Teče tudy řeka

• USA A River Runs Through It (více)

Dokonalý okamžik netrvá věčně, ale zůstává v našich vzpomínkách. Příběh dvou rozdílných bratrů, které pojí vášeň pro rybaření... Říká se, že v Montaně jsou jen tři místa, kam se chodí včas. Na mši, do práce a na ryby. Tohle rčení přesně odpovídá příběhu rodiny reverenda Macleana, která žije v malebném horském městečku na soutoku tří řek. Osobitý presbyteriánský reverend učil od mládí své syny vnímat magickou krásu divoké přírody a lásce k rybolovu. Rybaření zůstává jejich jedinou společnou vášni i v dospělosti. Zatímco starší Norman začal studovat vysokou školu, mladší Paul si užívá života plnými doušky. Pohybuje se však v nebezpečném prostředí a jeho tajemství ho nakonec dostihne. Život těch, které bychom měli znát nejlépe, nám totiž uniká nejvíce... Poutavý melodramatický snímek Teče tudy řeka představuje třetí režijní počin slavného herce Roberta Redforda. Předlohou scénáře byla stejnojmenná autobiografická novela Normana Macleana, v níž se autor vrací do doby svého dětství a dospívání v prostředí montanské přírody. Ve své nejslavnější roli se zde představil Craig Sheffer, který ztvárnil postavu dokonalého Normana. Jeho nespoutaného bratra Paula ztělesnil hvězdný Brad Pitt. Snímek vyniká úžasnými scenériemi horské Montany, za což kameraman Philippe Rousselot po zásluze vyznamenán Oscarem za nejlepší kameru. (Česká televize)

Terva

Film získal Oscara za kameru - Philippe Rousselot - a na Kinema Junpo Awards cenu za zahraniční film. Hudba : Mark Isham - Nominace - 1993 - Oscar za nejlepší hudbu a 1994 - Grammy Awards - také jen nominace - možná je to škoda. ()

DEXTER099

Příběh dvou bratru a jejich životních cest.Ať už udělali dobré či zlé tak vždy měli klid na řece při chytaní ryb,která je vždy spojila i s jejich otcem.Dobré drama o rodině.Za mě 75 % a čtyři hvězdy. ()

frashmaker

Tak my zde všichni doporučovali tento film o rybaření a ač jsem nic nečekal, dostal jsem přesně to co jsem chtěl. Rybaření se věnuji už 13 let a tohle pro mě byl nádherný nesplněný sen. Zvláštní na tomto filmu je však to, že člověk celou dobu a každým okamžikem očekává nějaký zvrat a ten příjde až když s ním už nikdo nepočítá. ()

aluna

Film je jako samotný rybaření - 2 hodiny čekáte, než se něco stane, a i když vám za tu dobu parkrát ťukne, s uvědoměním planýho poplachu se zase ospale opřete do rybářský stoličky a klimbáte dál. Poetiku, kochání přírodou a okamžikem respektuju daleko víc než např. Wisemanovu předraženou bezduchou akci a Bayovy předražený všudypřítomný výbuchy, na tu správnou vlnu v týhle řece jsem ale nedokázala naplout, a tak na mě Redfordův film jen tak lehounce šplíchl, než by mnou skutečně protekl. Ono nějakej děj někdy nezaškodí. ()

JohnMiller

Nebudem klamať. Nie ie je to moja moju šálku kávy. Nerušená pokojná kamera, skvelý mladý Brad Pitt, obstojný príbeh ktorí (u nás) pred obrazovkou združil rodinu, no mňa sa tento film nedotkol. Dal som tomu šancu ale iba to prefrčalo okolo mňa. Redfordov režisérsky rukopis, hoci nie je nejako extra statický, ma nudil, takže nikomu neberiem vyššie hodnotenie, má to svoje čaro. ()

Želik

Život je ako rieka, občas plynie pokojne,občas je búrlivý a niekedy sa vyleje z koryta. Dostala som chuť vytiahnuť zaprášenú udicu, košík, pomaly vojsť do rieky a chytať ryby. ()

PP66

Romantický příběh dětství končí smutkem dospělosti. Tragická je i situace na těchto řekách pro původní druhy ryb, jak jsem četl v NG. ()

