Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné pití mléka. Jenže přinuťte horníky, aby veřejně pili mléko. Na první pohled nepřekonatelný problém. Ale nic není nemožné, a tak to prostě partička sedmi horníků, přezdívaná parta hic, dostane příkazem. Jenže i přes stranicky zdůvodněnou přednášku o prospěšnosti celé akce havíři statečně odolávají naléhání, aby se experimentu zúčastnili. Předseda ROH Janeček se nakonec rozhodne, že zvítězí všemi prostředky. S milými rebely se proto pustí do psychologické války... (oficiální text distributora)

waits

Jakožto malý chlapeček jsem se nechal nalákat do kina, protože na plakátech psali, že tam hraje Nárožný a Dvořák, tak to určitě bude legrace. Už tehdy jsem věděl, že nebyla, ale až dnes, po druhém zkouknutí, jsem dohlédl pitomosti celého snímku. Na vině je zřetelně scénář dvojice Zdeněk Dufek (známý též jako Pavel Torda, kromě tohoto snímku napsal ještě scénář k Času láska a naděje podle Zápotockého) a Václav Jelínek (též ještě jeden realizovaný scénář). Jejich nudnou a utrápenou práci s nenosnou zápletkou o mléku dorazilo obsazení Rázlové a legračně pojaté prostředí ostravsko-karvinských dolů. Kdo skutečně věří, že si horníci ve volném čase uvázali kravatu a šli dobrovolně poslouchat osvětovou přednášku o dýchacích chorobách do kultruního domu, at se opláchne studenou vodou a něco hezkého si přečte. Třeba Pestré vrstvy od Ivana Landsmanna, ze stejného prostředí (každopádně velmi doporučuji!). Tahle zoufalost mě tak rozesmutnila, že jsem si musel honem znovu pustit Bočanovu Svatební cestu do Jiljí. Už jsem v pohodě.. ()

Zagros

Z dnešního pohledu jde doslova o neuvěřitelný film. Když to srovnám s nedávnou Duklou (omlouvám se jí), jde o parodii jak vyšitou. To neuvěřitelné je, že byl film točený jako komedie, ale byl brán z pohledu tehdejší společnosti docela vážně. Horník je socialistická modla a pokud pije mléko, bude ještě vzor zdravý! Opravdu neskutečné. Jednu hvězdu za přínos do škatulky bizarních snímků a jednu pro překvapivě silné obsazení. Nedokáži si představit, co je všechny k tomu přemluvilo, nebo spíš donutilo. ()

Radek99 odpad!

Agitka takového rázu, že mi bylo stydno za její aktéry. Kinematografie ve službách totalitního režimu. Tendenční agitační veselohra toho nejprimitivnějšího ražení (abychom zůstali u metafory příhodné pro hornické prostředí) k zvýšení konzumace mléka, na které je nejlépe vidět, co udělala normalizace s režiséry typu Hynka Bočana. Přítelkyní z domu smutku se měl pak po roce 1989 za co vykupovat... ()

Tommassi3 odpad!

"Už zase ??" - "Zase !!" - "K mamince ??" - "Ne !! Skočit pod vlak !!" ;) Mein Gott !! Neskutečná prasárna s podpisem chudáka Hynka Bočana, u níž si nejsem dodnes jist, co mě irituje víc.. Už jen ten model agitační taškařice, na níž se peníze vždycky našly, nebo ten dodnes živý motiv nablblého machistického odporu k mléku kontrastující s oním ještě nablblejším agitačním výplodem potravinářského průmyslu ?? Některé mýty přežijí vše.. ()

Indio

Jéje ja jsem to asi blbě pochopil. Vona je to fakt asi agitka na pití mléke a komunistickej vyplach hlav. A já nevzdělanec jsem v tom viděl spíš parodii na podobně važně brany filmy. Možná byl záměr ale úplně jinej a nebude to poprvé kdy je moc názorů na jeden film kterej možná vznikl mimochodem nebo z jinych duuvodu na ktery seru....I kdyby to byla agitka nacokoli-líbí, nelíbí- je to na člověku. Miluju Majora Zemana i když jsem proti té době a co. Jo a mlíko nepiju. ()

• Realizácia filmu trvala tri roky. [Zdroj: Patriot magazín] (Raccoon.city)