Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (CinemArt)

TOPmoovie

kamera ok. postprodukcia. ale to trapne patos prehravanie. rakusania, nemci , cesi to prakticky vo filmoch nemaju. a my stale ako v lacnom divadle. noo jasne.e. rev!! kric!!! to je take posobive. ()

bigmatko

SVINA má rozhodne svoje kvality a ak ju budem hodnotiť iba ako Thriler slovenskej produkcie tak by som dal aj lepšie hodnotenie. Hlavne Vajda podal perfektný výkon a jeho Wágner je ukážková sviňa. úroveň hodnotenia stúpa primerane s počtom lascívnych zobrazení ženských predností. K vulgárnosti príbehu však patrí aj otvorená sexualita a naše staršie aj mladšie herečky sa nemajú za čo hanbiť. Hodnotenie filmu však výrazne znižuje jeho politická produkcia a skrytá politická propaganda, ktorá je zrejmá už od úvodnej politickej reklamy pred filmom od nemenovanej politickej strany. Zloženie publika pripomínalo pochod na predovolebnom štrajku a už som iba čakal že niektorí vytiahnu aj transparenty za slušné Slovensko. Ak by sa film zaradil do kín s odstupom času po voľbách tak by isto nebol o neho taký záujem ako teraz. ()

ostre_pero odpad!

Liberálna bratislavská kaviareň sa zvlieka z kože. Vrchol jej primitívneho chaosu však zaniká v dyme nikotínu, kokaínu a netolerancie iného názoru. ()

Martinko991

Keby je len 50 % z filmu založených na skutočných udalostiach, tak sme prerazili práve morálne dno. Bol to hnus čo človek dokáže porobiť ak má v podstate neobmedzenú moc a že naša súčasná vláda a jej ľudia ju dlhé roky mali. A teraz k filmu, pre mňa stručný prehľad ako sa vyvíjala kariéra súdruha Boba Fica a jeho známeho Lola Kočnera. Avšak pár silnejších momentov tam bolo, inak taký náš priemer a pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami sadol ako riť na šerbel a snáď prinúti ísť ľudí k urnám keďže kino praskalo vo švíkoch. ()

Robbie

Ako film podľa fikcie by to malo ďaleko od dokonalosti. Množstvo postáv, z ktorých je tou hlavnou žiadna a zároveň všetky. Nestihol som si obľúbiť ani jednu a zrazu bol koniec. Množstvo príbehov, ktoré nakoniec nevedú nikam. Žiadna gradácia deja. Hudba síce skvelá, kamera na úrovni, z hercov Jozef Vajda tradične na výblrnú ale nikto nebol vyslovene rušivý amatérizmom alebo prehnanou teatrálnosťou, ale to sú asi tak všetky pozitíva. Toľko bohužiaľ nestačí na dobrý film. Prečo to vo mne teda zanechalo silné pocity? Pretože to nie je film na základe fiktívneho príbehu. Tento film nie je dokonalým, možno ani len obstojným umeleckým dielom, ale je veľmi potrebný a ja som vďačný že je, a že je práve teraz. Dúfam, že bude mementom pre celý národ a prostriedkom k otvoreniu očí tých, ktorí toto svinstvo nepriamo či priamo podporujú alebo vedome či nevedome prehliadajú. Zomreli ľudia, ublížilo sa ľuďom, roky pľujú ľuďom do tváre a nie je to ani zďaleka koniec. Ale dúfam, že aj vďaka umeleckým iniciatívam ako táto sa začne konečne variť voda aj na tie najväčšie sviňe.. ()

