Okja

Okja

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Jižní Korea / USA, 2017, 121 min

• Fary

Bohužel hrozná blbina. Chvílemi člověk neví, jestli si to dělá srandu samo ze sebe nebo co vlastně, chvíli to zase brnká na smutnou notu. Mijin dědeček vypadá jako bezďák, kterýho našli na nádraží (a stejně tak chlastá) a ne jako nejlepší "local farmer". Celé je to takové nesourodé a charaktery postav se mění častěji, než ponožky jejich protagonistů.(2.7.2017)

Od borce Joon-ho Bonba bych raději viděl pokračování Snowpiercera či jinak podobně laděný film, protože tahle rodinně dobrodružná pohádka mi až tak moc nesedla. Samotný nápad je sice zajímavý i dostatečně originální, nese to jisté poselství a zaměřuje se na globální problém dnešní doby, nestane se zde téměř nic, co by mohlo divákovy oči potěšit. Plus však přidávám alespoń za slušné finále, které je smutné i silné zároveň, přesto nemíním dát více než 3 hvězdy. 60%(11.7.2017)

Nie je zvykom, aby aktivisti Animal Liberation Front boli v blockbustery takéhoto rázu zobrazení v pozitívnom svetle, a už vôbec nie aby tvorili hlavných kladných hrdinov. Vzťah dievčaťa k zvieraťu je tiež vykreslený veľmi pekne a emocionálne. Je to veľmi dobrý spôsob, ako poukázať na šialenosť priemyslu živočíšnej výroby, konkrétne na príklade veľkochove prasiat. Vystupuje tam síce druh, ktorý sa podobá skôr na hrocha ako na prasa, ale po celý čas sa hovorí o „geneticky modifikovaných prasatách“, čiže ok, žiadna veľká fikcia. Myslím si, že tento film je skvelá agitka, ktorá môže potenciálnych veg(etari)ánov presvedčiť, a napríklad aj to, že na Americkej premiére sa podávali iba pescetariánske jedlá, dosvedčuje, že iba neidealizujem.(31.7.2017)

Okja, aneb když je film stejně podivný, jako jeho název. Samotný nápad a vizuální zpracování jsou na špici, ovšem se zbytkem snímku je to již složitější. Příběh dokáže být nádherný a dojemný, občas i vtipný, bohužel ale tyto pózy střídá s nepříliš úspěšným pokusem o napětí a hlavně obsahuje neúměrnou spoustu divných a příliš šílených scén, které působí jako z jiného filmu a celek výrazně shazují. Tato tónová nevyrovnanost je matoucí a ačkoliv u některých filmů může působit jako osvěžení, zde je to naopak velmi rušivé a pouze se tím potvrzuje tvůrčí zmatenost a nerozhodnost v pojetí zvoleného děje, který není rozvíjen dostatečně zajímavě a tak film zůstal daleko za naplněním svého potenciálu. S hodnocením ale přesto níže jít nemohu, neboť když už zrovna film funguje, je radost na něj pohledět. Jen škoda, že takový nebyl častěji.(12.3.2018)

Joon-ho Bong spravil eko film. Agitku pre mäsožravcov, ktorá sa nesie vo vizuálnom duchu jeho predchádzajúcich filmov. Páči sa mi diverzita, čudné postavičky, malé dievčatko, postava Paula Dana, ktorá je zase raz skvelá a celkový feeling filmu. Je pravda, že výplň občas pokulháva. Ako keby to presne nevedelo, čo to má byť. Ale scéna na jatkách a finále bolo natoľko uspokojivé, že zvyšujem o jednu hviezdu. Nie je to najlepší Bongov film, ale rozhodne je zaujímavý. A hlavne sa mi páči multikultúrnosť snímku, využívanie viacerých jazykov a svojský prístup k práci. Škoda tých striekajúcich výkalov. Tie mi tam dosť vadili.(1.1.2018)

• - Ide o prvý film od Netflixu premietaný na festivale v Cannes. Tam sa stretol s technickými problémami, pre ktoré musel byť na 15 minút prerušený, po skončení si ale vyslúžil 4 minútový standing ovation. Okja má byť následne k dispozícii iba na serveri Netflix. (misterz)

• - Spoiler: Po závěrečných titulcích následuje ještě jedna scéna, kde je Jay (Paul Dano) propuštěn z vězení a potkává se s K (Steven Yeun). (SkySkye)

• - Vo filme mal Franka Dawsona stvárniť Bill Nighy, neskôr ho nahradil Giancarlo Esposito. (dwdb)