Stillwater sleduje amerického drsňáka z Oklahomy, který cestuje do Marseille navštívit svou dceru ve vězení za vraždu, o které tvrdí, že ji nespáchala. Konfrontován jazykovou bariérou, kulturními odlišnostmi a komplikovaným právním systémem si Bill Baker ve Francii buduje nový život s jediným cílem – osvobodit svou dceru. (Magic Box)

PROCESOR

Tak už to, že samotný příběh není moc akční, spíše nudný úplně stačí, ale aby toho nebylo málo, musí se pro vykreslení postav uplácat ještě tříhodinový balast okolo, aby bylo jasný, že přítelkyně je herečka a dcera je lesbička. A dále i když si to pustíte dabovaný, tak půlku filmu mluví asi pro znázornění, že Bill je Američan a neumí francouzsky právě francouzsky doprovázený anglickými titulky. Takže za mě zklamání, možná kdyby to trvalo 90. minut. Co bude dál budou se točit pětihodinový filmy, kde budeme sledovat, jak se nic neděje... ()

Juto

Pripadá mi to ako Frankensteinovo monštrum z najmenej dvoch poskladaných filmov, ktoré sú nešikovne skombinované plné dier v zápletke, nepravdepodobnosti. Najmenej presvedčivý je režisér McCarthy, ktorý sa pokúša vybudovať nejaké napätie, ale moc mu to nejde, pričom väčšinu tejto práce robí partitúra Mychaela Dannu. Neskoršie dejové zvraty sa stávajú takmer absurdnými, keď do hry vstúpuje Akim. 5/10 ()

Lamprea

Dlouhá, ale kvalitní podívaná. Taková klasická soušl looser americká indie, akorát odehrávající se v Marseille. Kdo tomuhle žánru/subžánru neholduje, tomu to asi nic moc neřekne. Life is brutal ()

UhLee

(6,5/10). Asi jako každý jsem o tohoto dramatu očekával kapánek více. Matt Damon mohl projevit daleko víc emocí, protože to je fakt dobrý herec. Možná i právě proto se jej režisér rozhodl obsadit do role, kde vlastně nemusí až tak moc hrát vnějškem, ale hlavně vnitřkem. Bill Baker se ocitá na morální křižovatce a ani já sám bych upřímně nevěděl jak z toho elegantně vybruslit. Snímek se dost vlekl a stopáž přes dvě hodiny je opravdu odvážná, až troufalá. Mně osobně to uteklo celkem rychle a každá scéna tady měla svoje místo. Pro mě osobně mělo největší emocionální dohru loučení s Mayou z Marseille. Hodnotil bych to jako docela odtažité komorní drama, které se vám ale dokáže dostat pod kůži, zapůsobit na vás svou výstavbou a celkovou atmosférou Francie. ()

Triple H

Pomerne chytré a nápad je dobrý, len sa možno trošku pridlho a priveľmi romanticky zameriava na vzťah Billa a Virginie a Mayi. Ak by sa v tomto kus ubralo alebo na to išlo inak, a McCarthy by film stiahol na cca 120 minút, mohla to byť pecka se vším všudy. Takto pointa trochu stráca na údernosti a jasnosti, resp. tých point sa dá nájsť viacero - aj imigranti, aj čo priniesol Trump, aj zahraničná politika, aj evidentná analógia k Amande Knox, aj metafora o súčasnej/budúcej Amerike. Išlo primárne o sebareflexiu smerom dovnútra alebo smerom navonok? Primárne o pohľad zvonka alebo zvnútra? O film, ktorý sa snaží Ameriku objektívne analyzovať, alebo skôr kritizovať? Asi všetko naraz, a preto je občas trošku nie úplne jasné akú funkciu má tá-ktorá postava plniť. Damon je sústredený a vlastne veľmi dobre obsadený, lebo jeho postava je nie len sympatická a je trochu buranská/neohrabaná, ale akosi keďže je to Damon, asi by sme mu mali držať palce? A to je práve cieľ, tzn. toto nie je len film o dobrom a sympatickom poctivcovi z amerického ľudu, Damon viac-menej reprezentuje Ameriku samotnú a minimálne to ako je vnímaná v zahraničí a z tohto dôvodu podľa mňa hlavnú úlohu lepšie obsadiť asi nešlo. Resp. dúfam, že to bol úmysel. Len teda tá Amerika z toho nevychádza práve najlepšie, a takáto studená sprška do vlastných radov (či už v prvom alebo druhom pláne)...nečudo že film sa neujal viac, na toto mnohí Američania momentálne chuť asi veľmi nemajú. Aj hlavný príbeh, ktorý tejto metafore slúži je nie práve na veselú nôtu a neponecháva vlastne priestor pre veľa nádeje či viery v lepšie zajtrajšky. Divácky nevďačný film, ktorý sa nesnaží ani o sympatického hrdinu, ani o to potešiť romantikou, ani o vrúcnejšie vzťahy, ani o to s aspoň trochou optimizmu hľadieť do budúcnosti. Skrátka pomerne bez útechy, ale Damonovi treba kvitovať, že sa na podobnú úlohu odhodlal, jedná sa asi o jeden z jeho najlepších výkonov, hoci sa to nemusí zdať na prvý pohľad. ()

Tosi

Matt Damon tady nehraje žádnýho americkýho nadčlověka, nýbrž průměrnýho chlápka, kterej se učí žít se svejma chybama. A musím říct, že mě tentokrát setsakramentsky bavil. Film je trochu běh na dlouhou trat', ale řeší vážný problémy, takže se není čemu divit a šanci si rozhodně zaslouží. Za výkon Matta Damona si tohle civilní lidský drama zaslouží solidní čytři pecky. ()

Johnny.ARN

Stillwater má len príbeh, nič viac. Príbeh jedného obyčajného roboša, ktorý ide zachríniť svoju dceru zo zlého frantíckeho väzenia. Dobre, lenže dalo sa to natočiť alebo prestrihať na podstatne svižnejšiu verziu, ktorá by si zachovala to tajomno. Možno by sme oželeli prácu s postavami, do hlbky rozobratý vzťah s tou francúzskou a podobne. Keby tam bol Wahlberg, dostali by sme isto svižnejšiu drámu s rovnakým verdiktom. Síce som chápal všetky nuansy a čo komu kedy išlo, len je to zbytočne dlhé, nudné, rozťahané a polka je po francúzsky. Dobrý príbeh s koncovkou, ale to je tak všetko. Aspoň sme Damona nemuseli odnikial zachraňovať. 2 z 5 ()

VanTom

Umanutě nemotorné otcovo pátrání po (možném) skutečném vrahovi, zatímco jeho odsouzená holčička si odpykává 9 let ve vězení, se záhy dostává do slepé uličky, jelikož nepředstavuje to zásadní. Tím je skvěle napsané, vrstevnaté sbližování konzervativního amerického dělníka se svým odcizeným potomkem, stejně jako zorientování se v diametrálně odlišném prostředí kulturně liberální Francie (resp. Marseille), reprezentované nápomocnou divadelní herečkou a její bezprostřední dcerkou. Fakt mě toto civilní, pomalu plynoucí drama s přirozenými dialogy, perfektním Mattem Damonem, ale třeba i zdařilou thrillerovou pasáží na stadionu plně vtáhlo a schroustalo až do opravdového, (morálně) polovičatého "happy endu". ()

JohnSmith

Pro mě zklamání. Příběh Američana ve Francii, zase. Tentokrát je to fakt nuda a není to moc zajímavé. Mínusem jsou i charaktery postav: otec buran, nesympatická dcera a sluníčkářská herečka. Není ve finále komu fandit. Napětí nula, akce nula, spád nula. Prostě nezajímavé drama, ale dokoukal jsem do konce, tak 2* ()

blackkocour

Já opravdu nepobírám, proč na takové hovna nenatrefím já sám, ale ony si najdou vždy mě. Je to nějaká diskriminace, že jsem jako černej? Chtěl tu někdo něco naznačit? Cítím se, tak špinavej. Každopádně, StojatáVoda mi připomněla, jak přes kopírák, velmi ale velmi sterilní dramák Cesta zpátky, kterou jsem viděl na začátku roku, a fakt si to připomínat nechci, prožít další zkurvený rok s homokovidem, fakt nechceš! Rodinný srálbol, s Matem v hlavní roli, je bakteriální hemeroid, co se s dalším drámovým katalogovým klišé, o matce samoživitelce, s nebezpečným únoscem, dcerou v kriminálu, (prý, že za vraždu, pche, to zabila školníka?), kulturní barikádou, spodní dělnickou třídou, nevzdělanýma dobrákama, co chodívaj každou neděli do kostela, hryže do výběhu análních otvorů otylých mamin, pasoucích na travnaté pastvě, plný bodláků a kopřiv. Americký jouda, s čízem u krku, a brindákem, se po pupku kutálí ve francouzském ghettu, nechá si ze své prdele udělat kabát ze slonoviny, a pořád hledá a hledá aliby pro debily, pro dcerku v pasťáku, která mimochodem připomíná opravdového Hannibala Napoleona, aspoň do oblasti ksichtu. Film, který se hodí jako kulisa, a u toho si můžu v klidu, dělat svoje věci, například hrát online piškovorky. Já už fakt těm rádoby rejžisérům a scénáristům, vymetu komín, a nacpu jim tam velkou záplatu, aby příště nevzniklo něco takovýho. Mohl bych být hodnej, a dát aspoň průjem, ale drž fekál, kámo. ()

upson

Už je to opravdu delší dobu, co by ve mě film po jeho shlédnutí zanechal hloubavé myšlenky a hořko-sladkou pachuť. Film svým rukopisem odkazuje na cosi z tvorby Clinta Eastwooda. Největším mistrovským kouskem celého filmu je však MATT DAMON!! Snímek na svých prsou táhne jednoznačně ON! Což je o to zvláštnější, protože jeho postava na první pohled nemá co nabídnout, je totiž ztělesněním naprosto jednoduchého a obyčejného člověka. Jeho projev je však tak minimalistický a civilní, až je nesmírně uvěřitelný. Pro Damona by mohl být rok 2021 velmi úspěšný, neboť do kin poputuje i jeho tvůrčí kousek The Last Duel, na kterém se scénáristicky podílel s kolegou Affleckem. V takovýchto případech dostávají herecké ikony nominaci na Oscara celkem běžně. Mattovi bych toho zlatého plešouna za herecký výkon opravdu přál! ()

Maynard.

No, tak thrillerem bych tohle fakt vůbec nenazýval... Tím dramatem ano. Napínavý je to asi tak jako AZ kvíz... :o). Když nemluvím o bankomatu, tam je to samozřejmě thriller jako víno :o). Nudnej a příšerně dlouhej film, kterej ani nevím proč sem dokoukal do konce. Dceru Matta sem od začátku vůbec neměl rád a přál sem jí, aby v tom lochu vydržela co nejdýl a aby se co nejmíň dostala na plátno. Bohužel se mi ani jedno nesplnilo. ()

kenkaku

Na filmu ani tak nevadí to ultra pomalé tempo (celá prostřední část je milá a příjemná na sledování), jako spíš ta brutální retardace pointy filmu ve vztahu k celkové zápletce a chování postav. Za třešinku na dortu také považuji fail kastingu vobsazení té machny (bručící dcery). Ona roky sedí a je pořad vypasená Američanka? To nenašli někoho kdo by působil, že 5 let sedí? Zcela to zkazilo dojem z celého filmu. ()

xLIGHTx

Matt Damon to celé ťahá (a som z toho i celkom prekvapený; tiež je to jeden z mála prípadov, kde je celkom sympatický, aspoň mne), škoda že tam nieto viac výrazných prvkov a osobností. Inšpirované príbehom Amandy Knox, dosť známej a priateľskej osôbky ;) (v tomto prípade ide o dievčinu menom Allison). Najprv som sa obával, že jej tvorcovia budú nadržiavať, tak to i najprv pôsobilo, našťastie potom to začne mať kritickejší, triezvejší pohľad na vec a na Amandu/Allison. Vyhovuje mi, že film má civilnejší charakter, že ukazujú osobný život "akože" otca - ako člena rodiny Amandy/Allison, ktorý si musí niečo kvôli nej i sem tam  zažiť a strpieť. Ide o kvalitný výtvor, ale nejedná sa o pecku a áno, skrátenie by filmu pridalo na svižnosti a väčšej údernosti. Silnejší priemer, za tri "nevinné" spolubývajúce ;), teda, hviezdy. ()

sedm.1

Stillwater mi až nečekaně sedl, a to i přes pár výtek, kterými si dovolím začít. Jednak tedy jako první negativum nemohu zmínit nic, respektive nikoho jiného, než obsazení Abigail Breslin, která musí mít v Hollywoodu kurevsky obrovskou protekci, jelikož někoho tak odpudivého, netalentovaného a otravného v jednom, obsazovat do filmů, to mi vůbec hlava nebere, já tuhle (ne)herečku upřímně nesnáším a i zde potvrdila, že její přínos pro filmy, ve kterých se objeví, nelze označit jinak, než jako katastrofální. Dále mě pak trochu zarmoutilo, že prakticky až do poloviny se celý film tváří jako thrillerová nálož, která postupně bude gradovat do pořádného kolotoče, se šokující a nekompromisní pointou, jenže právě zhruba v oné polovině se celá zápletka začne nečekaně ubírat úplně jiným směrem a místo výše zmíněných ingrediencí nabere film spíše melodramatický tón, který mu pak vydrží prakticky už až do konce, jenž nabízí též jen dost nepřekvapivý a vlastně i dost nudný vyústění, či jinými slovy tzv. výstřel do prázdna. Aby to ale neznělo zas až tak drsně, pravdou je, že obě tyto poloviny, i když každá docela jiná, tak za funkční a působivé lze označit obě dvě, obě totiž přináší přesně to, co potřebují, díky čemu si získají pozornost a rozhodně nenudí. A poslední, co mě krapet zarmoutilo, byla navozená atmosféra, kdy se jakoby tvůrci nedokázali rozhodnout, jakou jí vlastně navodí, takže chvíli působí tak, chvíli zas jinak, takže i s ní je to takové složitější, každopádně určitě mohla být ale výraznější, a to v jakémkoliv směru. Abych ale tedy jen nekritizoval a i odůvodnil, proč dávám lehce nadprůměrné hodnocení, tak jak už jsem jednak zmiňoval, i když je film rozdělen do dvou rozdílných polovin, tak mě osobně oslovili obě, pomalejší styl vyprávění my tu jinak vůbec nevadil, prostě to k onomu obsahu i docela sedělo, určitě jinak musím zmínit i slušnou dávku emocí a samozřejmě nemohu opomenout ani výkony všech ústředních herců, až tedy na zmiňovanou piču Breslin, jelikož podávají vesměs velice silné a přesvědčivé výkony, díky kterým získali mou přízeň i samotné postavy, kterým jsem upřímně fandil, opět až na NÍ. Zkrátka Stillwater je film, který asi právem davy nepřilákal, nicméně mě svým způsobem sedl, bavil mě a kdo má rád tak trochu jiné, pozvolnější, nenásilné a spíše dramatické, než akční thrillery, jistě též zklamán nebude. ()

psychoJoa

Bylo to až nepříjemně dlouhé a ždímající. Celou dobu tušíte, že to nedopadne dobře a navíc je film plný scén, které k tomu směřují… ale musíte si počkat až nakonec, než se tak stane. A možnost říct “já jsem to říkala” pak přes únavu nepřinesla kýžené uspokojení. ()

Lukoboss

Už dlouho jsem neviděl tak civilní drama, který je sice pořádně dlouhý, ale nenudí a má co říct. Film o lásce, bolesti, kruté pravdě i přetvářce a milosrdné lži, navíc natočenej v prostředí nádherné Marseille. Role víceméně sedí všem a snad nejvíc zaujme malinká L. Siauvaud alias Maya, která nejenom, že je nádherná, ale především je tak bezprostřední a přirozená (a to tam těch scén má opravdu hodně!), že jsem nestačil zírat. A taky oceňuju, že USA konečně natočilo film bez nějakých meetoo, gender a dalších sraček! S tím se tady divák v podstatě nesetká... no hurá! Pro mě veliký filmový překvapení v tom nejlepším slova smyslu. P.S.: "Life is brutal." ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD