Výpravná koprodukční pohádka Naďi Jurkemikové a v režii Kristíny Herczegové nás zavede do krásné přírody na Slovensku a na Moravě, kde žijí prazvláštní lesní bytosti. Vládcové jedné lesní říše, královna Nabbiel a král Archivald se rozhodnou darovat svým věrným služebníkům, čarodějnici Sebele a čaroději Bendegůzovi čarovný kamínek, který dokáže spravedlivě splnit všechna přání. Sebela a Bendegůz se hned nemůžou rozhodnout, jakým způsobem kámen použijí. Zatímco Sebela má lidi ráda a ráda jim pomáhá, Bendegůz považuje lidi za sobecké a snaží se je zlomyslně pokoušet. Uzavřou spolu sázku. Pokud kamínek lidé použijí častěji k nesobeckým účelům, vyhraje Sebela. Pokud však ne, vyhraje Bendegůz. V té chvíli přijíždí na panské sídlo v malebné přírodě rozmařilý hejsek, mladý hrabě Henrich, v doprovodu své sestry Julie a komorníka Vendelína. Henrich se rozhodne získat peníze na svůj rozmařilý život nerozvážnou těžbou dřeva z lesa a lovem lesní zvěře, což by vlastně znamenalo likvidaci lesa i zvěře. Do cesty se mu postaví nejen obyvatelé lesa, ale i vesničané, vedení mlynářem Matoušem a Henrichovou sestrou Julií. Co se stane s čarovným kamínkem? Komu pomůže? Kdo vyhraje sázku? Bendegůz nebo Sebela? Dokáží lidé a lesní bytosti zachránit svůj čarovný svět plný lásky, dobra a porozumění? Jsou lidé ještě někdy ochotní myslet víc na jiné, než sami na sebe? V hlavních rolích sympatických lesních čarodějů se můžeme těšit na skvělou dvojici Zuzanu Bydžovskou a Adyho Hajdu. (Česká televize)

Pierre

Pejsek s kočičkou vařili dort, dali tam kdeco, občas si u toho něco šlehli, jednou si odskočili k sousedům, pak jim zase dort spadl, pošlapal ho slon, kus snědl zlý pes Herkules a zbytek pokálel pták. Tak asi takhle vznikla tato pohádka. Kam se na ni hrabe Šílená pohádka z YT (:D). I když mi nedělá úplně dobře ji nějak shazovat, kritizovat či zesměšnovat. Je na ni vidět že asi vznikala s dobrými úmysly, spolykala pár peněz a kameraman asi nebyl úplný amatér. Mně se taky vždycky všechno v životě nepovedlo. Třeba když se učím na test z matematiky, taky si myslím, že mám dobré úmysly.  Ale mým snem je s princeznou přes okno políbit - ona vevnitř, já venku - oděrka na oděrku jako v Pokáčově pohádce. Tahle pohádka ve mě maximálně vyvolala sen ať  skončí. Ono dějově  se bohužel jedná o neuvěřitelnou debilitu o ničem, ve které jsem se sám ztrácel, nebavila mě a obsahovala několik vyložene wtf momentů. Postavy byly pitomé, žadná z nich nedostala nějaký zajímavy prostor. Prostě totální kravina. Ale ehm,  pořád si mužu říkat že to bylo jenom tím šíleným dabingem. Jako by si všichni uvědomovovali jak je debilní dabovat slovenský film a naschvál to takhle odflákli. Hrůza, škoda (I Bydžovské.) Česká pohádka letos vyhrála. ()

Rosalinda

Nejhorší pohádka letošních Vánoc. Přišlo mi to strašně umělé, bez nápadu, bez vtipu, žádné napětí, žádné překvapení, prostě nic. Jen krásná příroda, kterou navíc já nemusím, jsem mořská, ale to je jen moje věc. Obraz a zvuk jsem vnímala nechutně odděleně, takže asi mizerný dabing to bude a ty závěrečné titulky... Omlouvám se tvůrcům, ale hodit bílé titulky na pozadí lesů a hor je drobet disgrafické a nešetrné k někomu, kdo nemá zrak jako rys. Já zatím mám, ale i tak to nebylo moc příjemné počtení. Si ráda přečtu titulky, čtu titulky a tento počin mi přišel poněkud nešťastný. Jako celá pohádka. Ale hlemýžď se mi moc líbil. ()

