Jeho dům

• Velká Británie His House

Mladý pár z Jižního Súdánu chce v Anglii začít nový život. Oba je ale drtí děsivé vzpomínky na hrůzy, před kterými uprchli ze svojí válkou zpustošené země. (Netflix)

Frajer42 odpad!

Jen dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a Bartošova hloupost.  Odporný film, pojednávající o tom, co se stane, když lid nepřijde k rozumu a bude stále volit toho odporného neokomunistu doktora filosofie Ivana Bartoše, kteří se svými kumpány zřejmě někomu v EU kouří péra a nastavuje jim prdel. Příšerný a děsivý námět současnosti, kterak daňoví poplatníci zaplatili skupince nevděčných uprchlíků nový život. Uprchlíci zde dostanou zdarma dům, týdenní plat a zákaz chodit do práce. Výsledek? Během týdne rozmrdají dům na sračky, protože je straší duch unesené malé uprchlice, kterou utopili při plavbě do civilizace. Jediný, kdo má v tomto filmu rozum je dům postavený rukama bílého pracujícího lidu, který má snahu se té černé náplavy zbavit. [3 %] ()

AppleCore

Klasická story rodiny, která se nastěhuje do novýho baráku, ve kterym se dějou divný věci. Následuje kněz, tajemná minulost, vymítání a blesky. Přesně tím His House neni. Na horor je tu až podivná dávka příběhový epiky, se skvělou atmosférou, dobrým soundtrackem a výbornými hereckými výkony. Dovedu si ale představit, že nechápavost a rasismus našeho národa utopí film v "hejtu". Tohle neni Amerika! ()

RUSSELL

Umně vystavěné hororové drama, které v první polovině dokáže zdařile vystrašit a zabrnkat na dráždivou strunu znepokojení, aby se v druhé půlce umírnilo a přehouplo k uspokojivému vyústění se zřetelným poselstvím. Nejde o žádnou uprchlickou agitku – když už, tak byl film natočen spíše pro samotné imigranty snažící se sžít s novým domovem, do kterého přijeli se svými problémy a osobními démony z minulosti, než že by byl film cílen na původní obyvatelstvo, aby jim bylo ukázáno, jací jsou přistěhovalci trpící chudáčci. Ačkoliv jde o hororový příběh s nadpřirozenými prvky, tak zobrazená traumata jsou více než reálná a skvěle dokumentují, že každý vedeme v prvé řadě boj sami se sebou. His House oceňuji především za neotřelý způsob zpracování uprchlického příběhu, jaký tu ještě nebyl. Mě osobně víc dostane podobně podaný příběh, než nějaká prvoplánová ždímačka emocí. ()

Yoshitsune

Když tady pročítám, zdejší "recenze" od "odborníků" tak si říkám, oni ten film buď neviděli a nebo nepochopili, bo myšlení je pro ovce a vlci nemyslí. A však já jakožto ovce, mohu říct že se mi to líbilo, byť si myslím že z toho nemuseli, nutně dělat horor. On totiž film v tomhle směru, výborně funguje jako psychologický thriller, ale i tak hororové scény, sou pěkně strašidelný a masky taky. A ona symbolika, kterou film má, je podle mně naprosto vynikající a vypovídající, o lidech jako takových. ()

Marze

Otázka jestli to je thriller nebo portrét dehumanizace a zkušenost uprchlíka. O lidech, kteří čelí svému traumatu. Nebo je to velmi emocionální horor? Weekes zdařile vypráví o opuštění domova a pokušení se někde usadit a asimilovat nepohostinném prostředí. Zdegenerovaná Británie je k tomu vhodná, protože tam už je půlka Afriky. K tomu jsou zabudovány prvky hororu zakořeněném v realitě, až na to, že do Británie chodí převážně běženci chlapi. Film vám nechá rány, které se neuzdravují. ()

Arsenal83

Nebolo to vôbec zlé a horor akoby lavíroval medzi psychárnou typu Stephen King a reálnym duchársko-zombie hororom. Celkom dobre sa mu podarilo spojiť všetky tieto prvky a vo výsledku sme dostali za lacný peniaz dobrý film. Rasová otázka je tu niektorými užívateľmi úplne zbytočne braná na zreteľ, pretože tento film nemá nič spoločné so žiadnou rasou a ani trochu nerieši otázku imigrácie. Alebo, keby ten pár boli namiesto černochov napríklad Indoslováci žijúci v Británii, menilo by to niečo na deji? Nie, ani trochu, hoci ten rozbitý dom by im sedel ešte viac. ()

Chrustyn

Přiznávám, že artověji podávané horory, které se snaží o něco více než jen děsit, nemám zrovna v hledáčku a málokdy si s nimi rozumím (Snad jen Ari Aster je výjimka). Jeho dům je však někde jinde a přestože je zde řada scén, které se v klasických hororech nevyskytují a budou tak mnoha divákům vadit, já byl mile překvapen. Film funguje jako sonda do života uprchlíků, kterým budete přát lepší život, tak jako čistokrevný horor, který děsí více než 90% konkurence. Určitě by se našlo několik "ale", film to je velice dobrý a Remi Weekes by mohl být novou hororovou hvězdou. ()

