Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné pití mléka. Jenže přinuťte horníky, aby veřejně pili mléko. Na první pohled nepřekonatelný problém. Ale nic není nemožné, a tak to prostě partička sedmi horníků, přezdívaná parta hic, dostane příkazem. Jenže i přes stranicky zdůvodněnou přednášku o prospěšnosti celé akce havíři statečně odolávají naléhání, aby se experimentu zúčastnili. Předseda ROH Janeček se nakonec rozhodne, že zvítězí všemi prostředky. S milými rebely se proto pustí do psychologické války... (oficiální text distributora)

HateBreeder

Usmevna ceska komedie o particce horniku, kteri byli nuceni pit mleko z duvdu, aby v praci dosahovali lepsich vysledku a taky kvuli krasne doktorce, ktera tam nove nastoupila a zapojila chlapy do vyzkumu. Particka slozena z prednich ceskych hercu - Mensik, Narozny, Krampol, Somr, Kemr Vyskocil a dalsi je celkem komicka, at uz to mel byt umysl nebo ne. Nejake vtipy sou dobre, jine min, ale celkove vzato to nebyla zas tak spatna komedie a navic si tam jako bonus uzijeme Kaju Gotta. ()

Rodin

Tak přátelé, na tomhle zázraku jsem byl dokonce v roce vzniku v kině. Nejen, že jsem se od té doby nemohl na mlíko ani podívat, ale ještě k tomu jsem od té doby zcela zazdil Ivana Vyskočila a Reginu Rázlovou. Jen mi bylo opravdu líto Václava Babky, tohoto velkého herce malých rolí, kterého sešrotoval normalizační režim úplně k nepoznání. ()

PowPow odpad!

Na rozdíl od doopravdy vtipných normalizačních komedií tady člověk spočítá legrační momenty na prstech jedné ruky, jinak je to jen stokrát opakovaná variace na téma "tvrdý chlap nechce pít mléko". Navíc filmem celou dobu prosakuje (což byl evidentně hlavní důvod jeho vzniku) nepovedená reklama na socialismus, respektive kolektivismus - jak dřina v dolech společně s kolektivním sprchováním a bydlením obnáší vlastně jen spoustu legrácek a veselých příhod. ()

Hanver

Doslova hrůzný film úplně o ničem, který mohl sloužit maximálně jako odstrašující příklad pro děti - když se nebudeš učit, dopadneš jako tihle "havíři". No to "zdař bůh", mělo si uvědomit zlobivé dítě a jít do sebe. Scénář děsivý, zápletka hrozná, herecké výkony - za zmínku stojí snad jen Václav Babka, strašní jsou Dvořák a Vyskočil, průměrní Menšík, Skopeček, Kemr, Rázlová, Krampol. Vtipná je snad jen scéna vystoupení kouzelníka Nárožného. Nedovedu si představit, jak komunistická schvalovací komise mohla pustit do éteru tento škvár. Vždyť to muselo lidi zvedat ze židlí! ()

gstudio

Propána, ale ta komedie vůbec není propagační...!:) Naopak - dělá si srandu z masově ozdravných akcí, které měly za socialismu přispívat ku blahu ducha a těla a to tak, že povinně. Na druhou stranu byla postavena jako totální kontra parta havířů. Sám jsem nějakou dobu "za odměnu" na šachtě pracoval a neumím si představit jiné prostředí, kde by odpor k nucenému zlepšování zdraví mlékem mohl být výraznější. Mnohý havíř si dal rád sklenku mléka doma, ale na šachtě? To by byla společenská sebevražda:) Průměrná lidově-oblbovací komedie, ale rozhodně ne socialistická agitka. Docela bych si uměl představit dnešní podobu, kdy management dolu dostane od EU grant na zvyšování zdraví pracovníků (což samozřejmě znamená i prachy bokem pro zmíněný management) a nasadí tedy "kalciovou bariéru" na nejúspěšnější partu. Stačilo by změnit dobové reálie a máme zápletku, které většina současných "takykomedií" nesahá ani po kotníky. ()

• Režisér Hynek Bočan chcel do úlohy závodnej lekárky Alici Váňovej obsadiť Jarku Obermaierovú, ale Regina Rázlová bola dcérou predsedu vlády, a tak si mohla zahrať úlohu akú sama chcela. (Raccoon.city)
  • Počas nakrúcania prišiel Jozef Dvořák (Kubík) o predné zuby. Vo svojom rodisku v Kadani si vraj odmietol pripiť s kýmsi v krčme s tým, že druhý deň točí v Ostrave náročné scény. Bol inzultovaný a pre natáčanie potom potreboval rýchlo urobiť protézu. (Raccoon.city)
  • Když hrajou chlapi kuželky, tak vidíme osvětlené dráhy. O něco později už jsou ale neosvětlené. (Duoscop)

Časové pásmo bylo změněno