Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

(více)

Recenze (139)

Luk Skywalker 

všechny recenze uživatele

První díl mě tady zaujal více než druhý, ale co se dá dělat. Konečně ten přerod z vlastence na kolaboranta dává smysl, ale opravdu tomu Moravec věřil? Z prvního dílu vyplývá, že mu šlo o přežití a neměl peníze, v druhé se snažit zůstat u moci, ale nejen v pozadí či jako člen vlády, ale rovnou být prezident Protektorátu. Sliboval jsem si od toho více, ale šlo to. ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Dlouhodobě si lze všimnout, že při obsazování zahraničních herců a při mezinárodních produkcích není ČT schopná vybrat správné dabéry pro namluvení do češtiny. Platí to i zde, kde Labudu dabuje o dvacet let starší Pavel Šrom, který má i typicky velmi odlišný hlas. Krom toho bych toho moc tomuto dvojdílnému zpracování nevytýkal. Televizní rozpočet je pochopitelně vidět, takže se nedočkáme žádných větších scén, ale o to víc se lze soustředit na samotného Moravce v podání výborného Labudy. ()

Reklama

sofiapetra 

všechny recenze uživatele

První díl byl lepší - možná proto, že tam byl plukovník Emanuel Moravec nejen ještě člověk, ale i obdivuhodný a statečný muž. Manželé Konášovi si ve scénáři dali záležet hlavně na vykreslení vztahů, přes které je - jak známo - každý příběh pochopitelnější a stravitelnější. Druhý díl už ale nebyla anatomie, ale masakrózní jízda bez brzd, ale co by se také po úpisu se ďáblovi dalo čekat jiného, že. Ze vzdělávacích důvodů je určitě dobře, že to vzniklo, o Moravcovi toho kromě faktu, že kolaboroval s nacisty, nikdo asi moc nevěděl. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Arichtev má velké zkušenosti s výpravnými historickými projekty a jeho nové dílo působí historicky věrně, vyprávění doplňují i skutečné dokumentární záběry. Měla bych ale výtky zejména k hereckému obsazení, a to bohužel včetně představitele ústřední role. Projev Labudy nesmírně kazí nevhodně zvolený český dabér. Pavel Šrom je totiž jeden z našich nejvytíženějších dabingových herců a jeho hlas jste museli stoprocentně zaslechnout v nějakém seriálu nebo filmu (z hlavy mě napadá například velitel tučňáků z "Madagaskaru"). Dabing tedy Labudovi dost ubral na kráse. Nebyla jsem ale spokojena ani s dalšími postavami, které sice ztvárnili kvalitní a zkušení herci, ale typově se ke svým předobrazům nehodili - namátkou například pan Preiss jako prezident Beneš nebo Milan Kňažko v roli Emila Háchy. Film tak na mě působí jako odškrtnutý domácí úkol (natočme něco, co se bude hodit k letošnímu výročí), na který si ale druhý den už nikdo nevzpomene. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Film je o jednej z najkontroverznejších postáv obdobia Protektorátu Čiech a Moravy. Zaujímavý postupný prerod Emanuela Moravca z bývalého legionára, demokrata a masarykového stúpenca v osobnosť kolaborujúcej s hitlerovským nacistickým režimom (právom býva označovaný, ako český Quisling, pomenovaný po nórskom symbole zrady). Jeho aktivita sa mu vyplatila a bol menovaný ministrom školstva a ľudovej osvety, zakladal českú obdobu Hitlerjugend pod názvom Kuratórium mládeže v Čechách a na Morave. Až do konca vojny organizoval verejné zhromaždenia na ktorých nabádal k poslušnosti a lojalite k Tretej ríši. Vzhľadom k tomu, že bol postrachom pre český ľud uvažovalo londýnske velenie o možnom atentáte na neho. Nakoniec svoj život ukončil sám v deň vyhlásenia Pražského povstania, kde sa bál oprávneného hnevu ľudí. Emanuel Moravec je stelesnením hrdinu z ktorého sa stane zradca a kolaborant. Obdobne skončili aj jeho deti mladší syn člen Hitlerjugend zahynul pri nálete a starší bol v roku 1947 popravený za účasť v SS jednotkách. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (26)

  • Ve scénách odehrávajících se před mnichovskými událostmi, během nich nebo při invazi do Československa, mají automobily poznávací značky protektorátního vzoru, které ale byly zavedeny až na podzim 1939. (Martin_L)
  • V závěrečných titulcích se dovídáme, že osudy Jurije Moravce (Oskar Hes) po odchodu z ČSSR nejsou známy. Není to však pravda, Jurij Moravec udělal kariéru malíře pod jménem Georg Alexander Morawetz, zemřel roku 1964 ve Francii. (awful)
  • Režisér se rozhodoval mezi dvěma slovenskými herečkami pro roli Jolany, a to Danou DroppovouMonikou Potokárovou, která před uvedením filmu tragicky zemřela. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)

Reklama

Reklama