Teče tudy řeka

• USA A River Runs Through It (více)

Dokonalý okamžik netrvá věčně, ale zůstává v našich vzpomínkách. Příběh dvou rozdílných bratrů, které pojí vášeň pro rybaření... Říká se, že v Montaně jsou jen tři místa, kam se chodí včas. Na mši, do práce a na ryby. Tohle rčení přesně odpovídá příběhu rodiny reverenda Macleana, která žije v malebném horském městečku na soutoku tří řek. Osobitý presbyteriánský reverend učil od mládí své syny vnímat magickou krásu divoké přírody a lásce k rybolovu. Rybaření zůstává jejich jedinou společnou vášni i v dospělosti. Zatímco starší Norman začal studovat vysokou školu, mladší Paul si užívá života plnými doušky. Pohybuje se však v nebezpečném prostředí a jeho tajemství ho nakonec dostihne. Život těch, které bychom měli znát nejlépe, nám totiž uniká nejvíce... Poutavý melodramatický snímek Teče tudy řeka představuje třetí režijní počin slavného herce Roberta Redforda. Předlohou scénáře byla stejnojmenná autobiografická novela Normana Macleana, v níž se autor vrací do doby svého dětství a dospívání v prostředí montanské přírody. Ve své nejslavnější roli se zde představil Craig Sheffer, který ztvárnil postavu dokonalého Normana. Jeho nespoutaného bratra Paula ztělesnil hvězdný Brad Pitt. Snímek vyniká úžasnými scenériemi horské Montany, za což kameraman Philippe Rousselot po zásluze vyznamenán Oscarem za nejlepší kameru. (Česká televize)

cheyene

V určitých pasážích mi snímek lehce připomínal Legendu o vášni, ale ta mi přišla daleko silnější, intenzivnější a poutavější. Teče tudy řeka je dle mého názoru příliš rozvláčná podívaná, kterou však drží nad vodou herci a prostředí, v němž se odehrává. ()

Fiftis

Príbeh, odohrávajúci sa v nádhernej krajine pri rieke plnej rýb. Príbeh, ktorý svojím pomaly plynúcim tempom dáva divákovi dosť času nato, aby si ho náležite vychutnal. Príbeh, ktorý vyznávačov akčných scén asi nijako neosloví, ale priaznivcov pekných rodinných príbehov určite áno. Príbeh režírovaný Robertom Redfordom a s Bradom Pittom v druhej hlavnej úlohe. Nádherný príbeh, Pittova postava je jedna z mojich najobľúbenejších a jeho osud ma vážne dojal. Dovolím si citovať slová jeho brata: "V tej chvíli som vedel úplne jasne, že som bol svedkom dokonalosti ... môj brat stál pred nami na brehu rieky, akoby sa ani nedotýkal zeme - slobodný a nezávislý, ako umelecké dielo, ale ja som si práve tak jasne uvedomoval, že život nie je umelecké dielo, a že tento okamih nebude mať dlhé trvanie ... ". Krásny film. ()

Aky

Refordova režijní ruka je přesná a čistá jako skalpel. Příběh, který převyprávěný neznamená nic moc, ovčem natočený tímto způsobem, v krásné krajině, s herci jakými jsou: Craig Sheffer, Brad Pitt, Tom Skerritt, rázem představuje zcela mimořádný zážitek. Jednu chvíli jsem sahal i po páté hvězdě. ()

Cappuccino

PRED ZHLIADNUTÍM FILMU NEČÍTAŤ OBSAH - JE V ŇOM SPOILER (udalosť, ktorá sa odohrá až v posledných desiatich minútach). __ Dve hodiny bez pointy, bez ničoho. Áno, dámy a páni, to je Robert Redford. Presne takého ho my všetci milujeme. Vôbec nič prevratné, nič srdcervúce. Jednoducho štát Montana, hory, rieky - všetky prírodné krásy. Precízne podaná réžia, ktorej nelze absolútne nič vyčítať. Ak by ste sa ma spýtali prečo som vlastne nedal piatu hviezdu, pravdepodobne budem len zaryto mlčal. Naozaj, skutočne, vážne nepoznám odpoveď. __ Ale z akého dôvodu som dal tie štyri? Už pre nedávno spomínanú réžiu, čaro rybárčenia/horských riek a bratské puto dvoch (sympatických) antoným. ()

misterz

Zaujímavo prerozprávaný životný príbeh dvoch bratov s odlišným postojom k životu a jednou spoločnou vášňou. V ich živote vždy bola iba jedna nemenná istota - rieka, len pri nej si absolútne rozumeli, len pri nej našli ten svoj ostrovček pokoja a pohody.... Musím uznať, obaja bratia to zahrali presvedčivo, hlavne B. Pitt, ktorý sa tu vo svojej typickej póze "tak trochu rebela" jeho rannej tvorby cíti ako ryba vo vode. K tomu ešte treba prirátať šikovnú réžiu a zábery na prenádhernú prírodu Montany a o príjemný filmový zážitok je postarané. Robert Redford skrátka vsadil na osvedčené veci, a tie mu aj vo veľkej miere vyšli. 75/100 ()