FilmFan24

Nádherné exteriery a pěkná výprava bohužel nezachraní fakt, že díky scénáři se Čarovný kamínek vleče jakoby měl tříhodinovou stopáž a ne jen 84 minut. Ke cti budiž fakt herecké obsazení. ()

corona

Režisérka rada pozerá videoklipy od Enigmy a pravdepodobne uznáva pseudoochranára Lukáča a tak natočila túto hlúposť. Kiež by sa finančné prostriedky vynaložili radšej na ochranu prírody. Úroveň rozprávky zhodnotil už v úvode ten ušatý chlapec, keď povie: "celé zle". Keď akákoľvek postava v rozprávke povie súčasnú hlášku celé zle, tak je to fakt celé zle. Pavel Kŕíž ma vo filme takmer vždy poteší ale tu bol úplne zbytočný a jeho prítomnosť si dokážem vysvetliť jedine tým, že sa jedná o koprodukčnú rozprávku a potrebovali obsadiť českého herca. Dávať hviezdičku za exteriéry nemá zmysel, veď nehodnotím prírodu ale film. ()

kajas

Kromě tradiční nové pohádky uvedla Česká televize také štědrovečerní pohádku našich slovenských sousedů. K tomuto žánru jsem byla odjakživa shovívavá a věnovala jsem se mu také v odbornější rovině (o filmových pohádkách jsem psala ročníkovou práci na gymnáziu a následně i bakalářku). Filmových i televizních pohádek mám nakoukáno docela dost a nemyslím si, že si zrovna tahle zaslouží tolik kritiky. Dokonce mám pocit, že mnoho diváků odradil hlavně velmi nepovedený český dabing slovenských herců. V tom mě utvrdil i fakt, že před českou televizní premiérou měla pohádka na ČSFD solidní průměrné hodnocení (od slovenských diváků), aby následně klesla na aktuálních 34 %. Celkový dojem mi ještě trochu kazila exotická jména nadpřirozených hrdinů a přílišná snaha opisovat od Pána prstenů a Avataru (stylizací lesní říše a ekologickým poselstvím). Líbila se mi ale ústřední zamilovaná dvojice, několik dobrých nápadů a slovenské lesy, ve kterých se pohádka odehrává. Takže 50:50. ()

Tyckin

Ne, bláznivé kostýmy, pěkné záběry přírody a lokace vám prostě dobrou pohádku nevytvoří. O herectví se tu moc mluvit nedá, to je amatérismus. Příběh rovněž nic moc, ostatně ústřední čarovný kamínek je tam tak trochu vlastně zbytečný. Rovněž z toho dost smrdí ekologie :-) No a že hrabě očekává "velkolepé uvítání" je kapánek v rozporu s tím, že si tam sám přifrčí na smradlavé kobyle místo v kočáře :-) ()

bourec odpad!

Děsivě trapná pohádka s příšerně nesympatickejma hercema a úplně dementním,nepohádkovým příběhem.A pistole na hlavě mlynáře,a scény věšení na nejbližší strom tomu dali tu správnou odpadní atmosféru.0%. ()

Nach

Bohužel nám ekologická pohádka Čarovný kamínek, která zprvu vypadala záživně narazila na nezajímavost celé látky. V podstatě je skvělé když máte nápad, který na papíře funguje, ale jakmile nemáte zajímavé postavy, které by tomu celému daly funkčnost, rozpadne se vám to pod rukama. A to se přesně zde stalo. Nezajímavé charaktery zabily potenciál. Inu další nekvalitní pohádka do mlýnku nekvality. Navíc plná logických děr, kterými by projel i kamion. 40% ()

Elyssea

Jeden z nejvýraznějších příkladů toho, jak dokáže český dabing naprosto shodit jinak docela ucházející pohádku. ()

pakobylka odpad!