Capri2016

Toto je už druhé filmové spracovanie režisérky Mariany Čengel Solčanskej, ktoré bolo inšpirované skutočnými udalosťami. Film Sviňa je trochu prvoplánový, lebo aj keď na začiatku si môžeme prečítať, že podobnosť so žijúcimi, alebo mŕtvymi osobami a so skutočnými udalosťami je čisto náhodná, v tomto filme nič náhodné nie je. Postavy v tomto filme ako premiér, minister vnútra a podnikateľ nám veľmi pripomínajú politické a podnikateľské figúrky minulých rokov a súčasnosti a mŕtvy novinár nám pripomína skutočnú tragédiu, ktorá sa na Slovensku stala. To čím tento film ale vyhráva je výber hercov do hlavných rolí, kde excelujú hlavne Jozef Vajda, Marko Igonda, Gabriela Marcinková, Diana Mórová ale aj mladá vychádzajúca hviezda Petra Dubayová, ktorá zaujme v úlohe dievčaťa uväzneného v resocializačnom centre. Okrem výborného výberu hercov tento film drží nad vodou aj rezké tempo, v ktorom sa jednotlivé zápletky odvíjajú jedna za druhou. Je Sviňa to najlepšie zo slovenského filmu, čo som videla? Nie je. Je potrebné takéto filmy točiť a premietať? Je. A to už len preto, aby to mrazenie z filmu, ktoré vlastne predstavuje / predstavovalo realitu života na Slovensku v nás ešte dlho rezonovalo. A aby sa aj na plátno kín dostalo, že nikto nie je nad zákon, aj keď sa tak správa. ()

starydivak

Předem můj osobní názor: i když se jedná o údajně fiktivní děj.. Filmy o skutečných událostech by se měly točit s odstupem minimálně 10 let. Kuciak se snoubenkou byl odstraněn před dvěma lety, kolik tedy sakra měli tvůrci na scénář a přípravu filmu? Půl roku? Na filmu je to příliš znát. Opravdu to vypadá jako agitka slovenské opozice, jak se tady píše. A je to škoda, promarněná šance. Jedna hvězda za herecké výkony-některé, druhá za snahu otevřít "slepým" lidem oči. V obou našich zemích by to bylo potřeba. ()

SSiggi

70%. Hnus a zdesenie. Veci vykreslene vo filme skutocne odrazaju (aspon ciastocne), co sa tu dialo za vlady SMERu. Co ma vsak najviac na filme prekvapilo, boli vyborne herecke vykony. Najviac sklanam klobuk pred Dianou Morovou a Danom Heribanom. Tento film je dokazom, ze nasi herci maju svetovu kvalitu - staci im len dat prilezitost. Napriek tomu, ze obsah filmu mohol mnohym aj nepravom ublizit (napr. nitrianskemu biskupstvu), spolocenska hodnota je nespochybnitelna. Najma v tychto tazkych predvolebnych casoch. ()

Slepejsek

Čistě filmovýma očima mi to přišlo poněkud rozhárané, s poněkud uspěchanými dějovými skoky a místy až naivně nelogickými zjednodušeními (viz třeba novináři ve filmu, kde je ten hlavní vylíčen skoro jako nekňuba, který je sice naprosto bezmocný vůči šéfce ústavu pro mladistvé, ale o pár záběrů dál už má v kupě dokonale propracovanou bombu, která způsobí pád vlády). Autoři sice všude avizují, že jde o fikci a podobnost se skutečností je čistě náhodná, ale... 1) kdyby tomu tak opravdu bylo, jaký smysl by film měl? Ukážeme prosťáčkům, že politika je svinstvo, ať se o ni nestarají? Že politici jsou figurky, které kážou vodu a chlastají víno? Koho to dneska ještě překvapí? 2) nedávná realita na Slovensku je ještě příliš živá a paralela s ní má příliš chabé krytí, aby se mu dalo vážně věřit. Takže spíš politická agitka? ()

BesnaSrnka odpad!