Šakal

Pro jednoho (nudný) film o ničem, pro druhého film „o všem“. Troufám si tvrdit, že R. Redford do tohoto snímku otiskl střípky ze svého dětství resp. života a proto jeho vyprávění vychází nikoliv z úst, ale ze srdce. Jako malé chlapce, nás společně s bratrem, vzal na snímek otec do kina a já si, jako začínající zapálený rybář, užíval všechny ty scény společného muškaření, přičemž síla příběhu byla pro mě, úměrně mému věku, obestřena tajemstvím. Po více než dvaceti letech, jsem se k Redfordově volně plynoucí řece, s občasnými zrádnými peřejemi, roztodivnými kameny, vytvarovanými působením vody a času a skrývající pstruhy, vyrážející za nastraženou muškou vrátil, abych pochopil. „Nakonec všechny věci stejně splynou v jedno a odplaví je řeka. Ta, která běží přes kameny už od stvoření světa. Přerušená snad jen potopou. Na některých kamenech leží věčné kapky deště. Pod těmi kameny jsou slova a některá ta slova jsou jejich. Stále se tam vracím“. Děkuji Roberte, ze srdce. 100% ()

Anderton

Táto Redfordova rieka možno pramení v malom lesíku a ústi do búrlivého oceánu, ale my sme svedkami jej toku iba miernymi tokmi a zákrutami, sledovanie filmu pripomína skôr oddychové člnkovanie (alebo ak chcete rybačku), ako divoký rafting. Na tom nie je síce nič zlé, dokonca je to aj príjemné, avšak prítomnosť silnejšej zápletky a dramatizácia v určitých okamžikoch deja by výslednému tvaru rozhodne prospela. Príjemný hrejivý, typicky americký filmík na víkendové popoludnie, ktorý poteší, ale až tak úplne nechápem Redforda, čo ho natoľko na scenári upútalo, že sa ho rozhodol aj sám natočiť. ()

WANDRWALL

Nakolik je člověk vychovatelný? Zase je tohle téma zde středem pozornosti a neví si s ním rady ani reverend! Co potom já, běžný divák a člověk. ()

klerik

Rodinná sága s krásnymi obrazmi. Vzťahy sú dôležitejšie ako príbeh, Brad Pitt je na úlohy "rebelov bez príčiny" ako stvorený. Taká komornejšia LEGENDA O VÁŠNI... ()

dopitak

Film skoro úplně o ničem, ale krásně natočeném ničem :-) Nádherná příroda, citlivý příběh, skvělý Pitt a neméně tak Sheffer. Oddechovka, která nezklame. ()

Arsenal83

Ten popis k filmu je dramatickejší než film sám. Keď si chcem vychutnať horské prostredie alebo americkú divočinu a k tomu vidieť aj drámu a romantiku, tak určite siahnem po Legende o vášni, pretože tam je všetko. Tento film pochádza zo zhruba rovnakého obdobia, no je len odvarom bez nejakého deja. Pre vzrušujúcejší zážitok sa môžete dve hodiny radšej pozerať na akúkoľvek rieku. ()

Chrustyn

Začátky Brada Pitta v melancholickém filmu Roberta Redforda o bratrech a rybaření. Příjemná ale zdlouhavá podívaná. ()

mat.ilda

Je celkem jasné, že se tady schyluje k tragédii, visí od začátku ve vzduchu, ač je dětství obou bratrů vylíčeno idylicky, zbývá jen vyčkat, zda bude hrát prim jakýsi kainovsko-ábelský komplex, rivalita v lásce, nebo prostě jen fakt, že neposluchy špatně končí... Roztomilost dětských představitelů (sladký Joseph Gordon-Levitt ♥) padla dovršením dospělosti, přeceněním míry talentu a podceněním dobových účesů a pokrývek hlavy... Netýká se Brada Pitta ♥, tomu by na hlavě slušela i chcíplá kočka, naštěstí čas tvídových kšiltovek brzy pominul a klobouky Craigu Shefferovi opticky ubraly půl metru hlavy, škoda jen, že exteriéry, kdy nechával na hlavě, nebyly frekventovanější... Díky krásné přírodě, s láskou popsaném vztahu k rodnému kraji, rodinné soudržnosti a Normanovým slovům směrem k osobnosti svého bratra: "V té chvíli jsem věděl naprosto jasně, že jsem byl svědkem dokonalosti... můj bratr stál před námi na břehu řeky, jakoby se ani nedotýkal země - svobodný a nezávislý, jako umělecké dílo, ale já jsem si právě tak jasně uvědomoval, že život není umělecké dílo a že tento okamžik nebude mít dlouhé trvání..."... nu a samozřejmě i díky mé slabosti pro Brada, který hned na začátku kariéry přesvědčil, že minout herectví by byla velká chyba a nejen pro něj samotného, uděluji tomuto, z průměru nijak zvlášť nevybočujícímu snímku... až tři hvězdy. ()

Sofia

Poeticky vyprávěný příběh, pomalu plynoucí až k nenávratné tragédii. Krásně nasnímané, krásně odvyprávěné. Pohlazení po duši. ()

evapetra

Film teče spíše pomalu a líně na rozdíl od té divoké řeky v Montaně. Docela příjemně strávené dvě hodinky, ovšem za pár dní si z toho všeho budu pamatovat jen krásné záběry té divoké přírody. Na rozdíl od podobně poeticky laděných počinů Kachyňových, jakými jsou třeba Zlatí úhoři nebo Smrt krásných srnců, už nemám potřebu se někdy znovu k tomuto filmu vracet. ()

Kimon

Nádherný příběh vykreslený ještě nádhernější kamerou, tak příznačnou pro Roberta Redforda, režiséra. Krásná krajina horské přírody a dravost řeky spolu s příběhem jedné rodiny jsou v tomto snímku svázány tak, jak to dokáže málokterý režisér. Kdesi jsem četl, že Robert Redford - režisér je lepší, než Robert Redford - herec. Možná je to i pravda, i když podle mého mínění je i ten herec vynikající. ()