Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (CinemArt)

a0001 odpad!

Tragická pitcovina, amatérske herecké výkony a aj tragické obsadenie, nulová atmosféra, senilné tempo a Vajda je asi taký Kočner ako ja Kollar. Dejová línia príbehu nula bodov, film absolútne neponúka spojitosť deju v rámci príbehovej celistvosti. Inými slovami, filmu chýba príbeh, kto by nepoznal realitu tak by mu tento film pripadal nezmyselný a neúplný. Celko je to veľmi úbohý film, ktorý sa spolieha na vulgárne slová a holé cecky Morovej a Vajdu. Úbohé. ()

blondboss

Film Sviňa je síce na jednej strane zaujímavo spracovaným odrazom súčasnej spoločnosti na Slovensku, na strane druhej ale spracované dosť nevyberaným a za vlasy pritiahnutým spôsobom. Od tohto snímku som vzhľadom na námet asi čakal trošku viac reálnejšie zobrazenie skutočností bez zbytočných prifarbení a prepletaní jednotlivých dejových liniek. Film odvážny hlavne, čo sa týka posteľových scén a zároveň film poučný, ktorý je vhodný na vytrhnutie z letargie, hlavne pred voľbami sa to môže hodiť. 55 % ()

NewManicK

Zmiesane dojmy. Necital som predlohu, takze neviem rozlisit, co bolo v Solteszovej knihe a co si dotvorili tvorcovia filmu. Vo filme je vela prvoplanovych, trapnych, priam az ubohych klise a tiez amatersky posobiacich detailov. Asi by to nebol Soltesz, keby si nekopol do Cirkvi a veriacich. Ale smiesne a lacno posobiaca "nabozenska TV", osoba tajomnika, ciastocne aj biskupa zbytocne zivia primitivne proticirkevne predsudky. No a potom tie nedotiahnute detaily - raz sa vo filme uvadza, ze resoc. zar. spada pod rezort vnutra, inokedy pod soc. veci. Wagnerovi odtahuje auto prislusnik mestskej policie, ktora spada pod mesto, vo filme ho Wagner riesi s min. vnutra. Mohli tam dat statneho policajta, a hned by to tak nebilo do oci. Podobnych nedomyslenych amatercin je vo filme dost. Plus niektore osoby posobia velmi neautenticky. Kazdopadne "Kocner, Tomankova, Tomanek, Troskova" posobili uveritelne 😊. ()

BobArmstong

Sviňa si od divákov evidentne žiada, aby bola tunajšou (slovenskou) spoločnosťou braná vážne a mimoriadne seriózne, no hlavne sa o nej má hovoriť ako o tom filme, ktorý disponuje výpovednou hodnotou. Zaoberá sa predsa zaujímavými témami a pýši sa snahou pútavou formou zobraziť súčasnú politickú situáciu, ktorá by si vďaka bohatým reáliám a faktom vystačila na trojhodinový kriminálny epos (koniec koncov, len kauzy istého podnikateľa z Ružomberka by dokázali zaistiť poriadne pestrú filmovú biografiu). Problém je v tom, že zo scenáristického hľadiska je film až nepríjemne povrchný, rozvláčny a prázdny. Neznalému divákovi nepovie takmer nič a pre politicky zbehlého návštevníka kina je zasa prítomná forma (či už vizuálna alebo štrukturálna) a spracovanie nezáživné, mdlé a bohužiaľ urputne sa vlečúce odnikiaľ nikam. Je naozaj pozoruhodné ako sa z takto atraktívnej a bohatej témy dá vytvoriť film plný umelých (treba dodať, že zákonite mimoriadne prekážajúcich) emócií, ktorý navyše upriamuje svoju pozornosť na toľké množstvo aspektov, že pri minimalistickej minutáži nemá takmer na nič poriadne čas. Dianie v takomto prevedení pôsobí nesúdržne, do určitého momentu až bez príbehovo, akoby sa dve tretiny snímky autori rozhodovali, akým smerom sa nakoniec vydajú. Kvalitatívne záblesky tu rozhodne sú (scéna s cirkvou, vykreslenie absolútneho primitivizmu a prízemnosti na najvyšších postoch, akákoľvek konverzácia ústredných „vymyslených“ politikov), avšak nakoniec sú pochované v hlbokej jame prázdnoty, do ktorej spadá väčšia časť Svine. Tieto výčitky a neprehliadnuteľné negatíva však platia výhradne v prípade, že nie ste ochotný priemernú filmovú stránku a do určitého momentu neexistujúce rozprávanie zameniť za symbol politickej kritiky, ktorý chce na svojich nerobustných bedrách Sviňa niesť. A aj napriek tomu, že by sme mali rozlišovať medzi kvalitami filmu a reálnosťou témy, sa zasa raz ukazuje ako málo nám v konkrétnych prípadoch stačí a mnohí nemajú problém s tým hovoriť o Svini ako o veľdiele, ktoré vám podrobne predstaví tunajšie skorumpované pomery funkcionárov. Žiaľ, snaha Rudolfa Biermanna a Mariany Čengel Solčanskej vychádza navnivoč, nakoľko výsledok pôsobí ako umelohmotný balast, ktorý parazituje na tragickej udalosti a ničomu vážnemu sa podrobne nevenuje, následkom čoho sa z neho stáva trendová záležitosť bez ozajstnej výpovednej hodnoty, ktorú by všetci zúčastnení veľmi chceli mať. ()