TheEvilTwin

Utečenský pár prchá z vlastní země a v Londýně dostává azylový dům, ale začíná je strašit nejen jejich nepříjemná minulost a tragická ztráta dcery, ale i posednutý démon, který se usídlil v domě. A tak začíná neustávající teror v podobě mrtvých vycházejících ze zdí a ducha mrtvé dcery. Začátek slibný, herecké výkony přesvědčivé a atmosféra doplněna o precizní hudbu byla mnohdy dobrá (místy připomínající Jordana Peeleho). Druhá polovina ale značně sešlápne z pedálu a až moc velkou část tvoří putování do myslí hlavních postav, což působí někdy dost otravně a i samotné finále je hodně nešikovně zakončeno. Originalita z filmu přímo tryská a jedná se o netradiční horor, který se bude divákovi buď líbit, nebo jej bude nenávidět. Dalo by se říct, že His House je určitá alegorie na boj s vlastními démony, ale úplne do vkusu se mi to netrefilo a dojem zanechalo dost rozporuplný. ()

Morholt

Uprchlický pár dostane přidělený řadový domek, ve kterém se záhy začnou dít divné věci. Ze začátku jsem se bál, že se jedná o další z angažovaných hororů a pohovor před uprchlickou komisí mou obavu mocně podporoval, ale díky Bohu to bylo na podobné téma vše. Víceméně celý film je protkán konstantním strašením, které funguje na výbornou a zejména v první polovině jsem měl oči navrch hlavy. V tomto ohledu má film všechno včetně masek a atmosféry. I příběh, který je zdánlivě jednoduchý, získal díky démonům nedávné minulosti na vrstevnatosti a zapomenout by se nemělo ani na výborné herce. Závěr sice občas haproval a leckdo se v něm mohl mírně ztrácet, ale celkový dojem výrazně neovlivnil. 85% ()

Lacike

Tááák konečne po dlhej dobe som natrafil na horor v ktorom na mňa dokonale fungovali všetky ľakačky a od strachu som bol nonstop posratý od začiatku až do konca. Aj v scénach v ktorých som čakal, že na mňa niečo vybafne, som sa trhol. Atmosféru to má dokonalú. A aj námet o strašidelných duchoch je originálny. Dokonca tu je aj nejaký ten morálny presah s ponaučením na záver. Vydarilo sa aj obsadenie ústrednej dvojky. Jak zarputilý hlavný hrdina, tak jeho charizmatická dobrosrdečná manželka. Chváliť jednotlivé technické zložky je zbytočné. Proste je to po každej stránke kvalitne natočené. Netflix tentokrát kúpil do distribúcie vydarený film. 8/10. ()

BoPo

Začalo to ako príbeh o útrapách utečencov a ich štarte v novej krajine. Následne sa to nachvíľu prehupne do hororu s celkom vydarenou atmosférou. Potom už ale ide v podstate len o drama (s nadprirodzenou nadstavbou) o manželoch, ktorí stratili dcéru a každý sa s tým popasuje po svojom. Celé kúzlo filmu spočíva v tom, že Vám vŕtajú v hlave myšlienky o drobných či väčších rozdieloch v tom popasovaní sa. Zápletka zaujímavá, ale inak vlastne dostanete niečo, čo ste nechceli, pretože strach vyprchá priskoro. Tie dve hviezdy sú predovšetkým za ústrednú dvojicu. Neokukaní, kvalitní herci + vo vedľajšej role Matt Smith, ktorý sa čoraz viac derie do môjho zorného poľa. ()

Astaroth12

Waw, waw a zase waw. Skvelý námet a ešte lepšie prevedenie. Začalo to ako ťažká dráma o utečencoch v novej krajine. Kde chcú začať od znova, ale to sa im nepodarí, lebo ich aj tam našli démoni minulosti. Takéto niečo som hádam ešte nevidel. Je to niečo neopozerane a v tejto dobe je to naozaj rarita stvoriť niečo také iné, originálne. Lakačiek tu bolo niekoľko a boli premakané, u niektorých som sa i strhol, čo sa mi už tiež dávnejšie nestalo. Kamera bola neuveriteľná, vnášala do filmu ešte ponurejšiu a temnejšiu atmosféru, to za kamerou dokáže či dokázal málokto. Herci sa do svojich rolí hodili, len bolo super, že sa film venoval hlavne dvom hlavným postavám a o ostatných zavadil len sporadicky. Film je hlavne o atmosfére a také ja mám veľmi rad a naozaj chválim, že sa nejedná o krvák, ale čisto o atmosférický snímok z postupne uvoľňovaným napätím. Niečo málinko k tej pätke chýbalo, ale i tak velká spokojnosť. ()

