Teče tudy řeka

• USA A River Runs Through It (více)

Dokonalý okamžik netrvá věčně, ale zůstává v našich vzpomínkách. Příběh dvou rozdílných bratrů, které pojí vášeň pro rybaření... Říká se, že v Montaně jsou jen tři místa, kam se chodí včas. Na mši, do práce a na ryby. Tohle rčení přesně odpovídá příběhu rodiny reverenda Macleana, která žije v malebném horském městečku na soutoku tří řek. Osobitý presbyteriánský reverend učil od mládí své syny vnímat magickou krásu divoké přírody a lásce k rybolovu. Rybaření zůstává jejich jedinou společnou vášni i v dospělosti. Zatímco starší Norman začal studovat vysokou školu, mladší Paul si užívá života plnými doušky. Pohybuje se však v nebezpečném prostředí a jeho tajemství ho nakonec dostihne. Život těch, které bychom měli znát nejlépe, nám totiž uniká nejvíce... Poutavý melodramatický snímek Teče tudy řeka představuje třetí režijní počin slavného herce Roberta Redforda. Předlohou scénáře byla stejnojmenná autobiografická novela Normana Macleana, v níž se autor vrací do doby svého dětství a dospívání v prostředí montanské přírody. Ve své nejslavnější roli se zde představil Craig Sheffer, který ztvárnil postavu dokonalého Normana. Jeho nespoutaného bratra Paula ztělesnil hvězdný Brad Pitt. Snímek vyniká úžasnými scenériemi horské Montany, za což kameraman Philippe Rousselot po zásluze vyznamenán Oscarem za nejlepší kameru. (Česká televize)

PROCESOR

Čekal jsem něco jako Legenda o Vášni, ale tenhle příběh je úplně jiný. Vše je posazeno do panenské přírody a zdánlivě se tam nic moc neděje. Chodí se na ryby, hrají se karty, chodí se tancovat, opíjí se, prostě se žije. Jenže zdání klame. Snímek má v sobě nesmírnou hloubku a moudrost. Společné spokojené chvíle se svými blýzkými prostě ničím jiným nenahradíš...... ()

pakobylka

ŘEKA. Věčná - z našeho pohledu ... svůj čas počítá v docela jiném rytmu nežli člověk. Nicméně - možná právě proto platí, že do stejných vod dvakrát nevstoupíš. A o tom to je ... zdánlivě všední příběh dvou bratrů, který pozvolna získává punc osudovosti, když se na své křivolaké cestě mimoděk dotýká nebe i pekla. ()

filmharmony

...vnímání krásy přírody i lidských charakterů, pocit, že cítím vůni vody a slyším vítr ve větvích... vidím úsměv i přijetí toho, co nevyhnutelně musí přijít... symfonie v příběhu... Redfordova režie, úsměv Brada a síla v touze se vyjádřit... ()

Mitzi

Ještě nikdy mě nenapadlo, že je krásné chytat ryby. Kdo pochybuje, ať se podívá :-) A pokud se vám navíc líbí jak hraje Brad Pitt, tak tenhle film nemůžete hodnotit na míň než 80% ()

tom88

Veľmi pekná dráma, príbeh zo staršieho obdobia v Amerike. Redford ako režisér je veľmi zručný a zdatný. Maličký Gordon-Levitt a mladý Brad Pitt v začiatkoch tiež slušne zahral. Veľmi pekné prostredie. Nejde síce vo filme o niake filozofické a hlbšie veci, ale príbeh je príjemný. Film by mohol byt o niečo kratší. Je to medzi 3* a 4*. 70% ()

dr.fish

Vzpomínám si, jak jsem byl v roce 1993 na premiéře v Brně v kině Art. Odcházel jsem naprosto nadšený. Dnes jsem film viděl znovu po dvaceti letech. Mezitím jsem viděl můžu říct stovky filmů a to, co ve mně tenkrát zanechalo nesmazatelný dojem, dnes kolem mne proplulo bez sebevětšího kontaktu. Rodinná sága zůstal hluboko ve stínu Legendy o vášni a podobných gigantů. Tady se to Brad Pitt naučil a v Legendě o vášni to zúročil. 70% ()

kocik1

Film, který proteče vaším životem stejně jako ta řeka, krásná, fenomenální, ale pro uspokojení právě jen jednoho večera. ()

