Rychlejší než smrt

Rýchly a mŕtvy

Rýchlejší ako smrť

Western / Dobrodružný / Akční

USA / Japonsko, 1995, 103 min

Nikoli western, nýbrž hranej Cartoon! Aneb jak zjistíte, že jste byli zastřeleni? Nejlepší výsledky v tomto oboru poskytuje kontrola vlasního stínu. Jestliže váš stín po skončení střeleckého souboje vykazuje určité množství děrovatosti, gratulujeme, jste mrtev. Nezapomeňte se, prosím, svalit do prachu a ve vší skromnosti chcípnout. Dvě věci ale Samu Raimimu neodpustím: Že v městečku Redemption nemá filiálku firma ACME a že nikomu (ale VŮBEC NIKOMU!) nespala na hlavu šestnáctitunová kovadlina.(20.8.2012)

Kuriózny western. Má slušnú výpravu, nápadité duelové prestrelky a plejádu zaujímavých hercov, no celý film je brzdený nudnou báchorkou o pomste (je skopírovaná z Vtedy na západe, no úroveň westernovej klasiky nedosahuje), slabým scenárom a topornou hlavnou predstaviteľkou. Natočené je to však pekne.(4.4.2012)

Má to rychlost, dynamiku, režijní invenci a překvapivě i styl, což se o hloupoučkém a klišovitém Spidermanovi ani zdaleka říci nedá. Příběh o pomstě je překvapivě velice koukatelný a v lecčems se připomene legendární Tenkrát na západě. Snad jen tu drsnost Sharon Stone jaksi příliš nevěřím. Oproti tomu Hackman je klasicky brutální, ale na to jsme si od Nesmiřitelných již zvykli. Souboje jsou zajímavě inscenovány a rozhodně se divák nudit nebude. Nicméně vzhledem ke hvězdnému obsazení se dalo čekat přece jen trochu více. Nikdo z tvůrců vyloženě nic nepokazil, přesto se snímek za chvíli vykouří z hlavy a zbyde jen matná vzpomínka.(3.8.2006)

Viděl jsem to už kdysi, ale teprve teď jsem si uvědomil, jak moc se to podobá Tenkrát na Západě. Nemyslím filmařským rukopisem, velkými detaily během přestřelek a podobně, ale především příběhem, zejména to, jak je celý film naznačována nějaká vzpomínka a během závěrečné přestřelky ji ukáží v retrospektivě celou (nehledě na to, že ta vzpomínka je takřka totožná, jen se pak místo harmoniky připomene hvězdou ;). Nicméně Sam Raimi si evidentně užíval a zkoušel neotřelé postupy, třebaže některé postavy byly možná až příliš nevyužité (různé odlišné charakteristické znaky těch během filmu střílených chyběly, vypadaly jako mrtvoly na porážku, nemohlo nám jich být líto, protože jsme je prostě neznali). Sharon Stone jsem tu westernovou drsňačku moc nevěřil, a když měla být nejnebezpečnější, vypadala spíš komicky (zvlášť když zasouvala kolt do pouzdra poté, co zachránila život Croweovi, to byl okamžik, kdy jsme stejně jako ostatní v baru měli zmlknout a říci "Sakra, na ni bychom si měli dávat pozor!", jenže ona tím akorát dokázala, že tam nemá co dělat.). Nechovala se jako žena, která celý život žije pro pomstu, spíš jakoby se před několika dny po letech městského života rozhodla, že teď se teda jako pomstí. Navíc ta scéna na hřbitově zabila celé finále, protože jsme věděli, kým je, mnohem dříve, než nám to mohl ten velkolepý flashback oznámit, řekli nám toho příliš... Potěšil mě DiCaprio, který opět dokázal, že patří mezi velmi talentované herce a Titanic ho zaškatulkoval jen dočasně. I když teda někdy byl té Stone tak podobný, že jsem v tom klobouku nepoznával, jestli jde opravdu ona, nebo je to on. Rychlejší než smrt má ale tak silnou příchuť nadsázky a přehnané stylizace, že je na to člověk ochoten zapomenout a nechá se unášet tím jednoduchoučkým příběhem, který vypadá jako vypreparované Tenkrát na Západě, kde chybí akorát hlavní postavě pořádná síla osobnosti. Sharon Stone je prostě až příliš křehká a málo odhodlaná, není v ní ani špetka mrazivého nebezpečí mlčenlivého Bronsona, který celý film šel sveřepě za svým cílem a my zoufale chtěli vědět stejně jako Frank, proč to dělá... Ale Raimi holt není Leone a v Rychlejší než smrt se zkrátka pokoušel především o neotřelé zpracování mnoha přestřelek... a to se mu vlastně podařilo.(6.6.2005)

Jeden z těch filmů, kde pohled na hlavičku s nadprůměrným obsazením neklame, jelikož casting a nejen on zde skutečně zaručuje nadprůměrný divácky prožitek, osobně jsem nejvíc nadšen pistolníkem-padouchem Hackmanem, jenž mi už mnohokráte dokázal, že patří k těm, jimž se v našem fochu říká "páni herci"; a přidáme-li k němu nadstandardní porci šarmu a sympatičnosti, která je nám zprostředkována herci tehdy nastupující generace Russelem Crowem a Leo DiCapriem, a také koncentrát pomstychtivostí a půvabu tajemnou Ellen, relativně neméně známé herečky, Sharon Stone, je o zážitek postaráno... Western konce dvacátého století vzpomínající na S. Leoneho, pakliže mám zaškatulkovat, nemálo-krát jsem si vzpomenul na Tenkrát na Západě; nemálo-krát jsem si vzpomněl čím se vyznačuje módní film, snahou zburcovat diváka k adorací pomoci efektivností a hlavně silným ženským elementem... 75%(19.1.2014)

• - Remington-Peters, výrobce zbraní a munice, razil R-P na svou munici až v 60. letech, nikoliv v době, do které je snímek zasazen. (Hopkins)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Ellen (Sharon Stone) ve v závěru filmu vystřelí, má Herod (Gene Hackman) v těle díru v těle, skrze kterou lze vidět. O několik záběrů později však Harod leží na břiše a na jeho zádech žádná díra není. (Hopkins)

• - Sharon Stone se na účast Leonarda DiCapria těšila prý tolik, že celý jeho honorář zaplatila sama. (Karlos80)