zneužívání žen, jejich postavení a význam jejich slova. Rozdělit naraci na tři části byl velmi dobrý nápad, představuje to nejen to, co charaktery dělaly, ale jaký měly pohled na situace, které se jim děly. Navíc, když se nějaká událost objevila ve filmu několikrát, nebylo to otravně stejné, ale vždy přinesla něco nového a obohacujícího. Informace se skrývají i v těch nejméně viditelných detailech v dialogu i obraze, takže je potřeba být v pozoru. Jsem ráda, že Ridley Scott je tvůrce, který pořád umí natočit dobrý film. ()

oasismanik

Veľmi dobre premyslená a inteligentne natočená historická dráma, ktorá niektorým veľmi opatrne naznačuje, že zostali myslením v hlbokom stredoveku. Skvelá práca, ktorej chýbala k plnej paľbe iba trošku, trošičku kratšia stopáž a za mňa jeden z najlepších, ak nie najlepší film Ridleyho Scotta. ()

TheDavid

Řemeslně zručný film, který se ujímá #metoo tematiky s takovým pochopením a citem, který by u takřka devadesátiletého režiséra čekal málokdo. Film je zdařilou reflexí novodobých témat optikou středověku, která žánrově sice nijak neoslní, ale minimálně mě bavila po celou dobu své (dlouhé) stopáže, a to i kdybych pominul skvělou titulární potyčku mezi Damonem a Driverem v závěru. ()

Pete

Poslední souboj si bere z dokonale čistého Rashomona nejen zajímavý koncept rozdílnosti pohledů očima tří postav na jeden incident, ale také téma znásilnění. Nevzdávejte to po první nudnější kapitole, která se sama o sobě může zdát o ničem, již v té druhé příběh začíná dávat smysl a jemnější kontury, v té třetí potom do sebe vše zapadne jako do hodinek. Scott je zde nezvykle komorní, jelikož příběh stojí spíš na dialozích, než událostech, jde mu však též o zevrubnější popis morálky a reálií středověké Evropy. Nesmyslné procesy, a zacházení s ženami jako s majetkem, popřípadě s těmi emancipovanějšími jako s kusem hadru, připomene Goyovy přízraky, nebo třeba nedávnou Benedettu. Jádrem filmu je výpověď o ješitnosti světa mužů, pro které je převýšení a pokoření protivníka vším. Výprava a vizuál jsou pak natolik ošuntělé, že působí místy realisticky, místy skoro až lacině. Jak je nyní špatným zvykem, stopáž je příliš natahovaná, ale závěrečný gladiátorský duel učiní zadost touze po krvi i svižnějším střihu, a smekám před panem režisérem v jeho věku, pátá hvězdička mu tentokrát utekla jen o fous. ()

MartinTerran

Zajímavý příběh dle skutečné události, vyprávěn hned z pohledů tří postav. Zajímavé jak se různé pohledy liší byť jen v detailech, ale získáte lepší přehled na celé dění. Řekl bych, že to byla první feministka a já jsem ji fandil a manželovi také samozřejmě. To by mě tedy zajímalo, jací vědci a jak ve 14. století zjistili že žena musí mít orgasmus aby otěhotněla - to museli být nějací experti. Ale aspoň, že spravedlnosti bylo učiněno za dosti, jak se říká. Hodnocení: 83/100. ()

helrohir

Ridley to opäť dokázal. Opäť natočil dokonalý historický spektákel, ktorý na jednej strane ohuruje veľkolepými scénami, a zároveň s istotou pohlcuje diváka aj v komorných scénach. Základná sila filmu tkvie vo skvelom scenári, ktorý ponúka naozaj silný a nadčasový príbeh, a naviac je poňatý vcelku netradičným spôsobom prerozprávania príbehu prostredníctvom troch rôznym postáv. A čo je taktiež veľmi dôležité, takmer všetci herci idú na maximum a výrazne tak povyšujú finálne vyznenie celého filmu. Samozrejme Ridley je vizuálny mág, a jeho precízna réžia je dokonalou čerešničkou na tejto vynikajúcej filmovej "torte". Záverečný súboj je dokonale spracovaný a nechýbajú tu emócie, napätie ani poriadna dávka adrenalínu. 90%. ()

