Martin

(festivalový název)
  • USA Martin

Tento málo známý a jen vzácně uváděný film je pronikavým portrétem odcizení a zároveň důmyslnou dekonstrukcí žánrových konvencí spojených s filmovými upíry. Je Martin jen sexuálně narušený mladík, anebo, jak tvrdí jeho pověrčivý bratranec, bájný Nosferatu? To je jen jedna z provokativních otázek, se kterými si Romero pohrává. Reprezentují černobílé pasáže Martinovu minulost, anebo jen jeho médii živené představy? I tato otázka zůstává otevřená. Ovšem ať už je Martin mytickým netvorem, nebo současným psychopatem, cítí potřebu zabíjet a pít krev. Nemaje upíří zuby ani nadpřirozené schopnosti, musí se spoléhat na vlastní vynalézavost a speciální nástroje, jako jsou injekční stříkačky a žiletky. Scény, ve kterých sleduje svou kořist, evokují extrémní napětí, které uvolní až ironický humor v pasážích, kdy se se svými sklony svěřuje rozhlasovému hlasateli. (oficiální text distributora)

Karamanlis

Znepokojujúci horor o duševne narušenom deviantnom mládencovi Martinovi, ktorý trpí bludnými predstavami, že trpí chtýčom po ľudskej krvi. Osobne nemám túto snímku v prílišnej obľube - od G. A. Romera som popravde čakal čosi iné. ()

eraserhead666

Kdyby nějakého blba napadlo natočit remake, titulního hrdinu by mohl hrát Robert Pattinson, konečně by hrál nějakého upíra :-). Tohle je naprostá pecka, která v mých očích snad (na to snad kladu důraz) válcuje i Romerům majstrštyk Night of the Living Dead. Výborný příběh vtělený do velmi povedeného scénáře rozehrávající skvěle vypilované a zahrané postavy (mladičký Tom Savini pobaví). Vyzdvihl bych rozhodně velmi charismatického Johna Amplase v titulní roli a Elyane Nadeau v roli Mrs. Santini (nádherné nohy). Plus dobrá kamera. A ten závěr. Prostě skvělý film, který je v Romerově tvorbě snad zbytečně upozaďován a nedoceňován, což je rozhodně škoda. Po nedávném shlédnutí Don't Look Back a tohohle začínám propadat kouzlu sedmdesátkových horrorů. ()

SLOTH

na festivalu v karlovych varech jsem u toho usl to ale nic neznamena byl jsme unaven po filmu dcery prachu ktery je tak znamý ze ho imdb ani csfd nezna... bylo to mile hlavne poslednich 5 minut kdy martina::::: au.... ()

bouncer

Film má velmi pomalé tempo a není moc záživný, ale na druhou stranu nabízí velice zajimavou úvahu nad vampirismem, která vás donutí k zamyšlení. To bych od Romera ani nečekal :) ()

erl

Vynikající psychologický horror mistra Romera! Představitel Martina John Amplas je ďábel , hudba vynikající a vše je podáno naprosto bravurně. Pohled do života narušence jak má být! Více TU ()

corpsy

Romero s filmom, ktorý neokúzli ani jeho priaznivcov, ani tých ostatných. Množstvo nudných pasáží a nápad nedostatočne podaný. Ten šikovný úvod si zaslúžil v deji lepšie pokračovanie. ()

zlabus

Romera mám rád hlavně za jeho snahu o žánrovou inovaci a i tady se nám jí dostává vrchovatě. Martin je skvěle natočená a značně atmosferická záležitost s velice nejasným vyzněním a geniálním koncem, jenže jí celou dobu hrubě táhne ke dnu NAPROSTO debilní chování některých postav (u druhého mordu a těsně před závěrem je to doopravdy markantní). Po formální stránce tedy Romero opět boduje, ale popravdě doopravdy nevím, jestli budu mít potřebu tohle někdy vidět znovu. 50% a zaokrouhlení nahoru díky skvělým posledním minutám. ()

GodComplex

Originalni a velmi zajimava story o zvlastnim mladikovi, ktery mozna je a mozna neni upir. Soucasna netolerantni spolecnost ale nema zadne pochopeni pro znasilnovani zen a piti jejich krve, upiri to tedy v modernim svete nemaji vubec jednoduche. Nekompromisne razantni finale filmu je extremne efektivni! "Someday maybe I'll get to do the sexy stuff - awake - without the blood part." 7/10 ()

Freemind

Jediný Romerův film, na který jsem se koukal bez pocitu trapnosti. Všechny klasické prvky jeho tvorby, které mě tak štvou, se sice blýskají i tady - nudná kamera a střih, plytká společenská metafora, zvuk nahrávaný snad z druhého konce místnosti, takže vše působí jako studentská prvotina, toporní neherci etc. ... Martin dostal ale do vínku opravdu zajímavý a neotřelý scénář, hravou variaci na upírské téma s mnoha nedopovězenými, dráždivými detaily, živými postavami a dialogy. Snad bych dal i vyšší hodnoecní, když ale kněz ve filmu zmíníl čtyřhvězdičkového "Exrocistu", rychle jsem se vzpamatoval. Nicméně - dejte Martinovi šanci, je možné, že najdete svůj nový kultovní horror. ()