Mám jednoznačně kladný vztah k přírodě ... a k lesu obzvlášť. Rozhodně kladnější nežli k naší skvělé civilizaci se sebedestruktivními sklony - navzdory nepopiratelnému faktu, že se bez jejích výdobytků neobejdu. Nicméně nechápu, jak se mohla narodit TAK nudná a TAK prvoplánová zelená agitka ... nesmyslná ve své podstatě, neboť i dřevorubectví vždycky patřilo k tradičním způsobům obživy českého venkova. Velice ráda bych věděla, kterak by se BEZ DŘEVA obešli místní obyvatelé - kupříkladu při stavbě obydlí ... při topení v kamnech ... či při výrobě povozů a rozličného náčiní a nářadí. Taky jsem nepochopila, kterak pár maníků se sekyrkami dokázalo v TAK krátké době vykácet TAK úctyhodný průsek, jehož pařezy vyhlížely TAK moderně - tudíž se ptám: Kde se nachází stroj času, který najatým dřevorubcům promptně dodal motorovou pilu ? A vládcové lesní říše ? Naprosto neschopná individua ! Napřed nemoudře (kulantně řečeno) darují čarovný kamínek přihlouplé dvojici čarodějů, která ho pochopitelně okamžitě použije při své sázce, takže inkriminovaný kamínek není k nalezení - a pak se všichni dohromady nestačí svorně divit. A ostatní figury ? Bezkrevné neživotaschopné mátohy, které se sebou nechají smýkat, jak si scénář spolu s režií právě zamanou. Myslím, že takhle nějak vyhlíží pohádkové dno ... ale obávám se, že může být i hůř. ()

otík

Děs, běs, hrůza. A přitom tak krásná příroda a hezké, ale nevyužité masky. Jinak je to ale neskutečně nudná, tupá, nezáživná a hlavně naprosto maniakálně nesmyslná podívaná. Těžko vylíčit podrobnosti - snad jen záporák míří zbraní na skoro hlavního hrdinu, pak ho skoro oběsí a ještě k tomu zabije zbraní vlka. Ti, co mají čarovat, se chovají jako blbouni a zlobivé děti, nebo jejich kouzla nestačí na lidské zlo. Hlavní kladná postava nemluví a pronese na konci max. dvě věty. A tata, který to má na konci všechno rozseknout, působí tak nějak nijace. Stejně jako celý film, který už opravdu nikdy více nechci vidět. Jedna hvězda za nádhernou přílohu a hobitovské přelety kamerou přes ni. Hudba: Matúš Pavlík & Martin Hasák. PS: dabing je naprostá katastrofa, proč to propána nevysílají v česko-slovenském znění??? ()

kocik1

Táhlo se to jako nastavovaná kaše a nastavovaná byla evidentně i ta výprava. Zatímco lesní říše působila hodně dobře, pak asi došly peníze nebo co. Nebo jak si vysvětlit ty protestující davy čítající asi 10 lidí a krále, který dojede procházkou na koni v doprovodu jednoho sluhy? Zápletka celkem OK , ale tak na 40iminutovou pohádku, na celovečerní pohádku nebylo o čem za co hrát. ()

Sabrewulf odpad!

Co to je za posranou módu, strkat poslední dobou do pohádek kladné postavy svázané s roubíkem v hubě? Duch nad zlato, Kouzelník Žito, Princezna a písař, Princezna a půl království a teď tohle? To má být pohádkově poetické? Ale od začátku. Vizuál vypadal pěkně, krásná příroda, vykradený Hobitín taky vypadal hezky, oživlý strom dokonce úchvatně. A... to je dámy a pánové všechno. Jak už tu bylo několikrát zmíněno - lesní bytosti tu byly úplně zbytečně, jen na oko, stejně jako němá dívka (proč je němá?) stejně jako čarovný kamínek, o kterém by to mělo být, ale nebylo. Dabing příšerný, obzvlášť ten přiteplený dospělý hlas za toho skřítka. Co však tuhle blbinu posílá do odpadu, je to, že z jednoho blba (slovy JEDNOHO), co chce vykácet les, jsou posraní všichni vesničané a ze kterým nezmůžou nic ani lesní vládcové, ti velcí lesní vládcové, kteří umí ÚPLNÉ HOVNO! Žádný respekt, žádná kouzla, jen naprosté nuly, které jsou tam jen proto, aby tam byly. Hlavní hrdina posránek se nechá svázat, chtějí ho oběsit na stromě - oh jak pohádkově poetické - a zatímco Petr Máchal vymlátil půlku regimentu, tak tenhle pičusek jen čumí a ani ten hadr neumí z huby vyplivnout. Hlavní záporák neuteče z lesa pobodaný včelami, ani zastrašený nějakými bytostmi, ani hnaný vesničany s vidlemi, ani mu hlavní hrdina nenabančí. Celé to, dámy a pánové, vyřeší až fotřík, co přijede na úkor bonznutí, dokonce i toho posránka musí rozvázat ženská. To co je za zkurveninu? Co si z toho mají děcka odnést? Když jediný nadřazený člověk dupne, že mají všichni držet hubu a krok? Žádný trest? Nic? Prázdno jak v makovicích těch dvou slepic, co to celé sesmolily? Hnus! ()

HonzaBez

"Když zemře les, zemřeme s ním..." Ekologické poselství filmu je asi to jediné zajímavé, co tato pohádka přináší. Jinak velmi mdlý příběh se spoustou klišé a pohádkových stereotypů. ()

Johnny.ARN

Ja vám neviem, ale bo také, nijaké. Eko agitka, ktorá sa hrá na rozprávku, ale absolútne nemá čaro rozprávky. Chýbala tu nejaká pridaná hodnota a vykradnutí Enti a škriatkova z Pána prsteňov to rozhodne nie sú. 1 z 5 ()

Lachtaan

Já jsem to loni u O zakletém králi a odvážném Martinovi pekelně zakřikl. Vychvaloval jsem si, jak se Slováci vyšvihli s povedenou pohádkou a oni to rok na to zase tak pokazí. Vedle překrásné hlavní představitelky totiž Čarovný kamínek nedisponuje vůbec ničím, co by jej dělalo zajímavým, ba vůbec koukatelným. Během té krátké stopáže se vlastně nestihne ani nic smysluplného stát. Věřím, že se v současné záplavě televizních pohádek těžko přichází s neotřelým nápadem, ten ale musí být dopečený, ne rozdělaný a zamotaný do prapodivného kabátu. ()

oveckaoa odpad!

Tohle by měl vidět každý kdo dal pohádkám Princezně a půl království a Čertí Brko odpad jelikož ve světle téhle jsou to takřka umělecká díla. Zde nefunguje totiž nic scénář není nebo se psal za pochodu (proč tam například je vůbec ta němá holka k čemu a komu je tam užitečná kromě toho mlynáře nebo vládcové lesní říše se zmůžou maximálně na povolání včel a povolání vlků tomu říkám velká síla a teď přijde největší perla představte si , že nesnášíte lesy, stromy a vidláky co budete dělat určitě nepůjdete mezi ně tak proč tam ten blb mezi ně šel). Mezi postavami zde běhá jakýsi hobit a nikdo si ho nevšimne (tomu říkám periférní vidění jak prase) zabíjejí se zde zvířata (nevím jestli je to dobrý nápad dávat to do pohádky) různé mýtické stvoření se zde objevují sporadicky až na hobita , jakousi ženskou s rohy a jejího chlapa (asi podpantoflák dle chování). Na druhou stranu od režisérky co stvořila takovou sračku jako je Policie v akci (běží to i na Primě tuším) se zázrak asi nečekal. Ty peníze co to stálo mohly radši narvat na sbírku obětem výbuchu paneláku v Prešově tam by to aspoň pomohlo než to rvat do něčeho takovéhohle. 5 procent za tu němou holku té tam bylo škoda. ()