Prubner

Není to film, ale celovečerní předvolební klip slovenské protificovské opozice, který hlavně v závěru trapně hraje na city diváků. Jinými slovy politický pamflet. Sice je profesionálně natočený a zahraný, ale scénář je příliš tendenční a černobílý a zachází se známými událostmi tím nejjednodušším způsobem. ()

solisoli

Tento na rýchlo poskladaný projekt sa nedá hodnotiť, ako výnimočné dielo. Bohužiaľ pre mnohých, ktorí nie sú naďalej presvedčení je toto svedectvo, ktorého, keď len päťdesiat percent je pravda je, veľa aj na koňa. Aj keď herecky pomerne slušné, až na niektoré výnimky, malo byť dielo faktuálne , hlavne pre tých, ktorých to malo konečne presvedčiť, komu stále slepo veria. Snáď sa nájde nová produkcia, ktorá sa toho poriadne chytí a vytvorí dokument , ktorý to dá na správnu mieru, pretože to treba tam doviesť. Toto by mal byť len začiatok. ()

AndrewNewman

Samozrejme, že tento film je lokálny a že o 5 či 10 rokov zrejme nebude nik, kto by pri sledovaní niečo cítil, napriek tomu som veľmi spokojný. Naozaj nadštandardné výkony hercov, hlavne Vajda, Igonda a tiež mladý novinár, ktorý pchal nos tam kde nemal. Výborne vyostrená, výborne natočená a skvoste podaná dráma, ktorá sa nemusela, ale mohla odohrať presne tak, ako sme to vo filme videli. K tomu odvaha herečiek v tomto filme je šialená. Už nikdy neuvidíme Dianu Mórovu či Gabrielu Marcinkovú tak, ako v tomto filme. Pre mňa je Sviňa najkontroverznejší film slovenskej kinematografie a ako milovník gangsteriek len tlieskam. ()

Honzulik

Tak podoba některých politiků ze Slovenská je jasná... A u nás to není o moc jiné, všichni ti (Mrázci, Krejčíři, Dalíci, Ráthové atd..atd.), jsou také schopni všeho. Sviňa je solidně natočená, dokonce uvěřitelně, snad jen trochu více "na city".. Ale dá se na to koukat. Teď jen kde je ta "správná pravda"... Historie se vždy píše podle "vítěze"... ()

Henrinity

Viac ako film je to metafora, smutný odraz našej republiky, kolektívny smútok celého národa. Postavy niesu filmove postavy, ale metafory hnusných kreatúr ktoré reálne fungovali, fungujú a ešte aj nejakú dobu bohužial budú fungovať v našej krásnej krajine. A funguje to. 10/10 aj keď to nieje úplne za film ako taký ale za výpovednú hodnotu. ()

srolyma

Sice je uvedeno, že se jedná o fikci, ale je to jasná inspirace nedávnou kauzou K+K, která vedla až k demisi slovenské vlády. O něčem takovém si tady bohužel můžeme jenom nechat zdát. Tady je největší mafián rovnou premiérem a nikdy, nikdy neodstúpi. Film výborný, kam se hrabou české pokusy s Mrázkem a Krejčířem. ()

Plaque

Vynikajúci film, ktorý radím do kategórie Únos a ďalšie na spôsob - pozri v akých sračkách si tu spoločne hovieme - to zobral veľmi z rýchlika, čo umožnilo vytvoriť svižné tempo, hutný dej a beznudnú stopáž. Na druhej strane sa poplietli jablká s hruškami a človek by si myslel, že... Vlastne teraz nie je celkom jasné, čo si má myslieť, okrem toho, že sme na Slovensku mali dlhé roky vládu absolútnych gaunerov s napojením na mafiu. To však vieme aj bez filmu. ()