JosefTomas

Zpočátku mírné zklamání, způsobené převážně rychlým tempem, kdy jsem postavu Jeana skutečně poznával pouze letmo, nahradil zajímavější protipól příběhu Jacquesa, který uspěchanou expozici náležitě doplňuje o spoustu další informací, jen aby to nakonec celé vyústilo v naprosto dech beroucí třetí část, z níž jsem byl úplně odrovnaný. Využití všech nahromaděných možností, které konečně vidíme v nezaujatém světle, se díky novému zásadnímu odhalení zužitkuje při onom "posledním souboji" tak dokonale, že jsem byl po dlouhé době napnutý jak struna. Nebyla k tomu přitom potřeba promyšlená choreografie, ale jen chytré vyústění propracovaného backstory. Jestli se dělá nějaká tečka filmu, tak takhle prosím. ()

RafaKrakal

Ridley Scott ve vrcholné formě, kdy nám servíruje jeden historický příběh podávaný ve 3 verzích, vždy očima jednoho ze 3 hlavních protagonistů. Celý děj nemá hluchých míst a závěrečný souboj je jen třešničkou na dortu. Samozřejmě film je plný historických nepřesností a fabulací, nicméně u Ridleyho Scotta nejsme na historickou akurátnost zvyklí a asi je to tak dobře. Celkově nelze než ocenit nejvyšším počtem hvězd. ()

curfew77

Takhle, Ridley samozřejmě řemeslo nezapomněl, takže všechno šlape jak má, z herců se ždímá maximum, výprava je patřičně opulentní a závěrečná titulní bitka vpravdě epická. Jenže sdělení tohohle filmu je v lepším případě nejasné, v horším sporné, a Scott (respektive trio scénáristů, z nichž hlavním viníkem bych rád viděl Holofcenerku) si navíc neodpouští různé drobné podrazy na logiku. Ještě bych překousl, že vidět před příběhem ze čtrnáctého století doušku "podle skutečných událostí" je podle mě na facku samo o sobě, ale že si tolik sečtělá a moderní dáma nezjistila před procesem, který sama iniciovala, co jí vlastně hrozí (zatímco její negramotný manžel to věděl)... A ten závěr, kdy se po dvou hodinách ošklivého počasí změní celou dobu bledá a vyžilá Jodie Comer v reklamu na štěstí s instagramovými filtry, a ve Francii najednou vysvitne slunce a začnou kvést kytky, už nekomentuju vůbec. Ta historka je laciná a kýčovitá a navěšení módního tématu nefunkční, sorry. 60 %. PS: Affleck jako středověký Eminem je ovšem naprosto epesní a ten blonďatý přeliv by si měl někdy zopáknout. Damon taky super. ()

Binne

Ridley Schott se rozhodl, že když může Quentin, tak může i on. Vzal si tedy pár milionů, několik věrných přátel a natočili velkolepý historický snímek, který zachycuje fungování společnosti ve 14. století. Jeanův domluvený sňatek s Marguerite plyne svým zcela provozním tempem oproštěným od veškerých emocí. Nejedná se o šťastný život, nicméně je to jediný možný způsob života doby temna. Atmosféra bahnité, šedé a temné Francie čtrnáctého století by vydala na samostatný film, společenské napětí zase na celou knihovnu, přesně v ten moment přichází Marguerite za svým mužem s tím, že si ji násilím vzal jiný muž. Jean je však člověk vysokých morálních hodnot a násilím si vlastní ženu smí brát pouze on sám, rozpoutá se tedy senzace, která bude plnit temné komůrky, chodby a ulice šepotem a posměchem ještě dlouhé týdny poté. Oba rivalové, dříve tak nerozluční přátelé jsou ochotni položit život za vlastní čest navzdory tomu, že ve hře je život také Marguerite, která boj nemůže nijak ovlivnit (i z toho důvodu, že je při pozorování napínavého posledního souboje připoutá řetězy k hranici, která vzplane v momentě neprodleně poté, pakliže by její muž souboj prohrál). Zajímavé a vlastně i trochu punkové (čímž mě Ridley Scott velmi překvapil) byla chronologie filmu a jeho zpracování. Mám ráda snímky, které diváka nechají stát před otázkou, kdo je viník a kdo obětí - navzdory tomu, že je to od začátku zdánlivě jasné. Proč vlastně ale? Kvůli půvabné tváři hlavní protagonistky, kvůli společnosti přirozeně jednající se ženami s absolutním despektem a silnějšímu muži v pozici hlavní antagonisty? Snímek je pozoruhodný také tím, jakou lidskou malost v sobě máme, nehledě na století, státní zřízení či společenskou atmosféru. Kvůli malichernostem boříme světy a následně je stavíme, abychom je znovu ničili. A nezáleží na tom, zda světy leží vně a jsou z betonu a ostnatého drátu, nebo jsou uvnitř nás. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix