Výpravná koprodukční pohádka Naďi Jurkemikové a v režii Kristíny Herczegové nás zavede do krásné přírody na Slovensku a na Moravě, kde žijí prazvláštní lesní bytosti. Vládcové jedné lesní říše, královna Nabbiel a král Archivald se rozhodnou darovat svým věrným služebníkům, čarodějnici Sebele a čaroději Bendegůzovi čarovný kamínek, který dokáže spravedlivě splnit všechna přání. Sebela a Bendegůz se hned nemůžou rozhodnout, jakým způsobem kámen použijí. Zatímco Sebela má lidi ráda a ráda jim pomáhá, Bendegůz považuje lidi za sobecké a snaží se je zlomyslně pokoušet. Uzavřou spolu sázku. Pokud kamínek lidé použijí častěji k nesobeckým účelům, vyhraje Sebela. Pokud však ne, vyhraje Bendegůz. V té chvíli přijíždí na panské sídlo v malebné přírodě rozmařilý hejsek, mladý hrabě Henrich, v doprovodu své sestry Julie a komorníka Vendelína. Henrich se rozhodne získat peníze na svůj rozmařilý život nerozvážnou těžbou dřeva z lesa a lovem lesní zvěře, což by vlastně znamenalo likvidaci lesa i zvěře. Do cesty se mu postaví nejen obyvatelé lesa, ale i vesničané, vedení mlynářem Matoušem a Henrichovou sestrou Julií. Co se stane s čarovným kamínkem? Komu pomůže? Kdo vyhraje sázku? Bendegůz nebo Sebela? Dokáží lidé a lesní bytosti zachránit svůj čarovný svět plný lásky, dobra a porozumění? Jsou lidé ještě někdy ochotní myslet víc na jiné, než sami na sebe? V hlavních rolích sympatických lesních čarodějů se můžeme těšit na skvělou dvojici Zuzanu Bydžovskou a Adyho Hajdu. (Česká televize)

Brtniik

Jasně, origo pohádku asi nelze sepsat, ale takto bezostyšně a k tomu neuměle vykrást kde co, na to je nutný opravdový talent! Královský pár, velmi podivný nepochopitelně opěšalý faun, či co to bylo i s jeho trapnými, rádoby vtipnými hlody, čarodějnický pár stižený ponorkou, Hobití vrata, docela báječně namaskované bytosti, které se ovšem míhnou jen v titulcích (záběry patrně z jiného filmu jako v Trháku, když rozpočet filmu dosáhl dna), „kamínek“ velikosti pěstě? atp. ... Paní Bydžovská jako čarodějnice? Proč ne, ale lepší byla jako single, např. v pohádce Sedmero krkavců 2015. ---- Těžko hodnotit jinak, než totální sračkou! Ono ČR-SR koprodukce, jakož i export druhořadých herců do ČR se mi čím dál víc zajídá. ---- „Odpad“ nedávám jenom proto, že ho jednak považuji za exaltovaný výkřik, ale hlavně proto, že si nedovedu představit, kterak se projeví v bodovém hodnocení – nejspíš ho vůbec neovlivní. Tedy jedna hvězda film „poškodí“ víc, tj. lépe. Fujtajbl! ()

Bozvav

Jsou pohádky, které ač dlážděny dobrým úmyslem se prostě nepovedou. Tato mezi ně jednoznačně patří. Děsný scénář, strašlivé dialogy, spousta na hlavu postavných věcí, absence humoru, prostě jednoznačně sračka na n tou. Za mne půl hvězdy za ústřední píseň, ta je vclku pěkná. ()

Rockerman odpad!

Omlouvám se správně bych hodnotit neměl, protože jsem to neviděl do konce, ale musím přesto varovat všechny, kdo by se chtěli na to dívat. Tady opravdu hrozí újma na duševním zdraví! Takže pozor zhlédnutí této žumpy jen na vlastní riziko!!! ()

Wallis3 odpad!

Pohádka co není pohádkou, ale strašně vážný pohled na ekologii. Vyloženě otravný skřítek Teodor, kamínek, co měl být ústřední podstatou příběhu, se tam objevil třikrát, protože jinak se vše točilo okolo lesa co se měl, či neměl vykácet. No trapárna a ubohost! ()

Ezis

Svérázná pohádka, která vám asi prostě buď sedne nebo ne. Mně se docela líbila (a možná, že je ekoteroristická - o scénáristce nic nevím, takže nemohu soudit - ale myslím, že kdo by neznal kontext dnešní doby, že by ji spíš považoval za klasickou pohádku o boji proti chamtivosti. V pohádkách je péče o přírodu znakem kladných hrdinů - viz Pyšná princezna a král zahradník, Popelka a její holubi apod. - a pohádku o říši přírodních bytostí napsala už Božena Němcová, takže tohle není tak úplně mimo linii). Potěšily mě různé drobnosti - třeba komorník Vendelín, který se pořád tak pečlivě rozhoduje, zda svému pánovi odporovat či neodporovat, že to vede až ke komickým situacím; nebo to, jak se slovenské herečky pohybují: představitelka hraběnky Julie něžně a elegantně, představitelka namyšlené statkářky Magdalenky se natřásá a její matka si to správně rázuje. Pohádka to byla docela pomalá, což by ani tak nevadilo, a neměla jasnou dějovou linii, což ji sice činilo příjemně nepředvídatelnou, ale už to trochu vadilo. A z českého znění byl překlad a dabing poznat na sto honů, a to už vadilo opravdu hodně. Navíc jména jsou zbytečně cizí a složitá (Nabbiel, Bendegůz?) a některá jsem z mluveného slova nepochytila ani já, a to jsem jazykářka. Jak se v nich pak mají orientovat děti? - Ale pokud se chcete v zimě potěšit klidnějším filmem a pohledem na horská údolí (a rozumíte slovensky), tak myslím, že slovenské znění mohu doporučit. ()

Luk Skywalker

Ekologická pohádka, ale dalo se na to podívat. Nejhorší z letošních Vánoc bylo to nudné Čertí brko, tohle bylo lepší, ale moc mě to nebavilo. ()

hazaba

Jediným plusem byly záběry na přírodu. Jinak tak toporné herecké výkony mladých (starší byli přece jen o něco lepší) jsem už dlouho neviděla. ()

Rathalos

Rozpravka je to pekna,vydarena,ved svet fantazie je uzasny,ale jednu hviezdu odoberiem kvoli tomu,ze dabovali ceskych hercov,nechapem naco,ked Slovaci rozumeju cestine,to sa mi nepacilo...:-) ()

Darckol

Veľmi by som chcel dať viac, ale nedá sa - pozitívne hodnotím krásnu prírodu a scenériu ako takú, s kostýmami sa tiež pekne vyhrali (ozaj palec nahor). Horšie to je s príbehom a (nie prekvapivo s) dialógmi, jednotlivé okamihy troška skrátiť (pripadalo mi to, akoby herci nevedeli čo celý okamih robiť a zámerne naťahovali čas). O tom ako mi trhalo uši slovenské predabovanie českých hercov už radšej nehovorím (holt, v dnešnej dobe si asi nerozumieme? :P) 3,0/10 ()

tranquill

"Pravdu má ten, kdo platí!" Neměl jsem s touto letošní vánoční pohádkou problém, v rámci všech tří vánočních měla především problém s tragickými postsynchrony (ne s dabingem), ale zase byla nejlépe vizuálně zpracována. Takže průměr. ()

nwx odpad!

GRATULUJI! Slovákočeši to konečně "dotáhli" na německou pohádkovou "kvalitu" a to prosím včetně příšerného dabingu. Jestli se toto někomu v ČR líbí, tak náš národ již opravdu filmovým vkusem naprosto zdegeneroval. ()

ER

Škoda plochého děje s rozbředlým vyzněním poselství o dobrých lidech. Pár scén (např.ta s pistolí a mlynářem) mohlo být lépe zpracovaných,aby byl celkový dojem lepší. ()

Adiemus odpad!

Jestli si nějaká pohádka zaslouží hodnocení "odpad", pak tato. Amatérismus z toho čouhá po všech stránkách, herci jako by absolvovali skupinový rauš a o dějové lince darmo mluvit. A všechno to platí televizní diváci... ()

Black-star

Důkaz že Slováci nemají v pohádkách tradici ani fantazii. Pohádka čarovný kamínek, ve který zmíněný kamínek hraje hlavní úlohu první tři a poslední dvě minuty filmu je vážně špatným počinem. Celkově než o vyprávěný a vyvíjejíci se příběh, jde o nahodný sled iracionálních nápadů hlavních postav, které ke všemu jednají nesmyslně a jejich jednání nemá žádné charakterové ukotvení v příběhu. O nehereckých výkonech nemluvě. Celkovým hodnocením je: eko-fašistický slint bez vtipu, nápadu a fantazie k velkému smutku vydávající se za pohádku. ()

rublik05 odpad!

Kdyby byla soutěž o vánoční pohádkový propadák, tento snímek by měl jednoznačně prvenství. Tvůrci vsadili na krásné přírodní exteriéry, neznámé a nezajímavé herce, příšerné dialogy umocněné totálně odfláknutým českým dabingem a nudný děj. To vše je krásně zaobaleno do moderního ekoteroristického tématu kácení lesů a ničení přírody. Pohádka je neskutečně nudná, bez atmosféry a bez zajímavého příběhu. Emotivní scény působí buď trapně nebo pro změnu na člověka nezapůsobí vůbec. Triky a efekty celkem ujdou, což je asi jediná kladná věc na celé pohádce. Jinak českému divákovi neznámí herci jsou totálně nudní a nezajímaví. Celkově filmu chybí nějaká silná herecká osobnost, postava, která bude pro celý film vůdčí a charakteristická. Co mě nejvíc dostalo byl nám dobře známý český rychlodabing, kdy tvůrci předabovali veškeré slovenské herce a herečky, což působí místy až komicky. Pohádku asi ani nemám jak hodnotit, nic mě na ní nezaujalo a byla to ztráta času a utrpení se dodívat až do konce. 0/10. ()

quixote

Zklamání. Mimózní fantasy.Viděl to nějaký dramaturg? Nějaká pozitiva by se sice našla (úchvatná příroda, královský pár z lesní říše, ústřední dvojice, Bydžovská), ale negativa převažují. Vadil mi odbytý CZ dabing, ten byl vážně otřesný (vzkaz pro pana Kňažka: imperativ od slovesa zmizet není zmizni! ale zmiz! – pro příště) a hlavně celkové nastavení příběhu, v němž se objevilo až moc úletů a nelogičností a pro děti nevhodné krutosti. Pobavil mě nažehlený „prostý lid“ a dřevorubci v bělostných košilích jako z reklamy na prací prášek. Víc než jednu * dát opravdu nemůžu. ()