Frontálny útok tandemu Solčanská/Biermann na prvú signálnu sústavu našich najnatvrdlejších spoluobčanov. Áno, Fico, Smer, Kaliňák a Kočner sú banda grázlov, to je bez debaty, ale na to predsa nemusím chodiť do kina, úplne mi stačí si pozrieť správy, či vystrčiť hlavu z okna a pokochať sa po zhnitých školách a nemocniciach, ktoré sú výsledkom ich poctivej práce. Film, ktorý akoby sa zrodil v hlave Igora Matoviča počas dlhej prestávky rokovania Národnej rady, nám ponúka defilé všetkých veľkých káuz, ktoré za ostatné dva-tri roky otriasli slovenskou verejnosťou. Impotentný film, ktorý kĺže po povrchu, pričom sa vôbec nepokúša o vysvetlenie PREČO sú takíto ľudia pri moci. Sviňa je trápnou predvolebnou agitkou, ktorá nemôže presvedčiť nikoho, kto by už nebol dávno presvedčený. ()

Razz

Zlátanina a režisérska fušerina. Dve hviezdy za spoločenský prínos, inak podpriemerný a plytký film s jasným komerčným zadaním. ()

Baroque odpad!

horšie, ako keď sa začnú politici pliesť do "umenia" je, keď sa "umelci" snažia pliesť do politiky. v takom prípade môže vzniknúť len takáto p.čovina. p.čovina ako sviňa. ani nechcem vedieť, kým bola platená. resp., každý kto má trocha zdravého rozumu to vie. rozhodne "dobrá" propaganda pred voľbami. a blbci budú tejto pseudorealite lízať riť. p.s. je to na hovno, keď sa dobrí herci musia takto zapredať... ()

dammit83

Taky máme v ČR takych politickych mafianou a kokotou jako na Slovensku. Fico a Kalinak by meli tez sedět na doživotí. ()

Hombre8

Film má řadu nedostatků. Byl točený tak nějak rychle, překotně, jak kdosi kdesi říkal, proto, aby se stihl do voleb a pomohl ten systém shodit. (Což je mimochodem neskonale naivní.) Škoda. Z takového potenciálu bylo možno vytěžit víc, než jen něco jako hraný dokument. Navíc podobně jako v případě Únosu (opět výmluvy, že je to román, fikce) je z něj cítit určitá nervozita tvůrců, kteří se patrně nedokázali zbavit strachu, že dělají něco zakázaného, nebezpečného, což zabíjí invenci. Není divu. V zemi promořené tolika nákazami, nemocemi (ostatně jako v kterékoliv jiné zemi), kde je kromě mnoha druhů karcinomů ještě navíc ten osmdesátýosmý a ten dvoutisíciletý... Dá se to samozřejmě pochopit a proto automaticky hvězda navíc za odvahu a počin. Herecky: Vajda perfektní. O Heribanovi ještě bude slyšet, pokud bude dostávat příležitosti. Myslím, že má našlápnuto. Pokud hrál Igonda Hranola záměrně tak strnule, tak se podařilo. Mezi mladými jsem nějaký talent neviděl. Beránek boží... :-D ()

Gelaos

Svini lze oprávněně vytknout šablonovitost, černobílost, uspěchanost či účelovost a fakt, že se pouze veze na vlně nedávného dění. Být to pouhá fikce, šlo by film odepsat jako podpůrměrný thriller. "Přidaná hodnota" Svině však (bohužel) leží v tom, že o fikci se úplně nejedná a že skutečnost, kterou film reflektuje, je hrůzná. ()

Matulko_

To je slovenský divák naozaj tak jednoduchý? Zloduchovia sú všetci hlúpi a prvoplánovo primitívni. Všetci dobrí sú zase prekliato naivní, miestami až na hranicu vojína Švejka. Ak ste poslednú dekádu čítali hocičo okrem Nov. času, tak tu nájdete asi všetky možné stereotypy (hlášky, zábery, súvislosti) o našich politických zloduchoch, predžuté a trochu predtrávené tak, aby ste ani veľmi nemuseli premýšľať a hlavne aby to nestálo veľa toho digitálneho materiálu. Je mi ľúto, ale tak vážna téma a hlavne tí skutoční aktéri, ktorí zaplatili za odhalenie týchto svinstiev vysokú i najvyššiu cenu, si zaslúžili viac. ()