Taeyangeui hooye (TV seriál)

• Jižní Korea

태양의 후예

Descendants of The Sun

Drama / Romantický / Válečný

Jižní Korea, 2016, 16x60+3x60 min

Když se mi něco líbí, tak nelogičnosti celkem přehlížím, ale tady mě čtrnáctý díl, tak praštil do očí, že to ani přehlédnout nešlo. Když je někdo rozstřílený jako řešeto a za chvilku běhá po špitále s rukou v gypsu, odskočí si zahrát na super přesného odstřelovače, aby si pak tu ruku zase do toho gypsu narval, tak to je už moc i na tak nekritického diváka, jako jsem já. Poslední dva díly to ale zachránily, protože ty mě bavily hodně a ještě v nich bylo kupodivu minimum flashbacků. Scéna s duchem v tom posledním mě rozesmála nahlas, takže jo. Ty čtyři dám a nebýt toho kiksu, tak šli Songovci do plnejch.(12.6.2016)

Sympatičtí herci, hromada povedených hlášek, dva romantické příběhy, vojenské prostředí, skvělý hudební doprovod, překrásný Zakynthos vydávající se za Uruk a mnoho dalších pozitiv povznáší Descendants of the Sun na něco, co musíte vidět. Já si k seriálu vytvořila silnější pouto i proto, že jsem pár týdnů po odvysílání navštívila kavárnu v Incheonu, ve které se natáčelo několik klíčových scén a také jsem na vlastní kůži zažila, jak moc dokážou Korejci propadnout příběhu z televize. Soundtrack hrál téměř v každém podniku, Song Joong-Ki se stal tváří vlastně úplně všeho, každá druhá odzpívaná písnička v karaoke baru byla překvapivě taky z tohohle seriálu a těch roztomilých plyšáků s velkou hlavou bylo v regálech víc, než ramyeonu. Vím, za pár dní to všechno zase odejde, a přijde nový příběh. Stejně je ale neuvěřitelné, co dokázali Potomci na pár týdnů udělat nejen s celým Seoulem. 4,5*(27.6.2016)

U Potomků Slunce jsem naštěstí nečekala nic převratného, nebo chytrého. Šla jsem do toho s vědomím, že to bude dost romantické a chvílemi dramatické. Dvě hlavní dvojice mne bavili už od začáku a byla jsem ráda, že oboum dali Korejci prostor. Má to nádherný hudební doprovod, který mi z mobilu pár let nevymizí. Jsem ráda, že jsem tento seriál viděla a potěšil mne konec. Zaujalo mne, že to dost lidí ohodnotilo před koncem a mám takový dojem, že to ani nedokoukali. No nebudu to protahovat. Doporučuji to jen těm, kteří mají rádi romantiku, jiné prostředí než JK, hezké korejské OSTy a vlastně ti co mají rádi typické korejské melodrama. Nic jiného od toho prosím nečekejte. A ještě perlička: Onew, který je Kpoper a ani trochu zkušený herec, je v roli sluníčka absolutně roztomilý...(20.4.2016)

Počáteční díly byly chytlavé, přičemž mi v mnoha směrech připomínaly IRIS. Vše působí cool, dva kamarádi pracující u bezpečnostní složky, bitka proti větší skupině lidí, společný trest, záporák co se tváří jako vůl a v neposlední řadě ukázka toho jak mají oba kamarádi vysoké ego. Do zhruba 10. dílu se na to pěkně koukalo a krásný vizuál zastiňoval nedostatky. Potom jsem si, ale začal pořádně uvědomovat jak Descendant of the Sun klame tělem. Největší slabinou celého seriálu je bezesporu příběh, který působí jako by jej tvořili za chodu. Je moc řídký a vyplňovaný spoustou vaty. Descendant of the Sun by byl možná vynikající kdyby měl pouze cca 10 dílů. ■ Milostný vztah hlavní dvojice byl zpočátku hravý a rychle se rozvíjel, jenomže poté přicházelo od doktorky Kang Mo-Yeon časté odmítání. Začala být naivní a nevěděla co doopravdy chce. Tím se otevřela příležitost pro velmi příjemné svádění od kapitána speciální jednotky Yoo Shi-Jin‘a. ■ Vedlejší pár se mnoha lidem líbil více než hlavní, já však tyto myšlenky nesdílím. Sympaťáci to určitě jsou, ale nějak jsem nechápal to jeho rozporuplné chování. Pochopím odtaženější chování, protože její otec se vztahem nesouhlasil, jenomže když se oba setkávají, on má vždy na tváři stejný neutrální výraz jak ocas a často nastávají dvě situace. Ona vede delší řeč, přičemž on během toho ani nemrkne. Poté ji buď obejme nebo pošle doháje a odejde. WTF? ■ Opět mi vadí, že se za každou cenu snaží udělat co největší drama pomalu z každé situace. Vím, že je to typický korejský rys a měl bych si už na něj přestat stěžovat, ale i oni umí mnohem lepší melodramata. Navíc to často zapojují i do seriálů, které melodramatické nejsou. Asi si na to nikdy nezvyknu. Je to škoda, protože většinou se mi vše ostatní u korejských seriálů oproti seriálům z jiným zemí líbí víc. Příště se už vážně budu snažit v komentářích přistupovat k té přílišné dramatizaci chladněji. ■ Předem bych chtěl nové diváky upozornit, že pokud nemají rádi přeslazená melodramata, tak možná nemá smysl si Descedant of the Sun zapínat. ■ Hodnotím 6,5/10 (Kurňa už s CSFD. Chceme být originální, proto hodnocení 1-5, které je méně objektivní. :D). U tohoto seriálu hrají největší roli v hodnocení sympatičtí herci a vizuál. ■ Daniel měl v určitých chvílích úplně stejnou barvu hlasu jako Mamoru Miyano, který dabuje např. Nagai Kei’e v anime. Ajin. ■ Nejlepší zážitek pro mě byla záchranná akce po zemětřesení. Zpracování bylo jednoduše skvostné.(25.5.2016)

