Reklama

Reklama

Museli žít a bojovat, jako kdyby nebylo zítřka. Příběh strůjce námořní operace, která měla být odvetou za japonský útok na Pearl Harbor... Významný hollywoodský režisér Otto Preminger (1905–1986) se ve své poválečné tvorbě systematicky věnoval palčivým problémům americké společnosti. Renomovaný tvůrce zároveň produkoval svá díla, v nichž se často zabýval kontroverzními tématy. V ponurém dramatu Muž se zlatou paží (1955) se jako jeden z prvních věnoval problematice drogové závislosti. Působivé soudní drama Anatomie vraždy (1956) řeší otázku násilné pomsty za znásilnění. Do kontextu jeho díla zapadá i epický válečný snímek Vstříc zlu (1965). Ten pojednává nejen o námořních bitvách druhé světové války, ale věrně zrcadlí odvrácené stránky války, které měly drtivé celospolečenské dopady. Snímek představuje osudy lidí, kteří dokázali obětovat svůj osobní život ve jménu vlasti a museli se vyrovnávat s tragickými následky války. V ikonické roli tvrdého, ale spravedlivého, kapitána Rockwella Torreyho velícího americké bitevní lodi se představil legendární herec John Wayne. Po zničujícím útoku japonských letounů na Pearl Harbor dostává za úkol vypátrat a eliminovat nepřátelskou flotilu. Vzhledem k nedostatku paliva na dokončení mise ale přistoupí k riskantnímu manévru. Kvůli tomuto kontroverznímu rozhodnutí je následně zbaven velení až do výsledku vyšetřovacího soudu. Dostává na starosti administrativní vedení konvojů, ale po několika měsících se dočká nečekané druhé šance. Námořnictvo Spojených států amerických mu svěří taktické velení operace, jejímž cílem je dobytí strategického ostrova v Tichomoří. Na pozadí námořních bitev se odvíjí často mnohem dramatičtější osudy Rockwellových podřízených námořníků, kteří se odhodlaně vydávají vstříc zlu. Ve vedlejší roli bouřlivého komandéra Eddingtona zazářil Kirk Douglas, hvězdné herecké obsazení doplňují Tom Tryon, Patricia Nealová nebo Henry Fonda. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (30)

Lacike 

všechny recenze uživatele

Vojnový film v ktorom sa dočkáme 40 minú akcie a 2 hodiny rodinných kecov. Tento pomer ma prekvapil, ale kvôli nedostatku akcie nedávam tak nízke hodnotenie. Problém je, že všetky tie rodinné kecy mi dvakrát pútavé nepripadali a sami o sebe bez tej vojnovej roviny by film neutiahli. Asi bude problém, že ma vôbec nezaujali postavy. Také tuctové jednorozmerné figúrky. Takže celkovo za mňa dosť nudný film na ktorom je zaujímavé len to, že priniesol náhľad do súkromia všetkých tých typických hrdinných námorníkov. Ale bohužiaľ to na dobrý film nestačí. 5/10. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Takový ten film, který má všechno, co by měl mít. Je to dáno bohatou stopáží, která Premingerovi možná až trochu moc nabobtnala. Je to válečné drama, je to místy komedie, je to vztahové, emotivní, smutné, ale jsou zde i silní hrdinové a pořádný záporák. Kirk Douglas je v tomhle směru neskutečně zajímavý a jeho postava je prostě skvělá, a to i proto, jak ji zahrál. ()

Reklama

NinonL 

všechny recenze uživatele

Skvělých 165 minut, které mě po celou dobu bavily. Příběh začíná útokem Japonců na Pearl Harbor a pokračuje přípravou americké pomsty. Japonci jsou ale silným soupeřem a nic nedají zadarmo. Ve filmu nechybí ani láska, vlastně dvě, resp. tři lásky, takže si přijdou na chuť i křehké dámy. Nejvíce se mi líbila asi závěrečná obří námořní bitva, jakou jsem dosud ve filmu neviděla. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Trocha té války... 1)  Není divu, že většina komentátorů má ve svém profilu jako nejvíce sledovanou skupinu filmů drama, když se tato charakteristika přiřadí i k takové melodramatické limonádě, jakou je In Harm´s Way. Nic proti limonádám nemám, piju je rád, jen jim neříkám pivo._____ 2)  Úsměvné bojové scény jen podtrhují absenci dramatičnosti._____ 3)  Zaujal mě svou přitažlivou tváří 23letý syn holandských imigrantů, rovněž herců,  Brandon de Wilde (kapitánův syn Jere). Hrál od sedmi let. Jeho slibnou a oceňovanou hereckou a zpěváckou kariéru přervala dopravní nehoda, kdy nezvládl řízení karavanu a narazil do zaparkovaného kamiónu. Mnohačetným zlomeninám následně v nemocnici podlehl. Bylo mu 30 let, čerstvě (podruhé) ženatý a měl z prvního manželství syna Jesseho._____ 4)  Distribuci snímku provázel pěkný slogan: Stripped of everything - they lived and loved and fought as if there were no tomorrow... Ale nějak jsem to v něm necítil. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Rozmáchlý velkofilm zachycuje (na dnešní dobu) válečné úsilí velice "čistě", gentlemansky, z pozic vyšších důstojníků, z nichž vypadá naplánovaně jako tahová strategie (pomalu bez lidí, ono to na těch modýlcích z trikového hlediska ani nešlo :-)). Staticky bouchající bojová část tedy již neoslní, o něco větší prostor věnovaný poměrně živým charakterům a jejich osobním záležitostem (otec hledá cestu k synovi, tvoří se romantické vztahy) i díky výrazným hereckým vkladům naopak stále má co říct. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (15)

  • Ide o posledný epos z 2. svetovej vojny natočený na čiernobielo. (westerns)
  • Kirk Douglas se zmínil, že pro roli kapitána Eddingtona ho chtěl sám John Wayne, ačkoliv se neznali a měli odlišné názory. Nicméně tato souhra byla dobrá a spolu si pak ještě zahráli we westernu The War Wagon. (Vampireman)
  • Logo spoločnosti Paramount Pictures sa vo filme nezobrazí na začiatku filmu, ale až na jeho samotnom konci. (westerns)

Reklama

Reklama