Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Honny2

Pěkný a příjemný snímek pro odpočinkový večer, kdy už chcete pouze vypnout mozek a sledovat něco lehčího. K tomu účelu je to vynikající podívaná... Podruhé to bylo ještě lepší! ()

Yarwen

Když osmdesátiletého dědka nadabuje dědek pětasedmdesátiletý, je to jedno. Když čtrnáctileté kluky nadabují devítiletí kloučci, je to jako jedna rána mezi dvě oči. Oč by bylo moudřejší - a levnější – ponechat původní zvuk. Co naplat, člověk se s tím po prvních patnácti minutách smíří a soustředí se na děj – ten má poměrně jednoduchou zápletku a scény jsou bohužel nereálné, přehrávané a jejich rozuzlení předvídatelné.. Na druhé straně nelze uvést, že celkový dojem z filmu je čistě špatný – má svůj spád a apeluje na hodnotu kamarádství, kterého je třeba si vážit; konečné hodnocení tak vidím blízko průměru. Rozhodně film ale nevyznívá jako doporučení k přečtení knižní předlohy, ostatně King má slabé chvilky poměrně často – ovšem nečetl jsem a jiné komentáře se vyjadřují poměrně pochvalně. ()

grerar

Jak říká Tosim: otrocké převedení děje knihy na plátno. Nesedělo mi oblečení herců - viz např. v 57. roce natočený film Jako zabít ptáčka (Tohle mělo být z 59. roku). Navíc pro mne bohužel nedocházelo k nějak zvlášť dramatickým scénám, které by mnou nějak pohnuly. Vlak na mostě? Pijavice? Nejdrsnější byli asi ti kojoti a vygradovaná scéna, ale pořád to bylo strašně předvídatelné. A to si myslím, je nebývale těžký handicap - u filmu, který nemůže být kvůli jazyku i kvůli konotacím srozumitelný pro děti. Ale možná je podceňuji. Je to spíše takový lepší oddechový televizní film. Slabší 4* ()

mh.mail

80% - Protože jsem věděl, že se jedná o adaptaci Kingovy novely, kterou jsem neznal, pořád jsem čekal, kdy se tam objeví nějaké mysteriózní prvky. K ničemu takovému nedošlo a celý film je takovým příjemným a neokázalým vyprávěním. Až mi to připomíná některé Kachyňovy filmy, ve kterých taky "nejde o nic" a přitom jde vlastně o všechno. ()

sandinista

I když už jsem nějakou dobu v jiné věkové kategorii, příběh mě upoutal natolik, že jsem si na chvíli připadal o nějakých 10-15 let mladší. Lehká naivita kluků mi vůbec nevadila, vzpomněl jsem si, jaký jsem byl v tom věku já. Trochu navíc mi připadl rámec celého příběhu (osoba spisovatele a osudy kamarádů). A Kiefer Sutherland byl ve své roli fakt boží :-) ()

jasanka

Začátek byl takový "nenadchne, neurazí". Postupně jsem se ale bavila víc a víc, a musím říct, že být mladým klukem, tak tenhle film asi pořádně žeru. Road tripy mám moc ráda, k tomu krásná příroda a čtyři silné příběhy. Nemůžu opomenout ani velice povedenou hudbu. Tenhle film bych navíc povinně pustila všem lidem, kteří si myslí, že to děti mají v životě lehké, nebo zastávají názory typu "ta dnešní mládež je ale hrozná". A poslední věta...? Svatá pravda, kterou si málokdo z nás přizná. ()

Mr. Sandman

Naprosto, zdaleka, absolutně nejkingovštější adaptace, co jsem kdy viděl! Brečící film, to vám garantuju. Moc krásný, opravdu nevím co k tomu říct, proto mám Kinga tak rád. Období ve kterým se to odehrává mi hrozně sedí, je to dobře obsazený, sentimentální a hořkosladký příběh. Ta píseň se k tomu tak hodí, doprdele já jsem paf, to vystihuje kouzlo mládí, života, přátelství, tak jednoduše, civilně, skromně a magicky. ()

chelsea17

Krásně pohodový film na jakýkoliv večer. Pro někoho kdo hledá uvolnění, nějaké to zamyšlení a trochu té nezbytné dramatičnosti, je to přesně to pravé. Stand by me vypráví příjemný příběh čtyř odlišných kamarádů, kteří se, jak za starých časů ještě bývalo celkem zvykem, vydávají na dalekou pouť jen proto, aby mohli vidět mrtvé tělo. Film má plno pěkných záchytných bodů, které jsou promyšlené a hezky se na ně kouká. Neexistuje žádná nudná či nezajímavá část, má to parádní hudbu a závěr je přesně takový, jaký jsem si mohl přát. Rozhodně hraniční s plným ohodnocením, kdo ví, jestli ho po čase nenavýším ... Počet hodnocení: 3 150 ()

