Návrat Lew Harpera

• USA The Drowning Pool

Soukromý detektiv Lew Harper vězí po krk v problémech. Stará láska ho najala, aby objasnil zdánlivě rutinní případ vydírání. Při vyšetřování se dostane tak hluboko, že mu možná dojde dech nadobro. Paul Newman se vrací v roli bystrého detektiva, kterého si poprvé zahrál o devět let dříve ve filmu Harper. Ve snímku podle románu Rosse MacDonalda, režírovaném Stuartem Rosenbergem (Frajer Luke) uvidíte Joanne Woodward v roli neworleanské ropné dědičky, která se na něj obrátí s žádostí o pomoc. (oficiální text distributora)

Han22

Paul Newman se po devíti letech vrátil k roli detektiva Harpera, přičemž jedničku jsem si musel přečíst na wiki, abych si vzpomněl o co šlo. A s druhým dílem to bude po nějaké době podobné. Je to typická pomalá a  zamotaná detektivka, která se příliš dlouho rozjíždí a ve finále na Vás vyvalí smršť zvratů, které jsou ve stylu jedničky "všichni jsou vinní". Je tu v podstatě bohatá rodina - babička, matka, otec a teenagerka, naftař a jeho žena, dva poldové a řidič a každý něco skrývá, někoho zabije, nebo zařve. Moc mě takové detektivky neberou, prostě mě to nedokáže strhnout. Na druhou stranu natočené je to dobře, scéna ze zaplavovaného blázince je výborná a Melanie Griffithová tu v dalším filmu po sobě hraje v 17ti opět couru a ještě něco horšího. Stejně jako u jedničky 3*. ()

cab

Soukrome ocko Harper (Paul Newman) prijizdi do maleho mestecka za nalehajici starou znamou, aby objasnil, kdo stoji za anonymnim dopisem, ktery obsahoval vyhruzky. Veci se komplikuji a nezustava jenom u dopisu. Prumerna detektivka se sympatickym obsazenim a hromadicimi se nejasnostmi, ktere nejednou konci tragicky. 60% ()

F.W.Colqhoun

Harper, you're not a such tough guy. Newman sršící šarmem kompenzuje nedostatky scénáře a režie, která jakoby nevěděla, kterým směrem produkt žánrově směrovat - zda k jižanské mystice circa Angel Heart, řáchandě ve stylu Live And Let Die s mooreovským žertováním na úkor jižanského buranství, vznášedly a přehlídkou polonahých ženských, či k louisianské verzi Raymonda Chandlera. Jestliže může někdy taková nevyjasněnost bavit, zde neutralizuje: sranda nic moc, drama nefunguje, existenciálno nerezonuje, napětí se nedostavuje. Paul Newman je frajer, který modří kukadel dává zapomenout na leccos, takže utáhl i tenhle ne moc chytrej a intenzivní noir z mícs na jih od Hor šílenství. Za zmínku stojí malá, ale významná role Melanie Griffith, jíž obvykle nemohu přijít na jméno: v těch svých sladkých sedmnácti hrát ještě nemusela. ()

Killingjoke

Podstatně slabší, než první film, ale rozhodně ne špatné. Paul Newman se vrací v roli svérázného detektiva americké drsné školy. Kalifornské slunné kulisy jsou vyměněny za americký jih a vlhké prostředí močálů. Příběh a postavy nejsou tak propracované jako tomu bylo minule. Pokud bych ale nesrovnával, jedná se o velmi dobře natočenou detektivku se sympatickým hlavním hrdinou, který sice už není tak cynický a od minula mu přibylo pár šedin a vrásek, přesto neztrácí svůj ostrovtip a prozíravost. Paul Newman prostě zase válí a scéna s bazénem je velmi originální a napínavá. Opravdu dobrá detektivka... ()

Lupes

Překvapivě lepší než díl první. Pár napínavých momentů. Ale jako detektivka opět nudné a bez překvapení. Těžko uvěřitelné mírné mafiánské zacházení s detektivem, který vám leze do milionových investic. Za pokus útěku z bývalých lázní lze ale přece jen vyslovit malou pochvalu. S odřenýma ušima to stačí na dvě hvězdy, ()

dogma97

Klasická oldskůlová chandlerovka, svědomitě zalidněná standardními figurkami žánru, kterých postupem času ubývá: soukromé očko, vydávající se v perfektně padnoucím obleku za deratizátora; zbohatlický padouch a jeho poskok Kohák; rádoby aristokratická rodina, skrývající za nablýskanou fasádou svá špinavá tajemství; křivý polda a poctivý polda. A v neposlední řadě houfy vilných ženštin, kterým cnostný Newman statečně odolává. ***** Příběh je poctivě propletený za pomoci velkého počtu postav, leč schází mu průběžné napětí - víte, že přes všechny ty mrtvoly, motivace, indicie a doznání jde jen o omáčku pro závěrečné rozuzlení. ***** Poměrně nevzrušivému filmu velmi scházejí vtipné chandlerovské hlášky (namátkou "podívala se na mě, jako by uviděla tarantuli na svém narozeninovém dortu"), bez kterých je tento žánr poloviční. V dialozích zaznívají duchaplnosti typu "na detektiva jste bystrej"... ***** Dost nudnou dvouhvězdičkovou jednohubku překvapivě pozvedá thrillerová vodní scéna, která se vymyká ledabylému poflakování postav příběhem. 51%. ()

harycek

Poněkud těžkopádné a předvídatelné,něco nedotažené nebýt tam Paul Newman se skvělým dabingem Luďka Munzara tak by to bylo o ničem, závěr to kapku zlepšil , obzvláště sprcha a vodní scéna!!Knihu jsem nečetl takže nemohu srovnávat, ale mohlo to být svižnější!? ()

Atron

Bazénová scéna: to musely být docela kvalitní dveře, když odolaly tomu tlaku vody a taky dobře utěsněné, když to kolem nich neteklo ven:-) ()

brasek

Návrat Lew Harpera nie je podareným filmom. Príbeh nudí, kriminálna zápletka je od začiatku malicherná, zbytočne veľa balastu a prebytočných postáv. Chýba tempo, atmosféra a skoro všetko čo by gradovalo dejovú líniu. ()

miraporthos

Jak tady psal asirtes, někdy až moc předvídatelné. Jinak pěkné "kulisy" New Orleans a ropných vrtů a rafinérií, výborný Paul Newman. Ta "bazénová" scéna mě moc nebere. I tak tři hvězdičky, k vyššímu hodnocení mi chybí větší umělecké ambice a jakýkoli, byť skrytý ideový přesah filmu. Vedlejší postavy málo psychologicky propracované. ()

PORTER44

Průměrná detektivka,najaté soukromé očko má vyšetřit vydírání,jenže místní poldové se ho snaží zbavit hned od začátku,pak se dostaví první vražda a soukromého očka se snaží zbavit i místní gangster který má zájem o pozemek jeho známé.Povedená vodní scéna jinak slabota. ()

peproch

Je to ssvým způsobem starý film, film točený podle starých forem podání detektivního příběhu. Do Lousianské společenské situace lídí tradičních , podivně mluvících a jinak cítících než Califorňané, vstoupí Lew Harper, jakoby  v pokračování filmu z roku 1966. Zeny jsou slabé, závislé, znuděné, sexuálně dychtivé a to je vede již od mladičkého věku k zrůdnosti, bezcitnosti. Úsměv a šarm, neohrozenost a smělost provedou Paula Newmana k zatvrzelému dotažení krimipříběhu ke konci odhalujícímu mizérii boháčů. ()