Jako vejce vejci

Multičlovek

Ako vajce vajcu

Komedie / Sci-Fi

USA, 1996, 117 min

„Nestíhám,“ zní od každého druhého. Stavební inženýr Michael Keaton to měl stejné. Jenže zatímco on může ve filmovém světě podstoupit zajímavý experiment od rozevlátého vědce, my máme smůlu. Naklonuje si dvojníka, který za něj bude chodit do práce, aby on nemusel dál zanedbávat rodinu. Role jsou jasně rozdané, ale záhy se vše začne bortit. Protože na našeho hrdinu padne po návratu krásné manželky do práce péče o celou domácnost. Klonů tak musí být zaručeně víc a v ohrožení je i pravidlo číslo 1: nikdo nebude spát s mou ženou, jenom já. Tvůrci přišli s prvky ze života, které běžný divák dobře zná a dokáže se s nimi identifikovat. Téma na situační komedii je tak na světě, každý Keaton má jiné vlastnosti, takže se v nich dokážeme dobře orientovat. Pro Keatona samotného muselo být tohle přepínání namáhavé, o to větší radost z jeho výkonu musíme mít. Škoda, že s potenciálem látky lépe nepracovali i tvůrci. Některé scény jsem totiž mohl spolehlivě postrádat, na jiných se dalo pečlivěji pracovat a rozvíjet je. Mohla to být komediální pecka!! Andie tradičně roztomilá..(10.7.2016)

Michael Keaton hraje hned čtyři postavy a pokaždý fakt slušně. Jenomže má bohužel slabší oporu ve scénáři, kterej sice existenci klonů použije na pár záměn/nedorozumění, ale rozhodně v týhle oblasti ani zdaleka nevyčerpá potenciál. Slabšímu scénáři vůbec nepomáhá ani delší stopáž. Jde však o pohodovou oddychovku na volnej večer, která divákovi sice příliš nedá, ale téměř dvě hodiny volnýho času zbytečně neubere, tři silnější hvězdy.(2.5.2013)

"Hele, už dlouho jsem chtěl Vica vyhodit !! Jen jsem byl moc měkkej.." - "Ale vždyť on má snad třicet čtyři dětí !!" - "Jo, protože byl sedmnáctkrát ženatej.." ;) Někdo se holt naklonuje sám postaru a pak už jen doufá a čeká, a někdo prostě čekat nemusí.. Když už umíme klonovat !! A ne jen dvd média..;) Inu čas jsou peníze, že ?! A tak klasik Ramis, který znovu sci-fi motivu užívá velmi nečekaně, ušetřil na honoráři pro tři herce a nechal výtečného Michaela Keatona si užít svoji čtverylku..(13.1.2017)

Další SF, kde ta vědecká fantastika není důvodem, ale prostředkem. Klonování tu z technickýho, politickýho, sociálního, ekonomickýho či morálního hlediska není vlastně nijak rozebráno. Jediný pohled na věc, který se mi snad podařilo identifikovat, je optimistickynadsazený. Michael Keaton je přesvědčivý ve všech čtyřech svých inkarnacích a Andie naštěstí nedostala moc prostoru, a tak mi to nekazila (nesnáším, když se někdo směje horním rtem až k nosu). Není to komedie, kde by se člověk chechtal od začátku až do konce a nemohl přestat. Spíš než směšné je to úsměvné a spokojený úsměv diváka neopustí po celou dobu sledování a občas se proloží smíchem. Je to prostě oddychovka, žádný drama ani přetechnizovaný film. Spíš bych řekl rodinná komedie s troškou té romantiky. Osobně se na to podívám vždycky znovu a rád.(27.11.2006)

Takhle jsem se zase dlouho nezasmál. Výtečný nápad a stejně dobré zpracování. Mohlo se to zvrhnout v totálně trapnou taškařiny, ale místo toho to bylo pojato velmi "seriózně" a s celkem inteligentním humorem. A dokonce spatlaný nepovedený klon mi připadal vtipný a ne trapný. Všechny postavy do děje zapadali a výborně se doplňovali. Děj naprosto nenásilně plynul k očekávanému finále, s naprostou lehkostí, vtipem a šarmem. Od začátku do konce jsem se bavil a hodně nasmál. Povedené! Howgh!(31.12.2013)

• - Michaelu Keatonovi se postava Douga nelíbila. Roli vzal až poté, co ji přepsali scenáristé. (Fenk)

• - Ve scéně kdy se klony potkají v restauraci na záchodě, originál začne po hádce topit v umyvadle klon. Poté je střih a klon má mokré šaty ale suché vlasy. (Mydlivoj)

• - Dougovo (Michael Keaton) auto BMW 2002 je z roku 1972. (rafix)