• Vavča

Obrovské prachy, herecké hvězdy a proč vlastně, za krásu mírových misí OSN, náborové video pro armádu a lékařské fakulty? Joon-ki Song i Hey-kyo Song umí lépe. Prvních 5 dílů mě to bavilo, pak se z toho ovšem stala nuda, začalo to silně řídnout i přes pokusy o akci a dramatičnost. Výsledek by mě neměl překvapit, protože hlavní režisér nemá nic povedeného na kontě, hlavní scénáristka napsala naposledy výraznou věc v roce 2010 (Secret Garden). Takže to šlo do kopru, slabé charaktery, řídký scénář. A nejhorší na tom je, že se to Korejcům líbilo, sledovanost dosahovala někdy i 30% a více, věc nevídaná více, než dekádu, naposled u série Emperor of the Sea (2004). Tohle mě hodně mrzí, nicméně nezoufejme, věřím, že oba hlavní herci nám spraví chuť v něčem jiném. Co mě nesmírně iritovalo, byla fiktivní země Urk, jako myslel jsem si, že po letech sledování anime a různých šílených nápadů mě už nic nemůže překvapit. Může!!! Na Balkáně je totiž možné všechno, jak nám chtěli ukázat korejští tvůrci, žijou tam pohromadě Afričani, běloši, muslimové a mají se rádi, samozřejmě všichni jsou chudí, hlavně černoši, do toho nějaké to zemětřesení a pašování diamantů, Evropa, tam je přece možný všechno... Výborný výsledek korejské vzdělávací soustavy, nebo spíše pohled do dementních představ scénáristů.(19.4.2016)

• - Ačkoliv si celá série udržela poměrně vysokou diváckou sledovanost, - i díky tomu bylo již během jejího úvodního odvysílání jasné, že se pokračování v dohledné době jistě dočká -, a možná i právě díky tomu, vzniklo v korejských médiích hned několik kontroverzních tvrzení, která kritizovala značné využití marketingově dobře známých značek. A co víc, hned několik výrobců ohlásilo v návaznosti na televizní sérii prodejní nárůst svých produktů. Jde-li si to ruku v ruce s jejich viditelným využitím během natáčení, o tom lze jen polemizovat. Korejská kritika na sérii ale nenechala byť jedinou niť suchou a na paškál si brala všechny využité značky; Laneige, Dal.Komm Coffee, KGC Cheong Kwan Jang Korean Red Ginseng, Subway nebo automobilku Hyundai. Kosmetická výrobní společnost Laneige se dokonce prezentovala s vlastní kosmetickou sérií věnovanou této televizní sérii. Rtěnka, kterou jihokorejská herečka Hye-kyo Song v prvních epizodách používá, se tak stala mezi dámskými diváky naprostým hitem. Některé internetové obchody vyprodaly během několika málo dnů veškeré skladové zásoby této rtěnky. A to nejenom na jihokorejském území, ale také v Singapuru nebo v Číně. (Conspi)

• - Zprvu panovaly kolem výroby celé série jakési plané obavy, aby byla zamýšlená zápletka mezi vojákem a zdravotní sestrou diváky dostatečným lákadlem. Uvažovalo se i o jakýchsi alternativách. Výroba stála přeci jen něco přes třináct biliónů korejských wonů, tzn. necelých jedenáct miliónů amerických dolarů. Nakonec se ale výrobní tým jihokorejské televizní produkce KBS přiklonil k původně zamýšleným plánům. A přispěl k tomu možná i fakt, že jihokorejský herec Joong-ki Song (Shi-jin Yoo) sotva dokončil svoji povinnou dvouletou službu v řadách jihokorejské armády. Že nebyl herec první volbou seriálových tvůrců, o tom se veřejnost dozvěděla až o něco později. Mezi adepty na roli se v očích režisérů a scénáristů objevila jména jako jsou například Bin Won, In-seong Jo, Yoo Gong nebo Woo-bin Kim. Všichni jmenovaní ovšem nabídku odmítli. Jejich reakce nebyla překvapivá, když se dozvěděli, jaké armádní návyky budou pro roli muset přijmout; třeba i striktně krátký sestřih.     (Conspi)

• - Mezi filmovými lokacemi nefigurovaly jen ty jihokorejské, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale také oblasti řecké. 28. 7. 2015 se celý výrobní štáb odebral společně s hlavními seriálovými aktéry až do Řecka, kde po dobu jednoho měsíce natáčel všechny potřebné scény. A podle pozdějších informací lokálních deníků a internetových blogů se jihokorejský tým vyskytoval na ostrově Zakynthos, tzv. ostrově želv, ležícím v Jónském moři, v horském městečku Arachova, na starobylém ostrově Lemnos, ležícím při pobřeží Egejského moře, a také na písečné pláži Navajo, která je vlastně jakousi izolovanou pláží vnitru skalních útesů a celosvětově známé Modré jeskyně. Jediná přístupová cesta na pláž vede tedy po vodě. Pomineme-li tedy fakt, že bychom sešplhali po útesech. Pláž nese specifické jméno Pláž ztroskotání, a to díky vraku pašerácké lodi Panagiotis, který se na pláži od roku 1980, kdy za nepříznivých podmínek ztroskotal, stále ještě i dnes nachází. Pláž je pátou nejkrásnější pláží planety. (Conspi)