newmeex

Slovákom sa aj naďalej schopnost produkovať kvalitné filmové umenie vyhýba ako čert krížu a úrověň filmu Sviňa je toho jasným dokazom, potácajúcím sa kvalitativne na hrane absolventského filmu a réžijnou prvotinou veľmi priemerného tvorcu. Námet podľa skutočných udalostí, o ktorý by myslím i v Hollywoode prejavil záujem nejeden renomovaný scenárista tak bol absolútne nevyužitý a zvládnuté neboli ani základné remeselné a technické filmárské zručnosti. Vražda Kuciaka a jeho snúbenice po ktorej sa konečne začal rozpadať (aspoń naoko) Ficoland a ktorého detaily slovenská verejnosť s odporom sledovala pritom poskytovala široké škálu možností ako natočiť kvalitnú mafstory, politický thriller alebo desivú drámu. Namiesto toho tvorci prišli s amatérským, naivným, tuctovým a typicky provinčným zpracovaním, ktorý služí dobre len ako jedno : žiarivý príklad úbohosti slovenskej kinematografie a jej zúfalej provinčnosti... Až na výkony Vajdu a Heribana, veľmi rozpačité herecké výkony, dramuturgiu film postrádal takmer úplne, nehovoriac o tom, že jedinec neznalý všetkých afér Ficovej vlády by z filmu asi ani zdaleka nevytušil obludnosť mašinérie zla, ktorú na Slovensku Ficové vlády zaviedli. Zostává si len predstavovať ako by tento materiál zpracovali napr. naši severný susedia, ktorý majú s podobnými témami veľké skúsenosti. Ako jediné pozitívum filmu vidím to že poukazuje nato ako za vlády Fica mafia prenikla až k premierovi do spálné, aká zkazená je slovenská politické scéna a jej predstavitelia, ale čo z toho keď Ficizmus už má novú tvár v podobe Pellegriniho a tupý ficovoliči a jejich pomýlený svetonázor garnatujú tejto Svini relativné pohodlný dochodok v parlamente. ()

carl.oesch odpad!

Tendenční jako filmy z padesátých let, hloupé a amaterské jako pořady na pro Česko vysílající televize JOJ. Co dodat. Ubohé, stejně jako řada zde blahem chrochtajících jedinců typu Verbala, Enšpígla nebo i Cervenaka, kteří pokud sami nejsou Slováci, tak předvádějí ono klasické a běžné české řiťolezectví. O tom, jak to na Slovensku dlouhodobě vypadá si není potřeba dělat iluze. Jak je to u nás, ale i kdekoliv v Evropě taky ne. Politika je stejné svinstvo všude. A to i v takových věcech, jako byla vražda investigativního novináře J. Kuciaka a jeho snoubenky. Jenže jeho smrt posloužila k odstranění Fica a pak už nic, dodnes se nevysvětlilo to nejpodstatnější - motiv vraždy. Ale účelu bylo dosaženo, a víc už tragédie jednoho mladého páru nikoho nezajímá. Tenhle opus má být "vysvětlením" a "ospravedlněním". Děsivě karikované postavy, zápletky jako v nějakých céčkových mafiánských filmech nebo dokonce pornografií (vězenkyně z ženských lapáků nebo schovanky z dětských domovů byly v sedmdesátkách v tomto druhu filmů oblíbenou "atrakcí" a neustálé varbální "jebání" a "kokotování" asi má dokreslovat "drsnost" snímku. Nakonec je to ale stejně jenom něco mezi Policajti v akci a Súdna sieň televize JoJ, tvářící se ovšem jako politický thriller. Zajímalo by mě, kolik lidí tenhle veleopus skutečně navštívilo v kině...ono ta hysterická snaha být aktuální skutečně působí neuvěřitelně trapně. ()

STORM70

Pardon, ale takovou sračku natočit dva roky po vraždě Kuciaka to už musí být... Napadá mě jediné.... choď do p.č. ........ 3/10 ()

jfaba

Cervenak to asi popsal nejlépe. Žije tam. Já se "těším", až se u nás někdy takový film objeví. Ale vlastně neobjeví! My za třicet let nevyprodukovali jedinou sviňu. U nás je vše v ažuru, každý je Mirek Dušín, všichni si pomáháme a táhneme za jeden provaz. Ti nahoře na nás myslí a dělají to nejlepší pro nás už od 20.11.1989. ()

pafka

Nejvetsi hodnotu toho filmu, stejne jako vestina divaku, spatruju v tom, ze se dozvite neco z pozadi vrazdy novinare Kuciaka a jeho partnerky. A to jste se dozvedeli. Sice vubec netusite, co byla pravda, co byla oolopravda, a co byla filmarska fantazie a dramaturgie. Tvurci na zacatku oznamili divakovi, ze podobnost se skutecnosti je ciste nahodna. Tim odfiltrovali ten velky zazitek z odhaleni oravdy. Takhle to fungovalo skutecne jenom jako, jen mate v hlave vrtaka, jetli to teda takhle nebylo a jaka muze byt politika se ´zazemim´ jedna velka spina. Rikal jsem si, ze je to vlastne uz Balkan. Ovsem muzu byt rad, ze o te nasi neznam podobne pribehy. Pokud by nebyl namet tak znamy a sledovany, byl by to skutecne prumer, ktery postradal napeti a vtazeni do deje. Skvele fungovala atmosfera. ()