Špinavé ulice

• USA Mean Streets (více)

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

LeoH

U Scorseseho preferovávám jiné kousky než ty z jeho hlavního oboru – své milované mafiány často na můj vkus příliš glorifikuje, filmy jako Casino, Skrytá identita nebo teď nejnověji Vlk z Wall Street jsou na mě příliš okázale nablýskané a přitom studené. Ne tak skorodebut Špinavé ulice, to je ještě opravdová špína a opravdoví lidi, kteří tu a tam dokonce svoje lumpovství i reflektují a zároveň se neberou pořád smrtelně vážně, nejsou to žádní géniové zločinu v nadživotní velikosti a pohádkovém přepychu, ale normální lidské typy, jaké má člověk mezi známými, jen přesazené do „trochu jiného“ prostředí, takže je jejich eskapádám rozumět, dokonce i těm Johnnyboyovým (sebe)destruktivním; Scorseseho brilantní styl už tam je, ale ještě se tak okatě nevystavuje na odiv, k čemuž jistě krom dosud probíhajícího sběru zkušeností pomohl i střídmý rozpočet, Malá Itálie je tu vyobrazená s láskou zatím spíš upřímně obdivnou než vypočítanou na efekt a jako dvě velikánské třešně na dortu se skví mladičký Harvey Keitel a nabušený padesátkovo-šedesátkový soundtrack. ***1/2. ()

Sokkk_y

Tady platí prakticky to samé, co jsem napsal u Scorseseho debutu Who's That Knocking At My Door?. Ne že by Mean Streets nebyl dobrým snímkem, ale chybí mi zde taková ta profesionalita, kterou Scorsese vkládal do své pozdní tvorby a především mi chybí (stejně tak jako u debutu) dějová linie. Není zde prakticky nic, čeho by se divák chytil, film je tvořen spíše jednotlivými scénámi navzájem pospojovanými Scorseseho objevy Robertem De Nirem a Harveym Keitelem a zárodky různých témat - splacení dluhu, šéfování Little Italy, řešení vztahu, "vychovávání" malého Johnnyho. To vše si musí dát člověk nějak dohromady, aby těch 110 dávalo jakžtakž smysl. Když ale tohle pominu, byl to jinak poměrně kvalitní film, na kterém měl velkou zásluhu zmiňovaný De Niro, pro něhož (a vlastně i pro Scorseseho) se stal tento projekt osudovým. A především proto bychom si měli Mean Streets pořádně zapamatovat. Jako film, kde vznikla nesmrtelná dvojice Scorsese & De Niro. ()

KRYSIOPICE

Není to vyloženě špatné, například kamera ja výborná. Problémem je ale délka, pomalé vyprávění a že se vlastně nic moc neděje. Takže docela nuda. Pro mě je to jen Scorsesiho rozcvička před mistrovským dílem Taxikář. ()

danoo

Prvý známy film Martina Scorseseho zachytáva atmosféru každodenného veľkomestského násilia. Jeho protagonisti- malí kriminálnici sa v týchto podmienkach snažia etablovať ako gangstri. ()

wer4

Nieže by ostatní herci nehrali dobre, ale jednoducho momenty, v ktorých hral De Niro, sú o triedu vyššie ako ostatné. Je úžasný. V jeho hereckých začiatkoch sa mi páči oveľa viac v porovnaní s dnešnými filmami. Dnes je to vážený Pán Herec, ale vtedy to bol jednoducho taký malý - veľký charizmatický génius. Kto by mu to nezožral. ()

Micro41CZ

Cesta bohémského, bezstarostného, frackovitého a roztržitého Roberta De Nira za zkázou. Gangsterský život je vykreslen spíše jako atmosféra nočního života v laciných čtvrtích města. Podnebí organizovaného zločinu je spíše jako kulisa, která se příliš neobjevuje a výrazně neovlivňuje děj. ()