Kangax

Možno skutočne dosť originálne, ale ja som sa skôr počas filmu rozčuloval,než bavil... Romero, vráť sa k svojim zombíkom, to ti ide najlepšie... ()

Martin741

Dalsia hororova klasika od George A. Romara /Night of the Living Dead/, ktora ani chvilu nenudi. Dobre, divak pohrdajuci hororovym zanrom sa bude nudit, ale ja ako hororovy funda som sa vyborne bavil, a dost aj bal. Tom Savini vyborny. 80 % ()

okkac

Chtělo by to trochu zapracovat na detailech. Opět trochu uspěchaný konec, ale i tak asi nejzajímavější Romerův film. ()

Radiq

Něco do sebe to mělo, ale hned ze začátku mě uplně točila ta balakrylová červená krev, jak mostovka, se stejnou knzistencí. Podivnej týpek, co se bojí sexu a má rád tuhle kapalinu, sice nebyl špatnej (a vypadal trochu jak Marek Brodský), ale jinak to byla uplná nuda s nádechem osmdesátek. Kdo se na to nepodívá, o nic nepřijde. Je tam prostě moc věcí, co jsou amatéřina a trapárna. A tag "nekrofilie" mi k tomu taky nějak nesedí... ()

YumiOkami

❝𝐏𝐞𝐨𝐩𝐥𝐞 𝐚𝐥𝐰𝐚𝐲𝐬 𝐠𝐨 𝐚𝐰𝐚𝐲 𝐬𝐨 𝐭𝐡𝐞𝐲 𝐜𝐚𝐧 𝐟𝐨𝐫𝐠𝐞𝐭 𝐰𝐡𝐞𝐫𝐞 𝐭𝐡𝐞𝐲 𝐰𝐞𝐫𝐞.❞ ()

Cushing

Horor pro dobu, která už ničemu nevěří? Proč ne, za podívání to rozhodně stojí, upíří svět z hlediska upíra, to zoufalství a osamělost a snaha vyhnout se postihu (viz třeba Herzogův Nosferatu romantický a jiná postmoderní dílka), byť to tempo je někdy skutečně vysávající... pardon, vysilující... Ale mám velikou výhradu. Ten kluk byl snad imunní vůči uspávací droze, kterou svým obětem píchal v injekcích? Pokud byl opravdu stoletým upírem, co na jelimana jenom vypadá, tak snad -- ale pak to tam měli vysvětlit, že už ho nějakej rohypnol vycuclej s krví krásné dámy jen tak nerozhází... A pokud ovšem upírem nebyl, nýbrž pouhopouhým psychopatem s chutí na krev, krásně by si po každém takovém hemoglobním hodování pospinkal... ()

VanTom

Zajímavá a netradiční, v rámci žánru psychologická "studie" (dobrovolného) sociálního vyčlenění a nejistoty, aneb jednoho mlčenlivého, stydlivého mladíka, který je buď letitý nosferatu, nebo vraždící deviant pijící krev a neschopný sexuálního kontaktu s "bdělou" ženou. Nestaví na vytýčeném příběhu, spíš na nepokojném střihu a pozvolně melancholické, nejednoznačné snovosti. Trochu se vleče, ale náhlý "romerovský" závěr je vynikající tečkou. Lepší 3* ()

klima777

Kdyby zůstala zachována černobílá verze, jednalo by se o vyloženě delikátní záležitost. Takhle jde o zajímavý film (někdy trochu legrační, většinou ovšem nadmíru tísnivý) mapující útrapy jednoho poněkud zvláštního mládence.----------- Odkouzlení světa neznamená jen smrt magie, ale také imaginace. Což není k smíchu... ()

BlackTom

Romero si zrežíroval svoju anti-upírčinu fakt dokonale a ako prvé stretnutie s týmto režisérom ma to dostatočne zabavilo. Poteší mladučký Tom Savini, nádherne béčková krv, inteligentný scenár. Ale, bohužiaľ, zdá sa mi to tak trochu nedotiahnuté. Martin je totiž jeden z mála hororov starej školy, ktoré by mali mať dlhšiu stopáž. 95 minút na niečo takéto je žalostne málo. Nepredvídateľný záver filmu ma však príjemne prekvapil. ()

Han22

Tohle se Romerovi moc povedlo. Martin je netradiční upírský film, kde hlavní postava nemá žádné upírské nadpřirozené vlastnosti, ale ani žádné jejich slabiny. Je to v podstatě normální člověk, dalo by se říct spíše totální loser na pokraji společnosti, který přežívá jak umí, snaží se vést relativně normální život. Jen občas musí někoho přepadnout a zabít kvůli krvi. Za celý film se nedovíme, jestli je to jen magor hrající si na upíra a trpící představami, nebo skutečný stoletý vampír s černobílými vzpomínkami. Ale nijak zvlášť mě to netrápilo, Martin je totiž krásně ujeté nezávislé drama, odrážející veškerou depresi, ponurost a bezvýchodnost 70. let a jeden z těch filmů, kde mě nedostatek odpovědí nevadí. ()

Perfo

Myslel jsem, že to bude mít daleko hlubší psychologickou rovinu s nádechem divného hnusu, ale k mému překvapení film působí zcela konvenčně, místy nudně. Škoda. Co jsem opravdu nečekal byl konec, který mi přišel zbytečně vyhrocený a film nečekaně utnul... ()