Radiq

V podstatě je to čekání na nějakou tragédii, která by se tam mohla stát, aby ten film nebyl úplně o ničem. Většinu času je to totiž o vychvalování muškaření před klasickým chytáním ryb, o tom jak se tomu hlavnímu bráchovi dařilo v balení své budoucí ženy a o hýřivém mladším bráchovi, kterej zná jen novinařinu, rybaření a hazard. Pak se tam dost často omílaj kostelní móresy, kecy o bohu a od boha, což nemám rád. Tu knížku bych nechtěl číst, musí to být strašná nuda. Ale film je to pěknej. To, jak se Redfordovi podařilo uctít montanskou přírodu, všechny ty kaňony, lesy, louky a samozřejmě řeky, to bylo poetické. Akorát mám dojem, že žádná jiná zvěř než ryby tam nežije. K hereckému obsazení musím souhlasit s většinou - že Brad Pitt se tady opravdu povedl, sympaťák jeden, a není to jen krásnou tvářičkou. Co se mi nelíbilo, tak když říkali, že v 16 letech začal Norman (starší bratr) pracovat v lese, ale vypadal tak minimálně na 25. K tomu navíc ještě mladší bratr v té době vypadal jak dospělej Brad Pitt. Prostě mi nepřišlo uvěřitelné, že by v tak mladém věku vypadali tak vyspěle. Kdo má rád Josepha Gordon-Levitta, ten si ho tady na začátku užije jako dětské ucho. ()

andrii

Brouká si americká Berounka. Napojte se mezi břehy. Osudy proudí. Ve vlnách. Klidnými vodami. Lidsky se klikatí. V hlubinách. Plaváčci na loďkách bytí plují zdobným krajem, citovými meandry. Nechávají se unášet lahodným, zrcadlovým pelem labutích peřin, když vtom jednoho z nich zaplaví vír blyštivých sáček, "blátivý" terén, mefistofelovský háček strhne, vleče do zrádných peřejí, kde se ramena lomí do ruda, a pryč je poezie. ()

Vraccas

Dobrý film škoda jen, že jsem jej viděl ve velmi špatném českém dabingu. Film má vynikající herecké obsazení a skvělou režii. Opravdu jsem od tohoto filmu očekával méně. Zjsitil jsem, že mě to dalo něco co ani nedokážu popsat.... Možná to bude vztah dvou bratrů, který mi připomíná mě a bráchy. ()

Diego

Poklidný příběh, který neobsahuje žádné velké zvraty a vyhrocené situace..prostě si jen tak pluje.. ()

Tomesh

Sice pomale plynoucí film, ovšem ve svém jádru skrývá nevšední krásu. Rád bych si jednou zamuškařil uprostřed divoké řeky v montanských hvozdech.. ()

VanTom

Něco tomu chybí. Dospívání dvou bratří v nádherné přírodě Montany - plné víry a především rybaření - nedosahuje parametrů rozmáchlé rodinné ságy, i když by očividně chtělo (srovnání s 'Legendou o vášni' neunese). Nejpříjemněji vycházejí odlehčené epizodky např. z balení děvčat, jinak se snímek pod tíhou "větších než život" emocí poněkud prohýbá. ()

fabecc1222

Za mě teda vyhrává spíš ta nuda no... Redforf jako režisér, no nevim no, nikdy mě nenadchnul.... Tenhle film mi přišel dost často jakoby o ničem. Je tu výborný Pitt, a výborná dobová atmosféra, kostýmy a takové věci, ale až příliš často to nechává unikat myšlenky směrem někam mimo dění na obrazovce. ()

Autogram

Rybárskej komunite film možno niečo povie, ale ja k tomu vzťah nemám. Takže mi je jedno, či ide na ryby Pitt alebo Redford, prípadne jeden pri tom režíruje druhého so záplavou patetických rečičiek. Udalosti dvojhodinového filmu sú kompletne zhrnuté v osemriadkovom obsahu a tak je film už len stratou času. Pozerateľná bola len úvodná časť s pár akčnými scénami a splavom vodopádu. Zdá sa mi, že Redford hral v oveľa lepších filmoch, ako sám režíruje. ()

JohnSmith

Tohle Redford snad nemyslel vážně. Nebýt několika málo svižných okamžiků, tak bych nedal ani 1*. Neskutečná nuda o ničem. ()