Jindřich Plachta v úsměvném příběhu o neobvyklém dědictví.  Mladý muž Láďa Tůma získá s dědictvím po bohatém strýci i strýčkova oblíbeného komorníka Vlastimila Chytráčka, se kterým musí mít po dobu jednoho roku uzavřenou pracovní smlouvu. Ta je podmínkou k získání dědictví. Chytráček se o nového pána stará stejně oddaně, jako se staral o jeho strýce. To však přináší mladíkovi mnoho komplikací - v zaměstnání i v lásce... (oficiální text distributora)

ostravak30

Pán a sluha je taková zvláštní veselohra o jednom dědictví a velikém nedorozumění. Kdyby totiž Láďa hned na počátku řekl, že strýcovo poslední přání bylo, aby měl sluhu a že ho neplatí ze svých peněz, ale zároveň o bližších podmínkách pomlčel, což by nebylo nic proti ničemu, neměl by tolik problémů. Jenže to by zase nebyl film. Z hereckých výkonů mě zaujali též, jako některé pode mnou, hlavně Jindřich Plachta a Václav Trégl. Ostatní ani moc neměli co hrát. Nicméně zde se naplno ukazuje, nakolik je film dobový, že řadě věcí by mladší ročníky nerozuměli. Například, když řádný zaměstnanec nic neprovedl, stejně jako sportovec a přesto někomu vadí, že má sluhu. Anebo žehlení oblečení po sportovním utkání. ()

Danulinda

Ačkoliv mám staré filmy v oblibě, tak tento mě velmi zklamal po scénáristické stránce. Základní myšlenka je sice lákavá, ale děj velmi nudný a téměř o ničem. Nebýt herců jako jsou skvělí Trégl či Plachta, "nedal" bych to až do konce. ()

Gig

Výtečný Plachta a nezapomenutelný Trégl. "Gazela? Co se s tím rýmuje?" :) Nevím proč, ale dosti mi to připomíná Saturnina :) Asi to bude tím pánem a sluhou, kterého zdědil, Tou dobou třicátých let .... "Vý jste romantik, vy tomu rozumíte a ne jako on. Afrika. Bůůůů" :) ()

PTuranyi

Príjemná predvojnová československá komédia o netradičnom dedičstve vo forme komorníka z Južnej Afriky. Produkcia je celkom dobrá, ale dosť poplatná dobe. Tradičná swingová hudba snímku ešte celkom pristane, ale napríklad na vychádzku člnom so slečnou by som si predstavoval podstatne romantickejšiu hudbu. Príbeh je naivný a herecké výkony s ním idú v jednom šíku. Jindřich Plachta je v ešte celkom presvedčivý ale aj v jeho prejave cítiť štipku naivity. Dobre obstojí ešte aj Václav Trégl v roli krajčíra/básnika lebo na jeho výkone leží celý humor tejto komédie. Role ostatných hercov sú postihnuté naivitou vo väčšej miere. Zábavu kazí hlavne Josef Ševčík, ktorý je zápornou postavou, ktorá mala byť zasiahnutá humorom najviac, ale scenáristovi to nejako nevyšlo. Dobový diváky to videl asi trocha inak, ale dnes už to nestačí. ()

tvoritel

Za mne (trochu) zklamání. Nevím, nač spoléhal režisér, ale Velká jistota (Jindřich Plachta) to celé neutáhl, třebaže nezklamal. (Ale to on vlastně nikdy.) F. Krištof-Veselý se sice snažil, tentokráte ho ale s přehledem přehrál V. Trégl. Dá se ocenit neutuchající snaha (prvoplánového) Záporáka s motorkou, který dělal, co mohl, aby u slečny uspěl. Až dětinskou radost mi udělala závěrečná scéna, která – po mém soudu – nemá chybu :o) Očekávání lehkého víkendově-odpoledního pokoukáníčka bylo sice bezezbytku naplněno, ale hluchých míst bylo v bijáku víc než jsem čekal. Na druhou stranu, vnímám-li dobový kontext (r. 1938), šlo o vlídně angažovaný film, který stojí za vidění. ()