Brain-D

Jeden z prvních snímků Scorseseho, jako napral tam pěknou hudbu, ale zdálo se mi to chvilkama celkem jednoduché. Později měl Scorsese rozhodně lepší filmy s nějakou zápletkou, tady byla jen hudba a souboj De Niro vs. Keitel. ()

hroubek

První film, ve kterém slavný režisér Martin Scorsese spojil síly s Robertem De Nirem. Špinavé ulice májí super atmosféru, parádní soundtrack, jistou špinavost a drzost, ale po příběhové stránce jim něco chybí. Scorseseho režie je dobrá, přesto ještě není vypilovaná do geniality - to přijde za pár let. Harvey Keitel hraje dost dobře a jako jediný působí, že to má v hlavě srovnané a má nějaký cíl. Robert De Niro zde hraje menšího burana, který má všechno na háku a dělá jen problémy, a tahle role mu celkem sedla a je v ní dobrý. Film má zajímavou vizuální stránku, několik dobrých momentu a i povedený konec. Špinavé ulice jsou dobrý film, ale Scorsese natočil mnohem lepší filmy později. ()

Ravi

Tvůrčí začátky Scorseseho nejsou špičkové, ale bohatě je zamaskovali dva hlavní aktéři, kteří předvádějí špičkové výkony. De Niro jako bohémský sebevědomý hejsek, kterému je všecko fuk. A Keitel je gangster s duší křesťana. Dlouho jsem neviděl tak strhující výkony. Příběhově je první polovina dost slabá, ale ve druhé se vše vyhrocuje. 80% = 4/5 ()

vyfuk

Špinavé ulice jsou přeci jenom dle mého takový vyspělejší debut od Scorseseho a zároveň úvod do jeho mafiánských bláznivin. De Niro a Keitel ve svém společenství vytváří dokonalý páreček, kterému se můžete smát a zároveň z něj mít i strach. Špinavé ulice je spíše očividný začátek všeho ostatního okolo, co teprve přijde, ale i přesto všechno se mi tenhle film strašně líbil. Konec je strhující, soundtrack neotřelý a plný neznámých klasik, kterými snad nikdo nepohrdne. Měl jsem chuť dát čtyři za tu neúplnou dokonalost, ale k čemu by to bylo? Jenom bych z toho měl špatný pocit, protože bych dal čtyři hvězdy skvělému filmu. ()

Autogram

De Niro sa v úlohách menších a väčších mafiánov našiel. Tu bol celkom malým a bezvýznamným gangstrom, ale vynikol. Trochu mi na filme prekážala ukecanosť a slabší spád deja. ()

Almásy

ten film nie je dobry. je krasne nedokonaly a to ho robi neskutocne genialnym. scorseseho kariera mi pripada ako kariera jedneho dona, aj on zacal s malymi vecickami, potom prisiel prvy uspech a potom udalosti, vdaka ktorym sa stane legendou. a tie do oci bijuce prepojenia s francuzskou novou vlnou boli jednoducho uchvatne. ale nechapem preco je Robert De Niro, ktory sa predstavi v skutocne netradicnej roli, prvy v titulkoch. a inak, keitela moc nemusim ale toto mu fakt vyslo. skvela robota. krasne nedokonala :) ()

Kangaxx

Blbosť, v ktorej partia emocionálne nestabilných jedincov buduje svoju gangsterskú kariéru tým, že vymáha 4-dolárové dlhy a okradá malé deti. Jedna hviezdička za hlášky. ()

weselow

Překvapivě výbornej film... vtipný, rozhodně stylový (Keitel a DeNiro jak jinak než válí), zajímavý filmařský postupy a i když trochu snadný, tak přece jenom hodnotný vyústění a sdělení. ()

Pecival

Sledovat mladého De Nira a Keitela je sice slast a nutno přiznat, že vykreslení špinavosti podsvětí, atmosféra a celková syrovost (jak je ostatně u Scorseseho zvykem) je fantastická, film podle mě trpí absencí téměř jakéhokoliv příběhu nebo aspoň nějaké výraznější linky, které by se dalo chytnout. Jako sonda do do kruhů na hraně zákona, ale rozhodně stojí za vidění. ()

ELduderino

Johnny Boy (De Niro) je jedna z nejvtipnějších postav v historii kinematografie. Bez něj by film byl minimálně poloviční. Pro mě osobně jeden z nejlepších Scorseseho snímků. Dokonalé dialogy, herci, soundtrack. Nemám co vytknout, mohl bych se na to dívat pořád. ()