d-fens

"Proč lidi, co potřebujou pomoc, ji nechtějí?" - - Na toto som sa tešil čisto iba kvôli kamere (a že sa bolo na čo tešiť!). V prvej polovici som ani nič iné zaujímavé nepostrehol. Dej-nedej plynul pozvolna, žiadna hlavná línia, príbeh sa nečrtal. Potom však postupne, s pribúdajúcim počtom ulovených rýb, životných omylov a výhier mi dochádzala veľmi prostá, ale krásna pointa .... a rieka tečie..a tečie. A ľudia na jej brehoch žijú svoje strastné alebo úspešné životy. Hlavné je, aby ich tieto nezhody životných osudov nevzďalovali a neodcudzovali navzájom. Dôležité je blízkym pomáhať, ale je to tak ťažké, keď mnohí o to nestoja a nežiadajú... Na druhej strane, na čo by sa spomínalo nebyť aj takýchto rebelantských, paličatých, slabošských alebo príliš odvážnych ľudí? Bola by na svete nuda..... snáď sem napíšem raz viac, pretože mám pocit, že by som mal.... zatiaľ iba toľko! Príjemný, podnetný a poučný film - nielen pre rybárov, ale aj "rybárov". Či už chcú chytiť najväčšieho pstruha svojho života, alebo si uloviť úžasné miesto na univerzite, loviť v zradných alkoholových vodách Kalifornie (film je tak trošku aj o závislostiach!), alebo po plodnom živote s dušou radostnou ako poskakujúci pstruh a pokojnou ako ranný opar nad riekou, len tak si spomínať na minulosť - všetci týto rybári a "rybári" si zaslúžia pomoc a lásku svojho okolia, aj keď o ne nestoja. Vlastne, tá téma až taká jednoduchá nie je....mohlo by to zájsť do zbytočnej logiky typu "ten si za to mohol sám, a ten na sebe drel".....téma je polemická, a preto je lepšie ju nerozvádzať. Veľmi pekný film, vďaka kamere, scenáru, réžii, hercom, skladateľovi - všetkým tým, ktorý ma naň ulovili :) - "...jenom zřídka umíme pomoci těm, co jsou nám nejblíž. Buď nedokážeme rozpoznat jak a čím, a nebo, mnohem častěji, naše pomoc není přijímána. Ti, které bychom měli nejvíce znát, nám unikají. Přesto je milujeme. Můžeme milovat, aniž bychom chápali." ()

Martin741

Robert Cervenyford sa predviedol ako reziser v plnej nadhere, a opat dokazal, ze to vie aj na poli hereckom, aj ako reziser. Pribeh je nieco na sposob Legenda o Vasni, k tomu vyborny Pitt ako herec, krasna priroda. Vsetko potom dotvoria prijemne rozhovory. 76 % ()

marcek

Můžu říct, že tohle je nejstarší film, který jsem s Bradem Pittem viděl. To je proste film, ktery musi kazdy videt. Robert Redford umi tocit nadherne filmy v prostredi nadherne prirody v Montane, jak pozdeji ukazal i ve filmu zarikavac koni. Vazne umelecke dilo. ()

Attta

Jestli byly devadesáte roky obdobím kdy vznikla většina mých oblíbených filmů, tak tohle je ta melancholická trešnička této fimlařské éry. Moc pěkně natočené. Chvilkama nudný, ale ten konec to napravil. ()

BarryLyndon

Krásný malý poetický film s excelentním mladým Pittem a Craigem Schefferem, který hraje jako budoucí velká hvězda, ze které nebylo vůbec nic.  Naprosto chápu, že film někomu nesedne. Objektivně se tu stane jen pár momentů, ale o jejich nezapomenutelnou právě film je. Myslím, že před pár lety bych to hrozně vyhejtil. 8/10 ()

tomtomtoma

Je to vzletná pocta podmanivému kraji Montana, estetickému kouzlu chytání ryb a bratrovi, který miloval život. Je to poctivá filmařská práce, která do poklidu vnáší nejistotu, život, kouzla a slabosti. Výzvy jsou od toho, aby se přijímaly. Ti, kteří by potřebovali pomoci, si o pomoc nedokáží říci, což je nosná myšlenka filmu. Nakonec zůstávají ty nezapomenutelné a čarokrásné okamžiky krás života. Hlavní postavou příběhu je Norman Maclean (příjemný Craig Sheffer, jako malý Joseph Gordon-Levitt, jako stařec Arnold Richardson), mladík s uměleckou a akademickou kariérou před sebou. Jeho ochutnávání života, vztah s bratrem a rodiči a jeho seriózní počátek žití v manželství. Ústřední postavou příběhu je Normanův mladší bratr Paul Maclean (zajímavý Brad Pitt, jako malý Vann Gravage), novinář milující život a jeho rychlý tep a omamnou chuť. Nezastaví ho zákazy proti lidskosti, nezastaví ho všemocná moc, nezastaví ho alkohol a ani karty. Vše plyne ve svém vnitřním smíření odstupu času. V oslavě krás života a jeho podmanivých podob. Z dalších rolí: svérázný otec bratrů, vášnivý rybář a reverend Maclean (sympatický Tom Skerritt), starostlivá matka bratrů paní Maclean (příjemná Brenda Blethyn), Normanova vyvolená žena a bezprostřední dívka Jessie Burns (zajímavá Emily Lloyd), její hlasitá a bodrá máma (Edie McClurg), nevyzpytatelný a tápající bratr Jessie s pokleslou touhou Neal Burns (zajímavý Stephen Shellen), energická a půvabná indiánská dívka Mabel (Nicole Burdette), extravagantní a povolná dívka Rawhide (Susan Traylor), či jeden z kamarádů bratrů Chub (Michael Cudlitz). Má to své poselství, má to svou eleganci, má to svojí vznešenost. A přesto je to především poklidná poklona rodnému kraji a životu v kouzlu přírody. ()

Dannysek4U

Na ryby nechodim, v Montane jsem nikdy nebyl... a evidentne je to skoda. I pres priisnou zdlouhavost a vlastne nulovej obsah davam za ctyri, protoze ta poklidna atmosfera je k nezaplaceni. ()

zette

Krasna priroda, dobra kamera, prumerny pribeh a strasna nuda... Za zminku stoji Brad Pitt ve sve prvni vetsi roli. ()