Okja

옥자

Okja

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Jižní Korea / USA, 2017, 121 min

Pravidelní návštěvníci vepřových hodů se, zdá se, začali bát, že v supermarketech už nenajdou svoje oblíbené piliny ochucené vepřovou kůží v libovolných cenových relacích. Protože jako tento film může označit jako vegetariánskou agitku snad jen ten, co ho neviděl. Nevyskytuje se zde jediný vegetarián, i Mija nemá problém s rybami. Podstata tohoto filmu je totiž mnohem hlubší. Lidstvo vypouští do vzduchu a vody kilometry krychlové jedů, geneticky modifikuje ostatní organizmy a většině lidí je úplně jedno, že se k sobě a ke okolním prostředí chováme jako prasata. Jen proto, aby elita zůstavala elitou a dále sbírala nezasloužené zisky a dav byl spokojený s tím, jak se mu skvělě žije (především co se euroatlantické civilizace týče). Vždyť tento film je, byť možná dovedenou do extrému, úkazkou, o čem dnešní svět je. Nikdo si neuvědomuje, že hrátky s genofondem můžou dovést lidstvo ke katastrofě, stejně tak jako chování lidstva ke okolnímu prostředí a životu i k sobě samotným. Vždyť co dnes znamená člověk? Spotřební jednotku a lidský zdroj. Obojí přináší zisky. Až se lidé stanou Lidmi, u kterých bude hrát hlavní roli svědomí, bude na světě krásně. A chci se toho dožít. Tento Bongův výtvor přináší podobná témata jako Mijazaki. A závěr filmu, kdy SPOILER Mija vede Okju z masokombinátu a obří prasata za plotem je pozorují mi hodně připomněla závěr právě MIjazakiho Naušiky. Je to možná naivní snímeček. Ale je lidský, na rozdíl od Ledové archy i srozumitelný a stejně jako Mutant i dost protiamerický. Herecké výkony jsou dobré, a to jak na straně zla tak na straně dobra, jen dost dobře nechápu účast Jakea Gyllenhala. Přišel mi tam nějak nadbytečný. 90%(16.7.2017)

Nie je zvykom, aby aktivisti Animal Liberation Front boli v blockbustery takéhoto rázu zobrazení v pozitívnom svetle, a už vôbec nie aby tvorili hlavných kladných hrdinov. Vzťah dievčaťa k zvieraťu je tiež vykreslený veľmi pekne a emocionálne. Je to veľmi dobrý spôsob, ako poukázať na šialenosť priemyslu živočíšnej výroby, konkrétne na príklade veľkochove prasiat. Vystupuje tam síce druh, ktorý sa podobá skôr na hrocha ako na prasa, ale po celý čas sa hovorí o „geneticky modifikovaných prasatách“, čiže ok, žiadna veľká fikcia. Myslím si, že tento film je skvelá agitka, ktorá môže potenciálnych veg(etari)ánov presvedčiť, a napríklad aj to, že na Americkej premiére sa podávali iba pescetariánske jedlá, dosvedčuje, že iba neidealizujem.(31.7.2017)

Už dlouho jsem neviděla tak hezký a pravdu odhalující film. Miluju filmy, kde se režiséři nebojí a natočí všechny ty děsy, co se dějí zvířatům, která jsou už od narození odsouzena jen k pokusům a později pak zabití kvůli masu. A i přesto, že tento film byl tak trochu na bázi 'fantazie' (protože taková přerostlá 'prasátka' asi jen tak někde nepotkáme), tak zde bylo velice hezky znázorněno, co se se zvířaty pro blahobyt lidí vlastně děje. Přátelství Miji a Okji je uplně to samé jako přátelství člověka a psa, nebo člověka a kočky. Je mi jasné, že zde spousta lidí nepochopí pointu filmu a budou na něj i na ochránce zvířat a vegany házet špínu, ale snad se tu najdou někteří, kteří nechají tento film, aby jim otevřel oči (stejně tak jako například film "Pozemšťané", moc se ta pointa neliší). Jednotka ALF (Animal Liberation Front) byla ve filmu znázorněna naprosto trefně, prostě lidi se zlatým srdcem, kteří jsou pro záchranu zvířat schopni riskovat i svůj vlasní život. Nemůžu si tento film vynachválit. Dokonce i obsazení mi přišlo velice příjemné. Prostě jak říkám, pokud milujete zvřata a jste vegani, tento film je pro vás jak stvořený. Pro mě je teď rozhodně jeden z nejoblíbenějších. Ke konci jsem bulela jak želva. "I want to buy Okja, alive."(22.7.2017)

Značně přímočará paralela bez zvlášť důmyslného scénáře, sázící na roztomilost ústřední prasnice a na zběsilý děj. Což se celkem daří - rozhodně mi nepřišlo, že by film měl dvě hodiny, nebo že by v něm byly jakékoliv nadbytečné pasáže. Herecké obsazení je bezchybné, od posledního člena eko-teroristů (mezi nimiž ční Paul Dano, kterého ještě čekají velké věci) po všechny "záporáky" (ačkoliv Gyllenhaal je mezi nimi lehce nevyužit, což je vzhledem k jeho potenciálu škoda). Celé je to korejsky rozjívené a překotně uhánějící směrem k finále, proto je trochu škoda, že se neťalo o něco hlouběji a zůstalo se u odsouzení masokombinátů.(30.6.2017)

Solídna Netflixovka s dobrým obsadením. Okja ma príjemne prekvapila, potešila a dokonca som rád, že v rámci príbehu nedopadnú všetky veci, tak, ako by možno dopadli v klasickom americkom koncepte, kde sa bojuje proti spoločnosti, ktorá chce len prachy prachy prachy. Otáčajú niektoré momentky na správnu stranu a Tilda Swinton v tomto filme funguje celkom dobre. Dokonca mám pocit, že Lucy Mirando nie je reálne skutočným zloduchom filmu. Skôr je manipulovaná inými, ktorí majú svoje plány. Ale Jake Gyllenhaal v tomto filme... no... asi jeho najhoršia rola a bol v nej strašne otravný. Hlavná hrdinka Mija je skvelá a jej priateľstvo s Okjou je skvelé. Plus by som si dovolil tvrdiť, že aj väčšina aktivistov spoločnosti A.L.F. sú sympatickí a ich jednanie je zmysluplné. Občas trošku uletené a nemôžem to brať miestami úplne vážne, no je to priateľstvo medzi Mijou a Okjou, ktoré tento film skutočne pre mňa dostáva. Zvážte si sami a pozrite si. Hodnotenie: B+(25.7.2017)

• - Vo filme mal Franka Dawsona stvárniť Bill Nighy, neskôr ho nahradil Giancarlo Esposito. (dwdb)

• - Ide o prvý film od Netflixu premietaný na festivale v Cannes. Tam sa stretol s technickými problémami, pre ktoré musel byť na 15 minút prerušený, po skončení si ale vyslúžil 4 minútový standing ovation. Okja má byť následne k dispozícii iba na serveri Netflix. (misterz)

• - Tvár Okji bola vymodelovaná na vzor Lamantína. Ide o morské zviera aké obýva oblasť od juhovýchodu USA až po severovýchod Južnej Ameriky a karibskú oblasť. (dwdb)