Okja

옥자

Okja

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Jižní Korea / USA, 2017, 121 min

Zaujímavé spojenie kórejského a amerického filmového priemyslu. Okja je netradičný film, možno skôr filmová rozprávka pre staršie deti . Je isté, že túto sviňu kríženú s hrochom?? alebo čo to má byť si určite všetci obľúbite. Cesta za ziskom v podaní Tildy Swinton v dvojúlohe i ceta za záchranou je plná prekvapení, vrátane drsných scén, kde tieto milé tučné stvorenia čakajú na masovú i mäsovú popravu, následne potravu...Toto deti asi už nebudú chcieť vidieť, ale i taký je život. 80%.(26.12.2017)

Všude v komentářích vidím "agitka, agitka, agitka". To už lidi úplně zapomněli, co agitka znamená nebo prostě dávaj tohle přízvisko všemu, co pojednává o jiném názoru než mají oni? Já jsem teda neviděl žádnout agitku, ale příběh o přátelství, kde byly ukázány obě strany extrémismu, jak masožroutská, tak veganská. Je smutný, že se lidi čím dál víc nechávaj strhnout hloupým bublinkářstvím a bojí se (?) přemejšlej i za svojí bublinou. Jinak film samozřejmě čistých pět hvězd. Dokonalost po všech stránkách a po Snowpiercerovi a tomhle je mi jasný, že Joon-ho Bong je jeden z nejzajímavějších režisérů současnosti.(20.7.2017)

Joon-ho Bong spravil eko film. Agitku pre mäsožravcov, ktorá sa nesie vo vizuálnom duchu jeho predchádzajúcich filmov. Páči sa mi diverzita, čudné postavičky, malé dievčatko, postava Paula Dana, ktorá je zase raz skvelá a celkový feeling filmu. Je pravda, že výplň občas pokulháva. Ako keby to presne nevedelo, čo to má byť. Ale scéna na jatkách a finále bolo natoľko uspokojivé, že zvyšujem o jednu hviezdu. Nie je to najlepší Bongov film, ale rozhodne je zaujímavý. A hlavne sa mi páči multikultúrnosť snímku, využívanie viacerých jazykov a svojský prístup k práci. Škoda tých striekajúcich výkalov. Tie mi tam dosť vadili.(1.1.2018)

Značně přímočará paralela bez zvlášť důmyslného scénáře, sázící na roztomilost ústřední prasnice a na zběsilý děj. Což se celkem daří - rozhodně mi nepřišlo, že by film měl dvě hodiny, nebo že by v něm byly jakékoliv nadbytečné pasáže. Herecké obsazení je bezchybné, od posledního člena eko-teroristů (mezi nimiž ční Paul Dano, kterého ještě čekají velké věci) po všechny "záporáky" (ačkoliv Gyllenhaal je mezi nimi lehce nevyužit, což je vzhledem k jeho potenciálu škoda). Celé je to korejsky rozjívené a překotně uhánějící směrem k finále, proto je trochu škoda, že se neťalo o něco hlouběji a zůstalo se u odsouzení masokombinátů.(30.6.2017)

• Fary

Bohužel hrozná blbina. Chvílemi člověk neví, jestli si to dělá srandu samo ze sebe nebo co vlastně, chvíli to zase brnká na smutnou notu. Mijin dědeček vypadá jako bezďák, kterýho našli na nádraží (a stejně tak chlastá) a ne jako nejlepší "local farmer". Celé je to takové nesourodé a charaktery postav se mění častěji, než ponožky jejich protagonistů.(2.7.2017)

• - Spoiler: Po závěrečných titulcích následuje ještě jedna scéna, kde je Jay (Paul Dano) propuštěn z vězení a potkává se s K (Steven Yeun). (SkySkye)

• - Vo filme mal Franka Dawsona stvárniť Bill Nighy, neskôr ho nahradil Giancarlo Esposito. (dwdb)

• - Tvár Okji bola vymodelovaná na vzor Lamantína. Ide o morské zviera aké obýva oblasť od juhovýchodu USA až po severovýchod Južnej Ameriky a karibskú oblasť. (dwdb)