Makky

Okorenenie tohto žánru utečeneckou tématikou je príjemným osviežením. Práve filmoví fanúšikovia by to mohli oceniť a neriešiť, či sledujeme bielych Američanov, žltých Japoncov alebo čiernych utečencov. Ale poďme k filmu... ten je viac sociálnou drámou ako hororom, napriek tomu príde na niekoľko mrazivých scén. Tempo je poslabšie, no vďaka dobrému neopozeranému hlavnému duu hercov tá hoďka a pol slušne zbehne. ()

kaylin

Britský snímek „Jeho dům“ by se rozhodně neměl přehlédnou jen proto, že se věnuje tématu, které někomu může připadat prvoplánové. Vůbec to takové není, je to skvělé zachycení osobní tragédie a potřebou se s ní nějakým způsobem vyrovnat, protože jinak by se člověk zbláznil. O film podává skutečně velmi intenzivním způsobem, který dovede s divákem pořádně hnout. ()

Trevor

Toto by mohlo získať Oscara, spomínajú sa utečenci, mŕtve dieťa pri pokuse opustiť Afriku, zlí biely sociálny pracovníci ktorí sa snažia vyhnať utečencov naspäť do vlasti z ktorej utiekli pred vojnou vlastných kmeňov, afroamerická zodpovedná mamba sa pohoršuje nad bielou tínedžerkou ktorá močí pri plote...rasistické správnym smerom je to dostatočne ale Oscar z toho nebude, nie sú tam homosexuáli. Odhliadnuc od týchto rasistických prvkov to je ale celkom solídne spracovaný film s nádherným sídliskom štýlu Gelnica či Jelšava, avšak keď sa muž pýta či sú v Londýne dostáva odpoveď že možno ale nakoniec sa dozvedáme že je v stoke. Teda Stoke, kde väčšinu svojej kariéry strávil Peter Crouch, ktorý sa spomína v chante fanúšikov v pube. ()

BoredSeal

His House by se dal klasifikovat jako strašidelný horor, ale díky využití afrického původu hlavních postav vás nečeká obvyklé klišé. Po draze zaplacené projíždce člunem po Středozemním moři manželům z Jižního Súdánu přidělí v patřičně bídné části Londýna nevábný dům, kde musí přečkat zkušební období. Jazyková izolace a traumatické vzpomínky dělají své a z papundeklového příbytku se stává očistec. Výtvarná úroveň snímku je i přes nižší rozpočet působivá a za tak povedené masky by leckterý štáb béčkového hororu líbal ruce. Co tedy kazí hodnocení kromě módní přecitlivělosti části diváků na snahu nutit divákovi soucit s obyvatelstvem obou Súdánů a pochopení pro postupnou demolici sociálního bydlení, v naší zemi neblaze připomínající zkušenosti s necivilizovanými romskými rodinami? :-) Nevýhoda některých hororů pracujících s prvky halucinace nebo snů je neschopnost přesvědčit diváka, že vize nebo snové zážitky mohou nějak dramaticky ohrozit život oblíbených postav. His House je v podstatě sledem takových (nedostatečně atmosférických) scén, které na vás po nějaké době přestanou fungovat a jen čekáte, až se z abstrakce posuneme v reálném ději nějak dál. Tvůrci nám očividně také chtějí skrze traumata postav vyprávět víc o problémech v Súdánu a sám horor (i přes zdařilé masky a velmi zajímavý původ zla) jede tak nějak v pozadí, díky čemuž se hororový fanda může cítit posláním snímku snadno podvedeně. A to je i můj případ - prostě mě to přestalo i přes originalitu a pěkný vizuál někdy v polovině bavit (a pak se to ještě zhoršilo). ()

M.i.k.e

když vidím některá hodnocení tak si říkám,že velmi brzo bude mít každý film ve kterém bude cokoliv o uprchlících,nebo v něm bude hrát černoch automaticky nižší hodnocení,protože tady asi polovina lidí volí Okamuru...anyway.Nečekal jsem od His House vůbec nic a extrémně mě překvapilo co jsem dostal.Ono není těžké být v letošním roce nejlepším hororem,když vznikly asi tak dva,ale tohle by nezapadlo ani v mnohem větší konkurenci.Jednak tu jsou dobří herci,ale co je hlavní skoro celou dobu má His House dobře budovanou a správně mrazivou atmosféru.Lekačky nejsou laciné jak bývá poslední léta zvykem a platí to i o závěrečném twistu,který je překvapivý,nicméně dává smysl a celé to posouvá ještě o něco výš...80% ()

Martin741

Takto, ja hodnotim film, na politicko -finacne konspiracne hovna /Kodenhove Kalergyho plany/ a podobne dementalne picoidy tu mam dva experty - jednak jebleho Karla Chrochta a jeho multaka Crofta. Teda odborne Karel Chrocht je Karlos80. Rezisersky zruce natocene, to jo, strasidelna atmosfera postupne rastie, az je z toho horor jak ma byt. Herci - to skor boli neherci, vyslovene obycajni ludia, preto take daco ako herecke vykony tu nehladat - na to jednak horory doplacaju dlhodobo a za druhe tie postavy ani hrat nevedia : 68 % ()