Teče tudy řeka

• USA A River Runs Through It (více)

Dokonalý okamžik netrvá věčně, ale zůstává v našich vzpomínkách. Příběh dvou rozdílných bratrů, které pojí vášeň pro rybaření... Říká se, že v Montaně jsou jen tři místa, kam se chodí včas. Na mši, do práce a na ryby. Tohle rčení přesně odpovídá příběhu rodiny reverenda Macleana, která žije v malebném horském městečku na soutoku tří řek. Osobitý presbyteriánský reverend učil od mládí své syny vnímat magickou krásu divoké přírody a lásce k rybolovu. Rybaření zůstává jejich jedinou společnou vášni i v dospělosti. Zatímco starší Norman začal studovat vysokou školu, mladší Paul si užívá života plnými doušky. Pohybuje se však v nebezpečném prostředí a jeho tajemství ho nakonec dostihne. Život těch, které bychom měli znát nejlépe, nám totiž uniká nejvíce... Poutavý melodramatický snímek Teče tudy řeka představuje třetí režijní počin slavného herce Roberta Redforda. Předlohou scénáře byla stejnojmenná autobiografická novela Normana Macleana, v níž se autor vrací do doby svého dětství a dospívání v prostředí montanské přírody. Ve své nejslavnější roli se zde představil Craig Sheffer, který ztvárnil postavu dokonalého Normana. Jeho nespoutaného bratra Paula ztělesnil hvězdný Brad Pitt. Snímek vyniká úžasnými scenériemi horské Montany, za což kameraman Philippe Rousselot po zásluze vyznamenán Oscarem za nejlepší kameru. (Česká televize)

Markussis

Příjemný, upřímný, naturalistický snímek. Redford je velký romantik a jeho kamera je zde silně zaměřena na přírodní panoramata. Těmito místy neteče jen řeka, ale zde se odehrává i životní příběh jedné rodiny. Film pouze tento příběh ukazuje, nesnaží se v něm interpretovat nějaké moudro. Jde pouze jen o znázornění krásy přítomného okamžiku. Velmi hezký film. ()

Maynard.

Spojení dvou velikánů - Pitt a Redford... No, co k tomu dodat, 2 hodiny víceméně nuda jak v Brně. Žádný dějový zvraty, žádný překvápka a ani bohužel žádnej moment, kterej by mi utkvěl v paměti. Je to takovej plynulej příběh o přírodě, vztahu k rybám a bohu. Takže pro rybáře a flanďáky ok, ale pro vobyčejnýho chlápka, kterej má rád roboty je to ztráta času :o). Brad je ale frajer, to se musí nechat, že mu to slušelo už takle za mlada. Ten jeho úsměv je prostě k sežrání a to nejsem teplej, ale žeru mu to. Jo, už vím co mi utkví v paměti - jak se pokoušeli sjet na rybářský pramici vodopád, což byl teda nápad za všechny prachy. Stylově to trochu připomíná Legendu o vášni, akorát, že je to nuda. A přesně tou nudou mi to připomíná Zaříkávače koní anebo uspávače hadů :o) ()

Ilhan

Film u kterého máte pocit, že se vůbec nic neděje a přece tak hezky utíká. Právě kvůli tomu, že máte pocit, že se dosud nic zlomového ani důležitého nestalo, máte při každém náznaku nějakého možného zlomu téměř strach, že se něco stane, něco čeho se bojíte a co nechcete aby se stalo. A když na konci filmu už máte pocit, že je to tady, všechno zase dobře dopadne, aby vzápětí, bez jakéhokoliv varování, přišla tragédie, která člověka zasáhne velice hluboko. K tomu ještě epilog, který Vaši duši zasáhne možná ještě více a připomene, jak rychle život utíká. S režií Roberta Redforda jsem se zatím příliš neseznámil, ale tímhle filmem mě uchvátil, takže se doufám co nejdříve dostanu k jeho dalším dílům. Skvělý film s dokonalým závěrem. ()

Hanys_

Pomalu plynoucí, nikam nespěchající příběh dvou bratrů. Je to takové to odnikud nikam, krásně melancholické, zároveň je ale člověk furt na trní, jestli se tam někomu něco nestane. ()

