Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné pití mléka. Jenže přinuťte horníky, aby veřejně pili mléko. Na první pohled nepřekonatelný problém. Ale nic není nemožné, a tak to prostě partička sedmi horníků, přezdívaná parta hic, dostane příkazem. Jenže i přes stranicky zdůvodněnou přednášku o prospěšnosti celé akce havíři statečně odolávají naléhání, aby se experimentu zúčastnili. Předseda ROH Janeček se nakonec rozhodne, že zvítězí všemi prostředky. S milými rebely se proto pustí do psychologické války... (oficiální text distributora)

ClintEastwood

Všechny moje hvězdičky pro tuhle mléčnou komediální podívanou, jsou samozřejmě za skvělé herecké výkony hlavních představitelů (Babka, Menšík, Dvořák, Nárožný, Kemr), pár dobrých fórků (např. jízdní řád) a vtipné cameo Karla Gotta. Jinak je to pochopitelně celkem prázdný film, bez nějakého náročnějšího příběhu, ale dá se u toho docela dobře odpočívat. P.S. Když v závěru filmu kouzelník Petr Nárožný provádí triky s truhlou a meči, pokaždé se smíchy neudržím. ()

ghatos

Normalizační maras, bez špetky invence či zábavy. Karel Gott tomu nasadil korunu. Byl trapný jako celý film. Na Partě hic, je vlastně těžké vůbec něco hodnotit. Totální pecka je závěrečná budovatelská scénka. Vidět celou partu, jak zpívá propagační mléčnou píseň pod nápisem Ostrava na nádraží - to mě odrovnalo. ()

IMPAIRED

Jelikož mi byl film doporučen jakožto 'pecka', možná jsem od tohoto díla očekával moc. Nehledě na ukrytou propagandu režimu (kterou, na druhou stranu, nalezneme v každém dobovém snímku), byl příběh nemastný neslaný, tudíž zcela nudný. Zasmál jsem se při kouzelníkově představení, a když jsem poprvé uslyšel: Kam běžela?Počkejte, podívám se v kolik jí to jede... rozkašlal jsem se smíchy, nicméně toto jsou jen zářivé momentky z panelákově šedé podívané. Tři hvězdy za herecké obsazení, vtipy a krásné sestřičky. ()

honajz

Socialistická komedie, kterou drží nad vodou hromada známých českých herců, díky nimž nakonec jde o příjemnou podívanou. Ostravské doly, to nejsou jen horníci, ale i zdravotní středisko. Sem na čas nastoupí nová doktorka, která začne s novinkou - tzv. kalciovou bariérou. Každý horník by měl denně vypít minimálně půl litru mléka. Jenže u chlapů s podobným přístupem narazí, přijde jim dětinské pít mléko, navíc a hlavně takto veřejně. Místní referent se snaží ze všech svých sil vyjít doktorce vstříc a drsné muže k pití mléka přinutit - nejprve skoro násilím, posléze zákulisními triky, kdy působí na manželky, sliby, a dokonce kulturním programem, na nějž přijede samotný Karel Gott. Právě herecké obsazení a evidentní nadsázka skoro v každé scéně dělají z tohoto jinak socialistického snímku koukatelnou záležitost - Vladimír Menšík, Josef Dvořák, Petr Nárožný, Jiří Krampol, Václav Babka, Jan Skopeček, Josef Kemr, Ivan Vyskočil... A samozřejmě ústřední píseň Já rád si dám sklenici mléka, to je hitovka dodnes. Disk načíná protipirát a jedna reklama, v bonusech se nacházejí filmografie, fotogalerie (1:47 - některé i z natáčení) a rozhovory. Asi nejzajímavější je s režisérem filmu Hynkem Bočanem (7:36), kdy se dozvíme, proč musel tento film vzít, jak jim škrtali různé vtipy a humorné situace ze scénáře, jak politbyro mluvilo do obsazení (Regina Rázlová byla dcerou bývalého předsedy vlády a pozdějšího ministra Stanislava Rázla) a jak přemlouval herce, aby do filmu šli. Vzpomene i velikost Josefa Kemra, s nímž počítal do jedné z hlavních rolí, ale komunisté byli proti a nabídli mu jen pidiroličku a mysleli si, že Josef Kemr ji odmítne. Ale pro něho nebylo malých rolí. V podstatě podobně vzpomínají Petr Nárožný (2:26), Jan Skopeček (5:02) a Josef Dvořák (6:34), kteří raději vzpomínají na Vladimíra Menšíka, kterého považovali za nejlepšího komika mezi sebou. Všechny rozhovory mají české titulky. Obraz u filmu je nevyčištěný a občas dokonce podprůměrné kvality, zvuk je v pouhém stereo. ()

Radiq odpad!

Tak ta proslulá Parta hic mě teda nějak moc nenadchla. Hlavně si musím odmyslet ty komunistický praktiky a kecy, pak ten stupidní děj o nesnesitelným odporu k mliku a zustane mi tam jeden jedinej fór (ten o chlastu a o štrůdlu), kterej pobaví jenom na začátku a pak už zbytek filmu stojí za smradlavou zpocenou přejetou veverku. No fakticky tak dementní scénář se jenom tak nevidí - už jenom pojmy jako kalciová bariéra a silikóza mluví samy za sebe. ()

• Pepa Dvořák vzpomíná, že ve scéně, kdy jde nahá parta do sprch, bylo přítomno jen mužské osazenstvo štábu, ale parta pak mizí nahá ve sprchách a když odrhnuli závěs, tak tam sedělo ženské osazenstvo. (cariada)
  • Pôvodne mal rolu predsedu ROH Rudly Janečka (Václav Babka) hrať Josef Kemr. Režisérovi ale oznámili: "Vy ste sa zbláznili. Pán Kemr je silne veriaci katolík, takže na šéfa odborárov sa kádrovo vôbec nehodí." Nakoniec si ho ale režisér presadil do role baníka Hnízda, prezývaného primár. [Zdroj: ahaonline.cz] (Raccoon.city)
  • Píseň "Óda na mléko" byla napsána speciálně pro tento film a od počátku se počítalo s tím, že ji bude zpívat Karel Gott. Ale i když božský Karel poté, co ji na pódiu odzpívá nadšeně vykřikne - měl jste pravdu, je to trhák - a hrála se hojně v rozhlasu, u posluchačů neuspěla. (Robbi)