Mike.mk1

Další zpracování Kingovy novely, řekl bych dost vydařené, ale přecejen, knížka mě skutečně chytla za srdce, to se o filmu říct nedá, pocity byly chladnější, škoda. ()

tragos

Přiznám se, že důvod úspěchu tohoto snímku mi zcela uniká. Pravda, herectví těch čtyř je vynikajicí, ovšem zbytek je průměr. Chápu, co tím příběhem chtěl King říci, jde o to, že Reiner tomu nedokázal dát ani trošku výjimečný háv. ()

Krchy

Kdybych předtím nečetl povídku, dám za pět. Takhle prostě nemůžu. Ale ty čtyři si film nepochybně zaslouží. ()

Andronikos

Je to až príliš kingovské (detstvo vs. dospelosť, kamaráti, psychoanalýza), ale pritom sa tam - nekingovsky - nedeje takmer nič, čo by udržalo v napätí (výnimka: vlak). Záverečná konfrontácia s teenagermi je podivná, jej morálne posolstvo mi uniká a to vážne mienené oháňanie sa zbraňou v rukách mladistvých má možno istý šmrnc v USA, ale u nás v Európe... Zhliadnutie "dáviacej" scény by som si rád odpustil. Inak to je však príjemný film, na ktorý mám dobré spomienky. Prvýkrát som ho videl v nemčine, keď som nemecky ešte nevedel. :) Inak mám pocit, že vtedy v programe figuroval pod názvom "Tajomstvo jedného leta" a vďaka tomu ma spoľahlivo zaujal. ()

Rokle

Vrátilo mě to do dětství, kdy jsme s klukama vymýšleli různé blbosti a přemýšleli jaké tajné akce budeme provádět. Skromný film, hluboký uvnitř, nikdy nevíte, jakým směrem se bude ubírat a přitom nemůžete spustit oči z obrazovky. Tihle kluci a jejich cesta vedoucí k jedné mrtvole vás posunou zpátky v čase, kdy vám pravidla dospělého života nic neříkala, nicméně v té bezstarostnosti jste prožívali nejkrásnější momenty, ke kterým se rádi vracíte. ()

Lyžař

Kouzelný snímek, jen co je pravda. Parta mladých kluků se vydá na výpravu za mrtvolou někde v lesích. Vše začíná - jak jinak - útěkem z dohledu rodičů. Dobrodružství téhle čtyřky mi připomnělo několik málo podobných zážitků z dětství (až na tu mrtvolu, samozřejmě) a četbu dobrodružných knížek. Dialogy jsou realistické, divák je občas vtažen do opravdu napínavých scén, ale závěr ve mně zanechal rozporuplné myšlenky - přecejen jsem od filmu čekal ještě něco víc; něco, co by mě doslova donutilo za rok znovu tenhle film vyhledat a shlédnout. Právě tento pocit ve mně vyvolal snímek podobného ražení - Nekecej a pádluj - sic hrdinové jsou již o trochu starší:-) ()

Elbarto08

Jedna z mála Kingových knižných adaptací, která se povedla. A že je jich málo. Road movie s vtipem, dávkou dramatu a nevědomostí ()

mourinho

Ne, ne, rozhodně nemám v plánu jakkoliv napadat zdejší nadšené komentáře. Ke Kingově tvorbě chovám totiž hluboký respekt, na druhou stranu ale zase nebudu lhát sám sobě a vychvalovat něco, co mě nudilo. Ten film je totiž jednoznačně určen pro jinou cílovou skupinu diváků, než jsem já. Chápu, že je to o síle přátelství, o odvaze, že toto "dobrodružství" dětských hrdinů může v někom vyvolat příjemné nostalgické vzpomínky na léta, kdy vám také bylo dvanáct, že jejich cesta nabízí řadu ponaučení a bla, bla, bla........jenže mě tam tyhle odkazy prostě nebaví hledat. Navíc mi tam schází nějaké to dějové odbočení, překvapivá zápletka či rozuzlení, celý ten příběh si jen tak plyne v jedné přímé linii a nic nečekaného se defakto nestane. No nevím pane Kingu, raději se držtě těch hororů. ()

Skawin

Po dlouhé době skvělá adaptace knížky. Rob Reiner vystihl emoce i atmosféru a herci jeho úsilí korunovali skvělými výkony. ()

zuzanocka

Neobyčajná cesta štvorice dvanásť ročných chlapcov.. za mŕtvolou.. =) No zároveň príbeh o priateľstve a o tom, ako priatelia môžu ovplyvniť a zmeniť váš život.. Postavy boli skvelé, každý chalan predstavoval úplne iný charakter.. A scénka s pijavicami .. =D Až koniec ma nakopol dať hodnotenie na päť hviezdičiek.. Pohľad z minulosti do súčasnosti hlavnej postavy, jeho osobné pocity a hlboké myšlienky.. =) Chválim Kinga, opäť vyprodukoval niečo geniálne.. ;) ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)