Hercule Poirot - Season 3 (1990) (série)

Plymouthský expres (S03E04)

(epizoda)
  • Velká Británie The Plymouth Express (více)
všechny plakáty
TV spot

Mladá dáma Florence Carringtonová ještě ani není rozvedená a už kolem ní krouží noví ctitelé. Její otec, bohatý majitel australských dolů pan Halliday, má však obavu, že nápadníci mají zájem spíše o jeho majetek než o její ruku, a tak požádá Hercula Poirota, aby prověřil nejaktivnějšího z nich – vévodu de la Rochefour. Ten právě dorazil do Londýna a je zklamán, že žena jeho srdce odjíždí na návštěvu ke známým. Florence nasedá na londýnském nádraží do plymouthského expresu, ale do cíle již nikdy nedorazí. Je objevena ve svém kupé zavražděná a cenné šperky, které měla s sebou, jsou pryč. Klíč k odhalení vraha nalezne tentokrát geniální detektiv v metodicky vedené kartotéce slečny Lemonové. (Česká televize)

laepus

Pro mě jeden ze slabších dílů, kdy Poirot vše zničehonic vyřeší a divák absolutně netuší jak na to vlastně přišel. Zřejmě si zde Agatha teprve zkoušela prostředí vlaku pro své vyzrálejší pozdější příběhy (Modrý expres a Orient expres). ()

PhillM.

"Vy jste ale legrační človíček, co jste zač? Černohorec? Polák?" "Belgičan." Poirot opět šlape jako dobře roztopená lokomotiva. Jeho příběhy jsou ideální kulisou líných víkendových odpolední. ()

Lupes

Tento díl není špatný, přesto jej doporučuji vynechat, neb mnohem lépe zápletku zpracovává Záhada modrého expresu z pozdějších zlatých kolekcí. I zde je dobře rozehráno, ale hodinová stopáž je znát. Vrah je tak trochu vytažen z klobouku, vše se točí jen kolem času úmrtí a přítomno je pramálo falešných stop. ()

Hexa

"Ano, Hastingsi. Typický typ jeho typu". Shledávám tuto větu nejvtipnější replikou celého filmu. A nemyslím to nijak špatně, tento díl je ale příliš smutný. Přesto dobrý. Neklasický Poirot, který si udržel klasickou výši Poirota. ()

xxlch

jendamaty

Spoilery: Jednak řešení případu spadne opravdu z čistého nebe, děj se věnuje spíše prezentování matoucích linek než té hlavní. Nevím, jestli jsem to správně pochopil a jestli ta komorná, která byla spolupachatelkou, zároveň cestovala s obětí? To pak není možné, aby vystoupila na přestupní stanici, čekala tam na slečnu, ptala se pána, zda jdou ty hodiny správně a nahlásila zmizení a zároveň byla v tom vlaku a hrála tu oběť s novinama, ne? Taky ji sama ráno moralizovala, zda je dobrý nápad brát si šperky a pak narychlo spunktovali takovouhle akci i s falešnou stoupou... divné! ()

LencaN

S03E09 - Dcera australského těžebního magnáta je ve vlaku zabita a navíc jsou její šperky ukradeny, nehledě na to, že si na tři dny brala šest kufrů, což mi přišlo v tu chvíli vtipné. Divák je hezky elegantně zaveden na špatnou stopu. Vlastně se tady dlouho není čeho chytit. (!!!! SPOILER !!!!) Jde o první případ, kdy jsme viděli sice několik podezřelých, ale samotný viník nám zůstával skryt. To je sice pravděpodobnější, i v realitě zřejmě nepotkají kriminalisté pachatele hned někdy na začátku vyšetřování. Ale na Poirotovi se mi líbí právě to, že můžu spekulovat, kdo to byl a jak to mohl udělat. Ale když Poirot najednou využije zázračnou kartotéku slečny Lemonové a přijde s naprosto s někým novým, tak mě to trochu bolelo. ()

Kolárek

Slabší díl v celku v jednotlivostech silný. Z optimálního Poirotovského čtyřhvězdičkového dílu dávám jednu dolů za absenci jakéhokoliv vysvětlení dopadení vraha a jednu osobní dolů za arogantní a nesympatickou dvojici tatínek a dcera. Přál jsem jim jen to nejhorší. ()