Reklama

Reklama

Museli žít a bojovat, jako kdyby nebylo zítřka. Příběh strůjce námořní operace, která měla být odvetou za japonský útok na Pearl Harbor... Významný hollywoodský režisér Otto Preminger (1905–1986) se ve své poválečné tvorbě systematicky věnoval palčivým problémům americké společnosti. Renomovaný tvůrce zároveň produkoval svá díla, v nichž se často zabýval kontroverzními tématy. V ponurém dramatu Muž se zlatou paží (1955) se jako jeden z prvních věnoval problematice drogové závislosti. Působivé soudní drama Anatomie vraždy (1956) řeší otázku násilné pomsty za znásilnění. Do kontextu jeho díla zapadá i epický válečný snímek Vstříc zlu (1965). Ten pojednává nejen o námořních bitvách druhé světové války, ale věrně zrcadlí odvrácené stránky války, které měly drtivé celospolečenské dopady. Snímek představuje osudy lidí, kteří dokázali obětovat svůj osobní život ve jménu vlasti a museli se vyrovnávat s tragickými následky války. V ikonické roli tvrdého, ale spravedlivého, kapitána Rockwella Torreyho velícího americké bitevní lodi se představil legendární herec John Wayne. Po zničujícím útoku japonských letounů na Pearl Harbor dostává za úkol vypátrat a eliminovat nepřátelskou flotilu. Vzhledem k nedostatku paliva na dokončení mise ale přistoupí k riskantnímu manévru. Kvůli tomuto kontroverznímu rozhodnutí je následně zbaven velení až do výsledku vyšetřovacího soudu. Dostává na starosti administrativní vedení konvojů, ale po několika měsících se dočká nečekané druhé šance. Námořnictvo Spojených států amerických mu svěří taktické velení operace, jejímž cílem je dobytí strategického ostrova v Tichomoří. Na pozadí námořních bitev se odvíjí často mnohem dramatičtější osudy Rockwellových podřízených námořníků, kteří se odhodlaně vydávají vstříc zlu. Ve vedlejší roli bouřlivého komandéra Eddingtona zazářil Kirk Douglas, hvězdné herecké obsazení doplňují Tom Tryon, Patricia Nealová nebo Henry Fonda. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (23)

NinonL 

všechny recenze uživatele

Skvělých 165 minut, které mě po celou dobu bavily. Příběh začíná útokem Japonců na Pearl Harbor a pokračuje přípravou americké pomsty. Japonci jsou ale silným soupeřem a nic nedají zadarmo. Ve filmu nechybí ani láska, vlastně dvě, resp. tři lásky, takže si přijdou na chuť i křehké dámy. Nejvíce se mi líbila asi závěrečná obří námořní bitva, jakou jsem dosud ve filmu neviděla. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

In Harm's Way je rozhodně zajímavý válečný snímek a to nejen díky hvězdnému hereckému obsazení. Otto Preminger v tomto počinu výborně kombinuje válku a osobní životy vojáků, přičemž obě tyto linie jsou poutavé a zajímavé. John Wayne, Kirk Douglas, Tom Tryon, Burgess Meredith a i Henry Fonda dokazují, jak skvělými jsou herci. Z vyzdvihnutí stojí také kamera a stopáž, která přes svoji délku nenabízí žádné výrazně nudné pasáže, čehož jsem se trochu obával. Kladně hodnotím také samotný závěr, takže nemám jediný důvod, proč nedát 5*. ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

Vojnový film v ktorom sa dočkáme 40 minú akcie a 2 hodiny rodinných kecov. Tento pomer ma prekvapil, ale kvôli nedostatku akcie nedávam tak nízke hodnotenie. Problém je, že všetky tie rodinné kecy mi dvakrát pútavé nepripadali a sami o sebe bez tej vojnovej roviny by film neutiahli. Asi bude problém, že ma vôbec nezaujali postavy. Také tuctové jednorozmerné figúrky. Takže celkovo za mňa dosť nudný film na ktorom je zaujímavé len to, že priniesol náhľad do súkromia všetkých tých typických hrdinných námorníkov. Ale bohužiaľ to na dobrý film nestačí. 5/10. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Velkoryse pojaté vyprávění (i stopáží) střídá válečné momenty s potížemi, se kterými se musí námořníci vypořádávat v osobním životě. Obě linie jsou zajímavé a ani jedna z nich není jednoznačná. Ve válce nejsou všichni hrdinové, v civilu nejsou všichni správnými hochy. Dvacetiletý odstup od druhé světové války umožnil natočit film, který není jednostranný a obsahuje i velice kruté scény. Délka snímku nenudí, spíš povoluje lépe rozehrát charaktery a jejich proměny ve válce i ve vztazích. A jenom na okraj: to, že se ve válce i v lásce dějí opravdu zlé věci, ještě neznamená, že bychom měli akceptovat, že je to povoleno. /13. 10. 14./ ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Takový ten film, který má všechno, co by měl mít. Je to dáno bohatou stopáží, která Premingerovi možná až trochu moc nabobtnala. Je to válečné drama, je to místy komedie, je to vztahové, emotivní, smutné, ale jsou zde i silní hrdinové a pořádný záporák. Kirk Douglas je v tomhle směru neskutečně zajímavý a jeho postava je prostě skvělá, a to i proto, jak ji zahrál. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (14)

  • Při natáčení John Wayne trpěl rakovinou plic a dva měsíce po dokončení filmu mu byla levá plíce odstraněna. (Vampireman)
  • Křižník použitý pro natáčení byl USS Saint Paul (CA-73). (Vampireman)

Reklama

Reklama