Rema

Esteticky pefektní film, který v sobě nese určitou temnotu a beznaděj, protože je pravdivě a obětavě zahraný a postrádá běžnou filmovou nadsázku. Nedá se na něj dívat jako na produkt zábavního průmyslu (tak jako sledujeme Legendu o vášni), protože není snadné získat citový odstup. Trápíme se a je nám trapně, zlobíme se a cítíme křivdu víc než hlavní hrdina. Pochybuji, že si někdo tento film pustí s radostí podruhé. S radostí určitě ne. To je rozdíl mezi uměním a zábavou. ()

DannyBoy80

Komorní drama zasazené do nádherné krajiny Montany. Výborná kamera. Herecké výkony nadprůměrné, dokonce i u Pitta, kterého jinak nemusím. Drama dvou rozdílných bratrů a jejich otce, kteří mají společné jen muškaření. Přes veškerou rozdílnost spolu všichni vycházejí harmonicky. Obrazová alegorie, která nenudí i když akce a zvraty chybějí. ()

slunicko87

Tento film diváka připravuje na zvrat v ději na tolika místech, že když na něj nakonec opravdu dojde, paradoxně moc silný dojem nezanechá. Pro mě film, který sice příjemně plyne, ale kvůli špatně vystavěnému závěru spíše vyšumí, než zapůsobí. ()

bobstock

Taky na to nakonec došlo. Nejnudnější film s Bradem Pittem. Krásně nasnímaný, citlivě a duchaplně popsaný příběh rodiny z nádherné Montany, který se krom pár černých her z pokeru a hádek o ženský či ukázkového muškaření nikam moc neposouvá. 50% ()

neneka

I já mám moc ráda režie Roberta Redforda... to jeho pomalé tempo, které kdyby bylo rychlejší, tak je všechno špatně. ()

Emzet

"In our family, there was no clear line between religion and fly fishing." Pro někoho (má drahá polovička) nuda k uzoufání, pro někoho katarze, která nebohého diváka hodiny později zpoceného vytrhává ze spánku. Co je však nejhorší, krásu Řeky nelze moc dobře popsat ani přiblížit. Ten film musíte vidět a pocítit; možná si později řekneme, jestli jsme se shodli či nikoliv, ale to je tak asi vše. Není to jen Redfordovou režií, ani Rousselotovou kamerou (ač ten Oscar je bezpochyby zasloužený), ani bezchybnými výkony všech zúčastněných (rád bych tady vypíchl občas opomíjeného Skeritta; bez něj by ten film byl třetinový), je to něčím v předloze a v jejím převodu na plátno. Možná Redfordův voiceover, kde předčítá přímo z knihy, nevím. Takovýto pocit po zhlédnutí filmu nemívám. Podobně silný, podobně dobrý, ale nikdy to není quite like this. A ještě nikdy jsem neviděl film, který by se zabýval myšlenkami transcendence, který by je zároveň uměl tak svěle vyjádřit. Jedinečný zážitek. "I am haunted by waters." ()

Amper01

Moc příjemný filmík. Vlastní příběh sice o ničem, ale natočen v nádherné scenérii... Takže jsem mu odpustil i toho reverenda, který nevěřil v Boha (vtipný paradox, což?) A taky ten konec, ač jsem ho předvídal od začátku, stejně mi vadil... ()

S.Dedalus

sentimentální nudný blábol bez jakékoliv hloubky či myšlenky jako reklamní spot na nádhernou krajinu v montaně by klidně stačilo deset minut ()

Adm.Nelson

Ja si na rozdiel od väčšiny myslím, že pokiaľ ide o dejovú rovinu, tak sa toho udialo celkom dosť. Pokojné tempo rozprávania sa k takémuto filmu taktiež úplne hodí. Redfordova réžia je istá (kvitujem použitie starých fotiek), je to orámované peknými zábermi prírody a záver ma dojal. Bol by som rád, keby sa takýchto filmov točilo viac. 10/10 ()

truby

Příběh velmi jednoduchý a prostý, ale ten zde nehraje takovou roli podle mně. Tohle je o skvělé režii, kameře, atmosféře. Navíc je to zasazeno do doby začínajícího 20. století a do nádherného kousku přírody. Prostě skvělá filmová poetika a mistrovský režijní kousek. ()