Nezaměstnaný Stanley Everett Cox se zamiluje do Iris Kingové. Zpočátku ji tají, že neumí číst ani psát, protože se za to stydí. Až později vyjde pravda napovrch a Iris se rozhodne mu pomoci. Díky své pevné vůli, odhodlanosti a Irisiny lásky se mu podaří zbavit se analfabetizmu. Touha po vzdělaní mu tak otevře nové možnosti... (oficiální text distributora)

Skip

Chvílemi možná až moc snaha tlačit na city, ale jinak velmi dobrý film se skvělým De Nirem a Jane Fondovou, která mu byla dobrou partnerkou. ()

Martin741

Zas tu je ten uzivatel - sexualny deviant - Radko Katrlik, ktory je fundom dalsieho sexualneho devianta menom dyvyne. A nielenze mi tento uzivatel uz kvalitne lezie na nervy, ale tvari sa ze je neviemaky filmovy znalec - komentuje fakt kvalitne diela. Tu ide o vyslovene plany pribeh ona + on, on je negramot a socka, ona je asi domaca putka - a na tom sa mam akoze bavit ? De Nirovi sa cudujem, ze do toho vobec siel, Jane Fonda je genialna herecka, takze jej angazman som nepochopil. A myslim, ze ani pochopit nechcem, len viem ze som sa xmrti nudil : 20 % ()

Juto

Film ukazujú triumf ľudského ducha. Pre Stanleyho je to boj o gramotnosť a realizáciu jeho potenciálu. Pre Iris je to nájsť odvahu milovať znova potom, čo ovdovie. 6/10 ()

laik_60

tak jednoduchý romantický príbeh, ktorý ale De Niro spolu s J. Fondovou povýšili na slušné romantické pozeranie sa. Fakt, kto sa nebránite romantickým drámam (nie je to žiadna "rosamundina pilcherovčina"), pozrite si. ()

rockwoman

Novoroční večer jsem se rozhodla strávit s mým hereckým oblíbencem Robertem De Nirem, který tu společně s Jane Fondovou tvoří sympatickou dvojici. Stanley & Iris = obyčejné lidské bytosti & nádherné svou přirozeností & prožívající dobré i špatné dny tak jak to v životě chodí. Jedno světlo uhaslo, ale to neznamená, že se někde nemůže rozsvítit další. ()

sedm.1

Velmi jednoduchý film,s velmi prosťoučkým dějem,ovšem zároveň nádherně romantický,zamilovaný,pohodový,krásný a hlavně podpořen skvělými hereckými výkony(souhlasím,že bez těchto dvou hvězd by tento film byl naprosto neznámým,zapadlým televizním minifilmečkem). ()

Vajonek

Romance o dvou lidech, kteří to (z různých důvodů) vůbec nemají lehké, žijí v nelehké době v chudých poměrech a snaží se nějak protloukat. A pak se potkají a mohou začít doufat, že jejich život (zase) nabere ten správný směr... Tenhle film má z mého pohledu dost nepravděpodobnou hlavní zápletku v podobě "handicapu" Stanleyho, také je místy hodně předvídatelný (o čem se asi tak budou bavit ti dva chlap(c)i usedající zkroušeně v parku pod strom?) a ke konci až moc pohádkový. Ale přesto (nebo právě proto) mi s ním bylo dobře a považuji ho za vydařený. Asi hlavně díky dvěma výborným hlavním hercům, kteří mi k sobě dobře sedli, příjemnému hudebnímu podkresu, určitému "retru", které z toho snímku dýchalo. Vyhovovalo mi tam vlastně i to prolnutí romantického motivu s obtížemi života lidí z nižších sociálních vrstev. Dohromady to stvořilo takový hezky akorát hořkosladký příběh, který člověka asi ničím (snad krom dobroty a krásných hnědých očí a dlouhých řas Roberta, případně pro další skupinu diváků modrých zraků Jane, v nichž by se Robert, jak sám říká, utopil :D) úplně neodrovná a daly by se na něm jistě najít nějaké mouchy, ale zároveň je to něco, co tu má být a divák to čas od času potřebuje a ocení. 75 %. ()

cab

Malo znama spise dramaticka romance v podani negramotneho, nezamestnaneho a stydliveho Stanley (Robert De Niro stale ve velmi dobre forme) a nedavno ovdovele Iris (bajecna Jane Fonda). Vrele doporucuji tento laskyplne a nezne zachyceny vztah dvou starsich lidi, kteri zjisti, ze se navzajem potrebuji. I v pozdejsim veku se da neco udelat se zivotem. 85% ()

Giggs

Hm, keď sa chce, tak to ide aj bez zbytočnych omačok a hlupych kecov (až na ten koniec). Škoda, že v sučastnosti je to čim ďalej, tym zriedkavejšie. ()

aLPaC

Obyčejný film, ve kterém kdyby nehráli Fonda a De Niro, nejspíš bych se na to nepodíval, a kdyby náhodou jo, nejspíš by mě to nebavilo. Jenže tady hrají a drží to nad vodou. De Niro mě opět přesvědčil, že zahraje jakoukoliv postavu, i čtyřicátníka, který neumí číst a psát, navíc neskutečně sympatického. Fonda nezapře svou rodinu, výborně se k Bobovi hodila. Chemie mezi herci byla vidět, což je rozhodně velké plus, protože ne u všech romantických filmů to tak bývá. Navíc sociální poměry, z kterých postavy pocházeli tomu dodali dramatický náhled takže horší, ale nakonec zasloužené čtyři body. ()

helloween93

Zajímavý příběh, ve kterém dominuje De Niro v roli analfabetického vynálezce. Jane Fondová tu i ve třiapadesáti vypadá skvěle. Shlédnuto na AMC. 4* ()

Duke90

Zpočátku vypadal příběh mnohem zajímavěji, než jak posléze pokračoval a v poslední fázi i skončil... Nečekal jsem bůhví jaký scénář, ale po první příjemné hodince tvůrci vážně ujeli a celá romance se zvrhla v nudnou a místy hodně hloupou taškařici. Často se nestává, že bych De Nirovi nevěřil postavu, kterou hraje, ale tentokrát jsem se nestačil divit co dokázal papouškovat za nesmysly... Nicméně poučná metafora, aneb čeho bychom si měli v životě nejvíce vážit, opět vyzněla působivě. ()

Verunka84

Uff, byl to nářez, nevím, jestli je to mojí náladou nebo náladou toho filmu, ale prostě Jane (ach ty účesy, že) a Robert De Niro v jednom filmu. Brečela jsem, jak odváděl otce do domova důchodců, brečela jsem, že jsem myslela, že happy end nebude...ale byl a byl to krásnej film. ()

Meleth

De Niro je úžasný v každém filmu, o tom není pochyb. Ale tohle byla až moc sladká romantika s ještě sladčím koncem. ()

revere

Příběh filmu plyne natolik pomalu a střízlivě, že mu jsem ochoten uvěřit. Končí pro mne scénou, kdy Stanley slabikuje dopis od Iris, je dojat jeho obsahem, ona tím, že jej přečte, a já obojím. Film však pokračuje krátkometrážní dvojkou, během níž jsem se chvíli obával tragédie, aby mne nakonec zdrtil jakýsi rychlokvašný happyend. Pro ty, kterým se Stanley & Iris také i přesto líbil, raději podotýkám, že mé tři hvězdičky stojí vysoko nad čtyřmi od kleopatry. ()