Starci na chmelu

• angličtina Green Gold
TV spot
Československo, 1964, 88 min

Do hezké studentky Hanky se na chmelové brigádě zamiluje její zásadový spolužák Filip. Dívka se přestěhuje do mladíkova útočiště v podkroví, jejich čistá láska však naráží na závist jejího zhrzeného nápadníka a na nepochopení dospělých, kteří nedokázali zůstat mladí. Rychmanův muzikál o první lásce a o prvním „hříchu" dodnes zaujme mladistvým idealismem, ale také generační revoltou vůči pokrytecké morálce duševních starců všeho druhu i věku. (AČFK)

ypres.bass

Ať vám to je či není milé, ti dva se mají rádi a myslet si že s tím něco můžete udělat by bylo velmi pošetilé. Láska až na půdu a to doslova. Na půdě! ()

Jeremiah

Nechci tomuto filmu upírat kvality, které jistě má, ale myslím, že je hodně přeceňovaný. Vždyť se v podstatě jedná o obyčejnou chmelovou brigádu, kde častou vzplanou první lásky a první názorové střety se světem dospělých, s kterým se později budou muset potýkat neustále. Slušně zahrané, výborný hudební doprovod, ale že bych si před tímto filmem sednul na zadek? ()

Mr. Sandman

Masaryk, Marx a Seneca, jde to dohromady? Filip je fascinující postava, člověk si vzpomene na Palacha a Zajíce a takových příkladů a příběhů, ale především postav je vůbec mnoho a přece je každá jiná, tak jako Filip a jeho vztah k Hance a vůbec zasazení do jistých pevně daných morální okruhů dané epochy, které jsou ale přesto vlastně natolik archetypální, že je tento snímek neustále aktuální a bude vždycky pro citlivého mladého člověka ()

Saur.us

Nejklasičtější z klasických československých muzikálů, který dal světu spoustu nesmrtelných písní. Nesmím zapomenout ocenit i líbivou choreografickou část, další silnou stránku snímku. Individualismus a láska na chmelové brigádě s hysterickým Vladimírem Pucholtem. ()

lsd

Vcelku dobře choreograficky i obsahově provedený muzikál, s některými nostalgickými, nesmrtelnými hity. Některé písně však působí trochu budovatelsky, za což samozřejmě může doba, ale dnes to člověku poněkud vadí. Co je ještě horší, tak občasná, přímo komunistická propaganda(ve stylu, kdo pracuje ten nezlobí). Toto mi opravdu hodně vadilo. K plusům se jistě řadí výkon Vladimíra Pucholta, který je velice přesvědčivý a realistický. Je zde cítit ovlivnění muzikály tipu West side story atd., a to i dějově, jenže formálně se nepodařilo jej překonat(což je logické především z finančních důvodů). Myslím, že Nocí na Karlštejně byl tento muzikál překonán. Ale co naplat, některé písničky jsou prostě krásné... ()

Mattezs

I když se na to podívám s co možná největším nadhledem, tak víc než 2 usmolené hvězdičky si tento rádoby muzíkál nezaslouží. ()

sadlokan

Nejúspěšnější socialistická agitka v dějinách čs.filmu.Schválně:kolik metráků chmele je zapotřebí strhat na jeden šlágr? ()

RedDuck

Film sám o sobě průměrný. Ale písničky to drží nahoře. Jediný český(slovenský) muzikál, který se bere vážně a funguje. ()

ivamka

Byla jsem na to v kině dáávno předávno a mám k tomuto filmu zváštní citový vztah, neb tenkrát právě sedmnáct mi bylo let. Zdálo se mi to jako sen vyhrabaný někde z archivu. Nejlepší byl Laufer s tou kytááárou a pan Kemr jak působil výchovně na tehdejší rozvernou mládež. ()

Akana

Není třeba nostalgií zastřeného pohledu abych došel k názoru, že tohle je prostě skvěle natočený muzikál. Perfektně výtvarně dotažené scény (barvy, světla, choreografie, trojice černooděných kytaristů provázející dějem), nestárnoucí písničky, skvělí herci včetně nečekaně životného komparsu. A i ten příběh, i když dobově podmíněný (dneska si teenageři vyznávají lásku podstatně jinak), zůstává silný a aktuální. Příběh o rovných zádech a o tom, že když se někdo liší, dříve nebo později mu to dav dá sežrat. Prostředky byly samozřejmě tehdy mnohem skromnější než u hollywoodských protějšků, ale zato všechno, co bylo použito, má svojí funkci a působivost. Výborné. P.S. Pucholt mi chvílemi strašně připomínal Mardošu z Tata Bojs. 90% ()

DannyBoon

Ale aby přišel a svěřil se své učitelce, to ne. - Například, je Bůh, soudružko? - Ovšem, že není. - Hm. A jak to víte? ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let